kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"Заттардың орналасуы" қысқа мерзімді жоспар

Нажмите, чтобы узнать подробности

Психологиялық дайындық

Шаттық шеңбері

Ертеңгілік шеңбері

Қол алысып, қәне, біз,

Достасайық бәріміз.

Айтарым бар сендерге,

Тез тұрыңдар шеңберге.

Қандай жақсы бір тұру,

Достарменен бір жүру!

Қандай жақсы дос болу!

– Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш!

  • Оқушыларды 4 топқа бөлу.

 Фигураларды анықта.

1 Суретте қандай фигуралар бар?

2 Не себепті  суретті фигура деп ойлайсыңдар?

3 Қалай орналасқан?

  деп ойлайсыңдар?ті фигуратілек тілейді.бады.

Дескриптор №1

1 Суреттерден фигураларды табады.

2 Фигура екенін дәлелдейді.

3 Орналасуын айтады.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"Заттардың орналасуы" қысқа мерзімді жоспар»

Қысқа мерзімді жоспар

Күні:

Сынып: 1

Пәні: математика

Мұғалімі:


Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Заттардың орналасуы

Зерттеу сұрағы

Топпен жұмыс арқылы оқушының сөйлеу қабілетін дамытуға бола ма?

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.5.1.2 Заттардың орналасуын, бағытын және қашықтығын анықтайтын терминдерді пайдалану.

Сабақтың мақсаты

Топпен жұмыс жасау арқылы заттарды орналастырады, табады, айтады.

Жетістік критерийлері

1Заттардың орнын «оң жақ-сол жақ, жоғары- төмен, ортасында, алдында, артында, ішінде- сыртында» терминдерінің негізінде анықтайды.

2 Заттарды тірек сөздерге сүйене отырып табады.

3 Заттардың қалай орналасқанын айтады.

Тірек сөздер

Оң жақ - сол жақ, жоғары- төмен,ортасында, алдында, артында, ішінде- сыртында.

Құндылықтарды дарыту

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.

Ресурстар

Постер, АКТ, қима- қағаздар, суреттер, «Бағдаршам»

Әдіс- тәсілдер

АКТ, Диалог оқыту, көшбасшылық, жас ерекшелігіне сай оқыту, оқуды және оқытуды бағалау.

Пәнаралық байланыс

Өнер, денешынықтыру, геометрия

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекет

Оқушының

іс- әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық дайындық

Шаттық шеңбері

Ертеңгілік шеңбері

Қол алысып, қәне, біз,

Достасайық бәріміз.

Айтарым бар сендерге,

Тез тұрыңдар шеңберге.

Қандай жақсы бір тұру,

Достарменен бір жүру!

Қандай жақсы дос болу!

– Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш!

  • Оқушыларды 4 топқа бөлу.

Оқушылардың шеңбер жасап, бір- біріне тілек тілейді.

Өткен сабақты пысықтау

Фигураларды анықта.

1 Суретте қандай фигуралар бар?

2 Не себепті суретті фигура деп ойлайсыңдар?

3 Қалай орналасқан?

деп ойлайсыңдар?ті фигуратілек тілейді.бады.

Дескриптор №1

1 Суреттерден фигураларды табады.

2 Фигура екенін дәлелдейді.

3 Орналасуын айтады.


Суреттердегі фигураларды табады, қандай фигуралар екенін айтады.

Жаңа сабақты меңгертуге дайындық

Сурет бойынша әңгімеле.

Сурет бойынша тірек сқздерді пайдаланып әңгімелейді.

Жаңа сабақты меңгерту кезеңі

































Сергіту сәті





Дәптермен жұмыс

Мағынаны тану.

«Орнын анықта» ойыны

Шарты: оқушыларға суреттер таратылады, сол суреттерге нұсқау бойынша заттарды орналастырады.

1 қоянның алдында тұр.

2 қоянның оң жағында орналасқан.

3 қоянның артында тұр.

4 қоянның сол жағында орналасқан.

Дескриптор №2

1Шелекті алдына орналастырады.

2 Жәшіктегі сәбізді оң жағына орналастырады.

3 Қасқырды артына орналастырады.

4 Бір себет орамжапырақты сол жағына орналастырады.


Сергіту жаттығуларын жасату.





133- жұмыс парағы. Заттардың орналасуы.

  1. тапсырма. Мәшинелерді боя.

Алдында кетіп бара жатқан мәшинені қызыл түспен, сары мен көк мәшиненің арасындағы мәшинені қоңыр түспен боя.

  1. тапсырма. Иттердің атын жаз.

Ақтөс ортасында отыр. Оның сол жағында Ақтабан, оң жағында Бөрібасар отыр.


«Орнын анықта» ойыныныда топтарға суреттер таратылады, сол суреттерге заттарды орналастыра-ды.























Бейнежазбаға қарап қимылын қайталайды.

131- жұмыс парағындағы «Үшбұрыштарға фигураларға бөл» тапсырмасын дәптерге орындайды.

Жаңа сабақты бекіту



«Алдымда, артымда» ойыны.

Оқушылар алдындағы және артындағы көршісін айтады.

Мысалы: алдымда Анар, артымда Ғабит отыр.

«Алдымда, артымда» ойынында оқушылар алдындағы, артындағы көршісін айтады.

Қосымша тапсырма

Ойлан

Егер қонжық көжектің сол жағында отырса, онда көжек қонжықтың қай жағында отырады?

Қонжықтың орнын анықтайды, іс- әрекет арқылы көрсетеді.

Кері байланыс

«Бағдаршам» әдісі


«Бағдаршам» әдісінде стикерлерді бағдаршамның көзіне жапсырады.

Бағалау

Мақтау, мадақтау, кері байланыс айту.


























































































Қысқа мерзімді жоспар

Күні:

Сынып: 1

Пәні: сауат ашу

Мұғалімі:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Денсаулық- зор байлық. Заттың атын білдіретін сөздер

Зерттеу сұрағы

Топпен жұмыс арқылы оқушының сөйлеу қабілетін дамытуға бола ма?

Оқу мақсаттары

1.1.5.1 Топпен жұмыс жасау арқылы түрлі жағдайда этикет сөздерді қолданады, заттың атын білдіретін сөздерді табады, қолданады.


Жетістік критерийлері

1 Топпен жұмыс арқылы этикет сөздерді айтады.

2 Заттың атын білдіретін сөздерді қолданады.

3 Топтық жұмыс арқылы этикет, заттың атын білдіретін сөздермен мәтін құрайды.

Дескриптор

    1. Топпен жұмыс жасауда этикет сөздердің барлығын айтады.

    2. Топпен жұмыс жасауда этикет сөздердің кейбіреуін айтады.

    3. Топпен жұмыс жасауда этикет сөздерді мүлдем айта алмайды.

2.1 Жаттығулармен жұмыс жасауда заттың атын білдіретін сөздердің барлығын табады.

2.2 Жаттығулармен жұмыс жасауда заттың атын білдіретін сөздердің кейбіреуін табады.

2.3 жаттығулармен жұмыс жасауда заттардың атын білдіретін сөздерді таба алмайды.

3.1 Топпен жұмыс жасауда этикет, заттың атын білдіретін сөздерді қатыстырып мәтін құрайды.

3.2 Топпен жұмыс жасауда этикет, заттың атын білідіретін сөздерді қатыстырып толық мәтін құрай алмайды.

3.3 Топпен жұмыс жасауда этикет, заттың атын білідіретін сөздерді қатыстырып мүлдем мәтін құрай алмайды

Құндылықтарды дарыту

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.

Ресурстар

«Зат есім» ағашы, тақырыпты суреттер, А3 парағы, постер, маркер, смайликтер, А2 парағына жазылған критерийлер мен дескрипторлар жазылған парақшалар, бағалау парақшалары, К.Әзірбаевтың портреті, музейі, мектебінің суреттері.

Әдіс- тәсілдер

АКТ, Диалог оқыту, көшбасшылық, жасерекшелігіне сай оқыту, оқуды, оқытуды бағалау.

Пәнаралық байланыс

Өнер, денешынықтыру, математика.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекет

Оқушының іс- әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық дайындық

Оқушылардың сабаққа дайындығын смайлик бет-бейнелері арқылы көрсету.

Оқушылардың сабаққа дайындығын смайлик бет-бейнелері арқылы көрсетеді.


Өткен сабақты пысықтау

«Кластер» әдісі «Зат есім» ағашы.

Заттың атын білдіретін суреттер таратылады. Оқушылар «Зат есім» ағашына заттың атын білдіретін суреттерді жапсырады.

Қызыл

Көк


4 5 17 25

Сары


«Кластер» әдісі бойынша заттың атын білдіретін сөздерді ағашқа жапсырады.

Жаңа сабақты меңгертуге дайындық

Ой шақыру

  • «Зат есім» ағашына қандай суреттерді жапсырдық?

  • Осы сөздерге сұрақтар қойып көрейік.

Ағашқа жапсырылған суреттердегі сөздерді атайды, сұрақтар қояды,

Жаңа сабақты меңгерту кезеңі


























Сергіту сәті



Мағынаны тану. Оқулықпен жұмыс.

1-жаттығу

  • Мәтінді түсініп, әр топтан 2 оқушыға оқыту.

  • Мәтіннің мазмұнын сұрау.

Дені саудың - жаны сау

Адам денесінің жетілуі оның денсаулығына байланысты. Егер денің сау болсын десең, оны шынықтыру керек.

Дені сау адамның көңіл күйі жақсы болады. Ақыл- ойы да тез дамиды. Сондықтан денсаулықты күту қажет. Бұл үшін дұрыс тамақтанып, тазалықты сауқтау керек. Дене шынықтыру жаттығуларын үзбей жасау керек.


«Серпілмелі сауал» әдісі бойынша оқушылардан сұрақ- жауап алу.

-Мәтінде не туралы айтылған?

-Денсаулықты күту үшін не істеу керек деп ойлайсың?

- Тамақтанғанда қандай сыпайы сөздер айтуға болады?

-Денсаулықты күтуге байланысты бір-бірімізге тілек айтайық.

«Көркем жазу» жарысы. Сыныптағы оқушылардың көркем жазуын салыстырып, қалған оқушыларға үлгі ретінде көрсету, мадақтау.

2-жаттығу.

Тазалық- денсаулық кепілі.

Денсаулық- байлық негізі.


Бір, екі, үш- бойға жинап күш.

Төрт, бес, алты- отыр, тұр, шалқы.

Жеті, сегіз, тоғыз, он- орныңа қон.


Тақтамен жұмыс.

3-жаттығу. 4 оқушыны тақтаға шығарып, өлеңді көшіріп жаздыру. Заттың атын білдіретін сөздердің астын сыздыру.

Ақын, әнші той бастар,

Шешен адам сөз бастар.

Батырлар бар қол бастар,

Көпті көрген жол бастар.

Кенен Әзірбаев

Галереяға саяхат

Кенен Әзірбаевпен таныстыру.

Кенен Әзірбаев – 8 мамыр 1884 жылы Жамбыл облысы Қордай ауданы Мәтібұлақ ауылында дүниеге келген.  ( 12 сәуір, 1976) - Қазақтың әйгілі халық ақыны, композитор. Қазақстанның еңбек сіңірген өнер қайраткері.

1) Жамбыл облысы Қордай ауданы Отар станциясындағы №42 орта мектебіне

2)Жамбыл қаласындағы кинотеатрға берілген.

3) К.Әзірбаев атындағы көше бар.

4)Жамбыл облысында ақын ұзақ жылдар бойы тұрған елді мекен Кенен ауылы аталады. Онда Әзірбаев мұражайы жұмыс істейді.


Топпен жұмыс: «Құпия сөздер» ойыны. 4-жаттығу Топпен бірлесіп, әріптер мен сандарды пайдаланып, жасырынған сөздерді табу. Сол сөздерді қатыстырып, сөйлем құра.

А Т Ы М Ш Р С Б Қ

1 2 3 4 5 6 7 8 9

ҮЛГІ: 53436- шымыр 916-қар 437- мыс

516- шар 817- бас 734-сым

81237- батыс 121- ата 81637- барыс

71819- сабақ 81236- батыр 514- шам

43739- мысық 917936-қасқыр

Мағынаны таниды, оқулықпен жұмыс жасайды.

Әр топтан 2 оқушыдан мәтінді түсініп, тізбектей оқиды.






«Серпілмелі сауал» әдісі бойынша допты лақтыру арқылы сұрақтарға жауап береді.


«Көркем жазу» жарысы бойынша

2- жаттығуды көркем жазады.



Сергіту сәтіне арналған жинақ




4 оқушыны тақтаға шығады, өлеңді көшіріп жазады. Заттың атын білдіретін сөздердің астын сызады.

Галереяға саяхат жасай отырып, суреттер арқылы К.Әзірбаевтың өмірбаянымен танысады.















«Құпия сөздер» ойыны бойынша

топпен бірлесіп, әріптер мен сандарды пайдаланып, жасырынған сөздерді табады. Сол сөздерді қатыстырып, сөйлем құрайды.


Жаңа сабқты бекіту



Постер қорғау. Ребус шешу. Ребустың шешуіндегі мақал- мәтелді қатыстырып мәтін құрау.

Жауабы: «Денсаулық- зор байлық» тақырыбына мәтін жазу.

Постер қорғайды. Ребусты шешеді. «Денсаулық- зор байлық» тақырыбына мәтін жазады.

Рефлексия

Кеменің желкенін сабақты өте жақсы түсінгендер- жасыл түспен, толық түсінбегендер- сары түспен, мүлдем түсінбегендер-қызыл түспен бояйды.

Бағалау

Дескрипторлар арқылы жинаған ұпайларын балдық жүйемен бағалау.


Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?

1) Күн тәртібін жазып келу.

2) К.Әзірбаев туралы мәліметтер жинау.

3) Заттың атын білдіретін сөздерді қатыстырып сөйлемдер құрату.



Рефлексия







































Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 1 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
"Заттардың орналасуы" қысқа мерзімді жоспар

Автор: Есмұрзаева Ақтолқын Бұралқықызы

Дата: 19.02.2018

Номер свидетельства: 458364
