1. Білімділік: Киіз үйдің құрылысы туралы түсінік беру. Етістіктің келер шағының жасалуын түсіндіру.
2. Дамытушылық: оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту, дұрыс сөйлеу, аудару дағдыларын жетілдіру.
3. Тәрбиелік: ұлттық салт-дәстүрді қадірлей білуге, адамгершілікке, тазалыққа тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, оқу мен жазу арқылы сын тұрғысынан ойлау әрекеті (топтастыру, бес жолды өлең, Венн диаграммасы) [Білемін], [Білгім келеді], [Білдім].
Сабақтың түрі: жаңа сабақ.
Пәнаралық байланыс: тарих, еңбек.
Сабақтың көрнекілігі: салт-дәстүрге арналған буклет, альбом, киіз үйдің макеті, киіз үй ішіндегі жабдықтар.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды түгендеу.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: «Адам және табиғат»
а) Мәтіннің мазмұнын айту.
ә) Сұрақтарға жауап беру.
ІІІ. Жаңа сабақ.
Оқушылар үш топқа бөліп отырғызылған.
Қызығушылықты ояту сатысы
«Топтастыру» стратегиясы.
Топқа бөлу: жеке, жұптық, топтық жұмыс.
отау үй төр алты қанатты үй
Киіз үй
төрт қанатты үй күмбезге ұқсас
шаңырақ ас-су бұрышы
кереге уық
Мағынаны ажырату
1. «Киіз үй» мәтінімен жұмыс
а) мәтінді мәнерлеп оқу.
ә) сөздік жұмыс
босаға - крыло
ошақ - очаг, тренога для чайника
отау үй - юрта для молодых
үйдің сүйегі - основные костяки юрты
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Ашық сабақ:«Киіз үй»»
Сабақтың тақырыбы: «Киіз үй»
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділік: Киіз үйдің құрылысы туралы түсінік беру. Етістіктің келер шағының жасалуын түсіндіру.
2. Дамытушылық: оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту, дұрыс сөйлеу, аудару дағдыларын жетілдіру.
3. Тәрбиелік: ұлттық салт-дәстүрді қадірлей білуге, адамгершілікке, тазалыққа тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, оқу мен жазу арқылы сын тұрғысынан ойлау әрекеті (топтастыру, бес жолды өлең, Венн диаграммасы) [Білемін], [Білгім келеді], [Білдім].
Сабақтың түрі: жаңа сабақ.
Пәнаралық байланыс: тарих, еңбек.
Сабақтың көрнекілігі: салт-дәстүрге арналған буклет, альбом, киіз үйдің макеті, киіз үй ішіндегі жабдықтар.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды түгендеу.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:«Адам және табиғат»
а) Мәтіннің мазмұнын айту.
ә) Сұрақтарға жауап беру.
ІІІ. Жаңа сабақ.
Оқушылар үш топқа бөліп отырғызылған.
Қызығушылықты ояту сатысы
«Топтастыру» стратегиясы.
Топқа бөлу: жеке, жұптық, топтық жұмыс.
отау үй төр алты қанатты үй
Киіз үй
төртқанатты үй күмбезге ұқсас
шаңырақ ас-су бұрышы
кереге уық
Мағынаны ажырату
«Киіз үй» мәтінімен жұмыс
а) мәтінді мәнерлеп оқу.
ә) сөздік жұмыс
босаға - крыло
ошақ - очаг, тренога для чайника
отау үй - юрта для молодых
үйдің сүйегі - основные костяки юрты.
ас-су бұрышы - угол для продуктов.
б) мәтінді аудару
в) сұраққа жауап беру
2.Киіз үйдің макетін көрсетіп тұрып, құрылысы туралы түсінік беремін.
Шаңырақ, уық, кереге, түңдік, желбау, желарқан, туырлық т.б.
Киіз үйге жиналатын жиһаздарды атау.
Сырмақ, текемет, алаша, түскиіз, төр көрпе, ағаш төсек, ошақ, жүк аяқ т.б.
Келер шақ
Келер шақ сөйлеушінің хабарлауынан кейін болатын қимыл-әрекетті білдіреді. Келер шақ мағынасына қарай үшке бөлінеді: болжалды келер шақ, мақсатты келер шақ, ауыспалы келер шақ.
Болжалды келер шақ: - ар, - ер, -р, -с.
Мысалы: Ұжымның басшысы бар ғой, бір амалын табар.
Өмір бойы бітпеген дауды бітіретін біз болармыз, отағасы. (Ғ.Мұст)
2- жаттығу, 50-бет.
Ой толғаныс.
«Оқу мен жазу арқылы сын тұрғысынан ойлауды дамыту» технологиясы бойынша бес жолды өлең құрастыру.
Жеке-жұпта-топта
1. Зат есім 1. Киіз үй
2. Сын есім 2. Ақ, үлкен
3. Етістік 3. Тұрады тігді, жинайды
4.Сөйлем (4 сөзден) 4. Алты қанатты киіз үй
5.Синоним 5. Үй
Сызбаны толтыру.
Оқушылар білімін тексеру.
Оқушылар сабаққа дейін не білді, сабақта не білді, сабақтан соң не білгілері келеді, сол туралы ойларын қағазға түсіреді.
Білемін
Білгім келеді
Білдім
Үйге тапсырма: а)Келер шақ (5 сөйлем құрау)
ә) Венн диаграммасын толтыру
Киіз үйҮй, пәтер
Айырма- Айырма-
шылықтары не ортақ? шылықтары
Бағалау: Сабақта жақсы жұмыс істеген оқушыларды бағалау
Бекіту: Киіз үй неден құралады? Киіз үйге жиналатын жиһаздарды кім атайды?