kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ыбырай Атынсарин "Салақтық"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ыбырай Алтынсариннің "Салақтық" әңгімесі. Оқушыларға үлгі өнеге ретінде айтылган 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ыбырай Атынсарин "Салақтық"»

Сабақтың тақырыбы: Салақтық

Сабақтың тақырыбы:

Салақтық

Сабақтың мақсаты:  Ыбырай Алтынсариннің “Салақтық” атты әңгімесімен таныстыру   Сабақтың міндеттері:  1.Білімділік:  Мәтіннің мазмұнын  меңгерту,көркем  шығармаларды оқуға  қызығушылығын ояту.  2. Дамытушылық:  Оқушылардың  сөздік қорын,ойлау  қабілетін дамыту,  өзіндік ой-пікірін  айта білуге  дағдыландыру.  3.Тәрбиелік:  Оқушыларды  ұқыптылыққа,  еңбекқорлыққа,  тазалықты сүюге баулу

Сабақтың мақсаты: Ыбырай Алтынсариннің “Салақтық” атты әңгімесімен таныстыру

Сабақтың міндеттері:

1.Білімділік: Мәтіннің мазмұнын

меңгерту,көркем

шығармаларды оқуға

қызығушылығын ояту.

2. Дамытушылық: Оқушылардың

сөздік қорын,ойлау

қабілетін дамыту,

өзіндік ой-пікірін

айта білуге

дағдыландыру.

3.Тәрбиелік: Оқушыларды

ұқыптылыққа,

еңбекқорлыққа,

тазалықты сүюге баулу

Сабақтың әдіс-тәсілдері:  1.Ойлау,ой шақыру,пікірлесу  2.Болжау.  3.Топтастыру.   Сабақтың типі:  Жаңа білімді игерту сабағы.    Сабақтың түрі: Аралас сабақ.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: 1.Ойлау,ой шақыру,пікірлесу 2.Болжау. 3.Топтастыру. Сабақтың типі: Жаңа білімді игерту сабағы. Сабақтың түрі: Аралас сабақ.

Сабақтың барысы: 1.Қызығушылығын ояту кезеңі  2.Үй тапсырмасын сүрау.  3.Өткен тақырыпты бекіту.  4.Жаңа сабаққа ену.  5.Ой-толғаныс.  6.Қорытынды.  7.Үйге тапсырма.  8.Бағалау.

Сабақтың барысы:

1.Қызығушылығын ояту кезеңі

2.Үй тапсырмасын сүрау.

3.Өткен тақырыпты бекіту.

4.Жаңа сабаққа ену.

5.Ой-толғаныс.

6.Қорытынды.

7.Үйге тапсырма.

8.Бағалау.

1.Қызығушылығын ояту кезеңі.   а)Сәлемдесу.  б)Сабаққа оқушылардың  дайындығын тексеру.  в)Түгендеу.  г)Үй тапсырмасын  сұрау. 2.Үй тапсырмасы:Оспанхан Әубәкіровтың”Сүт қалай ұйықтайды?”атты ертегіні мәнерлеп оқу

1.Қызығушылығын ояту кезеңі.

а)Сәлемдесу.

б)Сабаққа оқушылардың

дайындығын тексеру.

в)Түгендеу.

г)Үй тапсырмасын сұрау.

2.Үй тапсырмасы:Оспанхан Әубәкіровтың”Сүт қалай ұйықтайды?”атты ертегіні мәнерлеп оқу

Ақпанның төрті   Ыбырай Алтынсарин ” Салақтық”

Ақпанның төрті

Ыбырай Алтынсарин

Салақтық”

Жүректерден – жүрекке Бізден – сізге, сіздерге Жылулықты сыйлаймыз! Бізден - сіздерге

Жүректерден – жүрекке

Бізден – сізге, сіздерге

Жылулықты сыйлаймыз!

Бізден - сіздерге

М 2.     А   4.   Қ   А   Л     1. 1.Ғылым таппай…..  2.Асық ойнаған….  3...тозбайтын тон,  Білім таусылмайтын кен.  4.Әдепті бала ..... бала  5.....-түбі тірлік 3. 5. Керекті сөздер жиыны: Азар,ақыл,мақтанба,бірлік,арлы

М

2.  

 

А

  4.

 

Қ

 

А

 

Л

 

 

1.

1.Ғылым таппай….. 2.Асық ойнаған…. 3...тозбайтын тон, Білім таусылмайтын кен. 4.Әдепті бала ..... бала 5.....-түбі тірлік

3.

5.

Керекті сөздер жиыны:

Азар,ақыл,мақтанба,бірлік,арлы

1.  3.  4. М  5. Ә Т Е Л 1. ...инемен құдық қазғандай. 2. ...бала - арлы бала. 3. ... бала талпынған құстай. 4. Тазалық -... кепілі. 5.Ұрлық түбі-.... . Керекті сөздер: Әдепті,білім,денсаулық,талапты,қорлық

1.

3.

4.

М

5.

Ә

Т

Е

Л

1. ...инемен құдық қазғандай.

2. ...бала - арлы бала.

3. ... бала талпынған құстай.

4. Тазалық -... кепілі.

5.Ұрлық түбі-.... .

Керекті сөздер:

Әдепті,білім,денсаулық,талапты,қорлық

2).Жаңа сабақтың тақырыбын хабарлау  -Бүгін біз Ыбырай Алтынсариннің “Салақтық” атты әңгімесімен танысамыз . 3).Мәтінді талдау . -”Болжау” стратегиясын пайдаланып, мәтінді үш бөлікке бөлейік. I-бөлік II-бөлік  III-бөлік

2).Жаңа сабақтың тақырыбын хабарлау

-Бүгін біз Ыбырай Алтынсариннің “Салақтық”

атты әңгімесімен танысамыз .

3).Мәтінді талдау .

-”Болжау” стратегиясын пайдаланып, мәтінді

үш бөлікке бөлейік.

I-бөлік

II-бөлік

III-бөлік

I-бөлік Кәрім деген мешер өзі жұмысқа тәуір жігіт те болса, жуынып, кірсіз көйлек киіп, тазажүрумен ісі жоқ еді. Әркім айтушы еді:Саған не болды, Кәрім, бойыңнан кіріңді ағызып жүргенше, жуынсаң болмай ма?— деп.  Қолым тимейді, — деуші еді ол.Сөйтіп жүріп, тұлабойын шиқан қаптап және қотыр болды. Бұл күйде құрысып-тырысып жатқанында, әркім сұрайды: Кәрім, саған не болды? — деп. Кәрім айтады екен: Күнәм үшін Құдайдың бір берген сазайы-дағы, — деп. -

I-бөлік

Кәрім деген мешер өзі жұмысқа тәуір

жігіт те болса, жуынып, кірсіз көйлек киіп, тазажүрумен ісі жоқ еді. Әркім айтушы еді:Саған не болды, Кәрім, бойыңнан кіріңді ағызып жүргенше, жуынсаң болмай ма?— деп.

Қолым тимейді, — деуші еді ол.Сөйтіп жүріп, тұлабойын шиқан қаптап және қотыр болды. Бұл күйде құрысып-тырысып жатқанында, әркім сұрайды: Кәрім, саған не болды? — деп. Кәрім айтады екен: Күнәм үшін Құдайдың бір берген сазайы-дағы, — деп.

-

II-бөлік Оған қарсы таныстары: Рас, Кәрім, Құдай-Тағала таза жүрмеген былғаныш кісіні сүймейді, тым болмаса жұмасына бір моншаға түсіп, не болмаса үйінде сабынмен жуынуды әдет етсең, бұл бәлеге душар болмас едің. Сонымен, Кәрімді ауру жататын үйге алып барып, таза жуындырып, таза киім киіндіріп, ем қылған соң аз ба, көп пе жатып жазылды.

II-бөлік

Оған қарсы таныстары:

Рас, Кәрім, Құдай-Тағала таза жүрмеген былғаныш кісіні сүймейді, тым болмаса жұмасына бір моншаға түсіп, не болмаса үйінде сабынмен жуынуды әдет етсең, бұл бәлеге душар болмас едің. Сонымен, Кәрімді ауру жататын үйге алып барып, таза жуындырып, таза киім киіндіріп, ем қылған соң аз ба, көп пе жатып жазылды.

III-БӨЛІМ Мұнан соң, Кәрім бір зауытқа барып жалданыпты. Өздеріңе де белгілі шығар, зауытта нәрсе бояйтын бояулардың бәрінде у болады. Бір күні қожасы Кәрімге бір бояуды былғап қой деп беріпті. Былғап отырып-отырып, кәдімгі үйренген қалыбынша, қолын жумастан барып, тамаққа отырып нан жепті.Қолындағы бояудың жұғынының бәрі де жеп отырған нанына жабысып отырғанда, бір мезгілде Кәрімнің іші бүрісіп, ауыра бастапты. Әрлі - бері, олай - бұлай аунақшып, біраз жатып, Кәрім ұзамай - ақ жан тапсырыпты.  Әлгі бояу у бояу екен.

III-БӨЛІМ

Мұнан соң, Кәрім бір зауытқа барып жалданыпты. Өздеріңе де белгілі шығар, зауытта нәрсе бояйтын бояулардың бәрінде у болады. Бір күні қожасы Кәрімге бір бояуды былғап қой деп беріпті. Былғап отырып-отырып, кәдімгі үйренген қалыбынша, қолын жумастан барып, тамаққа отырып нан жепті.Қолындағы бояудың жұғынының бәрі де жеп отырған нанына жабысып отырғанда, бір мезгілде Кәрімнің іші бүрісіп, ауыра бастапты. Әрлі - бері, олай - бұлай аунақшып, біраз жатып, Кәрім ұзамай - ақ жан тапсырыпты. Әлгі бояу у бояу екен.

4.Ой толғаныс ; 1). а.”Автордың орындығы” стратегиясы .  ә. Орындыққа “автор” отырып автордың рөлін сомдайды.     2). Түйін; -Осы әңгімені қандай мақалмен қорытындылауға  болады 3 ).”Топтастыру”стратегиясы бойынша салақтыққа қандай қылықтарды жатқызуға болады Салақтық

4.Ой толғаныс ;

1). а.”Автордың орындығы” стратегиясы .

ә. Орындыққа “автор” отырып автордың рөлін

сомдайды.

2). Түйін;

-Осы әңгімені қандай мақалмен қорытындылауға

болады

3 ).”Топтастыру”стратегиясы бойынша салақтыққа қандай қылықтарды жатқызуға болады

Салақтық

5.Қорытынды;  -Сонымен бүгін не үйрендіңдер? - Керім қандай адам? - Керім сендерге ұнады ма? - Салақтық неге апарып соқтырады? 6. Үйге тапсырма ; а).Әңгімені түсініп оқу. ә).”Салақтық” тақырыбына әңгіме жазу . 7. Бағалау,. Ерекше атсалысып отырған оқушылар бағаланады.

5.Қорытынды;

-Сонымен бүгін не үйрендіңдер?

- Керім қандай адам?

- Керім сендерге ұнады ма?

- Салақтық неге апарып соқтырады?

6. Үйге тапсырма ;

а).Әңгімені түсініп оқу.

ә).”Салақтық” тақырыбына әңгіме жазу .

7. Бағалау,.

Ерекше атсалысып отырған оқушылар бағаланады.

Назарларыңызға рахмет!!!

Назарларыңызға рахмет!!!


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Презентации

Целевая аудитория: 2 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Ыбырай Атынсарин "Салақтық"

Автор: Мухамбетова Гулмира Султангалиевна

Дата: 01.03.2017

Номер свидетельства: 396886


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства