Просмотр содержимого документа
«5-синфларда "Кадимий шахарлар" мавзусида очик дарс ишланмаси»
Yunusobod tumani 51-DIUMning davlat tili fani o’qituvchisi G‘aniyeva Charos O‘ktamovnaning
5- sinflarda “Qadimiy shaharlar” mavzusidaochiq dars ishlanmasi
Darsning maqsadi:1.Ta’limiy maqsadi: o’quvchilarga fe’lning bo‘lishsizlik shakli haqida ma’lumot berish vanutqda to’g’ri qo’llash ko’nikmasini shakllantirish;2. Tarbiyaviy maqsadi: o’quvchilarni yurtimizdagi qadimiy shaharlar bilan tanishtirish orqali ,ular bilan faxrlanish tuyg’ularini tarbiyalash;3. Rivojlantiruvchi maqsadi: o’quvchilarning og’zaik va yozma bog’lanishli nutqini shakllantirish..
Darsning shiori:
Amir Temur: “ Agar kimda –kim bizning qudratimizga shubha ,biz qurgan binolarga boqsin ”
Darsning jihozi:
O‘zbek tili darsligi,video lavha,rasmlar,slayd
Darsda qo‘llanadigan metodlar:
aqliy hujum
Tushunchalar tahlili
guruhlarga bo‘linib ishlash
Klaster
baxtli tasodif
Darsning rejasi:
1.Tashkiliy qism.O‘tilgan mavzuni so‘rash: 8 daqiqa
2.1-topshiriq asosida slayd namoyishi,suhbat va
1-mashq ustida ishlash: 15 daqiqa
3.Grammatik mavzu bayoni.Slayd namoyishi:
10 daqiqa
4.Grammatik ma’lumotni mustahkamlash:(2 –mashq
va 2-topshiriq ) 7-daqiqa
5. Nutqiy mavzuni mustahkamlash: 3daqiqa
6. Uyga vazifa va baholash:2 daqiqa
Darsning borishi.tashkiliy qism.
O‘tilgan mavzuni so‘rash:1.Shahringizning ko‘rkam maskanlaridan birini ta’riflab matn tuzing.
Va,hamda bog‘lovchilaridan o‘rinli foydalanish.
“ Har qush o‘z uyasiga qarab uchar”
” Har gulning o‘z isi bor,Har elning o‘z tusi bor” maqollarini sharhlang.
Tushunchalar tahlili metodi:
Tayanch so‘zlar:
LabiHovuz
Registon
Ichan Qal’a
Minorai Kalon
Ko‘kaldosh madrasasi
Yangi mavzu bayoni:
Tarixiy shaharlar haqida ma’lumot berish:Slayd namoyishi.
Mamlakatimiz hududida mavjud bo`lgan to`rt mingdan ziyod moddiy-ma`naviy obida umumjahon merosining noyob namunasi sifatida YUNESKO ro`yxatiga kiritilgan
Grammatik mavzu bayoni:
BO‘LISHLI VA BO‘LISHSIZ FE’LLAR.
Harakatning bajarilganligini bildirgan fe’llar bo‘lishli fe’llar deyiladi.
Harakatning bajarilmaganligini bildirgan
fe’llar bo‘lishsiz fe’llar deyiladi.
Harakat bajarildi: Harakat bajarilmadi:
keldi kel ma di
borishdi borish ma di
aytdi ayt ma di
ko’rishdi ko’rish ma di
suhbatlashdilar suhbatlashmadilar
“Venn diagrammasi” asosida tahlil
Bo‘lishsiz
Bo‘lishli
Oltin vaqtingizni ayamay kelganingiz va ko‘ngil qo‘yib tinglaganingiz uchun tashakkur!!!