2014-2015 о?у жылыны? ,жылды? ?орытынды талдау есебі.
2014-2015 о?у жылыны? ,жылды? ?орытынды талдау есебі.
Мемлеке
«Ойлау,с?йлеу, ар?ылы о?у ж?не о?ыту»
Ма?саты:
О?у мен о?ытуда?ы о?ушыларды? ойлау,с?йлеу ?абілеттіліктерін зерттеу с?ра?тар ар?ылы дамыта отырып, с?йлеу м?дениетін ?алыптастыру.
2014-2015 о?у жылыны?,жылды? ж?мысына талдау жасасам:
О?ушыларды? ойлау,с?йлеу ?абілеттіліктерін зерттеу с?ра?тар ар?ылы дамыту мен ?атар,о?ушыларды? ізденімпаздылы?ын жетілдіре отырып, ?рт?рлі де?гейлік тапсырмалар беру ар?ылы, білім сапасын к?теруде ма?сатыма жеттім.
1 то?сан мен 4 то?сан аралы?тарында ?ткізген саба?тарымда?ы жіберілген кемшіліктер мен ?ателіктерді алда?ы уа?ытта болдырмауына тырысамын.
Сонымен к?сібилік біліктілік жоспар мен ?дістемелік та?ырыпты? мектеп та?ырыбына сай ж?мыстары негізінде о?у сапасын арттыру ?шін, «Алтын балы?», «Екі ?тірік - бір шы?ды?», «Дана ?кі», «Джигсо» ?дісін ?олданып, тиімді пайдалану жолдарын ?арастыра отырып, саба?тарымда осы ?дістермен ж?мыс жасадым.
Математика п?ні бойынша салыстыру аны?тамасы
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«2014-2015 о?у жылыны? ,жылды? ?орытынды талдау есебі. »
«Мемлекеттік тілде оқытатын Заречный орта мектебі» КММ
Абильдина К.С. сабақ беретін 4 «А» сынып
2014-2015 оқу жылының ,жылдық қорытынды талдау есебі.
Әдістемелік тақырып:
«Ойлау,сөйлеу, арқылы оқу және оқыту»
Мақсаты:
Оқу мен оқытудағы оқушылардың ойлау,сөйлеу қабілеттіліктерін зерттеу сұрақтар арқылы дамыта отырып, сөйлеу мәдениетін қалыптастыру.
2014-2015 оқу жылының ,жылдық жұмысына талдау жасасам:
Оқушылардың ойлау,сөйлеу қабілеттіліктерін зерттеу сұрақтар арқылы дамыту мен қатар,оқушылардың ізденімпаздылығын жетілдіре отырып, әртүрлі деңгейлік тапсырмалар беру арқылы , білім сапасын көтеруде мақсатыма жеттім.
1 тоқсан мен 4 тоқсан аралықтарында өткізген сабақтарымдағы жіберілген кемшіліктер мен қателіктерді алдағы уақытта болдырмауына тырысамын.
Сонымен кәсібилік біліктілік жоспар мен әдістемелік тақырыптың мектеп тақырыбына сай жұмыстары негізінде оқу сапасын арттыру үшін , «Алтын балық», «Екі өтірік - бір шыңдық», «Дана үкі», «Джигсо» әдісін қолданып, тиімді пайдалану жолдарын қарастыра отырып, сабақтарымда осы әдістермен жұмыс жасадым.
Математика пәні бойынша салыстыру анықтамасы
Пәндер
1-тоқсан
2-тоқсан
3-тоқсан
4-тоқсан
Жылдық қорытынды
Математика
47%
50%
50%
56%
50%
Көтерілу, түсу себебіне қысқаша түсінік:
1-тоқсанда 47 %.Себебі: Жыл басында өткен тақырыптары толықтай меңгеруіне байланысты .Өйткені,оқушылармен қосымша тапсырмалармен жұмыс жасалды.
2-тоқсанда 50%.1- тоқсанға қарағанда 3% көтерілген.Себебі: Арифметикалық амалдарға,Көп таңбалы сандарды жазбаша,ауызша көбейтуге байланысты жұмыстар жүргізілу барысында осындай нәтиже көрсетіп тұр.Өйткені,оқушылар ауызша,жазбааша қосу, азайту амалдарынан,көп таңбалы саандарды екі таңбалы сандарға көбейту мен бөлу арқылы жақсы орындайды.
3- тоқсанда ешқандай өзгеріссіз.
4-тоқсанда жыл басындағы өткен тақырыптарды қайталау барысында оқушылармен қосымша тапсырмалар жүргізілді.Оқушылардың ішінде Башухина Жұлдыз бен Акылбекова Дана 2 оқушы беске шыққандықтан білім сапасы төмен.
Жылдық қорытынды- оқушылардан жылдық қорытынды тест пен деңгейлік тапсырмалар алдым.Сол себебтен өтілген сабақ тақырыптарының ұмытылып қалғанына байланысты төмендеп тұр.
Қазақ тілі пәні бойынша салыстыру анықтамасы
Пәндер
1-тоқсан
2-тоқсан
3-тоқсан
4-тоқсан
Жылдық қорытынды
Қазақ тілі
53%
56%
56%
61%
56%
Көтерілу, түсу себебіне қысқаша түсінік:
1-тоқсанда оқушылар білім сапасын жақсы көрсетті .
Өйткені 3- сыныпта өткен тақырыптарды қайталау арқылы есте
сақтау қабілеттері жақсыдамыған.Сондай –ақ , оқушылармен қосымша жұмыс жасадым.
2-тоқсанда өтілген тақырыптары жақсы меңгергендіктен деңгейлік тапсырмалар,тестермен жұмыс жасап отырдым. Сондықтан оқушылардың білім сапа көрсеткіші 56%.
3-тоқсанда ешқандай өзгеріссіз.
4-тоқсанда жыл бойы өткенді қайталау,пысықтау жұмыстарын жүргізе отырып,оқушылармен тығыз жұмыс жасадым.
Жылдық қорытынды – жыл бойына қайталау сабақтарын өткеннен соң,оқушылардан қорытынды тест,терме диктант,сөздік диктант, диктант жұмыстарын алдым.Нәтижесінде: 5 –ке екі бала шыққандытан жылдық қорытынды сапасы 5% төмендеді.
2-тоқсанда Барлығы -18 . «5»- ке екі оқушы 2% көтеріліп, 61% болып тұр.
3-тоқсанда ешқандай өзгеріссіз.
4-тоқсанда «5»-ке 8-оқушы 6% көтеріліп, 67% болып тұр.
Жылдық қорытында 4 тоқсанмен салыстыра қарағанда оқушылардың білім сапасы 6% төмендеп 61% болды.
Дүниетану пәні бойынша салыстыру анықтамасы
Пәндер
1-тоқсан
2-тоқсан
3-тоқсан
4-тоқсан
Жылдық қорытынды
Дүниетану
53%
56%
56%
67%
56%
Көтерілу, түсу себебіне қысқаша түсінік:
1-тоқсанда «5»- ке 1 оқушы , «4»-ке 8 оқушы , «3»-ке 8 оқушы.Бұл тоқсанда білім сапасы жақсы .Себебі оқушылар өткен сабақтың тақырыбының мағынасын ашып,топпен және жұппен жұмыс жасай отырып,толықтай түсініп алады.Ал үй жұмысын тексергенде «Алтын балық » әдісін қолданамын.Оқушылар сол әдіске бейімделіп қалды. Өйткені "Алтын балық "әдісі оңай ,қозғалыс арқылы жауап бергенде өте қызықты.
6 оқушы.Оқушылармен қосымша жұмыс жүргізгенде білім сапасы 11% өсіпті.Себебі:Осы тоқсанда 7 оқушым 5 – ке шықты.5 оқушым 4ке шықты .Білім сапасының көрсеткішіде 67 % болып тұрғаны да осыдан.
Жылдық қорытынды: «5»- ке 1 оқушы , «4»-ке 8 оқушы , «3»-ке 8 оқушы.Ал ,3 тоқсан мен жылдыққа қарап қорытынды шығарған кезде оқушылардың сапасы 56% болды.Себебі: 3тоқсанда шыққан бағаларымен оқушылар жылдыққа сол бағамен шығады.
2014-2015 оқу жылында Ана тілі пәні бойынша « Ағаштар неге ашуланады? » атты ашық сабақ өткіздім.
Пән: Ана тілі
Сынып : 4 «А»
Күні: 8.12.14.
Қысқа мерзімді жоспарлау
Сабақтың тақырыбы
Б. Соқпақбаев Ағаштар неге ашуланады?
Мақсаты
Бердібек Соқпақбаевтің Ағаштар неге ашуланады ? әңгімесімен толық танысып,әңгіменің тақырыбын мәтінге сүйене отырып, мазмұнын түсіну.Мәтіннің мазмұнын талдау ,сыни –тұрғыдан ойлау арқылы өз пікірлерін ашық айтуға үйрену.
Оқу нәтижесі
Мәтіннің мазмұнын түсінеді. Әңгімелей, талдай алады.
Сабақ кезеңдері
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының
іс-әрекеті
Негізігі
дереккөздер, ресурс
тар
Психологиялық дайындық
Топқа бөлу
« Біздің сынып »тренингі
1,2,3
Сыныптың іші тып -тыныш
Жалқаулықты тастаймыз
Біз сабақты бастаймыз.
Оқушылар қима – қағазда жазылған ағаштардың түрлеріне байланысты 4 топқа бөлінеді.
Оқушылар хормен
айтады.
Оқушылар қайың,бәйтерек,
емен,терек арқылы
4 топқа бөлінеді.
Интерактивті тақта
Қима – қағаздар
«Алма теру» ойыны арқылы үй тапсырмасын тексеру
Сөзжұмбақты
шешу
Қанатқа әкесі сыйлаған компастың қандай ерекшелігі бар?
Балалар қайда барды?
Боданның компасқа қатты қызыққанын оның қай сөздерінен байқауға болады?
Бодан компасты не істеді?Оның орнында болсаң не істер едің?
Жаңа сабақтың тақырыбын сөзжұмбақ арқылы шешу.
Әкеңнің әкесі?(ата)
Шипалы судың бір түрі? (сарыағаш)
Киелі құс? (аққу)
Жаңа жылдың сәні? (шырша)
Оқушылар
жерде шашылып жатқан алмаларда жазылған сұрақтарды оқып, жауап береді де,тақтадағы ағашқа апарып жапсырады.
Оқушылар тақтада ілінген сөзжұмбақты шешеді.
Тақтада
ілінген ағаш
Тақта,сөзжұмбақ,маркер.
Жаңа сабақты түсіндіру
« Топтастыру»
әдісі
Бердібек Соқпақбаев 1924жылы
13қазанда туған дүниеге келген.
Бердібек Соқпақбаев Абай
атындағы Педагогикалық
Институт бітіріп, Мұғалім болып жұмыс жасаған.Бердібек Соқбақпаев балалар әдебиетінің негізін салған, балаларға арнап шығармалар жазған ақын – жазушы.Балалар жазушысы Бердібек Соқпақбаевтың «Менің атым –Қожа » атты шығармасы , «Компас » , «Ағаштар неге ашуланады?» атты әңгімелері бар.Сонымен қатар «Жекпе жек» атты кітабы жарыққа шыққан.
« Ағаш » сөзін
топтастыру
Оқушылар ағаш сөзін топтастырады
А3 қағаз,
маркер
«Джигсо»
әдісі
1,2,3,4 – деп санап топқа бөлінеді.
топ,2- топ, 3- топ,4- топ мәтінді оқып ,талдап береді.қайта топтарына келеді.
Әр топтардағы оқушылар мәтінді өзара мазмұнын талдап,топ ішіндегі оқушылардың біреуі баяндап береді.
Оқулық
Жаңа сабақты бекіту
Шығармашы-лық тапсырма
Қайың тобы:Мақал – мәтелді жалғастыру.
Бәйтерек тобы:
«Еңбек етсең ерінбей» тақырыбына шағын эссе жазу.
Емен тобы: ағаштың суретін салу.
Терек тобы:Мәтіндегі ағаштардың Алмабекке қойған кінәсін мына кестеге жазып шығу.
Оқушылар берілген тапсырмаларды топ болып орындайды
Маркер, А3 қағаз,
Кесте.
Сергіту сәті
« Қызыл өрік » сергіту сәті жүргізіледі.
Оқушылар «Қызыл өрік »сергіту сәтін қимыл – қозғалыстары арқылы көрсетеді.
Интерактивтік
Дарынды және Талантты
балармен жұмыс
Кәрі еменің сөзін тауып оқы.
Бердібек Соқпақбаев өмірі мен шығармалары туралы айтып бер.
Дарынды және
талантты оқушылар жеке тапсырмалармен жұмыс жасайды.
Оқулық
Жас ерекшеліктеріне байланысты
«Ойлы болсаң, озып көр»
ойыны
Мақалдың жалғасын табу.
. Ағаш айғайға құламайды.
Ағашты жемісінен таниды, Адамды ісінен таниды.
Бір ағаш кессең,он ағаш
ек.
Ағаш тамырынан су ішер.
Оқушылар мақалдың жалғасын табады.
Интерактивтік тақта
Жаңа сабақты қорыту
Сұрақ – жауап арқылы
1.Оқушылар бүгін қандай тақырыппен таныс болдық?
2.Бердібек Соқпақбаевтің қандай шығармаларымен таныс болдындар?
3.Алмабектің жіберген кемшілігі неде?
4.Ағаштар Алмабекті қалай жазалады?
5.Алмабек өз кемшілігін қалай түзеді?
6.Егер Алмабек ағаштардан кешірім сұрамағанда не болареді?
Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
Мұғалімнің сұрақ қою арқылы
Бағалау.
Формативті бағалау: Оқушылар бүгінгі сабақта геометриялық фигуралар арқылы бағалайды.
Оқушылар өздерінің білімін геометриялық фигуралар арқылы бағалай алады.
геометриялық фигуралар
Үйге тапсырма
Мәтінді түсініп оқып,
мазмұнын айту.
Оқушылар өз еріктермен ізденіп оқиды
Оқулық
Ана тілі
2014-2015 оқу жылында сайтқа кіріп, алған жетістіктерім
2014-2015 оқу жылында 4 «А» сынып оқушыларының жетістіктері
Башухина Жұлдыз Ерболатқызы , Балтабай Анель Алматқызы,Кабикен Мақсат Арыстанбекұлы 31 қаңтар 2014 жылы бастауыш сынып оқушыларына араналған «Атамекен » облыстық зияткерлік танымдық ойынына қатысқан үшін сертификатымен марапаталды.
«Ақбота -2014» байқауына Кабикен Мақсат Арыстанбекұлы қатысып,сертификатқа ие болды .
Қостнай ауданы әкімдігінің «Білім бөлімі »ММ 2014 жылы 3-4 сынып оқушылары арасында өткен пәндік олимпиадада орыс тілі пәнінен 2 орынға ие болды.
2014-2015 оқу жылында Башухина Жұлдыз Ерболатқызы, Балахмет Мунира Ертайқызы Республикалық «Ақбота -2015» , «Руский медвежонок», «Кенгуру »байқауына қатысып сертификатқа ие болды.
2014-2015 оқу жылында Балахмет Мунира Ертайқызы ағылшын пәні бойынша «Британский бульдок» байқауына қатысып, сертификатқа ие болды. 1.09.2014 ж 4 «А» сынып оқушыларының мектепішілік жетістіктері
«ДЕНСАУЛЫҚ ФИСТИВАЛІ -2014ж» кең көлемді акция шеңберінде өткізіліген «КӨҢІЛДІ МӘРЕ » жарысынан 1 орынға ие болған 4 «А»сыныбы марапатталды.
2014-2015 ж «Алтын күз » мерекесіне өткізілген «ГҮЛ ХАНШАЙЫМЫ МЕН ГҮЛ ХАНЗАДАСЫ -2014» байқауында «КӨРЕРМЕНДЕР КӨЗ АЙЫМ » атағына ие болған 4 «А» сынып оқушылары Балтабай Анель мен Копеев Данияр марапатталады.
Бастауыш сынып оқушыларының «Ойнайық,сөйлейік,үйренейік!» онкүндік аясында 4 «А» сыныптар арасында өткізілген Эстафеталық жарыстарға белсене қатысып 2 орынға ие болған үшін «Жұлдыз » тобы марапаталады.
Мемлекеттік тілде оқытатын Заречный орта мектебі
4 «А» сынып оқушылары «Ойнайық,сөйлейік,үйренейік!» тақырыбында өткен онкүндікте белсенділік танытқандары үшін марапатталды.
« Кенгуру – математика для всех » интелектуалдық сайысына Мухамедьярова Дильназ , Башухина Жулдыз,сертификатына ие болды.
«Кенгуру- лингвист» сайысына Акылбекова Дана,Мухамедьярова Дильназ қатысып,сертификатпен марапатталды. «Золотое Руно »интелектуалды ойынына Башухина Жулдыз,Акылбекова Дана марапатқа ие болды.
Қостанай ауданы әкімдігінің «Білім бөлімі»ММ 4 «А» сынып оқушылары арасында өткен пәндік олимпиада математика пәнінен 1 орынға ие болған Башухина Жулдыз марапатқа ие болды.
Мемлекеттік тілде оқытатын Заречный орта мектебі Гуманитарлық пәндер бірлестігінің онкүндігінде орай өткізілген мектепішілік "Жеңіске тағзым"суреттер сайысында Акылбекова Дана 2 орынға ие болды.