kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Vaqt o'lchov birliklari orasidagi munosabat

Нажмите, чтобы узнать подробности

Prezintatsiya 3-sinflar uchun matematikadan "Vaqt o'lchov birliklari" mavzusida

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Vaqt o'lchov birliklari orasidagi munosabat»

Matematika fani 3 – sinflar uchun Вставка рисунка O`qituvchi: Tajiyeva Umida

Matematika fani

3 – sinflar uchun

Вставка рисунка

O`qituvchi: Tajiyeva Umida

Vaqt o`lchov birliklari orasidagi munosabat Darsning maqsadi:  Ta`limiy maqsad:o`quvchilarga vaqt o`lchov  birliklari orasidagi  munosabatlarni tushuntirish;  Tarbiyaviy maqsad:o`quvchilarni atrof-muhitni  asrab-avaylash ruhida tarbiyalash  Rivojlantiruvchi maqsad: o`quvchilarni og`zaki va  yozma hisoblash malakalarini  o`stirish

Vaqt o`lchov birliklari orasidagi munosabat

Darsning maqsadi: Ta`limiy maqsad:o`quvchilarga vaqt o`lchov birliklari orasidagi munosabatlarni tushuntirish; Tarbiyaviy maqsad:o`quvchilarni atrof-muhitni asrab-avaylash ruhida tarbiyalash Rivojlantiruvchi maqsad: o`quvchilarni og`zaki va yozma hisoblash malakalarini o`stirish

Dars turi: yangi tushunchalar berish Dars metodi: tushuntirish, savol va javob, suhbat, “ha, yo`q o`yini” Dars jihozi: darslik, tarqatma kartochkalar, kompyuter, televizor Darsning fanlar aro bog‘liligi: o‘qish, odobnoma, atrofimizdagi olam, jismoniy tarbiya, musiqa

Dars turi: yangi tushunchalar berish

Dars metodi: tushuntirish, savol va javob,

suhbat, “ha, yo`q o`yini”

Dars jihozi: darslik, tarqatma kartochkalar,

kompyuter, televizor

Darsning fanlar aro bog‘liligi:

o‘qish, odobnoma, atrofimizdagi olam,

jismoniy tarbiya, musiqa

Darsning borishi: Tashkiliy qism -Aziz bolajonlarim  Mening gul marjonlarim  Hozir qaysi dars ekan  Buni menga kim aytar? - 2020 - yil qanday nomlandi? - “Ilm-ma`rifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish yili” deb e`lon qilindi. -Bugungi darsimizni shu yil bilan bog`lab olib boramiz. Bugungi darsda sizlar bilan Internet do`konidan narsa xarid qilishimiz kerak, buning uchun darsda faol qatnashsangiz, savollarga to`g`ri javob bersangiz xaridni amalga oshirishingiz mumkin bo`ladi. Internet do`konida turli xil o`quv-qurollari bor.

Darsning borishi:

Tashkiliy qism -Aziz bolajonlarim

Mening gul marjonlarim

Hozir qaysi dars ekan

Buni menga kim aytar?

- 2020 - yil qanday nomlandi?

- “Ilm-ma`rifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish yili” deb e`lon qilindi.

-Bugungi darsimizni shu yil bilan bog`lab olib boramiz. Bugungi darsda sizlar bilan Internet do`konidan narsa xarid qilishimiz kerak, buning uchun darsda faol qatnashsangiz, savollarga to`g`ri javob bersangiz xaridni amalga oshirishingiz mumkin bo`ladi. Internet do`konida turli xil o`quv-qurollari bor.

O`tilgan mavzuni mustahkamlash 1 sutka necha soat? 1 d (sutka) = 24 h (soat)  Minutlarda ifodalang: 1 soat 25 minut = 85 minut 1 soat 40 minut = 100 minut 2 soat 10 minut = 130 minut Soat va minutlarda ifodalang: 160 minut = 2 soat 40 minut 220 minut = 3 soat 40 minut 90 minut = 1 soat 30 minut

O`tilgan mavzuni mustahkamlash

1 sutka necha soat?

1 d (sutka) = 24 h (soat)

Minutlarda ifodalang:

1 soat 25 minut = 85 minut

1 soat 40 minut = 100 minut

2 soat 10 minut = 130 minut

Soat va minutlarda ifodalang:

160 minut = 2 soat 40 minut

220 minut = 3 soat 40 minut

90 minut = 1 soat 30 minut

Yangi mavzu bayoni: Siz qachon tug`ilgansiz? Tug`ilgan kuniz qachon? Hozir necha yoshdasiz? Men 2010-yil tug`ilganman. 23-may 10 yoshdaman

Yangi mavzu bayoni:

Siz qachon tug`ilgansiz?

Tug`ilgan kuniz qachon?

Hozir necha yoshdasiz?

Men 2010-yil tug`ilganman.

23-may

10 yoshdaman

Qoida Yil – Yerning Quyosh atrofida bir marta aylanib chiqishiga ketgan vaqt.  Fevral – 28 yoki 29 sutka.  1 oy 31 yoki 30 sutka. 1 yil  12 oy 1 yil 365 yoki 366 kun

Qoida

Yil – Yerning Quyosh atrofida bir marta aylanib chiqishiga ketgan vaqt.

Fevral – 28 yoki 29 sutka.

1 oy 31

yoki 30

sutka.

1 yil

12 oy

1 yil 365 yoki 366 kun

2-masala. 165-bet Yil – yanvar oyidan boshlanadi. Iyul oyi yilning ikkinchi yarmi hisoblanadi. Yilning birinchi yarmi yanvar oyidan boshlanib, iyun oyidan tugaydi. Yilning ikkinchi yarmi iyul oyidan boshlanib, dekabr oyida tugayd i. IYUL 31 KUN MAY 31 KUN MART 31 KUN SENTABR 30 KUN NOYABR IYUN 30 KUN 30 KUN OKTABR YANVAR 31 KUN 31 KUN DEKABR AVGUST FEVRAL 31 KUN 31 KUN 28 KUN APREL 30 KUN

2-masala. 165-bet

Yil – yanvar oyidan boshlanadi.

Iyul oyi yilning ikkinchi yarmi hisoblanadi.

Yilning birinchi yarmi yanvar oyidan boshlanib, iyun oyidan tugaydi.

Yilning ikkinchi yarmi iyul oyidan boshlanib, dekabr oyida tugayd i.

IYUL

31 KUN

MAY

31 KUN

MART

31 KUN

SENTABR

30 KUN

NOYABR

IYUN

30 KUN

30 KUN

OKTABR

YANVAR

31 KUN

31 KUN

DEKABR

AVGUST

FEVRAL

31 KUN

31 KUN

28 KUN

APREL

30 KUN

11 sutka 54 + 26 90 - 47 330 minut 3600 sekund 4 sutka 240 minut 50 - 24 3 – MISOL a) Soatlarda ifodalang:  5

11 sutka

54 + 26

90 - 47

330 minut

3600 sekund

4 sutka

240 minut

50 - 24

3 – MISOL

a) Soatlarda ifodalang:

5

b) sutkalarda ifodalang: 48 soat = 2 sutka 96 soat = 4 sutka 4 hafta = 4 sutka   d) yillarda ifodalang: 36 oy = 3 yil 84 oy = 7 yil 144 oy = 12 yil 240 oy = 20 yil

b) sutkalarda ifodalang:

48 soat = 2 sutka

96 soat = 4 sutka

4 hafta = 4 sutka

d) yillarda ifodalang:

36 oy = 3 yil

84 oy = 7 yil

144 oy = 12 yil

240 oy = 20 yil

Bir metrning qancha qismini tashkil etadi Bir soatning qancha qismini tashkil etadi 4 - misol 1 minut = 1 cm = 10 minut = 20 cm = 30 minut = 30 cm = 60 minut = 50 cm =

Bir metrning qancha qismini tashkil etadi

Bir soatning qancha qismini tashkil etadi

4 - misol

1 minut = 1 cm =

10 minut = 20 cm =

30 minut = 30 cm =

60 minut = 50 cm =

Mustahkamlash 5 – chizma   1 shakl: 2 shakl: bo`yi – 2 cm bo`yi – 2 cm eni – 3 cm 5 mm eni – 3 cm 5 mm S - ? cm S - ? cm Yechilishi: Yechilishi: 20 mm*45 mm=900mm 20 mm*35 mm=700mm 900 mm= 90 cm 700mm=70cm

Mustahkamlash

5 – chizma

1 shakl: 2 shakl:

bo`yi – 2 cm bo`yi – 2 cm

eni – 3 cm 5 mm eni – 3 cm 5 mm

S - ? cm S - ? cm

Yechilishi: Yechilishi:

20 mm*45 mm=900mm 20 mm*35 mm=700mm

900 mm= 90 cm 700mm=70cm

6-masala   Musiqa to`garagiga – 120 minut Musiqa o`rganadi – 4 dan 3 qismini Yo`lga – 4 dan 1 qismini To`garakda - ? Vaqt   Yechilishi: 120:4*3= 90  120:4*1=30  Javobi: musiqa to`garagida 90 minut

6-masala

Musiqa to`garagiga – 120 minut

Musiqa o`rganadi – 4 dan 3 qismini

Yo`lga – 4 dan 1 qismini

To`garakda - ? Vaqt

Yechilishi: 120:4*3= 90

120:4*1=30

Javobi: musiqa to`garagida 90 minut

BOSHQOTIRMA  60 20 4 ?

BOSHQOTIRMA

60

20

4

?

7 – MASALA 166 - BET 1 - poyezd yurdi -- 411 km 2 - poyezd yurdi – 411 km 2 shahar orasi – 5822 km qoldi - ? km Yechilishi: 5822-(411+411)=5000 Javobi: 5000 km yo`l qolgan

7 – MASALA 166 - BET

1 - poyezd yurdi -- 411 km

2 - poyezd yurdi – 411 km

2 shahar orasi – 5822 km

qoldi - ? km

Yechilishi: 5822-(411+411)=5000

Javobi: 5000 km yo`l qolgan

Matematik maqollar . Bir yigitga qirq hunar oz. Birni kessang mingni ek. Elakka chiqqan xotinni, ellik Besh qo`l barobar emas. og`iz gapi bor. Bir boshga, bir o`lim. Bir bolaga yetti mahalla Bilagi zo`r birni yengar, ota – ona. Bir kishi hamma uchun, Bilimi zo`r mingni. hamma bir kishi uchun Birni ko`rib fikr qil, birni ko`rib shukr qil.

Matematik maqollar .

Bir yigitga qirq hunar oz.

Birni kessang mingni ek.

Elakka chiqqan xotinni, ellik

Besh qo`l barobar emas.

og`iz gapi bor.

Bir boshga, bir o`lim.

Bir bolaga yetti mahalla

Bilagi zo`r birni yengar,

ota – ona.

Bir kishi hamma uchun,

Bilimi zo`r mingni.

hamma bir kishi uchun

Birni ko`rib fikr qil,

birni ko`rib shukr qil.

UYGA VAZIFA 8-9-MASALA 166-BET (5347+2136)-4026+0*47=7483-4026=3457 7804-(5265-3139)+0:25= 7804-2126+0=5678

UYGA VAZIFA

8-9-MASALA 166-BET

(5347+2136)-4026+0*47=7483-4026=3457

7804-(5265-3139)+0:25= 7804-2126+0=5678

E`TIBORINGIZ UCHUN RAHMAT!

E`TIBORINGIZ UCHUN RAHMAT!


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Презентации

Целевая аудитория: 3 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Vaqt o'lchov birliklari orasidagi munosabat

Автор: Tajiyeva Umida

Дата: 12.04.2020

Номер свидетельства: 546233


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства