Тақырыбы: Г г дыбысы мен әрпі.
Мақсаты:
Білімділік: Г дыбысы мен әрпін таныстыру; г әрпі бар сөздерді дұрыс оқыту; сөздерге дыбыстық талдау жасауға үйрету.
Дамытушылық: Балалардың сөйлеу мәнерін, байланыстыра сөйлеу дағдыларын, сөздік қорларын, шығармашылық қабілеттерін, жұмбақ шешу, тіл ұстарту жаттығуы арқылы тіл байлықтарын дамыту.Тәрбиелік: Әсемдікке, сыпайылыққа, ұқыптылыққа, табиғатты сүюге тәрбиелеу.
Көрнекілігі: Кеспе әріптер, үлестірмелі суреттер, қима қағаздар, ребустар, текшелер, ермексаз, санау таяқшалары ,смайликтер
Әдісі: сөздік, көрнекілік, түсіндіру, сұрақ-жауап, ойын.
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Үлкенге де сіз,
Кішіге де сіз.
Баршаңызды құрметтеп,
Бас иеміз біз.
Өткенді қайталау.
а) Сұрақ-жауап:
— Дыбыс деген не?
— Дыбыстар нешеге бөлінеді?
— Әріп деп нені айтамыз?
— Әріптерді не істейміз?
ә) Ойын «Қай дыбыстан басталады?»
Сурет атаулары қандай дыбыстан басталып тұрғанын тауып, тиісті әріпке сызық арқылы қос.
ІІ. Жаңа сабақ
-Балалар, қазір жылдың қай мезгілі?
-Күз айы
-Күзде табиғатта қандай өзгерістер болады?(жаңбыр жауады, құстар жылы жаққа кете бастайды, күн салқындай бастайды)
- Күз айларын атайық?
-Қыркүйек,қазан,қараша
- Бүгін аптаның қай күні?
- сенбі.
1 – тапсырма. Жұмбақ жасыру
Аналарға сыйлайтын,
Аралар бал жинайтын.
Үзуге адам қимайтын,
Бұл не?(гүл)
- Қане, балалар, «гүл» деп айтайықшы!
- Ендеше, біз бүгін «Г» әрпі және дыбысымен танысамыз.
- Қане, бәріміз дыбыстайықшы: «Г»
- Балалар, қалай ойлайсыңдар «Г» дыбысы айтылуына қарай қандай
дыбыс?(дауыссыз дыбыс)
- Неліктен дауыссыз дыбыс?(өкпеден шыққан ауа кедергіге ұшырайды, әндетіп
айта алмаймыз, созылмайды)
- Ендеше қандай текшемен белгілейміз?(көк текше)
Әріп таңбасымен (жазба, баспа түрі)таныстыру. Неге ұқсайды?(кран, шалғы, «Ғ» дыбысы)
2 — тапсырма: «Орнын тап» ойыны.
Г дыбысының орнын табу. Сөздің басында, ортасында кездеседі.
Сөздерді буынға бөлу.
Гүл, глобус, гүлзар, газет – сөз басында;
Шеге, кереге, дәрігер– сөз ортасында;
3 – тапсырма: «Тіл ұстарту жаттығуы»
гү-гү-гү – қызыл гүл
ге-ге-ге – қисық шеге
гі-гі-гі – жинаймыз егін.
4 — тапсырма:
-«Гүл» сөзіне дыбыстық талдау жасау.
-Г – дауыссыз, ү – дауысты, л – дауыссыз дыбыс.
5 – тапсырма:«Оқимыз, ойлаймыз!»
Гауһар жеңін түріңді,
Газға балық қуырды.
Гүлзарға су себелеп,
Газетке де үңілді.
Сергіту сәті:
Қане, қанат жазайық,
Көгершінге ұқсайық
Ұшып- ұшып алайық,
Орнымызды табайық
Әдемі етіп жазайық.
6 — тапсырма:
Шығармашылық тапсырма: ермексаздан «Г» әрпінің жазба түрі; санау таяқшаларынан «Г» әрпінің баспа түрін жазу.
7 – тапсырма: Ребус
Дәптермен жұмыс:
Тақтаға және ауада жазу
-Балалар арнайы дәптерлеріне Гг әрпінің үлкен және кіші таңбасын жазады. Дәптерімізді көлбеу қойып, әдемілеп жазамыз.
ІІІ. Қорытынды
-Балалар біз бүгін қай дыбыспен таныстық?
- «Г» дыбысы қандай дыбыс?
- Неліктен дауыссыз дыбыс?
-Ендеше қандай текшемен белгілейміз?
-«Г» дыбысы сөздің қайжерінде кездеседі?
Балаларды мадақтау.