Желтоқсанның он төрті
Алдар көсе мен салт атты
МАҚСАТЫ
Тәрбиелілігі
Дамытушылығы
Білімділігі
Оқушыларды тапқырлыққа, ақылдылыққа, батылдылыққа, адамгершілікке тәрбиелеу .
Оқушылардың ой-өрістерін, шығармашылық қиялын дамыту, танымдық білімін дамыту.
Оқушыларға аңыздағы негізгі оқиғаны, идеяны ұғындыру. өз көз-қарасын,ойын түйіндей білуге
үйрету.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап, түсіндіру, топтастыру, топтық жұмыс, кубизм, семантикалық карта
Сабақтың көрнекілігі: Алдаркөсе суреті, сөзжұмбақ, сызбалар, шырша, текше.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру
Психологиялық даярлық
Шырылдады қоңырау,
Біз сабақты бастаймыз.
Партамызға отырып,
Өзара көз тастаймыз.
Табыс тілеп көзбенен-
Жаңа білім алуға,
Алға қадам аттаймыз.
Атырау облысы
Құрманғазы ауданы
Панфилов жалпы орта мектебі
Ашық сабақ
Алдар көсе мен салт атты
( Аңыз әңгіме)
2-сынып
Өткізген: Лукпанова Куралай Кыдыровна
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.
а )“Өз ізі” Әңгімесінің мазмұнын сұрау.
Ә) Әңгімеден қандай ой түйдік?
Б) Үй тапсырмасын бекіту
“ Жұмбақ із “ ойыны
1. Қазақша жыл басы қай айдан басталады?
2.Ертегі дегеніміз қандай шығарма?
3”Өз ізі” әңгімесінің авторы кім?
4.Төрт әріптен тұратын жыл атауы қандай?
5. Тікен-тікен тік пісте,
Қысы- жазы бір түсте .
ІІІ.Жаңа сабақ:
Алдар көсе мен салт атты.
Ой қозғау:
Қазір қандай жыл мезгілі?
Қыста табиғат қандай күйге енеді?
Адамдар қалай киінеді?
Жұмбақтар
1.Күндіз басыңда болады
Түнде ілгішке қонады.
2.Қысты кимесең тоңасың,
Жазда кисең жанасың.
3.Терезені өрнектеп,
Әдемі сурет салыпты.
Кім екенін табайық,
Көрінбей кетіп қалыпты.
№ 1
Банан- 18
Апельсин - 36
Әр бала-? жеміс
9 балаға тең бөлгенде
Аңыз белгілі бір адам атына, іс-әрекетіне байланысты туады. Аңыз әңгіме көбінесе тарихта болған адамның басына құрылады
Суретпен жұмыс
Аңыз белгілі бір адам атына, іс-әрекетіне байланысты туады. Аңыз әңгіме көбінесе тарихта болған адамның басына құрылады
Оқулықпен жұмыс
1.Аңызды оқып, мазмұнын түсіндіру.
2.Мәтінді тізбектеп, ролге бөліп оқыту.
3. Кубизм әдісі бойынша жаңа тақырыпты нақтылау.
Алдар қандай адам?
Бай қандай адам?
Алдар байды алдай алды ма?
Суреттегі жерде тұрған кім деп ойлайсың?
Ат үстіндегі кім?
Алдар көсе туралы бұрын қандай аңыз оқыдық?
Дәптермен жұмыс
Сөздік жұмыс
Жөн сұрасу-не себепті жүргенін білу.
Хал-жағдайын сұрау.
СӨЗЖҰМБАҚ
А
Л
Д
А
Р
К
Ө
С
Е
Сөзжұмбақтың шешуі
А
Й
Ы
Д
Б
Т
А
Ң
А
Л
Е
Б
Ү
Е
Й
Д
Т
А
Ы
Н
Р
Қ
А
К
К
Ө
І
К
М
Р
Ө
А
З
А
Қ
Қ
Н
А
Т
А
С
Е
Б
С
Сергіту сәті
Ақылды, батылХалыққа
Топтастыру стратегиясы
Халыққа дос,
Ақылды, батыл
Зұлымдыққа қарсы
Айлакер
Алдар көсе
еріккен
Аяушылығы жоқ
Мақтаншақ
Озбыр
БАЙ
Халыққа қас
Қорытындылау
-Бүгінгі сабақта не өттік?
-Олай болса алған білімдерімізді ойда сақтау, өткенді еске түсіру мақсатында “Семантикалық картаны” толтыра қояйық.
Атауы
Шыншыл ертегі
Байлық пен ақыл
Қиял ғажайып ертегі
Қасқыр мен түлкі
Жануарлар туралы ертегі
Қожанасыр мен үш сом
Аңыз әңгіме
Ұр тоқпақ
Қожанасыр мен салт атты
Атауы
Шыншыл ертегі
Байлық пен ақыл
Қиял ғажайып ертегі
+
Қасқыр мен түлкі
Жануарлар туралы ертегі
Қожанасыр мен үш сом
Ұр тоқпақ
Аңыз әңгіме
Қожанасыр мен салт атты
+
+
+
+
Үйге тапсырма: Әңгімені оқып, мазмұнын айту.
Бағалау:
Нәтижесінде
Адамгершілікке, қамқаорсызға қорған болуға, отанын, елін сүюге тәрбиеленді
Жұптасып, топтасып жұмыс жасауға, таным көкжиегі кеңіді
Оқушылар еркін сөйлеуге, басқаның пікірімен санасуға, шығармашылықпен жұмым жасауға