Интеллектуалды сайыс
«Іздеген –табар,
оқыған- озар»
Сабақтың мақсаты:
Оқушылардың білімін сарапқа салу, сынау арқылы өзара бәсекелестікке жетелеу, логикалық қабілетін дамыту, қиыннан мүдірмей тез шешім тауып шыға білуге үйрету.
Тәрбиелілігі:
Дамытушылығы:
Білімділігі :
Оқушыларды
тапқырлыққа,
жылдам ойлауға,
ойын қорыта
білуге
тәрбиелеу.
Ой-өрісін кеңейту, логикалық ойлау қабілеттерін дамыту, ұжымшылдық қабілеттін дамыту
Оқушылардың білімдерін жинақтап, тереңдету, қызығушылығын, ынтасын, зейінін арттыру, алған білімдерін тереңдету .
Мейірімді жүрекпен,
Ақпейілді тілекпен,
Амандасып алайық,
Бір жадырап қалайық!
Ұйымдастыру кезеңі
Президентіміз
Н. Ә.Назарбаевтың
« Қазақстанды болашаққа
білімді ұрпақ бастап барады»
Бәйгеге түсіп жарыспай, Жүйріктің бағы жанар ма? Бұл бәйге білім бәйгесі, Кім жүйрік ойға сол алда - дей отырып сайысымызды бастаймыз .
Сайыс кезеңдері:
І. Математика- бұл ғылымның данасы
ІІ.Ұшқыр ой
ІІІ . Табиғатты танып біл.
IV. Айшықты сөздер
V. Аукцион
Математика пәніне
байланысты сұрақтар: .
1-топ.
1. 4 метрде неше сантиметр бар?
2. 1 метрде неше миллиметр бар?
3. 2 сағатта неше минут бар?
4. 8*8 нешеге тең?
5. 370+А қандай өрнек?
6. Сұйық заттар немен өлшенеді?
7. 1 килограммен 20 граммның қайсысы ауыр?
8. Айырмаға азайтқышты қосқанда не шығады?
9. Екі нүктенің арасындағы түзу.
2-топ.
1. Ең үлкен үш таңбалы сан.
2. Көбейтудің неше қасиеті бар?
3. 6 ғасырда неше жыл бар?
4. 6 мысықтың аяғы нешеу?
5. 2-ге бөлінетін сандар қандай сандар?
6. Бөлу амалын немен тексереді?
7 . м , дм , см , ненің өлшем бірліктері?
8. 81 ондық қандай сан?
9. 64 қай санның квадраты?
“ Ұшқыр ой” .
Қазақ тілі пәніне
байланысты сұрақтар: .
1-топ.
1.Сөздің әрі қарай бөлінбейтін мағыналы бөлігі
2.Жалқы есімдер қалай жазылады неге?
3.Табыс септігінің сұрағы мен жалғауын ата?
4.Септіктер нешеге бөлінеді?
5.Әдемі сөзіне жуық мәндес сөзді ата?
6.Етістік нешеге бөлінеді?
7.Дауыссыз дыбыстар нешеге бөлінеді?
8.Сөз бен сөзді байланыстыратын қосымша қалай аталады?
9.Күшейтпелі қос сөздерге мысал келтір?
2-топ.
1. Дауысты дыбыстар неше топқа бөлінеді?
2.Заттың қимылын,іс-әрекетін білдіретін сөз табы қалай аталады?
3.Сөздің мағынасын өзгертетін қосымша қалай аталады?
4.Батыр сөзіне жуық мәндес сөзді ата?
5.Жалпы есімдер қалай жазылады?
6.Сөйлем мүшелері нешеге бөлінеді?
7.Көмектес септігінің сұрағы мен жалғауын ата?
8.Зат есімнен жасалатын етістіктер қалай жазылады?
9Қайталама қос сөздерге мысал келтір?
Қазақ тілі пәніне
байланысты сұрақтар: .
Табиғатты танып біл.
Дүниетану пәнінен сұрақтар :
1-топ.
1.Табиғаттың жансыз денелеріне нелер жатады?
2.Табиғат құбылыстары деген не?
3.Ауа райын қалай түсінесің?
4.Мұнай қай өңірлерде өндіріледі?
5.Қазақ халқының жоңғар
басқыншыларына қарсы күрескен батырларын атаңдар?
6. Шығыстың қос шынары кімдер?
2-топ.
1. Табиғаттың жанды денелерін ата?
2. Көк жиек тұстары қалай ажыратылады?
3.Өсімдіктер өсуіне не қажет?
4.Қазақстан Республикасында қандай ұлттар тұрады?
5.Кенге жатпайтын пайдалы қазбалар?
6.Қабанбайды жекпе-жекке шақырған
қалмақтың батыры кім?
Сергіту сәті
“ Айшықты сөз” .
2. Ине шаншар жер жоқ
3. Қой аузынан шөп алмас
4. Қабағынан қар жауды
1. Ит өлген жер
2. Төбе шашы тік тұрды
3. Көзді ашып - жұмғанша
4. Таяқ сілтем жер
Әдебиет пәнінен сұрақтар: «Аукцион»
І - топ.
Ентіге жүгіріп келген балалардың алды арбаға
міне бастады. Кәтез бен Шолпандар Бәдіри әжесін
аймалауда. Ахаң да бірер баланы алдына
отырғызды.
ІІ - топ. Жаңа сабақ соңынан топ балалармен
бірге кішкене қапшығын иығына іліп, томпаңдап
бара жатқан Қанышқа тағы да көзім түсті.
І - топ. Сұр бұлт түсі суық қаптайды аспан.
Күз болып дымқыл тұман жерді басқан.
ІІ - топ. «Кел, балалар, оқылық!»
Оқығанды көңілге…
І - топ. Отан дейміз от жаққан жерімізді
Отан дейміз өсірген елімізді.
ІІ –топ. Даналық - өшпес жарық, кетпес байлық,
Жүріңдер, іздеп тауып алалық та!
Жас зияткер жан-жақты дамыған: білімді
де, өнерлі де тұлға болуы тиіс. Ендеше,
әділ қазылар алқасы сайыстың
қорытындысын шығарып, бүгінгі
сайысымыздың ең тапқыр оқушылар
тобын атап өтсе.
Жарайсыңдар балалар!!!
Назарларыңызға
рахмет!