Просмотр содержимого документа
«Презентаця урока по математике по теме"Қозғалыска арналған тапсырмаларды шешу"»
Шолақаша орта мектебі
4- сынып
МАТЕМАТИКА
Мұғалім: Өсіпова М.Б.
Сабақтың тақырыбы:Бекіту. Қозғалысқа арналған тапсырмаларды шешу.
Сабақтың мақсаты:1. Оқушыларға жылдамдық өлшем бірліктерімен таңыстыру.Уақыт.Жылдамдық.Қашықтықөлшемділіктерін пысықтау.Оларды есеп шығаруда пайдалануға үйрету.2. Оқушылардың логикалық ойлау қабілетін дамыту, түрлі тапсырмалар орындау барысында шығармашылық іскерлік қабілеттерін, математика пәніне деген қызығушылықтарын арттыру3. Оқушыларды ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, тапқырлыққа, білімпаз болуға, ақыл-ой белсенділігін арттыруға тәрбиелеуСабақтың типі:қайталау, жинақтауСабақтың әдісі:топтық және жеке жұмыстар, ойын, шығармашылық, тестПәнаралық байланыс:ана тіліСабақтың көрнекілігі:мақал- мәтелдері, интерактивтік тақта
Сабақ барысы:I. Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық.II. Үй жұмысын тексеруIII. Жаңа сабақIV. Оқулықпен жұмысV. Сабақты қорытындылауVI.Үй тапсырмасыVII.Бағалау
IҰйымдастыру кезеңі.Психологиялық дайындық
Амансың ба алтын күн,амансың ба көк аспан,амансың ба достарым,амансың ба ұстазым.Біз сіздерді көргенімізге қуаныштымыз!
Ой қозғау:«Ой ойласаң - кең ойла, алды- артын тең ойла!»
2)Қашықтық пен Уақыт белгілі болса,жылдамдықты қалай табуға болады?
3)Қашықтыкпен жылдамдылық белгілі болса,уақытты қалай табуға болады?
4)2540кг4килограмнан неше есе артық?
IIҮй тапсырмасын тексеру:
1)Жылдамдықпен уақыт белгілі болса,қашықтықты қалай табуға болады?
Математикалық диктант
5)483072-ні 3 есе кеміт
«Оқусыз- білім жоқ, білімсіз- күнің жоқ!»«Кел,балалар,оқылық...!»оқысаңыз,балаларшамнан шырақ жағылартілегенің алдыңаніздемей-ақ табылар.
Ы. Алтынсарин
Жылдамдық-уақытбірлігінде жүріп өткенқашықтық.
ύ –жылдамдық
ύ=S:t
t –уақыт
60 км/ сағ
t=S:ύ
S -қашықтық
S =ύхt
2 сағ
120 км
ЖЫЛДАМДЫҚ
60 км/ сағ
УАҚЫТ
ҚАШЫҚТЫҚ
2 сағ
120 км
60х2=120(км) – қашықтық
120:2=60(км/сағ) – жылдамдық
120: 60 =2 (сағ) – уақыт
I– топ«Алғыр»II– топ«Тапқыр»
IIIЖаңа сабақ
Жылдамдық, уақыт, қашықтық жайлы алған білілімімізді ортаға саламыз.
«Білім – алып күш, біле – білу де зор күш»
I– топ«Алғыр»
Тапсырма:
Жолаушылар поезы 3 сағатта 360 км. жүрді. Ол қандай жылдамдықпен қозғалды?
II– топ«Тапқыр»
Тапсырма:
Жеңіл машина 90 км/сағ жылдамдықпен 270 км жүрді. Ол жолда қанша уақыт болды?
(360-200) : 2
(360+200) : 2
(400+200) х 2
(500+80) : 4
Тапқыр
Алғыр
Кім тапқыр?
(200+200) : 2
(150+150) : 3
(2226 + 74) х 3
(300+200) : 5
(720-120) : 2
Алғыр
Тапқыр
Кім тапқыр?
(420-270) : 3
«Кітап- білім бұлағы, білім- өмір шырағы»
Оқулықпен жұмыс:
72 бет №4 есепЖүк машинасы 4 сағатта 320 км, ал жеңіл машина 3 сағатта 270 км жол жүрді. Қайсысының жылдамдығы артық және қанша артық?
72 бет №5 есепМотоциклші 1 сағатта 60км, ал шаңғышы 3 сағатта 24 км жол жүрді. Қайсысының жылдамдығы кем және қанша кем?
Сергіту сәті
Ал, балалар тұрайық,алақанды ұрайық.Оңға қарап иіліп,солға қарап иіліп.Бір отырып, бір тұрып,сәл тынығып алайық!
Ойын
«Кім жылдам?»
Оқы да біл, ойна да күл, ойна, бірақ жұмысты да ойла!
Теңдеулерді шеш:
а х 9 = 9009
333: а= 3
b: 5= 125
b: 8= 3005
Жауабын ғана жаз
1)600:2
2) 40 х 3
3) 300 х 60
4) 600 : 300
200х3=
120:40=
300:6=
750:15=
4
6
3
2
1
Пішіндерден төртбұрыштар көрсетілген қатарды тап
5
7
2)Берілген сызба бойынша есеп құрастыр және оны шығар. 70 км/сағ 6) Әр қатарда 12 ағаштан 48 алма ағашы отырғызылды.Қанша Қатар алма ағашы отырғызылды? А.60 В.384 С.8 Д.4 уақыты -59сағ ?км А.1723км В.5755км С.4130км Д.6647км" width="640"