kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Санок ва тартиб сонлар

Нажмите, чтобы узнать подробности

Шахс ва нарсани санокиги ва тартибини билдирган сузлар хакида тушунча бериш.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Санок ва тартиб сонлар»

Samarqand viloyati Kattaqo’rg’on shahar xalq ta’limiga qarashli 12 –umumiy o’rta ta’lim maktabi boshlang’ich sinf o’qituvchisi KARIMOVA XURSAND NING Ona tili fanidan      Samarqand 20 20 yil

Samarqand viloyati

Kattaqo’rg’on shahar xalq ta’limiga

qarashli 12 –umumiy o’rta ta’lim maktabi

boshlang’ich sinf o’qituvchisi KARIMOVA XURSAND NING

Ona tili fanidan

Samarqand 20 20 yil

Mavzu:Sanaoq va tartibni bildirgan so’zlar . 254-256 mashqlar  Darsning maqsadi : O`quvchilarda matn ustida ishlash. Narsalar sanog’ini va tartibini bildirgan so’zlarni so’roq berib aniqlash ko’nikmasini o’stirish. Topishmoqlarni to’g’ri topish malakasini oshirish O`quvchilarni og’zaki va yozma nutqini o’stirish. O`quvchilarni bilim, ko’nikma va malakalarini rivojlantirish. O`quvchilarni ona vatanimizni sevishga, ona tilimizni hurmat qilishga, buyuk ajdodlarimizni doimo yodda saqlashga o’rgatish hamda g`urur, iftixor tuyg`ularini tarbiyalash.

Mavzu:Sanaoq va tartibni bildirgan so’zlar .

254-256 mashqlar

Darsning maqsadi :

O`quvchilarda matn ustida ishlash. Narsalar sanog’ini va tartibini bildirgan so’zlarni so’roq berib aniqlash ko’nikmasini o’stirish. Topishmoqlarni to’g’ri topish malakasini oshirish

O`quvchilarni og’zaki va

yozma nutqini o’stirish. O`quvchilarni bilim,

ko’nikma va malakalarini rivojlantirish.

O`quvchilarni ona vatanimizni sevishga, ona tilimizni hurmat qilishga, buyuk ajdodlarimizni doimo yodda saqlashga o’rgatish hamda g`urur, iftixor tuyg`ularini tarbiyalash.

Darsning metodi :  «Sonlarni to’g’ri top»,, testlar,  savol – javob, «so’z ichidan so’z topish». Darsning jihozi : darslik, rangli rasmlar, tarqatma materiallar, slayd, kadaskop Darsning borishi : Tashkiliy qism : 1.O`quvchilar bilan salomlashishi. 2.Navbatchi axborotini tinglash. 3.Oltin qoidalar. Ona tili haqida she’r. 4.Kichik guruhlarga bo’lish  O ` tilgan mavzuni so’rash: 1.Uyga vazifani so’rash. 2. O’tilgan mavzu yuzasidan savol -javob o’tkazish. 3.  Lug’at diktant 4. Dam olish daqiqasi 5.She’r 253- mashq Laylagim yoddan aytish

Darsning metodi : «Sonlarni to’g’ri top»,, testlar, savol – javob, «so’z ichidan so’z topish».

Darsning jihozi :

darslik, rangli rasmlar, tarqatma materiallar, slayd, kadaskop

Darsning borishi :

Tashkiliy qism :

1.O`quvchilar bilan salomlashishi.

2.Navbatchi axborotini tinglash.

3.Oltin qoidalar. Ona tili haqida she’r.

4.Kichik guruhlarga bo’lish

O ` tilgan mavzuni so’rash:

1.Uyga vazifani so’rash.

2. O’tilgan mavzu yuzasidan savol -javob o’tkazish.

3. Lug’at diktant

4. Dam olish daqiqasi

5.She’r 253- mashq Laylagim yoddan aytish

Darsning borishi : O ` tilgan mavzuni mustahkamlash  Yangi mavzu bayoni  1.Mavzuni rasmlar orqali ushuntirish.  2.Sanoq va tartib sonlarning farqini aytish. 3.2 54 - 255- mashq 4.Quvnoq daqiqa 5.Didaktik o’yin 6.Rasmga qarab matn yaratish  7.Topishmoqning javobini topishni o’rgatish  Yangi mavzuni mustahkamlash   1.Didaktik o`yin 2.Saylanma diktant  1.O’quvchilar so’z boyligini oshirish. 2.Didaktik o’yinlar.  Darsni yakunlash. Uyga vazifa  Guruhlar to’plagan rag’bat kartochkalarini hisoblash. G’olib guruhni aniqlash. Uyga vazifa berish.

Darsning borishi :

O ` tilgan mavzuni mustahkamlash

Yangi mavzu bayoni 1.Mavzuni rasmlar orqali ushuntirish.

2.Sanoq va tartib sonlarning farqini aytish.

3.2 54 - 255- mashq

4.Quvnoq daqiqa

5.Didaktik o’yin

6.Rasmga qarab matn yaratish

7.Topishmoqning javobini topishni o’rgatish

Yangi mavzuni mustahkamlash

1.Didaktik o`yin

2.Saylanma diktant

1.O’quvchilar so’z boyligini oshirish.

2.Didaktik o’yinlar.

Darsni yakunlash.

Uyga vazifa

Guruhlar to’plagan rag’bat kartochkalarini hisoblash.

G’olib guruhni aniqlash. Uyga vazifa berish.

Lola Degan nomiga ega bo’ladilar. Har qaysi guruh o’zi belgilangan joyda noan`anaviy holda o’tiradilar.

Lola

Degan nomiga ega bo’ladilar. Har qaysi guruh o’zi belgilangan joyda noan`anaviy holda o’tiradilar.

1-topshiriq:  253-mashq. LAYLAGIM. Uzum tumshuq laylagim, Kelar birga o’ynagim. Loy,baliqni kechmagin, Kir bo’lar oq ko’ylaging. (Vali Ahmadjon)

1-topshiriq:

253-mashq.

LAYLAGIM.

Uzum tumshuq laylagim,

Kelar birga o’ynagim.

Loy,baliqni kechmagin,

Kir bo’lar oq ko’ylaging. (Vali Ahmadjon)

2-topshiriq:  Guruhlarga o’tilgan mavzular bo’yicha savollar beramiz  Topqirlar guruhiga: Shaxs va narsalarning belgisini bildirgan so’zlar qanday so’roqqa javob bo’ladi? Bilimdon guruhiga: Shaxs va narsalarning nomini bildirgan so’zlar qanday so’roqqa javob bo’ladi? Zukko guruhiga: Shaxs va narsalarning harakatini bildirgan so’zlar qanday so’roqlarga javob bo’ladi?

2-topshiriq:

Guruhlarga o’tilgan mavzular bo’yicha savollar beramiz

Topqirlar guruhiga:

Shaxs va narsalarning belgisini bildirgan so’zlar qanday so’roqqa javob bo’ladi?

Bilimdon guruhiga:

Shaxs va narsalarning nomini bildirgan so’zlar qanday so’roqqa javob bo’ladi?

Zukko guruhiga:

Shaxs va narsalarning harakatini bildirgan so’zlar qanday so’roqlarga javob bo’ladi?

3-topshiriq: «Topag’on» o’yini  O`qituvchi : Kim so’rog’ga javob bo’lgan so’zlarni ayting ? O’quvchilar:O’qituvchi,o’quvchi,shifokor,bemor,rassom,duradgor O`qituvchi : Belgini bildirgan so’zlar ? O’quvchilar:Qizil,yoqimli, sariq, katta, yumshoq . O`qituvchi : Harakatni bildirgan so’zlar ? O’quvchilar: o’qiyapti, yuvayapti, artayapti, tinlayapti.

3-topshiriq: «Topag’on» o’yini

O`qituvchi : Kim so’rog’ga javob bo’lgan so’zlarni ayting ?

O’quvchilar:O’qituvchi,o’quvchi,shifokor,bemor,rassom,duradgor

O`qituvchi : Belgini bildirgan so’zlar ?

O’quvchilar:Qizil,yoqimli, sariq, katta, yumshoq .

O`qituvchi : Harakatni bildirgan so’zlar ?

O’quvchilar: o’qiyapti, yuvayapti, artayapti, tinlayapti.

5 4

5

4

5

5

4-topshiriq.  «Sonlar o’rnini to’g’ri top» metodi .Bunda o’quvchilar so’zlardagi harflarni alifbodagi nechanchi o’rindaligini topish kerak.  1.Bilimdon . 3. Zukko 2. Topqirlar .  Onajon  Yoqimli  shifokor

4-topshiriq. «Sonlar o’rnini to’g’ri top» metodi .Bunda o’quvchilar so’zlardagi harflarni alifbodagi nechanchi o’rindaligini topish kerak.

1.Bilimdon .

3. Zukko

2. Topqirlar .

Onajon

Yoqimli

shifokor

Yangi mavzu bayoni. Mavzu: Sanoq va tartibni bildirgan so’zlar.  Shaxs va narsaning sanog’ini bildirgan so’zlar nechta?,qancha? So’roqlariga javob bo’ladi. Narsa va shaxsning tartibini bildirgan so’zlar nechanchi? so’rog’iga javob bo’ladi.Sanoq sondan tartib son –inchi qo’shimchasi orqali hosil bo’ladi.. Masalan: Bog’da . Bog’da 10 tup olma daraxt erilgan. Sinfimizda 15 nafar qiz bola bor.Rasm asosida son qatnashgan gaplar tuzing.

Yangi mavzu bayoni.

Mavzu: Sanoq va tartibni bildirgan so’zlar.

Shaxs va narsaning sanog’ini bildirgan so’zlar nechta?,qancha? So’roqlariga javob bo’ladi.

Narsa va shaxsning tartibini bildirgan so’zlar nechanchi? so’rog’iga javob bo’ladi.Sanoq sondan tartib son –inchi qo’shimchasi orqali hosil bo’ladi.. Masalan: Bog’da . Bog’da 10 tup olma daraxt erilgan. Sinfimizda 15 nafar qiz bola bor.Rasm asosida son qatnashgan gaplar tuzing.

254- mashq Tok ko’chati o’tqazilgandan so’ng uchinchi yili hosilga kiradi.Yetilgan tokdan yuz kilogrammgacha uzum hosili olinadi. Bir bosh uzum sakkiz yuz gramm bo’lishi mumkin.Uzumning husayni, qirmiska kabi navlarni uch-to’rt oy buzilmay saqlanadi.Qancha ?,nechanchi? So’roqlariga javob bo’lgan so’zlarni o’zi bog’langan so’z bilan birga namunadagidek yozing./ Namuna:(Nechanchi?) Uchinchi yili,(qancha?) yuz kilogramm.

254- mashq

Tok ko’chati o’tqazilgandan so’ng uchinchi yili hosilga kiradi.Yetilgan tokdan yuz kilogrammgacha uzum hosili olinadi.

Bir bosh uzum sakkiz yuz gramm bo’lishi mumkin.Uzumning husayni, qirmiska kabi navlarni uch-to’rt oy buzilmay saqlanadi.Qancha ?,nechanchi? So’roqlariga javob bo’lgan so’zlarni o’zi bog’langan so’z bilan birga namunadagidek yozing./

Namuna:(Nechanchi?) Uchinchi yili,(qancha?) yuz kilogramm.

5-topshiriq.  2 55 - mashq.Gaplarni o’qing.Nechanchi? Va qancha ? so’rog’iga javob bo’lgan so’zlarni aniqlang . Abbos o’n beshinchi maktabning ikkinchi sinfda o’qiydi.Bu sinfda yigirma olti o’quvchi ta’lim oladi.Ulardan o’n bitta o’quvchi a’lochi. Nechanchi? Va qancha? So’roqlariga javob bo’ldan so’zlarni o’zi bog’langan so’z bilan birga ko’chiring. Namuna  Nechanchi?)O’n beshinchi maktab,…..

5-topshiriq. 2 55 - mashq.Gaplarni o’qing.Nechanchi? Va qancha ? so’rog’iga javob bo’lgan so’zlarni aniqlang .

Abbos o’n beshinchi maktabning ikkinchi sinfda o’qiydi.Bu sinfda yigirma olti o’quvchi ta’lim oladi.Ulardan o’n bitta o’quvchi a’lochi.

Nechanchi? Va qancha? So’roqlariga javob bo’ldan so’zlarni o’zi bog’langan so’z bilan birga ko’chiring.

Namuna  Nechanchi?)O’n beshinchi maktab,…..

6-topshiriq. «So’z ichidan so’z topish» o’yini  1. Bilimdon «Yaxshilik», «ish», «il», «kishi», «yil». 2. Topqirlar «Kitobxon», «kit», «it», «xon», «tik». 3. Zukko «O’qituvchi», «o’qi», «ich», «o’q», «quv». O’quvchilarning og’zaki nutqini rivojlantirish maqsadida rasmga qarab matn yaratish topshirig’i beriladi. Har bir guruhga rangli rasmlar beriladi. O’quvchilarni javoblari rag’batlantiriladi.

6-topshiriq. «So’z ichidan so’z topish» o’yini

1. Bilimdon «Yaxshilik», «ish», «il», «kishi», «yil».

2. Topqirlar «Kitobxon», «kit», «it», «xon», «tik».

3. Zukko

«O’qituvchi», «o’qi», «ich», «o’q», «quv».

O’quvchilarning og’zaki nutqini rivojlantirish maqsadida rasmga qarab matn yaratish topshirig’i beriladi. Har bir guruhga rangli rasmlar beriladi.

O’quvchilarni javoblari rag’batlantiriladi.

O’quvchilarning og’zaki nutqini rivojlantirish maqsadida rasmga qarab matn yaratish topshirig’i beriladi. Har bir guruhga rangli rasmlar beriladi. Yangi mavzuni mustahkamlash    «Baliq skeleti» metodi

O’quvchilarning og’zaki nutqini rivojlantirish maqsadida rasmga qarab matn yaratish topshirig’i beriladi. Har bir guruhga rangli rasmlar beriladi.

Yangi mavzuni mustahkamlash

«Baliq skeleti» metodi

1. Bilimdon Kim ? so`rog`ga  so`z yozing ?  Qanday so`rog`ga javob bo`ladigan so`z yozing ? Unli harflar nechta ? Undosh tovushlar necha xil ?

1. Bilimdon

Kim ? so`rog`ga so`z yozing ?

Qanday so`rog`ga javob bo`ladigan so`z yozing ?

Unli harflar nechta ?

Undosh tovushlar necha xil ?

Nima qildi ? so`rog`ga  so`z yozing ?  Qanaqa ? so`rog`ga javob bo`lgan so`z yozing ? Undosh tovushlar nechta ? Alifboda nechta harf bor ? 2.Topqirlar

Nima qildi ? so`rog`ga so`z yozing ?

Qanaqa ? so`rog`ga javob bo`lgan so`z yozing ?

Undosh tovushlar nechta ?

Alifboda nechta harf bor ?

2.Topqirlar

Nechta undosh tovush bor ? Qanday ? so`rog`ga javob bo`ladigan so`z yozing ? Gaplar nimalardan tuziladi ? So`z nimalardan tuziladi ? 3.Zukko

Nechta undosh tovush bor ?

Qanday ? so`rog`ga javob bo`ladigan so`z yozing ?

Gaplar nimalardan tuziladi ?

So`z nimalardan tuziladi ?

3.Zukko

Gaplardan sanoqni va tartibni bildirgan so’zlarni bildirgan so’zlarni tanlab yozadilar. Bir chuqurda ming chuqur, Chuqurni igna cho’qir.(angizvona) Qirq ko’ylagi bor, Bir tugmasi yo’q.(karam)  Darsni yakunlash. Uyga vazifa . Guruhlar to’plagan rag’bat kartochkalarini hisoblab g’olib guruhni aniqlash. Uyga vazifa: 257-mashq. Mashq shartini tushuntirib berish, yozib kelishni aytish.

Gaplardan sanoqni va tartibni bildirgan so’zlarni bildirgan so’zlarni tanlab yozadilar.

Bir chuqurda ming chuqur,

Chuqurni igna cho’qir.(angizvona)

Qirq ko’ylagi bor,

Bir tugmasi yo’q.(karam)

Darsni yakunlash. Uyga vazifa .

Guruhlar to’plagan rag’bat kartochkalarini hisoblab g’olib guruhni aniqlash.

Uyga vazifa: 257-mashq.

Mashq shartini tushuntirib berish, yozib kelishni aytish.


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Презентации

Целевая аудитория: 2 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Санок ва тартиб сонлар

Автор: Каримова Хурсанд Хушбаковна

Дата: 09.04.2020

Номер свидетельства: 545870


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства