Абай атындағы мектеп-лицейі
Қазақ тілі 4 « » сынып
Мерзімі : | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Мезгіл үстеу | |||
Сабақтың мақсаты: | Оқушыларды мезгіл үстеулері, оған қойылатын сұрақтармен таныстыру; үстеулердің мағыналық түрлері туралы алғашқы білімдерін қалыптастыру; мезгіл үстеулкерін қатыстырып сөйлем құрастыра білуге және сөйлем ішінен таба алуға үйрету. | |||
Күтілетін нәтиже: | Ойын жүйелеп,еркін айтуға,ойын өз сөзімен жеткізуге үйренеді. | |||
Әдіс-тәсілдер: | Жеке, жұптық, ой қозғау, сұрақ-жауап. | |||
Уақыт | Мұғалім іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті | Көрнекі құрал | |
3 минут 5 минут | Кіріспе бөлім Ұйымдастыру кезеңі а) оқушылардың назарын сабаққа аударамыз психологиялық дайындық б) Өткен сабаққа сканворд шешу 1.Етістіктің алда болатын жағдайды баяндауы 2.Кім? Не? сұрағына жауап беретін септік 3.Қабанбай батырды дарабоз атаған хан 4. Кімге? Неге? сұрағына жауап беретін септік 5.Заттардың санын білдіретін сөз табы 6.Қазақтың ұлы ақыны 7. Кімде? Неде? сұрағына жауап беретін септік 8. Қарама-қарсы мәндес сөздер не деп аталады? 9. Жұмбақ Асты тау, үсті тау Ортасында бұжыр тау 10.Кіммен? Немен? сұрағына жауап беретін септік 11. Қашықтықты жылдамдыққа бөлу арқылы не табамыз? 12. Екі немесе үш сөйлемнен тұратын сөйлем 13. Іс – әрекеттің мезгілін, мекенін, сын-қимылын білдіретін сөз табы -Балалар, біздер сканвордты шештік, ортасындағы қызылмен айқындалған бөлікте қандай сөз шықты? -Рухани жаңғыру деген сөз шықты. -Рухани жаңғыру деген не? -Оны кімнің жолдауы -Оның мақсаты не? -Рухани жаңғыру жолдауының негізгі бағыттары мен міндеттерін атаңдар. | Оқушылар жатқа айтады Сабаққа назарларын аударады | Жұмыс дәптер | |
5минут | Қызығушылығын ояту -Балалар,біз өткен сабақта үстеу тақырыбында сабақ өткен болатынбыз. Ереже қайталанады. «Білемін. Білдім. Білгім келеді» стратегиясы | Ережелерді айтады | Жұмыс дәптер Плакат | |
15 минут | ІІ. Мағынаны тану Оқулықпен жұмыс 1-жаттығу ауызша орындалады. Қарамен жазылған сөздерге сұрақ қойып мағынасын анықта. Imektep.kz сайтынан видеоролик -Ендеше, балалар, ережені бәріміз қосылып оқылық. Қимылдың, іс-әрекеттің мезгілін білдіретін сөздерді мезгіл үстеуі дейміз. Мезгіл үстеуі қашан? деген сұраққа жауап беріп, етістікпен байланысады. Мысалы: бүгін апарды, ертең келеді, күні бойы күтті. Дәптермен жұмыс. 2-жаттығу дәптерге орындалады. Жұмбақты көшіріп жаз. Үстеулердің астын сыз. Олар қай үстеу түрлеріне жататынын сұрақ қойып анықта. Үстеу қай сөз табымен байланысып тұр? Топтық жұмыс 3-жаттығу 1-қатарға беріледі. Мәтінді оқы. Мезгіл үстеулерін өздері байланысқан етістіктерімен бірге көшіріп жаз. 4-жаттығу 2-қатарға беріледі. Төмендегі үстеулерге қарсы мәнді үстеу жаз. 5-жаттығу 3-қатарға беріледі. Мына сөздердің мағынасын білдіретін сөздерді тап. Сол сөздерді қатыстырып сөйлем құрастырып жаз. | Берілген тапсырманы уақытылы орындау, сұрақтарға нақты жауап беру Дәптерде,тақтада орындайды Топта орындайды | плакат оқулық Жұмыс дәптер | |
2минут | Сергіту сәті «Бір әріптің ізімен» ойыны: ЖЖЖ | |||
8 минут | Қорытындылау бөлім Сабақты бекітуге тест 1. Үстеу дегеніміз не? Ә)Қимылға, іс-әрекетке еліктеуді білдіреді. В) Қимылдың мезгілін, себебін, мақсатын білдіреді 2.Мезгіл үстеу нені білдіреді? А) Қимылдың, іс-әрекеттің мезгілін Ә) Іс-әрекеттің болған орнын, бағытын Б) Іс-Әрекеттің амалын, тәсілін, бейнесін В) Қимылдың мекенін 3. Мезгіл үстеудің сұрағын көрсет А) Қалай? Ә) Қайда? Б) Қашан? В) Қайтті? 4. Мезгіл үстеуді көрсетіңіз. Ә) Ілгері жүрді. Б) Қаннен-қаперсіз ұйықтады. 5. Мезгіл үстеуі сөйлемде қай сөз табымен байланысады? А) зат есіммен Ә) сан есіммен Б) етістікпен В) сын есіммен «БББ» стратегиясы | Оқушылар жеке орындайды | ||
2минут 3 минут | Рефлексия. «Бас бармақ»
-Не білдік? -Ең жеңілі қай тапсырма? -Қандай тапсырма қиындық туғызды? -Бүгінгі сабақтан қандай әсер алдың? | |||
2 минут | Оқушыларды бағалау | |||
Кері байланыс | ||||
Үйге тапсырма: 1-жаттығу. 66-бет | ||||