Сабақтың тақырыбы: Абай Құнанбаев. Сабырсыз,арсыз, еріншек (үзінді).
Сабақ мақсаты: Ұлы ақын Абай Құнанбаевтың шығармашылығымен таныстыра отырып, өлеңнің негізгі идеясын ашуға үйрету; көркем мәтіннен жұмыс істей алу дағдысын жетілдіру, оқып түйгендері туралы ой қорытындысын айтқызып жаттықтыру; адам бойындағы жағымсыз қасиеттерден бойын аулақ ұстауға тәрбиелеу.
Әдісі: «қалам таңдау», сұрақ-жауап, шағын тест, ой қозғау.
Күтілетін нәтеже: Адам бойындағы жағымсыз қасиеттерден бойын аулақ ұстауға, көркем мәтінмен жұмыс істей алу дағдысын жетілдіреді, оқып түйгендері туралы ой қорытындысын айтады.
Қолданылатын модульдер: СТО, оқытудың жаңа әдіс-тәсілдері, АКТ.
Ресурстар: слайд, Абай өлеңі, бағалау парақшасы.
Сабақтың барысы:
Кезеңі
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс -әрекеті
Дереккөздер, көрнекі құралдар
Ұйымдастыру
Оқушыларды түгендеу, топқа бөлу
Оқушылар құрал-жабдықтарын реттеп, топқа бөлінеді. Оқушылар 4 топқа бөлінеді.
1 «Абай өлеңдері»
2 «Абай қарасөздері»
3 «Абай аудармалары»
4 «Абай әндері»
Кеспе қағаздар
Бағалау парақшасы
Үй тапсырмасы
Өткен сабақты еске түсіру, үй тапсырмасын сұрау.
«Қалам таңдау»
Топтағы оқушылардың қаламдарының бірін таңдайды, сол оқушы үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға жауап береді.
Оқушылар қаламдарын ортаға қояды да, мұғалімнің таңдаған қаламы тиесілі оқушылар ортаға шығып, берілген сұрақтарға жауап береді.
«Қалам таңдау»
стратегиясы
Ой қозғау
-Орындалған арман дегенді қалай түсінесің?
-Сенің арманыңның орындалған кезі болды ма?
-Болашақта қандай арманыңның орындалғанын қалайсың?
Мұғалімнің қойған сұрақтарына өз бетімен жауап береді.
Жаңа сабақ
-Қай ақын туралы айтылған пікірлер?
- Абай ата туралы не білеміз?
«Кім жылдам» ойыны
1 - топ: Абай өлеңдері
2 - топ:Абай қарасөздері.
3- топ:Абай аудармалары
4 - топ: Абай әндері.
Абай Құнанбаевқа арналған пікірлер екенін айтады.
Әр топқа берілген тапсырмаларды орындайды.
Интербелсенді тақта, слайдтар
Оқулықпен жұмыс
Өлеңді мәнерлеп оқыту.
Сабырсыз, арсыз, еріншек деген сөздерді балама сөздермен қалай айтуға болады?
-Шыдамсыз, ұятсыз, жалқау (мағынасын ашу)
Өлеңді мәнерлеп оқиды.
Берілген сөздерге өз ойларын айтады.
Сергіту сәті
Абай әнін тыңдату
Әнді тыңдай отырып, мағынасын түсінеді
Үнтаспа
Сөздікпен жұмыс
алауыз – береке бірлігі жоқ, ынтымақсыз.
күндейді – қызғанады.
мертігеді - бір жері сынады, шағады.
міндейді - жамандайды, мін тағады.
Дәптермен жұмыс
1топ. «Ғылым таппай мақтанба.» және «Сабырсыз, арсыз, еріншек» өлеңдердегі сөздерді пайдаланып, мына кестені толтырыңдар.
2-топ «Абайдың қарасөздері»
Абайдың 3-ші қарасөзін оқу
Түсінгендерін айтқызу.
ІІІ топ – «Сабырсыз», «Жалқау» адамды суретте.
ІҮ топ – Абай атамыздың бір нақыл сөзі бар. «Адамның мінез-құлқын өзгертуге болмайды дегеннің тілін кесер едім» бұл сөзін қалай түсінесіңдер? Адамның мінез – құлқын өзгертуге бола ма? Қалай?
Жағымды Жағымсыз
сабырлы сабырсыз
арлы арсыз
еңбекқор еріншек
сыпайы жалмауыз
білімді көрсеқызар
ақылды ақымақ
«Әрбір жалқау кісі қорқақ, қайратсыз тартады; әрбір қайратсыз қорқақ, мақтаншақ келеді; әрбір мақтаншақ қорқақ, ақылсыз, надан келеді; әрбір ақылсыз надан, арсыз келеді.».
Шағын көрініс қояды.
Нақыл сөздің мағынасын ашады, өз ойларын жеткізеді.
Сабақты қорытындылау
Шағын тест тапсырмасы беріледі
Тест сұрақтарына жауап береді
Слайд
Бағалау
Бағалау бетшесін толтырады
Топ басшысы топ мүшелерін бағалайды
Бағалау парақшасы
Кері байланыс Үйге тапсырма
Бүгінгі сабақтан алған әсерлерін жазады.
«Сабырсыз, арсыз, еріншек» өлеңін жаттау келу
Қолдарындағы алақанға өз пікірлерін жазады.
-Мен сабақты түсіндім
-Сабақты түсіндім, қояр сұрағым бар
-Сабақты түсінбедім
Кері байланыс парақтары