kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Қазақ тілі пәнінен "Жеке портрет" тақырыбына перезентация

Нажмите, чтобы узнать подробности

 Оқыту  қазақ  тілінде емес мектептеріндегі қазақ тілі пәнінен "Жеке портрет" тақырыбындағы сабаққа презентация

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Қазақ тілі пәнінен "Жеке портрет" тақырыбына перезентация»

Сабақтың тақырыбы: Сынып : 1 “Б” Пәні:  Қазақ тілі  Пән мұғалімі : Абдираймова Гүлжазира Сейілбекқызы    Шымкент, 2016

Сабақтың тақырыбы:

Сынып : 1 “Б” Пәні: Қазақ тілі

Пән мұғалімі : Абдираймова Гүлжазира Сейілбекқызы

Шымкент, 2016

Сабақтың мақсаты :  1. БІЛІМДІЛІК : Жеке портрет ұғымына түсінік беру,практикалық жұмыстарға жетелеу;   2. ДАМЫТУШЫЛЫҚ : ТАҚЫРЫП БОЙЫНША СӨЗДІК ҚОРЫН МОЛАЙТУ, КӨРУ, ЕСТУ ҚАБІЛЕТТЕРІН ДАМЫТУ;   3. ТӘРБИЕЛІК : ДОСТЫҚҚА, ТАТУЛЫҚҚА БАУЛУ, ТАЗАЛЫҚТЫ САҚТАУҒА ТӘРБИЕЛЕУ.

Сабақтың мақсаты :

1. БІЛІМДІЛІК : Жеке портрет ұғымына түсінік беру,практикалық жұмыстарға жетелеу; 2. ДАМЫТУШЫЛЫҚ : ТАҚЫРЫП БОЙЫНША СӨЗДІК ҚОРЫН МОЛАЙТУ, КӨРУ, ЕСТУ ҚАБІЛЕТТЕРІН ДАМЫТУ; 3. ТӘРБИЕЛІК : ДОСТЫҚҚА, ТАТУЛЫҚҚА БАУЛУ, ТАЗАЛЫҚТЫ САҚТАУҒА ТӘРБИЕЛЕУ.

Сабақтың барысы   I .Ұйымдастыру кезеңі   1. Сәлемдесу, түгендеу, дайындық, назарларын сабаққа  аудару.   Шырылдады қоңырау,  Біз сабақты бастаймыз.  Партамызға отырып,  Өзара көз тастаймыз.  Табыс тілеп көзбенен,  Жаңа білім алуға,  Алға қадам аттаймыз.   II .Үй тапсырмасын қайталау 
  • Сабақтың барысы
  • I .Ұйымдастыру кезеңі  
  • 1. Сәлемдесу, түгендеу, дайындық, назарларын сабаққа аудару.
  • Шырылдады қоңырау, Біз сабақты бастаймыз. Партамызға отырып, Өзара көз тастаймыз. Табыс тілеп көзбенен, Жаңа білім алуға, Алға қадам аттаймыз. II .Үй тапсырмасын қайталау 
Өзім туралы

Өзім туралы

  • Оқушылар өзі туралы қысқаша сипаттама жасайды.
Жаңа сабақ

Жаңа сабақ

Қызығушылығын ояту 

Қызығушылығын ояту 

  • - Қане; балалар бәріміз де көзімізді жұмып, өзімізді мектепте емес, ну орманда жүрміз деп елестетейік.Жан-жағымызда әр түрлі талдар, сол жақта ақ қайың, оң жақта шырша, емен, артымызда қарағай,шетен.Не деген керемет талдар! Елестеттік пе? Енді көзімізді ашып тыңдаймыз. Бұл сиқырлы орман, әр тал-жеке адам.Өзіне тән мінезі бар, өзіне тән келбеті бар.Біздер бүгін мейірімді сиқыршылармыз.Бәріміз бірігіп орманның сиқырын ашып көреміз.Олай болса, сендерге бірінші тапсырма адамның бейнесін қалыптастыратын қандай дене мүшелерін атай аласыңдар? 
  • -Бас, шаш, көз, мұрын, ауыз, қас,қол,аяқ,т.б. 
  • -Балалар, осы дене мүшелері арқылы біз адамның келбетін ажырата аламыз.Ендеше,бүгінгі сабағымыз адамның сыртқы келбеті яғни, “Жеке портрет” туралы болмақ. 
Мағынаны тану

Мағынаны тану

  •   «Портрет-адам бейнесін бейнелейтін көркем шығарма.  Адам баласы ерте заманнан айналасын қоршаған табиғатты,жан-дүниесін,адам бейнесін салуға қызықты.Оған тасқа салынған ежелгі суреттер дәлел бола алады.Жалпы портрет өнері бұдан мыңдаған жылдар бұрын дүниеге келген белгілі мүсін мен сурет өнерінде адам дидарын бейнелеу ешқашан назардан тыс қалып көрген жоқ
Достар жинау

Достар жинау

Таныс сөздерді еске түсіру Бұл, мынау – это Көрсет - покажи

Таныс сөздерді еске түсіру

Бұл, мынау – это

Көрсет - покажи

БАС

БАС

КӨЗ

КӨЗ

МҰРЫН

МҰРЫН

АУЫЗ

АУЫЗ

ҚҰЛАҚ

ҚҰЛАҚ

ШАШ

ШАШ

ҚОЛ

ҚОЛ

АЯҚ

АЯҚ

Саусағы ұзын биші болады , Құлағы ұзын күйші болады. Тот, кто длинные руки имеет, танцором будет, А тот, кто длинные уши имеет – музыкантом будет .

Саусағы ұзын биші болады ,

Құлағы ұзын күйші болады.

Тот, кто длинные руки имеет, танцором будет,

А тот, кто длинные уши имеет – музыкантом будет .

ЖАҢА СӨЗДЕР

ЖАҢА СӨЗДЕР

  • портрет-келбет
  • онша ұқсамаймыз- не совсем похоже
  • тартқан-похож
  • орта бойлы-среднего роста
  • көзі өткір-острый взгляд
  • тіке қарайды-смотрит прямо
  • ақ шалған –с сединой
  • жазық маңдайлы- широколобый
  • пұшық мұрынды- курносый
  • әжім-морщина
  • шолпы-подвески, украшения, подвешиваемые к женской косе
АДАМ?? КІМ? НЕ?

АДАМ??

КІМ? НЕ?

Оқулықпен жұмыс 1-тапсырма.  Көп нүктенің орнына керекті әріптерді қойып оқы, аудар . Б..с, к...з, а...қ, м...рын, ау...з,  ш...ш, қ...л.

Оқулықпен жұмыс

1-тапсырма. Көп нүктенің орнына керекті әріптерді қойып оқы, аудар .

Б..с, к...з, а...қ,

м...рын, ау...з,

ш...ш, қ...л.

а ө з к Б с , , н ы р ұ м қ я а , , а у ы з ш а ш ,

а

ө

з

к

Б

с

,

,

н

ы

р

ұ

м

қ

я

а

,

,

а

у

ы

з

ш

а

ш

,

2-тапсырма. Төмендегі сөздер бойынша сөз тіркесін құраңдар шашы ұзын көзі қара қыр мұрынды Анам(ның) бойшаң қараторы кең маңдайлы ат жақты ақ жарқын 2

2-тапсырма. Төмендегі сөздер бойынша сөз тіркесін құраңдар

шашы ұзын

көзі қара

қыр мұрынды

Анам(ның)

бойшаң

қараторы

кең

маңдайлы

ат жақты

ақ жарқын

2

БАЛА, БАЛА, БАЛАҚАН, ҚАҢЕ, ҚАЙСЫ АЛАҚАН? САУСАҚТАРЫҢ ӘЙБАТ, БЫЛАЙ-БЫЛАЙ ОЙНАТ.

БАЛА, БАЛА, БАЛАҚАН,

ҚАҢЕ, ҚАЙСЫ АЛАҚАН?

САУСАҚТАРЫҢ ӘЙБАТ,

БЫЛАЙ-БЫЛАЙ ОЙНАТ.

ҚАЙСЫСЫ АРТЫҚ?  НЕГЕ АРТЫҚ?

ҚАЙСЫСЫ АРТЫҚ? НЕГЕ АРТЫҚ?

ТОРКӨЗДІ ШЕШЕЙІК ГОЛОВА ВОЛОСЫ  ЛЕВЫЙ Ш Л О Ш А С С А Б НОГА РУКА ПРАВЫЙ Я А Ң Л О Қ О Қ

ТОРКӨЗДІ ШЕШЕЙІК

ГОЛОВА

ВОЛОСЫ

ЛЕВЫЙ

Ш

Л

О

Ш

А

С

С

А

Б

НОГА

РУКА

ПРАВЫЙ

Я

А

Ң

Л

О

Қ

О

Қ

Сабақты қорыту бөлімі.   Ой-толғаныс.   Венн диаграммасын сызу.Бейнелеу пәні мен қазақ тілі пәніндегі портреттің айырмашылықтары мен ұқсастықтарын ажырату. 
  • Сабақты қорыту бөлімі.  Ой-толғаныс.  Венн диаграммасын сызу.Бейнелеу пәні мен қазақ тілі пәніндегі портреттің айырмашылықтары мен ұқсастықтарын ажырату. 
Бағалау Жарайсыңдар балалар, бүгінгі сабаққа өте жақсы қатыстыңыздар.  Көп-көп рахмет! (Оқушылар бағаланады)

Бағалау

  • Жарайсыңдар балалар, бүгінгі сабаққа өте жақсы қатыстыңыздар.

Көп-көп рахмет!

(Оқушылар бағаланады)

Венн диаграммасы Портрет (жеке адам тұлғасын тани  аламыз) Қазақ тілі (адамның сырт келбетін, жүріс-тұрысын, мінезін көркем сөзбен жеткізу) Бейнелеу өнері (адамның сырт  келбетін сурет арқылы көрсету)

Венн диаграммасы

Портрет

(жеке адам

тұлғасын тани

аламыз)

Қазақ тілі

(адамның сырт

келбетін,

жүріс-тұрысын,

мінезін

көркем сөзбен

жеткізу)

Бейнелеу өнері

(адамның сырт

келбетін сурет

арқылы көрсету)

Өзіндік жұмыс Төмендегі сөздер мен сөз тіркестерін пайдаланып өз келбеттеріңді сипаттаңдар Бойым - (ұзын, қысқа, орташа, бойшаң) Басым – домалақ, сопақ, т.б. Көзім- үлкен, қысық,қара, көк, қоңыр. Мұрным - үлкен, қыр мұрынды, пұшық,т.б. Шашым -қара, сары, қоңыр, ұзын, қысқа, бұйра. Бетім -дөңгелек, атжақты, сопақ,т.б. Аяғым - ұзын, қысқа.

Өзіндік жұмыс

Төмендегі сөздер мен сөз тіркестерін пайдаланып өз келбеттеріңді сипаттаңдар

Бойым - (ұзын, қысқа, орташа, бойшаң)

Басым – домалақ, сопақ, т.б.

Көзім- үлкен, қысық,қара, көк, қоңыр.

Мұрным - үлкен, қыр мұрынды, пұшық,т.б.

Шашым -қара, сары, қоңыр, ұзын, қысқа, бұйра.

Бетім -дөңгелек, атжақты, сопақ,т.б.

Аяғым - ұзын, қысқа.

Бағалау. Үйге тапсырма беру. Үйге: Жеке портрет (Отбасы мүшелерінің жеке портретін құрастыру).
  • Бағалау.
  • Үйге тапсырма беру.
  • Үйге: Жеке портрет (Отбасы мүшелерінің жеке портретін құрастыру).
Рефлексия 

Рефлексия 

  • Портрет -адамдардың кескін, келбетін, пішінін, тұлғасын суреттеу.  • Мінез- шығарма кейіпкерлерінің сыртқы портретімен қатар ішкі портретін-мінезін, наным-сенімін, сезімін, дүниге көзқарасын суреттеу. 
  • Мұғалімнің қорытынды сөзі: 
  • Оқушының жеке тұлға ретіндегі мәдениеті, ой-өрісі, дүниетанымы әдеби тілде сауатты сөйлей білуі – болашақта өз жолын адаспай табуының кепілі.Олай болса, қазақ халқының ақиық ақыны М.Жұмабаев айтқандай: "Баланың маңайында сөйленетін сөздер де әдепті, сұлу болуға тиісті. Және баланың маңайындағы адамдардың жүріс-тұрыстары да әдепті, сұлу болуға тиісті.Сұлу дене, сұлу қозғалысты көріп өскен баланың денесі де, қозғалысы да сұлу болады". Қашанда жандарыңның сұлулыққа құштар болуына тілектеспін!
Егер саған сабақ ұнаса,барлық тапсырмаларды сәтті орыдасаң желкенін жасыл түспен боя. Егер қиындықтар болып,оларды жеңе білсең желкенді сары түспен боя. Егер қатты қиналсаң,
  • Егер саған сабақ ұнаса,барлық тапсырмаларды сәтті орыдасаң желкенін жасыл түспен боя.
  • Егер қиындықтар болып,оларды жеңе білсең желкенді сары түспен боя.
  • Егер қатты қиналсаң,

менің көмегім қажет болса желкенді қызыл түспен боя.

Қаласаң суретті толығымен боя

НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА РАХМЕТ!

НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА

РАХМЕТ!


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Презентации

Целевая аудитория: 1 класс

Скачать
Қазақ тілі пәнінен "Жеке портрет" тақырыбына перезентация

Автор: Абдираймова Гульжазира Сейлбековна

Дата: 19.09.2018

Номер свидетельства: 478149


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства