Просмотр содержимого документа
«Жоба "Теңдеулермен,теңдіктер және теңсіздіктер "»
Жоба жұмысы
АКТ тиімді әдістерін пайдалана отырып математика пәнінің “Теңдеулер, теңдіктер және теңсіздіктер” бөлімі бойынша сабақ үлгісі
Тақырыптың өзектілігі
“Адамзат үшін XXI ғасыр - жаңа технологиялар ғасыры болмақ, ал осы жаңа технологияларды жүзеге асырып, өмірге енгізу, игеру және жетілдіру - бүгінгі жас ұрпақ, сіздердің еншілеріңіз. Ал жас ұрпақтың тағдыры – ұстаздардың қолында”- деп айтып кеткендей Елбасы Н.Ә Назарбаевтың сөзін тақырыптың өзектілігі деп алдық.
Жоба мақсаты
Қазіргі қоғам сұранысына сай, өзінің өмірлік
іс - әрекетінде дербес компьютердің құралдарын қажетті деңгейде пайдаланатын жан - жақты дара тұлға тәрбиелеу.
Міндеттері:
1.Ақпараттық коммуникациялық технологияның әдіс-тәсілдерін қолдануды қалыптастыру
2. Оларды оқу-тәрбие үрдісінде пайдалана білуді үйрету
Күтілетін нәтижелер:
1. Ақпараттық коммуникациялық технологияның әдіс-тәсілдерін қолдануды қалыптастырды
2. Оларды оқу-тәрбие үрдісінде пайдалана білуді үйретеді
Ақпараттық - коммуникациялық технологиялар дегеніміз не ?
«Білім берудегі АКТ» ұғымы «оқытудың жаңа ақпараттық технологиялары», «қазіргі ақпараттық оқыту технологиялары», «компьютерлік оқыту технологиялары» және т.б., тіркестермен тығыз байланысты. Ақпараттық –коммуникациялық технология электрондық есептеуіш техникасымен жұмыс істеуге, оқу барысында компьютерді пайдалануға, модельдеуге, электрондық оқулықтарды, интерактивті тақтаны қолдануға, интернетте жұмыс істеуге, компьютерлік оқыту бағдарламаларына негізделеді.
Интернет кеңестігі
Мультимедиялық кабинет
АКТ
құралдары
Телекоммуникациялық
желілер
Электрондық оқулықтар
Компьютер,
ноутбук
Интерактивті тақта
АКТ арқылы жететін жетістіктер
Мұғалім үшін
Оқушы үшін
Кәсіби шеберлік жетіліп отырады.
Педагогикалық-психологиялық бақылау.
Үнемі өсу деңгейінде болады.
шығармашылық қабілеті артып, жеке тұлғаны нәтижеге бағыттап отырады.
Жеке тұлға ретінде қалыптасады.
Білім сапасы көтеріліп, өзіндік көзқарасы қалыптасады, қызуғышылығы артады.
Оқу материалдарын терең түсінеді,алған білімін ұзақ уақыт есте сақтайды.
шығармашылық қабілеттері дамып, ой-өрісі жоғары деңгейге көтеріледі.
Жан-жақты
ізденушілігін арттырады
Оқушының еркін ойлауына
мүмкіндік береді
АКТ-ның
тиімділігі
Тіл байлығын
жетілдіреді
Шығармашылық
белсенділігін арттырады
Ұжымдық
іс-әрекетке тәрбиелейді
Ұжымдық іс-әрекетке
тәрбиелейді
АКТ-ның зияны
Ең алдымен, баланың көру қабілеті төмендейді, себебі, бұлшық еттері қатаймаған жасөспірімнің көздері шаршайды.Компьютер алдында көп отыру жас балдырғанның омыртқа сүйегін зақымдайды. Қозғалыссыз отыру, қолмен ғана бірыңғай жұмыс істеу, содан ағзаға салмақ түсуі баланың жүйке қызметін бұзып, мойнына тұз бен суықтың жиналуына (остеохондроз) әсер етеді.Жамбас сүйектің үнемі қозғалыссыз қалуы қабынуы (простатит) мен тоқ ішектегі тамырдың кеңеюі (геморрой) ауруына ұшыратады.Ми қызметіне де кері әсер етеді, ойлау қабілетінің төмендейді, көңіл бөлу мен есте сақтаудың кемиді, бас ауруы мен ұйқысыздық, көңіл күйдің құлазуы жиі байқалады.Гормональдық тепе - теңдікті бұзады, иммунитетті нашарлайды.Әр түрлі құмар ойындары, зиянды бағдарламалардың көптігі. Алаяқтар мен хакерлер жастарды ғаламторға тәуелді етіп, бұлыңғыр қарым - қатынас, виртуальды әлемге қызықтырып, ақыл - ойы әлі қалыптаспаған ұл - қыздарымызды еліктіріп, есінен айырады .
Теңдеу деп құрамында әріп болатын және онымен белгіленген санды іздеу мақсаты қойылатын теңдікті айтады. Белгісіз санның теңдеуді тура санды теңдікке айландыратын мәнін теңдеудің түбірі деп атайды.
Теңдеу шешу дегеніміз оның түбірлерін табу.
, белгілері теңсіздік белгілері деп аталады. Өрнектің сол және оң жағы теңсіздік белгісімен байланысса онда бұндай өрнекті теңсіздік деп атаймыз." width="640"
, белгілері теңсіздік белгілері деп аталады.
Өрнектің сол және оң жағы теңсіздік белгісімен байланысса онда бұндай өрнекті теңсіздік деп атаймыз.
Пәні
Математика
Сабақтың тақырыбы:
Теңдеулер. Теңдіктер мен теңсіздіктер құрастыру
Мақсаты:
1. Теңдеулер мен теңдіктер, теңсіздіктер туралы түсінік беру, оларды ажырата білуге үйрету.2. АКТ-ның тиімді әдістерін пайдалана отырып қабілеттерін қалыптастыру, өз беттерінше ізденуге, тұрғыдан ойлауға мүмкіндік жасау.3. Оқушылардың белсенділігін арттыру, жан – жақты тапсырмаларды орындата отырып оларды жылдамдыққа, алғырлыққа, оқу-білімге қызығушылыққа тәрбиелеу.
Ұйымдастыру кезеңі:
Саған есеп үйреткен,
Пәнге қара құрметпен.
Сандарды тура табатын,
Қиын, әрі қызықты
Математика болатын
Миға шабуыл
II.Үй тапсырмасын тексеру кезеңі.
№10 Амалдарды орында
І топ ІІ топ
1260: 7=180 584032:8=73004
44382:6=7397 107855:5=21571
ІІІ топ
14м25см*5=71м
16кг702г*8=133кг
ІІІ. Білімді еске түсіру кезеңі.
ІV. Жаңа білімді меңгеру кезеңі
Оқулықпен жұмыс
№1. Теңдеулерді шеш және тексер.
Х+20*8=2600 40*6+х=9400 х*(40:4)=12600
Х+160=2600 240+х=9400 х*10=12600
х=2600-160 х=9400-240 х=12600:10
х=2440 х=9160 х=1260
2440+20*8=2600 40*6+9160=9400 1260*(40:4)=12600
2600=2600 9400=9400
V. Жаңа білімді бекіту кезеңі
№3
Үшбұрыштың екі қабырғасы 3сантиметрден ал оның үшінші қабырғасы х см. Үшінші қабырғасы берілгендегіден 4 есе кем болатын үшбұрыштың периметрін өрнек түрінде жаз.
№4
а: 80*5 70:5+42:х
(90+с)*60 984+324:а+412
№5 есепті шығар
Басқұрдың ұзындығы 3м, бұл қыл арқаннан 5 есе қысқа. Қыл арқанның
ұзындығы қандай?
Шешуі: 3*5=15м
Жауабы: қыл арқанның ұзындығы 15 м
Х:5=3
х=3*5
х=15
15:5=3
3=3
Топпен жұмыс. 3 топқа тапсырма беріледі.
ІI –топ.
I –топ.
ІІI –топ.
VІI. Қорытындылау кезеңі.
Электрондық оқулық
VІІІ. Үйге тапсырма: №6 123- бетХI. Бағалау
Қорытынды
Ойды қорытындылай келе ұлы философтар мен педагогтардың айтуларына сүйенсек мәселелерге ерекше көңіл аудару оқушылардың табиғи әуесқойлығын оятып, олардың сыни тұрғыдан ойлауға итермелейді. “Нақты бір мәселені қарастырып, қиын жағдайдан шығудың жолын өзіндік іздеу арқылы оқушы шын мәнінде ойланады” деген екен. Сондықтан балаларға АКТ – ны пайдаланып, ой еркіндігін, дербес ойлауын дамыту керек деп тұжырымдаймыз.