Просмотр содержимого документа
«Dars ishlanma:Minora shaklida tushuncha»
FAN: Texnalogiya
DARSNING MAVZUSI: “MINORA SHAKLIDA CHOYNAK YOPQICH TIKISH.
TA’LIMIY MAQSAD: O’QUVCHILARGA TAYYORLANGAN MAHSULOTLARGA ASTAR TIKISH QAVIQ ISHLARI MAHSULOTLARGA ASTAR TIKISH QAVIQ ISHLARI MAHSULOTGA OXIRGI ISHLOV BERISHNI O’RGATISH.
Tarbiyaviy maqsad: O’quvchilarni o’zlari bajargan ishni tahlil qila olish va sifatini aniqlay olishga o’rgatish ularda ma’suliyat hissini tarbiyalash, tejamkorlikka o’rgatish va iqtisodiy tarbiyani shakillantirish.
Rivojlantiruvchi maqsad: O’quvchilarni texnika xavfsizlik qoidalari va sanitariya gigiyena talablariga oid hamda oyoq yuritmali tikuv mashinasi to’g’risida ko’nikmalarini mustahkamlash va kengaytirish.
Dars shakli: Nazariy-amaliy.
Darsda qo’llaniladigan jihozlar: Mavzuga oid ko’rgazmalardan foydalanish.
Dars o’tish usullari: suhbat o’tkazish, amaliy ish, aqliy hujum, muammoli o’qitish texnologiyasi.
Dars tipi: Yangi bilimlar berish.
Dars texnologik xaritasi.
1 Tashkiliy qism 5 daqiqa
2 O’tilgan mavzuni takrorlash 10 daqiqa
3 Yangi mavzuni bayoni 20 daqiqa
4 Mustahkamlash 5 daqiqa
5 O’quvchilarni baholash 3 daqiqa
6 Uyga vazifa berish 2 daqiqa
Darsning oltin qoidasi
1 Intizomli bo’lish
2 Bir-birlarini hurmat qilish
3 Faollik ko’rsatish.
4 Hamkorlikda ishlash
5 Do’stning fikrlarini qadirlash.
6 Vaqtdan unumli foydalanish.
Umr hikmati.
Shogirt: Nima kuchli- ta’limi yo tarbiya?
Ustoz: Ikkalasi ham etni tirnoqdan ajratib bo’lmaganidek, ularni ham bir- biridan ayricha tasavvur qilib bo’lmaydi. Ta’lim- maxsus tarbiyalash jarayoni bo’lib u tufayli yillar davolashda inson ong - tafakkuri yuksalib borsa o’z navbatida tarbiya orqali kishi xulqi odobda kamolga etib boraveradi.
Shogird: Bilim olishdan asosiy maqsad nedur?
Bilim olishdan asosiy maqsad- nafaqat ilmli bo’lish balki o’sha olingan ziyo chashmalarini xalqning og’irini engil etishga ishlatish va bunda o’zgalarga o’rnak bo’lish.
Shogird: Ilm nima?
Ato etilgan umrni umuminsoniy manfaatlar yo’lidagi ishlarga yo’naltirish uchun berilgan bebaho xazina.
Darsning borishi
Tashkiliy qism
O’quvchilar bilan salomlashish navbatchi o’quvchi orqali davomatni aniqlash.
O’tilgan mavzuni so’rash va mustahkamlash
1-Quroq tikish uchun gazlamalar qanday ajratib olinadi?
2-Quroq tikish uchun qanday sifatga ega bo’lgan gazlamalar ishlatiladi?
3-Quroq tikish uchun shablonlar qanday qirqib tayyorlanadi?
Yangi mavzuni bayyoni
Quroqning “MINORA “ usuliida choynak yopg’ich tikish uchun kerakli asbob-uskunalar
Quroqning “ MINORA” usulida choynak yopqich uchun eskiz tayyorlash
Shablon tayyorlash
Quroqning “MINORA” usulida choynak yopg’ich tikish uchun material tanlash
Choynak yopg’ichni bichish
Quroqning “MINORA” usulida choynak yopqich tikish
Tayyor mahsulotga astar tikish
Yangi mavzuni mustahkamlash:
Quroqning “MINORA” usulidan foydalanib, texnologiya asosida choynak yopqich tikishda qanday kamchiliklarga yo’l qo’yish mumkin?
Choynak yopqichni tikish bosqichlari qaysi qatorda to’g’ri ko’rsatilgan?