Мұғалімнің аты- жөні: Алдамжар Г.А.
Сабақ тақырыбы | Мектебіме саяхат.Нн дыбысы мен әріпі |
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаты | 1.1.2.1. Мұғалімнің көмегімен мәтінде кім? (не?) туралы айтылғанын анықтау. 1.3.8.1. Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу |
Сабақ мақсаты | Барлық оқушылар орындай алады: Мұғалімнің көмегімен мәтінде кім? (не?) туралы айтылғанын анықтай алады. Жазу жолын түсінеді. Көптеген оқушылар: Мәтіннің көмегімен мәтінде кім? (не?) туралы айтылғанын анықтайды. Жазу жолын, жоларалық кеңістіктерді сақтап жазады. Кейбір оқушылар: Мәтіннің көмегімен мәтінде кім? (не?) туралы айтылғанын әңгімелеп, талдай алады. Жазу жолын, жоларалық кеңістіктерді, жолдың жоғарғы және төмен сызығын сақтап , сөздерді каллиграфиялық талаптарға сай жазады. |
Бағалау критерийлері | |
Құндылықтарды дарыту | |
АКТ қолдану дағдылары. | Видеожазба |
Пән аралық байланыс | Музыка, дүниетану. |
Бастапқы бөлім | |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс- әрекеттер | Ресурстар |
Сабақтың басы 5-7 минут | Достарымның барлығын -барлық оқушы шеңберге тұрады Сыйлап, жақсы көремін -Бір бірлерін иық, қолдарын сыйпалайды Алақаным арөылы Жылуымды беремін -бір- біріне жылы сөздер айтып, қаншалықты сезінгендерін мұғалымнің көмегімен білдіреді. | «Шаттық шеңбер» |
| Оқушылар шеңберге отырып арыстан, аю, түлкі, қоян деп аң аттарымен бөлінеді. Ұстаз бір аңды атайды , сол сәтте аталған аң киіпкерлері тез арада орын ауыстыруы керек. Ұстаз сол аңдардың бірінің орнына отырады. Үлгермеген аң келесі аңды атап, солай жалғаса береді. Үш рет қалған аң, ән немесе би билейді. Ойын соңында әр аңдар топ болып отырады. Осы әдіспен оқушыларды арыстан , аю, түлкі , қоян болып топқа бөледі. | «Аңдар ойыны» |
| Видеожазба арқылы сабаққа назар аудару және тақырыпқа шығу. | АКТ |
Сабақтың ортасы | 1-Тапсырма (Т) Тыңдалым. Негеш өздерің сияқты 1- сынып оқушысы. Ол бәрін білгісі келеді. Неге? Неліктен? Не үшін? Деген сұрақтарды көп қояды. Сондықтан ол Негеш деп аталып кеткен. Негеш- бүгін сыныбымыздың қонағы. Ол сендерден мына сұрақтардың жауабын табу үшін көмек сұрайды: «Дүниедегі ең жақын адамың кім?» , «Ең қажетті ас қалай аталады?». Сынып оқушылары Дескриптор: Білім алушы: -Мәтінді мұқият тыңдайды. - Мәтінде қойылған сұрақтарға жауап береді. Бағалау: «Баспалдақ» әдісі арқылы оқушының қай дәрежеде түсінгенін анықтау. | «Сұраққа жетіп ал» әдісі «Баспалдақ» әдісі |
| 2- тапсырма: (Т) Жазылым. Берілген суреттің астындағы жазылмай қалған әріпін толықтырып жаза.Тапқан сөздерді байланыстырып сөйлем құра. Жауаптарын дәлелдеу. На... А...- на Б... -нан Дескриптор: Білім алушы: -Суретке қарап, астында берілген сөзді толықтырып жазады. -Сөздерді буынға бөліп оқиды -Тапқан сөздерден сөйлем құра алады. -Жауаптарын дәлелдеу. Бағалау: «Бағдаршам» әдісі арқылы оқушылардың сабқты қандай дәрежеде орындағанын анықтау. | «Бэкроним» әдісі «Бағдаршам» әдісі. |
| 3-тапсырма. (Ө)(Т) Оқушыларға ұстаз әртүрлі сөздер жазылған қағаздар таратады. Оқушылар сол сөздердің арасынана тақырыпқа байланысты «Н» әріпінен басталатын сөздерді тауып дәптерлеріне жазады. Ұстаз тексергенсоң , оқушылар топ ішінде дәптерлерінбір бірлеріне таратады. Нан, қалам, өшіргіш, бор, нар, наурыз. Дескриптор: Білім алушы: -Н әріпінен басталған сөздерді таба алады. -Өзгенің жұмысын тексеріп, өзіне керегін, қатесін таба алады. Бағалау: «Бес саусақ» әдісі арқылы оқушының қандай деңгейде тапсырманы түсінгенін анықтау. | «Бір сөзбен» әдісі «Бес саусақ» әдісі. |
Саралау | «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі -Н дыбысы қалай айтылып тұр? -Н дыбысы қысқа , тез айтылып тұр. -Олай болса бұл қандай дыбыс? -дауыссыз дыбыс -Дауыссыз дыбыс қандай тұспен белгіленеді? -Көк тұспен белгіленеді Бағалау: «Баспалдақ» әдісі арқылы оқушылардың сабқты қандай дәрежеде орындағанын анықтау. | «Баспалдақ» әдісі |
Сабақтаң соңы | Рефлексиялық шеңбер |
| «Менің көңіл-күйім баспалдағы» Оқушылар стикергерге өз есімдерін жазып (немесе смайликтің суретін салып) тақтада салынған баспалдақтардың біріне жабыстырады. Баспалдақтар «Керемет!», «Өзіме сенімдіміен!», «Жақсы», «Жаман емес», «Маған көмек керек!», «Білмеймін», «Нашар» деп аталады. |
Саралау | Бағалау | Қауіпсіздік техникасы |
«Диалог және қолдау көрсету» тәсілі. | «Бағдаршам» «Баспалдақ» «Бір ауыз сөз» | АКТмен жұмыс барысында қауіпсіздік ережесін сақтау. |