Просмотр содержимого документа
«?аза? тілі Т?рлаулы м?шелер»
№75 мектеп-гимназиясы
Сабақ тақырыбы:
Тұрлаулы мүшелер
Бастауыш сынып мұғалімі: Орынбаева З
Сабақ мақсаты:1) Білімділік:сөйлем мүшелері, оның ішінде тұрлаулы мүшелер туралы түсінік беру, сөйлемдегі тұрлаулы мүшелердің қызметі, сөйлемдегі орны туралы түсіндіру;2) Дамыту:оқушының сауатты жазу дағдысын қалыптастыра отырып, сөйлем құрауға, оларды талдауға үйрету, есте сақтау қабілетін, ой - өрісін дамыту;3) Тәрбиелік:тілді құрметтеуге, бір - біріне көмектесуге, үлкендерді сыйлауға тәрбиелеу;
Әдіс - тәсілдер: сөздік, көрнекілік, талдау, практикалық, сұрақ - жауап Көрнекіліктер: оқулық, слайдтар. Қолданылған технология: СТО Пәнаралық байланыс: дене шынықтыру, дүниетану
Сабақтың барысыІ. Ұйымдастыру кезеңі
Топқа бөлу
1.Сөйлем
2.Бастауыш
3.Баяндауыш
4.Тұрлаусыз мүшелер
а
ф
й
и
ы
у
ө
т
п
к
б
һ
е
р
я
о
ә
н
і
л
г
д
ң
ш
ғ
ж
з
с
ү
х
м
ұ
қ
Үй тапсырмасын тексеру
58-жаттығу«Өрмекші торы» әдісіАл, жақсы балалар, біз бүгін алдымен тұрлаулы мүшелерді пысықтап, қайталап аламыз.1. Сөйлем мүшелері дегеніміз не?2. Сөйлем мүшесінің белгілері қандай?3. Сөйлем мүшесі бола алмайтындар қайсылар?4. Сөйлем мүшесі құрамына қарай нешеге бөлінеді?5. Тұрлаулы мүшелер дегеніміз не?6. Тұрлаусыз мүшелер дегеніміз не?
Сөздік диктант
Оқулықпен жұмыс.
60-жаттығудағы сұрақты 1-топқа оқыту, жауабын 2- топқа оқыту, 3-топ түсіндіреді, 4- топ тақырыпты ашады.
Қар жауды.
Бүгін жапалақтап қар жауды.
61-жаттығу (ауызша).
3 топ 1 сөйлемнен оқиды, тұрлаулы мүшелерді табады,
4-топ сарапшылар -дұрыстығын байқайды.
Сергіту сәті. Өлең құрастыру.
------------------баламыз,
------------------данамыз.
-----------------білімді
-----------------боламыз.
Тақтамен жұмыс
62-жаттығу.
Сөйлемдерді оқып, тыныс белгісін
қойып, сөйлемдерді көшіріп жазу.
Тұрлаулы мүшелерді табу
Шығармашылық жұмыс
Бастауыш пен баяндауышты тапқызып, сол сөйлемді күрделендіру. 1-топ:-бишілер биледі. -2-топ
2-топ 2-топ- телефон шырылдады. Ермек тұрды
Екі сөйлемді салыстара отырып, екі сөйлемдегінегізгі ойды тапқызу.
63-жаттығу.
Мақалды оқып жатқы жазу. Мағынасын түсіндіру.
1-топ 1-мақалды жатқа айтады,
2-топ түсіндіреді.
3-топ 2-мақалды жатқа айтады,
4-топ түсіндіреді.
Мақалды жатқа жазған соң көршісіне тексерту.(жұптық жұмыс)
65-жаттығу. (ауызша)
Сурет бойынша әңгіме құрастыру.
Әңгімеге ат қою.
Тұрлаулы мүшелерді табу.
Ой толғаныс
Венн диаграммасы
БАСТАУЫШ
БАЯНДАУЫШ
Шығармашылық жұмыс
Конверт-сұрақ .
4 топ 2 сұрақтан дайындап көрші топқа ұсынады.
Бағалау.Мұғалімнің айтқанын,Мықтап ойға тоқимыз.Бар ынтамен оқысақКілең 5 – ке оқимыз, - деп бағалау парақшаларымен бағалау.
Үйге : 64-жаттығу
Семантикалық карта
Сөздер
Бастауыш
Жарас
Баяндауыш
Барды
Сурет
Жарысты
Мұғалім
Семантикалық карта
Сөздер
Бастауыш
Зада
Баяндауыш
Жүгірді
Көлік
Жүзіп келеді
Ғалым
Семантикалық карта
Сөздер
Бастауыш
Мысық
Баяндауыш
Барады
Суретші
Отыр
Дәрігер
Семантикалық карта
Сөздер
Бастауыш
Ерасыл
Баяндауыш
Барғысы келді
Суретке түсті
Жаннұр
Абай
“Жоғалған сөз” Бастауыш Баяндауыш Мысық______ Мияулайды ________ Жылқы _____ Кісінейді_________ Сиыр _______ Мөңірейді__________ Түйе ________ Боздайды__________