Күтілетін нәтиже:Оқушылар өздерін зерттеуші ретінде сезінетіндей етіп ұйымдастыру.
Сабақтың барысы.
І.Психологиялық дайындық.
ІІ.Өсімдіктердің дамуы,жетілуіне қажетті шарттар тақырыбы бойынша қажетті жұмыс.
Барлық болжамдарды жазып алып,бақылауға арналған кестені толтырамыз:
Жұмыс түрі
Себілген күні
Жер бетіне шыққан күн
Үшінші төртінші жапырағы шықан күн
Гүл бүршік жарған күн
Құрғақ тұқымды себу
Дымқыл тұқымды себу
Қоректік заттар ерітіндісімен дымқылданған тұқымды себу
ІІІ.Оқулық бөлімдері бойынша жұмыс.
-Тәжірибе деген не?
-Тәжірибені қалай жүргізеді?
Тәжірибе мен бақылау-табиғатты танудың маңызды әдістері
ІV.Сабақты қорыту.
V.Үй жұмысы.
Бекітемін:
Сабақтың тақырыбы:Уақыт және ұзындық өлшемдері
Сабақтың мақсаты: Уақыт және ұзындық өлшем бірліктерін пайдалануды талдау;
Сабақтың көрнекілігіУақыт және ұзындықты өлшеу бірліктері кестесі,өлшегіш таспа.
Күтілетін нәтиже:Уақыт өлшем бірліктерін пайдалануды талдау.
Сабақтың барысы:
І.Психологиялық дайындық.
Математика біз үшін қажетті ұғым.Күнтізбе ,сағат,өлшегіш таспа бізге әрқашанда қол ұшін беруге даяр.
ІІ.Қызығушылықты ояту.
ІІІ.Негізгі блок.
1.Жұптасып жұмыс істеу.
Балалар бір-біріне өлшем бірліктері туралы айтады:
?
Уақыт өлшем бірліктері
Ұзындық өлшем бірліктері
?
2.Мәтінмен жұмыс.
3.Пікірталас.
-Табиғатта күнтізбе мен сағаттың не қажеті бар?Ал өлшем бірліктеріннің не қажеті бар?
ІV.Сабақты қорыту.
Математиканы табиғатта қолдану тақырыбында эссе жаз.
V.Үй жұмысы.
Бекітемін:
Сабақтың тақырыбы:Температура және масса.
Сабақтың мақсаты: Балалардың термометрлер және салмақ өлшем бірліктері туралы білімдерін қайталау;салмақ өлшем бірліктері мен оларды пайдалану жолдары туралы әңгімелейді.
Сабақтың көрнекілігіТермрметрлер,жылы және салқын су құйылған стакандар.
Күтілетін нәтиже:Термометрдің рөлін әңгімелеу,жұмыс істейтінін тәжірибе жүзінде көрсету.Пайдану жолдары туралы білгізу.
Сабақтың барысы.
І.Психологиялық дайындық.
Сахналау сәті.
-Күн жарқырап шығып тұр.Күн шуағын төгіп тұр,сендер қуашышқа бөліндіңдер.
Қар жауып тұр.Дала салқын.Жылы,салқын дегенді естігенде қандай балама сөздер ойға оралады?
ІІ.Негізгі блок.
1.Оқулықпен жұмыс.
-Ауа температурасы төмендегенде табиғатта қандай құбылыс байқалады?
-Ауа температурасы көтерілгенде ше?
-Ауа температурасын қандай құралдың көмегімен өлшейді?
2.Сөздік жұмыс:температура,термометр,сынап.
3.Сызба құрамыз:
Термометрлер
Медициналық
Бөлме-ішілік
Далаға арналған
Су өлшейтін
ІІІ.Сабақты қорыту.
ІV.Үйге тапсырма.
Бекітемін:
Сабақтың тақырыбы:Денелер
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға өзімізді қоршаған денелер туралы білім беру,ойлау қабілеттерін,сөздік қорларын дамыту,дүниетанымдарын кеңейту,тәртіптілікке,зеректілікке тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі:карточка жүйесінен жасалған сызба,денелер ,заттар,жасанды денелер,қатты,сұйық,газ тәріздес заттар.
Күтілетін нәтиже:Табиғи және жасанды денелермен олардың құрамы туралы түсінік қалыптастыру.
І.Психологиялық дайындық.
ІІ.Өткенді қайталау.
ІІІ.Жаңа сабақ.
-Дене сөзін естігенде оны ең алдымен неге ұқсаттыңдар?
Бұл әртүрлі мағына беретін сөз.Мұғалім ДЕНЕЛЕР деген карточканы шығарып,бізді қоршаған ортадағы заттардың бәрі дене болып табылатынын түсіндіреді.
Табиғат дене-бұл табиғи дене,ал жасанды дене-адамның қолымен жасалған заттар.
ДЕНЕЛЕР
Жасанды
Табиғи
ІV.Оқулықпен жұмыс.
1.Екі топпен жұмыс.
2.Зерттеу жұмыстары.
3.Балалар сызбадағы денелер туралы әңгімелейді.
Балалардың пікірлеріне қарай мынадай сызба жасалады
Сабақтың мақсаты: Балалардың зат туралы түсінігін қалыптастыру,ойлау жүйесін,логиканы дамыту.
Сабақтың көрнекілігіСызбалар,стакан,доп,қайшы,сызғыш т.б. секілді заттар.
Күтілетін нәтиже:Зат туралы түсінігін қалыптастыру.
І.Психологиялық дайындық.
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.
ІІІ.Табиғат және біз тақырыбы бойынша тест.
1.Табиғи заттың астын сыз.
2.Қайсысы өлі табиғатқа жатады:
А.алдамдар,құмстар,ағаштар,бұталар,жәндіктер.
Ә.Ай,өзен,жұлдыз,Күн,Адам
Б.қар,бұлт,бұршақ,аспан,тас.
4.Сабақ тақырыбы бойынша жұмыс.
1)Мұғалім заттар туралы әңгімелейді.
2)Тақтада кесте сызылады,балалар мысал келтіреді.
Денелер Заттар
Тостаған шыны
Қар су
Үстел ағаш
Доғалақ резеңке
кірпіш балшық
ІV.Қорытынды.
Денелер заттардан құралады.
Газтәріздес
Сұйық
Қатты
ЗАТТАР
-Зат дегеніміз не?
-Заттар қандай топтарға бөлінеді?
VІ.Үйге тапсырма.
Бекітемін:
Сабақтың тақырыбы:Құбылыстар
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың табиғат құбылыстары туралы білімін толықтыру және жүйелендіру.
Сабақтың көрнекілігі:қарындаш,ақ парақ,мақал-мәтел жазылған плакат.
Күтілетін нәтиже:табиғат құбылыстары туралы білімдерін толықтыру,жүйелендіру.
І.Психологиялық дайындық.
Баққа барсаң,ерінбей
Табиғатты бақыла,қапы қалма.
Гүлдер қалай тозаңданып,
Балапандар ұшуға талпынады.
ІІ.Қызығушылықты ояту.
Балалардың өзлері танысқан жаңа заттар мен денелер туралы әңгімелерін тыңдау.
ІІ.Негізгі блок.
1.Құбылыстар тақырыбы бойынша жұмыс істеу.
Бүгінгі сабақта біз табиғат құбылыстары жайлы әңгімелейміз
Жұмбақты шеш:
Үй үстінде алтын тас,
Алайын десем алынбас.(Жұлдыздар)
Көп бауырсақ ішінде бір қалаш (Ай)
Арыстан арқырады,
Айнала жарқырады. (Найзағай)
Құлағы жоқ,көзі жоқ,
Жоқ қолы мен аяғы.
Бір ғажап өнерпаз,
Мәнерлеп ою ояды. (Қырау)
2.Оқулықпен жұмыс.
3.Негештің сұрағы.
4.Дәптермен жұмыс.
5.Өзінді тексер.
V.Қорытындылау.
Бекітемін:
16- САБАҚ
Сабақтың тақырыбы:Ауа
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың ауаның құрамы мен қасиеттері,ауаның жер бетіне таралу жолдары туралы білімін қалыптастыру.
Сабақтың көрнекілігі1.Ауаның құрамы тірек-сызбасы.2.Орман картинасының көшірмесі.3.Тәжірибе жасау үшін шар,су құйылған стақан.
Күтілетін нәтиже:Ауаның құрамы мен қасиеттері,жер бетіне таралу жолдарын туралы білімін бекіту.
І.Психологиялық дайындық.
ІІ.Жаңа сабақ.
ІІІ.Оқулықпен жұмыс.
ІV.Мұғалімнің дәрісі.
Ауа барлық жерде:далада да суда да,жерде де бар.Біздің планетамызды ауа қабаты қоршап тұр.Бұл ауа қабаты атмосфера деп аталады.Атмосфера Жерді Күн радиациясынана қорғайды.Ол болмаса,жердегі су әп-сәтте қайтап,ал Күн сәулесі тіршілік атаулыны тұтас күйдіріп жіберер еді.Суда да,жерде де ауа барын дәлелдейтін мысалдар келтір.
V.Поэзия сәті.
Оқушылардың ауаның қасиеттерін кестеге жазады.
Негізгі ұғым
Ауаның қасиеттері
Ауа
Мөлдір,түссіз,салмақсыз,иіссіз,жылы,салқын және т.б.
Тәжірибе жұмысының нәтижесін кестеге жазамыз.Онда ауаның барлық қасиеттері жазылуы тиіс.
-Желдің қандай түрлері бар?
-Құйынды дауыл туралы не білесің?
-Ауа туралы қандай жаңа мағлұмат алдық?
VІІ.Қорыту.
VІІІ.Үй жұмысы.
Бекітемін:
Сабақтың тақырыбы:Бұлт.Жауын-шашын.
Сабақтың мақсаты: Балалардың ауа мен су жайлы білімін ұштау;балаларға ауаның жер бетіне қалай таралатынын түсіндіру,ой-өрісін,дүниетанымын кеңейту,пәнге қызығушылықтарын арттыру.
Метеорологиялық мәліметтерді картаға түсіріп,алдағы ауа райына болжам жасайтын мекеме.
Алдағы кездегі ауа райы жайлы мәлімет.
4.Негештің сұрағы.
5.Топпен жұмыс.
1,2,3-топ оқушылары елдің әр жерінде орналасқан метеорологиялық стансалар қызметін атқарады,олар өздері жинаған мәліметті 4-топқа,содан соң 5-топқа беруі тиіс.Олар ауа райы болжамын радто мен телеарналар арқылы таратады.Тақтада мынадай сызба жасалады:
Теңізшілер,ұшқыштар,жүргізушілер,ауыл шарушылығы еңбеккерлеріне және т.б.
МЕТЕООРТАЛЫҚ
МЕТЕОРОЛОГТАР
3-станса
2-станса
1-станса
ІV.Қорытынды.
Балалар,біз үшін бұл тақырып маңызды ма?Ауа температурасы мен адам өмірінің арасында қандай байланыс бар?