Бөлім: | Мәдени мұра | |||||||||||||||
Педагогтің аты – жөні: | Сарбасова К.А | |||||||||||||||
Күні: | 16.01.2023ж | |||||||||||||||
Сынып: 4 «З» | Қатысушылар саны: 22 | Қатыспағандар саны : | ||||||||||||||
Пәні: | Әдебиеттік оқу | |||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Халқымыздың салт-дәстүрі. «Бесік жыры» | |||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 4.1.4.2 сөйлеу барысында иллюстрациялар, көрнекіліктер, фотосуреттер қолдану, презентация, видеоролик жасау 4.3.4.1 мұғалімнің көмегімен шығарманың құрылымын, стилін жетілдіру, өз бетінше сын тұрғысынан бағалау және лексикалық, орфографиялық, пунктуациялық қателерді тауып түзету | |||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Сөйлеу барысында иллюстрациялар, көрнекіліктер, фотосуреттер қолдану, қателерді тауып түзету. Білім алушылар қазақ халқының салт-дәстүрімен танысады. Шығармаларды өмірде болған оқиғалармен салыстыра алады. | |||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||
Сабақтың басы 5 мин 2 мин 3 мин | 1.Психологиялық ахуал: Кең даланың ежелгі, Қазақ дейтін халқымыз. Өзге ұлттай біздің де, Бар дәстүр мен салтымыз. 2.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру: 3.Топқа бөлу: «Шашу» әдісі Қоржыннан кәмпиттерді алып, кәмпиттер түсіне сай топқа бөлінеді. Өткенді қайталау: «Мақал-мәтелдердің маңызы» Ұяшықтағы мақал-мәтелдің жалғасын табады. Ой қозғау «Күйсандық сөйлейді» әдісі. 1 тапсырма. «Тәй-тәй», «Бесік жыры», «Жар-жар», «Наурыз» - деген әуендерді күй сандықта ойнату.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстырады | Шаттық шеңберін құрып, өлеңді оқиды. Топқа бөледі. «Күйсандықтан» шыққан әуенді тыңдайды. Әндерді табады. Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады. | Мұғалімнің мадақтау сөзі Қ.б: «Тәтті кәмпит» әдісі | Оқулық 87 бет Қоржын, кәмпит Күйсандықтың суреті Бейнежазба Аудио тыңдалым https://youtu.be/cXbZdLBxuyo | ||||||||||||
Сабақтың ортасы 5 мин 5 мин 7 мин 3 мин 3 мин 2 мин 8 мин 3 мин | 2 тапсырма. Осы дәстүрді қайдан көрдіңдер? Отбасыңда қазақ дәстүрлерінің қайсысы орындалады? «Бесікке салу» Осы дәстүрді қайдан көрдің? Отбасыңда қазақ дәстүрлерінің қайсысы орындалады? Неліктен салт-дәстүрді ұмытпай жалғастыру қажет? Видеоролик тамашалау:Көрсетілген, видеоролик туралы қысқаша әңгімелеу. 3 тапсырма. Мәнерлеп оқы Сағатбек Медеубекұлының:
Киесі-Қасиет Ақылман-ақылшы, көргені көп адам.і Сұрақ-жауап: Сәбидің бесігі неден жасалған? Қарағай, қайыңнан жасалған. Бесіктің құнды, көне мәдени мұра екені туралы не айтылған? Жер тербеткен бұл бесік, Киесі-сөз, серті өлең, Ел тербеткен бұл бесік. Бесік жырые кім айтады? А) Нәрестенің анасы айтады. Ә) Нәрестені ұйықтатқан адам айтады. «Бесік жырында сәбиге қандай тілек айтылған?» Сыйлы адам, батыр, ақылды, ақын деген тілектер айтылған. Сергіту сәті: «Қаражорға» биін билейді «Есіңе түсір» айдары Тұрмыс – салт жырларынан халықтың тұрмыс-тіршілігін,әдет – ғұрпын,салт –дәстүрін танып-білеміз. Олқылық баламен жұмыс Тұрмыс- салт жырларын топтастыру. Кестедегі сөздерді өзгертіп айту.
Дұрыс сөйлеу үлгісін анықтау.
Дескриптор: -Кестедегі сөздерді өзгертіп айтады. -Дұрыс сөйлеу үлгісін анықтайды. Топтық жұмыс: І топ: Неліктен салт-дәстүрді ұмытпай жалғастыру қажет? ІІ топ: Бесіктің суретін салу және оның қандай бөліктен тұратынын атау. ІІІ топ: -Ана туралы бір шумақ өлең жазу ІҮ топ: Ашық сұрақтарға жауап жазу Қазақ халқының қандай салт- дәстүрлерін білесің?
Дәптермен жұмыс: «Бесіктен өсіп шығыпты» 3-4сөйлем жаз. Менің інімді анам бесіке бөлеп, бесік жырын айтып ұйықтадады. Інім екі жасқа дейін бесікте жатты. Жерге жатса жылайды, бесікке жатса ұзақ ұйықтайды. Бесікке жатқан баланың дені сау болып өседі. | Білім алушылар Өздерінің Қайдан көргендері туралы айтады Бейнежазба Өлеңді мәнерлеп оқып,түсінік сіз сөздердің мағынасын ашады. Кестедегі өлеңнің мазмұны бойынша берілген сұрақтарға қарап жауап Қимылды сергіту сәтін орындайды. жазады. Кестедегі сөздерді өзгертіп жазады. Топпен жұмыс жасайды. Дәптермен жұмыс жасайды. | Қ.б: «Тәтті кәмпит» әдісі Дескриптор: «Тұсау кесу» дәстүрі тойларда көргенін, отбасында сәбилері бар үйлердің «Тұсау кесу» салты орындалатынын айта алады. (1б) Дескриптор: «Бесікке салу» дәстүрін тойларда көргенін, отбасында сәбилері бар үйлердің «Бесікке салу» күнде орындалатын ын айта алады. (1б) Дескриптор: Ата-бабадан мұра болған салт- дәстүрді жалғастыру туралы өз ойларын тұжырымдап қорытынды шығарып жауап бере алады. (1б) Дескриптор: - өлеңді мәнерлеп оқып,мазмұнын өз сөзімен айтады(1б) -түсініксіз сөздердің мағынасын ашады(1б) Қ.б: «Тәтті кәмпит» әдісі Берілген сөздерді оқып,дұрыс сөйлеу үлгісін анықтай ды. Қ.б: «Тәтті кәмпит» әдісі Дескриптор: Ата-бабадан мұра болған салт- дәстүрді жалғастыру туралы өз ойларын тұжырымдап қорытынды шығарып жауап бере алады(1б) Дескриптор: Бесіктің суретін салады және оның бөліктерінің атауларын жазады. (1б) Дескриптор: Жазған өлеңді мәнерлеп оқи алады. (1б) Дескриптор: Қазақ халқының салт- дәтүрлерін жазады. (1б) Қ.б: «Тәтті кәмпит» әдісі Дескриптор: -Сөйлем құрап жазады(1б) | Оқулық 98-99 -беттер Кітап Кәмпиттер Таратпа А4 Таратпа А4 Кәмпиттер | ||||||||||||
Сабақтың соңы | Кері байланыс: «Білім қоржыны» әдісі. Сабақтан алған әсерлерін, пікірін, ойын,алған білімін жазады. | «Білім қоржы ны» әдісі. | ||||||||||||||
Үйге тапсырма | 98-99 беттегі өлеңді түсініп оқу Үлкендерден бесік жырының бір шумағын сұрастырып,жазып ал. | Күнделіктеріне жазып алады. | ||||||||||||||