kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Жобаны? та?ырыбы: Б.Блумны? «Толы? ме?герту теориясы» бойынша о?у ма?саттары таксономиясы ар?ылы ?аза? тілі п?нінен саба? ?лгісі

Нажмите, чтобы узнать подробности

?азіргі та?да?ы еліміздегі білім беру ж?йесіні? е? басты міндеті білім беруді? ?лтты? моделіне ?ту ар?ылы жас ?рпа?ты? білім де?гейін халы?аралы? д?режеге жеткізу.                                М??алімдер алдында о?ыту мен т?рбиелеуді? жа?а технологияларын ?олдана отырып, жеке т?л?аны? дамуына жа?дай ту?ызу.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Жобаны? та?ырыбы: Б.Блумны? «Толы? ме?герту теориясы» бойынша о?у ма?саттары таксономиясы ар?ылы ?аза? тілі п?нінен саба? ?лгісі»

 ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ МИНИСТРЛІГІ «ӨРЛЕУ» БІЛІКТІЛІК АРТТЫРУ ҰЛТТЫҚ ОРТАЛЫҒЫ АҚ ФИЛИАЛЫ АЛМАТЫ ОБЛЫСЫ БОЙЫНША ПЕДАГОГ ҚЫЗЫМЕТКЕРЛЕРДІҢ БІЛІКТІЛІГІН АРТТЫРУ ИНСТИТУТЫ ы  Жобаның тақырыбы: Б.Блумның «Толық меңгерту теориясы» бойынша оқу мақсаттары таксономиясы арқылы қазақ тілі пәнінен сабақ үлгісі Орындағандар :  Алматы облысы Алакөл ауданы Бескөл ст.№14 ОМ Бастауыш сынып мұғалімі: Н.А.Контажибекова  Алматы 2015

ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ МИНИСТРЛІГІ «ӨРЛЕУ» БІЛІКТІЛІК АРТТЫРУ ҰЛТТЫҚ ОРТАЛЫҒЫ АҚ ФИЛИАЛЫ АЛМАТЫ ОБЛЫСЫ БОЙЫНША ПЕДАГОГ ҚЫЗЫМЕТКЕРЛЕРДІҢ БІЛІКТІЛІГІН АРТТЫРУ ИНСТИТУТЫ

ы

Жобаның тақырыбы:

Б.Блумның «Толық меңгерту теориясы» бойынша оқу мақсаттары таксономиясы арқылы қазақ тілі пәнінен сабақ үлгісі

Орындағандар :

Алматы облысы Алакөл ауданы Бескөл ст.№14 ОМ

Бастауыш сынып мұғалімі: Н.А.Контажибекова

Алматы 2015

  «БҮГІНГІ ЖАҺАНДАНУ  ЖАҒДАЙЫНДА МЕМЛЕКЕТ ПЕН АДАМ ОЗЫҚ, БӘЙГЕГЕ САЙ БОЛУ ҮШІН, ЕҢ АЛДЫМЕН БІЛІМ МЕН ҒЫЛЫМ ӨРКЕНДЕУІ ҚАЖЕТ»   Н.Ә.Назарбаев

«БҮГІНГІ ЖАҺАНДАНУ

ЖАҒДАЙЫНДА МЕМЛЕКЕТ ПЕН АДАМ ОЗЫҚ, БӘЙГЕГЕ САЙ БОЛУ ҮШІН, ЕҢ АЛДЫМЕН БІЛІМ МЕН ҒЫЛЫМ ӨРКЕНДЕУІ ҚАЖЕТ»

Н.Ә.Назарбаев

 Жобаның өзектілігі Қазіргі таңдағы еліміздегі білім беру жүйесінің ең басты міндеті білім берудің ұлттық моделіне өту арқылы жас ұрпақтың білім деңгейін халықаралық дәрежеге жеткізу. Мұғалімдер алдында оқыту мен тәрбиелеудің жаңа технологияларын қолдана отырып, жеке тұлғаның дамуына жағдай туғызу.

Жобаның өзектілігі

Қазіргі таңдағы еліміздегі білім беру жүйесінің ең басты міндеті білім берудің ұлттық моделіне өту арқылы жас ұрпақтың білім деңгейін халықаралық дәрежеге жеткізу. Мұғалімдер алдында оқыту мен тәрбиелеудің жаңа технологияларын қолдана отырып, жеке тұлғаның дамуына жағдай туғызу.

    Жобаның  мақсаты -    Б.Блум таксономиясы бойынша танымдық салада  оқу мақсаттарын зерделеу және сабақты жоспарлауға  қолдануды негіздеу; Мұғалімдердің өз пәні бойынша Блум таксономиясының  танымдық деңгейлері бойынша сұрақтар мен  тапсырмалар дайындау машықтарын жетілдіру; -    Блум таксономиясы негізінде сабақ жоспарлау және өткізу  дағдыларын дамыту.

  

Жобаның мақсаты

-    Б.Блум таксономиясы бойынша танымдық салада

оқу мақсаттарын зерделеу және сабақты жоспарлауға

қолдануды негіздеу;

Мұғалімдердің өз пәні бойынша Блум таксономиясының

танымдық деңгейлері бойынша сұрақтар мен

тапсырмалар дайындау машықтарын жетілдіру;

-    Блум таксономиясы негізінде сабақ жоспарлау және өткізу

дағдыларын дамыту.

 Жобаның міндеттері 1. Б.Блум таксономиясы бойынша танымдық салада оқу мақсаттарын зерделеу және сабақты жоспарлауға қолдануды негіздеу. 2. Б.Блум таксономиясы бойынша сұрақтар мен тапсырмалар дайындау машықтарын жетілдіру. 3. Б.Блум таксономиясын сабақта пайдалана отырып оқушылардың өз бетімен жұмыс істеуін қалыптастыру

Жобаның міндеттері

1. Б.Блум таксономиясы бойынша танымдық салада оқу мақсаттарын зерделеу және сабақты жоспарлауға қолдануды негіздеу.

2. Б.Блум таксономиясы бойынша сұрақтар мен тапсырмалар дайындау машықтарын жетілдіру.

3. Б.Блум таксономиясын сабақта пайдалана отырып оқушылардың өз бетімен жұмыс істеуін қалыптастыру

Күтілетін нәтиже   Сабақта Б.Блум таксономиясын пайдалана отырып оқушылардың:  - не білітінін  - нені жасай алатынын  -нені түсінгенін  - қалай қолданғанын  - оқытудың жаңа тәсілдерін тиімді және орынды пайдалану  - өз қабілетіне сенім арттыру  - жаңа материалды саналы түрде меңгергені

Күтілетін нәтиже Сабақта Б.Блум таксономиясын пайдалана отырып оқушылардың: - не білітінін - нені жасай алатынын -нені түсінгенін - қалай қолданғанын - оқытудың жаңа тәсілдерін тиімді және орынды пайдалану - өз қабілетіне сенім арттыру - жаңа материалды саналы түрде меңгергені

Жобаның жаңашылдығы Блум таксономиясы негізіндегі жүйе оқушылардың өз беттерімен зерттеу,іздену қорытынды жасау іс-әрекеттеріне түрткі жасай отырып,олардың дарын, қабілеттерінің жетілуіне ықпал етеді,таным белсенділіктерін арттырады.Нәтижесінде оқушылардың бойында білімдері қалыптасады .

Жобаның жаңашылдығы

Блум таксономиясы негізіндегі жүйе оқушылардың өз беттерімен зерттеу,іздену қорытынды жасау іс-әрекеттеріне түрткі жасай отырып,олардың дарын, қабілеттерінің жетілуіне ықпал етеді,таным белсенділіктерін арттырады.Нәтижесінде оқушылардың бойында білімдері қалыптасады .

ХХ ғасырдың 60-70 жылдары АҚШ-тың көптеген білім беру мекемелері Блум тұжырымдамасын қабылдаған, алайда ол жөнінде ғалымдар мен практиктердің тарапынан көптеген сын айтылуына байланысты оларды мектепте қолдану деңгейі едәуір төмендеді.

ХХ ғасырдың 60-70 жылдары АҚШ-тың көптеген білім беру мекемелері Блум тұжырымдамасын қабылдаған, алайда ол жөнінде ғалымдар мен практиктердің тарапынан көптеген сын айтылуына байланысты оларды мектепте қолдану деңгейі едәуір төмендеді.

Блум таксономиясы Блум, Бенджамин (ағыл. Benjamin Bloom) (1913-1999) –америкалық психолог, оқыту әдістерін зерделеген, «Блум таксономиясы» атауын алған жүйені құрушы. Бенджамин Блум (1913-1999)

Блум таксономиясы

Блум, Бенджамин (ағыл. Benjamin Bloom) (1913-1999) –америкалық психолог, оқыту әдістерін зерделеген, «Блум таксономиясы» атауын алған жүйені құрушы.

Бенджамин Блум

(1913-1999)

Таксономия түсінігі  Таксономия  (грекше. táxis — орналасу, құрылыс, тәртіп және nómos — заң).   Таксономия  – олардың иерархиясын (белгілі бір құрылымдағы бірізділігін, реттілігін) құрастыру мақсатында берілген нысандарды нақты бір өлшемдер мен қағидалар бойынша жіктеу.   Таксономия барлық оқу мақсаттары мен нәтижелері бірдей маңызға, құндылыққа ие бола алмайтындығына негізделген.

Таксономия түсінігі

Таксономия (грекше. táxis — орналасу, құрылыс, тәртіп және nómos — заң).

Таксономия – олардың иерархиясын (белгілі бір құрылымдағы бірізділігін, реттілігін) құрастыру мақсатында берілген нысандарды нақты бір өлшемдер мен қағидалар бойынша жіктеу.

Таксономия барлық оқу мақсаттары мен нәтижелері бірдей маңызға, құндылыққа ие бола алмайтындығына негізделген.

1942 жылы Чикаго университетінде доктор дәрежесін қорғаған. 1965-66 жылдары Ағарту ісін зерттеушілер бірлестігінің президенті болған. 1960 жылдары Б.Блум кейіннен «Блум таксономиясы» деп аталып кеткен тұжырымдаманың негізін құраған екі монография басып шығарды: «Адами мінездемелер тұрақтылығы мен өзгеруі» және «Білім мақсаттарын жіктеу».
  • 1942 жылы Чикаго университетінде доктор дәрежесін қорғаған. 1965-66 жылдары Ағарту ісін зерттеушілер бірлестігінің президенті болған. 1960 жылдары Б.Блум кейіннен «Блум таксономиясы» деп аталып кеткен тұжырымдаманың негізін құраған екі монография басып шығарды: «Адами мінездемелер тұрақтылығы мен өзгеруі» және «Білім мақсаттарын жіктеу».
БЛУМ ТАКСОНОМИЯСЫ Білімді игеруге бағытталған 6 қадам Бағалау Жинақтау Талдау Қолдану Түсіну Білу, тану

БЛУМ ТАКСОНОМИЯСЫ

Білімді игеруге бағытталған 6 қадам

Бағалау

Жинақтау

Талдау

Қолдану

Түсіну

Білу, тану

Пәні: Қазақ тілі Сабақ тақырыбы:  Жұрнақ арқылы жасалатын сөздер

Пәні: Қазақ тілі

Сабақ тақырыбы:

Жұрнақ арқылы жасалатын

сөздер

Мақсаты Тапсырмалар Білу Мұғалімнің іс-әрекеті Жұрнақ туралы білімін еске түсіру, жұрнақ арқылы жасалған жаңа сөздерді білу жүйесі Асау, жарық, қал деген сөздерден лексикалық жолмен жаңа сөз жаса. -Топқа бөледі, өткенді еске түсіреді: қосымша деген не? Оқушының іс-әрекеті Түбір деген не? Ұйымдастыру Өткенді еске түсіреді, сұрақтарға жауап береді  жалғау, жұрнақ деген не? деген сұрақтар қояды Қосымша деген не? Нәтижесі Топтық жұмыс түрі  Жалғау деген не? Бағалау Қызығушылығын оятады,  Жұрнақ деген не? Диалогтік жұмыс Ойлау белсенділігін артады Форматив тік бағалау болады.

Мақсаты

Тапсырмалар

Білу

Мұғалімнің іс-әрекеті

Жұрнақ туралы білімін еске түсіру, жұрнақ арқылы жасалған жаңа сөздерді білу

жүйесі

Асау, жарық, қал деген сөздерден лексикалық жолмен жаңа сөз жаса.

-Топқа бөледі, өткенді еске түсіреді: қосымша деген не?

Оқушының іс-әрекеті

Түбір деген не?

Ұйымдастыру

Өткенді еске түсіреді, сұрақтарға жауап береді

жалғау, жұрнақ деген не? деген сұрақтар қояды

Қосымша деген не?

Нәтижесі

Топтық жұмыс

түрі

Жалғау деген не?

Бағалау

Қызығушылығын оятады,

Жұрнақ деген не?

Диалогтік жұмыс

Ойлау белсенділігін артады

Форматив

тік бағалау болады.

Түсіну Қандай жұрнақтар арқылы жаңа сөздер жасауға болады -Сез, біл, жан деген түбірлерден жұрнақ арқылы сөз жаса. Әбір топқа жасаған сөзден оқытады,  Үш топ үш сөзге сөз жасайды. бақылау жасайды, түсіндіреді. Ізденеді, түсінеді, тапсырмалары орындайды, түсіндіреді Жұрнақ арқылы жасалған сөзді табады Топ мүшелері Танымдық белсенділігі дамиды нің диалогі, әңгімесі Формативтік бағалау болады.

Түсіну

Қандай жұрнақтар арқылы жаңа сөздер жасауға болады

-Сез, біл, жан деген

түбірлерден жұрнақ арқылы сөз жаса.

Әбір топқа жасаған сөзден оқытады,

Үш топ үш сөзге сөз жасайды.

бақылау жасайды, түсіндіреді.

Ізденеді, түсінеді, тапсырмалары орындайды, түсіндіреді

Жұрнақ арқылы жасалған сөзді табады

Топ мүшелері

Танымдық белсенділігі дамиды

нің диалогі, әңгімесі

Формативтік бағалау болады.

Қолдану Жұрнақ туралы түсініктерін пайдалана отырып оқулықтан жаттығулар орындайды 1-топ. 363- жаттығу, 2-топ. 364- жаттығу Қадағалайды ынтымақтас 3- топ. 365 — жаттығу тырады Жұрнақ арқылы жасалған сөздерді тауып жазады, талдайды Кітаптағы жаттығулармен топ мүшелері Жаттығудан жұрнақ арқылы жасалған сөздерді таптыру нің бірлескен жұмысы Жұрнақ арқылы сөз жасай біледі Формативтік бағалау болады.

Қолдану

Жұрнақ туралы түсініктерін пайдалана отырып оқулықтан жаттығулар орындайды

1-топ. 363- жаттығу,

2-топ. 364- жаттығу

Қадағалайды ынтымақтас

3- топ. 365 — жаттығу

тырады

Жұрнақ арқылы жасалған сөздерді тауып жазады, талдайды

Кітаптағы жаттығулармен топ мүшелері

Жаттығудан жұрнақ арқылы жасалған сөздерді таптыру

нің бірлескен жұмысы

Жұрнақ арқылы сөз жасай біледі

Формативтік бағалау болады.

Талдау Жұрнақ арқылы жасалған сөздерге талдау жасату Сөздерді сөз құрамына талда. 1-топ. Қыстауға, Дұрыс талдауға бағыттай 2-топ. Саудагер, ды Сөздерді сөз құрамы 3-топ Шегендеу на қарай талдайды. Топтық жұмыс оқушылар орындарында ақылдасады. Соңында бір оқушы тақтаға орындайды Сөз құрамына талдау жасап, жұрнақты ажырата алады Топ мүшелері бірін-бірі бағалайды, Формативтік бағалау болады.

Талдау

Жұрнақ арқылы жасалған сөздерге талдау жасату

Сөздерді сөз құрамына талда.

1-топ. Қыстауға,

Дұрыс талдауға бағыттай

2-топ. Саудагер,

ды

Сөздерді сөз құрамы

3-топ Шегендеу

на қарай талдайды.

Топтық жұмыс оқушылар орындарында ақылдасады. Соңында бір оқушы тақтаға орындайды

Сөз құрамына талдау жасап, жұрнақты ажырата алады

Топ мүшелері бірін-бірі бағалайды,

Формативтік бағалау болады.

Жинақтау Күрделі тапсырма Жаңа сөздер қандай жолмен жасалады? Лексикалық және жұрнақ жолымен жасалу Түзейді, қорытынды лар беру, оқушылар Лексика лайды ды ойландыру лық, Топтық жұмыс Сыни ойлау Ойын дәлелдеуге дағдыланады Жұрнақ арқылы, Топтар өздерін бағалайды Бір-бірін бағалайды.  

Жинақтау

Күрделі тапсырма

Жаңа сөздер қандай жолмен жасалады?

Лексикалық және жұрнақ жолымен жасалу

Түзейді, қорытынды

лар беру, оқушылар

Лексика

лайды

ды ойландыру

лық,

Топтық жұмыс

Сыни ойлау

Ойын дәлелдеуге дағдыланады

Жұрнақ арқылы,

Топтар өздерін бағалайды

Бір-бірін бағалайды.

 

Бағалау  Жаңа сөзді жұрнақ арқылы жасай аламыз Біз сабақта не білдік? Нені түсінбей қалдық? Кері байла Баға ныс парағын толтырады. лайды Өзін-өзі бағалай Бірлес ды, пікірін жазады. Өзін-өзі және бір-бірін бағалап үйренеді кен бағалау Мұғалім қорытынды баға жасайды.

Бағалау

Жаңа сөзді жұрнақ арқылы жасай аламыз

Біз сабақта не білдік? Нені түсінбей қалдық?

Кері байла

Баға

ныс парағын толтырады.

лайды

Өзін-өзі бағалай

Бірлес

ды, пікірін жазады.

Өзін-өзі және бір-бірін бағалап үйренеді

кен бағалау

Мұғалім қорытынды баға жасайды.

ҚОРЫТЫНДЫ Қорыта келе егемен Қазақстанның келешегі бүгінгі оқушылар, дүниежүзілік білім деңгейінде қалыптасқан азамат білімді, жан –жақты тұлға дамыту үшін біздің болашағымыздың жарқын келбетіне білім беруде Б.Блумның таксономиясын пайдаланудың маңызы зор.

ҚОРЫТЫНДЫ

  • Қорыта келе егемен Қазақстанның келешегі бүгінгі оқушылар, дүниежүзілік білім деңгейінде қалыптасқан азамат білімді, жан –жақты тұлға дамыту үшін біздің болашағымыздың жарқын келбетіне білім беруде Б.Блумның таксономиясын пайдаланудың маңызы зор.

ПАЙДАЛАНҒАН ӘДЕБИЕТТЕР  Н. Назарбаев «Қазақстан – 2030» Жолдау Қазақстан Республикасы Білім мемлекеттік бағдарламасы. Қазақстан мектебі, 28 қазан, Айсина М. Дамыта оқыту-білім мен тәрбие өзегі.//Қазақстан мектебі  2006. №2  Блум таксономиясын оқу үрдісінде пайдалану әдістемесі  Әдістемелік құрал, Орал қаласы 2013ж      Жаңа тұрпатты мұғалімнің кәсіби іскерлік сапалары  Қазақстан мектебі журналы, №9 2011ж,24-бет  Жұмабаев М. Педагогика Алматы: Мектеп,1989ж  Қ.Ә.Қылышбаева. . Қазақ тілі пәнінен Б.Блум таксономиясы деңгейінде оқу тапсырмасын әзірлеу (фонетика, лексика, граматика) Алматы 2014 ж  Жолымбетов К. «Қазақ тіліне» арналған дидактика Алматы «Рауан»  1996 ж

ПАЙДАЛАНҒАН ӘДЕБИЕТТЕР

  • Н. Назарбаев «Қазақстан – 2030» Жолдау Қазақстан Республикасы Білім мемлекеттік бағдарламасы. Қазақстан мектебі, 28 қазан,
  • Айсина М. Дамыта оқыту-білім мен тәрбие өзегі.//Қазақстан мектебі

2006. №2

  • Блум таксономиясын оқу үрдісінде пайдалану әдістемесі

Әдістемелік құрал, Орал қаласы 2013ж 

  •     Жаңа тұрпатты мұғалімнің кәсіби іскерлік сапалары

Қазақстан мектебі журналы, №9 2011ж,24-бет

Жұмабаев М. Педагогика Алматы: Мектеп,1989ж

  • Қ.Ә.Қылышбаева. . Қазақ тілі пәнінен Б.Блум таксономиясы деңгейінде оқу тапсырмасын әзірлеу (фонетика, лексика, граматика) Алматы 2014 ж
  • Жолымбетов К. «Қазақ тіліне» арналған дидактика Алматы «Рауан»

1996 ж


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Презентации

Целевая аудитория: 4 класс

Автор: Контажибекова Назгул Аргынбековна

Дата: 03.06.2016

Номер свидетельства: 332345


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства