Ашық сабақ.
Тақырыбы:Табиғаттағы су .
Бұлт және тұман.
Оындаған:Кулбаева Г.Ж
Сабақтың мақсаты:
Білімділік.Табиғат сыйы-су туралы білімдерін бекіту,су оның адам өміріне маңызы,оны қорғау туралы білімдерін нығайту.Суды пайдаланудың адамдарға тигізетін пайдасы туралы түсінік қалыптастыру.Судың қасиетін меңгерту.Су маңызы.
Дамытушылық.Судың қасиеттерін меңгерте отырып ғылыми тұжырымдар жасауға үйрету.Тәжірибелерді өз бетінше пайымдау,тұжырымдау,қорытындылай білу қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік.Оқушыларды ептілілікке,тазалыққа,өз бетімен жұмыс жасауға,тиянақтылыққа,санитарлық-гигиеналық тазалыққа,байқампаздыққа,дербестікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі.Аралас сабалақ
Сабақтың типі.Жаңа сабақты меңгерту,түсіндіру.
Сабақтың әдіс –тәсілдері.Сұрақ-жауап,көрнекілік,әңгімелесу,түсіндірусалыстыру әдістері.
Қажетті көрнекіліктер мен құрал жабдықтар.Мазмұнды суреттер,көрнекіліктер,карточкалар
Ұйымдастыру кезеңі.
Сабаққа даярлық.Оқушылармен сәлемдесу,түгелдеу.Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.Психологиялық дайындық.
Күнге қолдарыңды созыңдар. Күннің жомарт сәулелері ананың нәзік алақанындай аялайды, сипалайды, жылытады.Сиқырлы күн барлық өкпе мен мұңды ерітіп жібереді. Жүрегімізді жылу мен махаббатқа толтырады. Алақан» жаттығуы.
Көршілеріңе бұрылып, алақандарыңды біріктіріп, жүректеріңнің жылуын беріңдер.
Балалар, бір – біріңе қарап жы«миыңдар, жайланып отырып, көздеріңді жұмыңдар. Менің айтқанымды іштеріңнен қайталаңдар.
Мен бақытты баламын, жан дүниемде күн нұрлы, жылуым мол бойымда.
Осы жылуды Жер бетіндегі барлық адамдарға жолдаймын.
Менің оқығым келеді! Білімді, алғыр болғым келеді! Міне, жүрегіміздегі осындай жылумен сабағымызды бастаймыз
Үй тапсырмасын тексеру кезеңі.
Түсінік айту.Сұрақ-жауап әдісі.
Ауа қайда кездеседі?
Ауа неліктен көрінбейді?
Ауа қасиеттерін ата?
Ауаның тірі ағзалар үшін қандай маңызы бар?
Ауа жануды қолдайды ма?
Сергіту сәті.
Ал балалар тұрамыз,
Айналаны шоламыз.
Жауқазындай жайқалып,
Бәйшешектей иіліп, Сәл тынығып аламыз .
Музыка үнімен жаттығу жасау.
Жаңа сабақ.Мақал-мәтел,жұмбақ шешу арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу.Тәжірибе жұмысын жасау.
-Кәне балалар,мына жұмбақты бірге шешейік
Өзенде,көлде өмір сүреді,
Аспанда қалқып жүреді
Іші пысқан кездерде,
Жерге тамып түседі.(Су)
Дұрыс айтасыңдар,жарайсыңдар!
Су ырыстың қөзі,Еңбек кірістің көзі.
Сусыз өмір жоқ,Отсыз темір жоқ.
Судыңда сұрауы бар.
Су туралы түсінік беру.Су- түссіз. Су бар жерде тіршілік бар. Су ішінде, бетінде, жағалауында қаншама өсімдік, жануарлар болады. Сусыз адам өмір сүре алмайды. Суды пайдаланбайтын бірде бір тіршілік иесі жоқ. Оны үнемдеп , таза ұстау әрбір адамның міндеті. Суға- көл, өзен, теңіз, құдық, жаңбыр суы жатады.
Су –қатты,сұйық,жұмсақ болады. Су-бу,мұз күйінде болады.Мысалы:Шай қайнағанда азайып,буға айналып отырады.Су-тазалық пен денсаулық көзі. Тақырыпты оқу: іштей оқу,тізбектей оқу.Су қасиеттерін сызба-нұсқа арқылы көрсету.
сұйық
Су қасиеттері
түссіз,мөлдір
бу
қатты(мұз)
Жаңа сабақты пысықтау.«Тамшы,тамшы тама берші!» ойыны арқылы орындалады.
Тамшы,тамшы тама берші!
Теңіздер
Өзендер
Жаңа сабақты қорытындылау.
,,
…… .,
.,.,
,…,
..,…..
…… ..,,
,,……
..,,.
Кім жылдам ойыны.Сұраққа тез жауап берейік.
Су түсі қандай?
Суда еритін заттарды ата?
……… жер-нулы жер.
Суда мекен ететін жануарларды ата?
Су қасиеттерін ата?
Үйге тапсырма.
Күнделікті енді ашайық
Үй тапсырмасын жазайық
Бүгінгі алған білімді,
Ұмытпай есте сақтайық.
Үй тапсырмасын ,бақылау түрлерін кесте бойынша толтыру.Су қасиеттерін жаз.
Бағалау.Әр оқушыны жинаған фишкасына қарай бағалау.
« Өз орнын тап» ойынын ойнату. Ойынның шарты: орны ауыстырылып берілен сөздерден сөйлем құрау.