kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Монеталар мен қағаз ақшалар

Нажмите, чтобы узнать подробности

Математика пәнінен жаңа ҚМЖ кестесіне сай жасалған

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Монеталар мен қағаз ақшалар»

Бөлім

“Дені саудың – жаны сау”

Пәні:

Математика

Күні:

07 .02.

Педагогтің аты-жөні:

Балмулдина Дамира Космонавтовна

Сынып: 2

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Монеталар мен қағаз ақшалар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

2.1.3.6 50 тг, 100 тг монеталарды, 200 теңгелік, 500 теңгелік купюраларды ажырату және түрліше төлем жасау.

Сабақтың мақсаты

Монеталармен және қағаз ақшалармен түрлі төлем жасауды үйрену

Құндылық

Денсаулықты қадірлеуге, салауатты өмір салтын ұстануға, дұрыс тамақтану салтын ұстануға баулу.Балалардың бойында ұлттық құндылықтарды көтеру

Сабақ барысы

Сабақтың

кезеңі/уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс

тар

Сабақтың басы

(3 мин)

Ұйымдастыру кезеңі:

Психологиялық ахуал орнату.

«Қал қалай?» ойыны

1.Қалдарың қалай?

2.Таңертең ұйқыдан тұрған қалай?

3.Мектепке жүгірген қалай?

4.Достарыңды көргенде көңіл –күй қалай?

Оқушылар сабаққа назар аударады.

1.Осылай

(басбармақтарын көрсетеді)

2. Осылай (басбармақтарын төмен қаратады)Осылай (бір орындарында жүреді)

3.Осылай (бір орындарында жүгіреді)

4. Осылай (езулерін екі қолмен күліп көрсетеді)

Жарайсыздар!




Тақырыпты ашу, өткенді қайталау

(4 мин)

Балалар бізде бүгін бір ерекше сабақ болайын деп тұр. Мен сіздерді «Математикалық кафеге» шақырамын. Алдымен кафеге кіру құнын төлеу үшін, бүгінгі сабағымыздың тақырыбын ашу үшін мына дорбадағы бір қағаздан ала қойыңыз.

Балалар қолымыздағы не?

Оны қай уақытта пайдаланамыз?

Біз бүгін сабақта не туралы айтамыз?

Оқушылар дорбадан бір бір қағаздан алады.

Қағаздың артында жазулы тұрған көбейтіндінің мәнін айтады.

Монеталар мен қағаз ақшалар

Зат сатып алуға

Ақша туралы айтамыз.


Сабақтың ортасы

(4 мин)
















1 мин








5 мин






4 мин










6 мин


















2 мин









5 мин















3 мин

Енді кафеге келгенде орнымызды тауып отырып, сатып алуға арналған ақша алу үшін «Теңге алу» ойынын ойнаймыз. Ол үшін сізге ұсынған өрнектерді шығарып астындағы «теңгелерді» аламыз.

  • Енді орнымызға отырған болсақ, бүгінгі кафеміздің ас мәзіріне назар аударайық.

Әр есепті меннен сатып алу үшін алдарыңызда тұрған монеталармен төлем жасау керек.

Ал өзімізді бағалау үшін қазақтың ұлттық ойыны «Көкпар» әдісін пайдаланамыз.Әр есеп сайын өздеріңіздің жинаған ұпайларына байланысты қошақанды алға жылжытып отырамыз.

Ас мәзірінде көрсетілген жазуларға назар аударыңыз. Дұрыс тамақтану бойынша адам күнделікті 5 рет тамақтану керек.Соның ішінде ең маңыздысы таңғы ас ол біздің күні бойғы энергиямызға жауап береді.Сондықтан оның бағасы қымбаттау

1 ___________________160тг

Көбейту, бөлу өрнектерін орындау

Дескриптор: Көбейту амалдарын орындайды 1 б.

Бөлу амалдарын орындайды 1б.

3_____________________80тг(топтық жұмыс)

Дескриптор: 500 тг ұсақтау үлгілерін ұсынып, жазады.1 б.


Келесі кезекте бізде екінші таңғы ас бұл уақытта біз жеңіл-желпі тамақтану керекпіз


Түскі ас №4--------------------130тг

Дескриптор: Есептің шартын құрастырады 1 б.

Шешуін табуға тиісті өрнекті жазады 1б.

Өрнектің мәнін табады 1б

Бұл тамақтану кестесіндегі маңызды уақыт бұл уақытта адамдар құнарлығы жоғарғы тамақтарды таңдау керек.

Есепті шығар.

Май – 500 тг

Кәмпит – 200тг

Нан – 100 тг

Төленді - ? тг

Ш:(500 + 200) +100 = 700 + 100 = 800 тг

Ж: 800 тг


Сергіту сәті

Оқушылар енді тұрып бой жазып ойын ойнаймыз

Сыныптың әр қабырғасында монеталардың суреті ілулі тұр.Мен өрнектер оқимын, өрнектің жауабы болатын монетаның қасына барып тұрамыз.

2*5 10*2 5*10 5*2 4*5 100:2


Түстік №5 ---------------------------90тг

Дескриптор:Қосу, азайту амалдарына берілген өрнектің мәнін табады 1 б.

Көбейту, бөлу амалдарына берілген өрнектің мәнін табады 1 б.


Өрнектерді есепте

20 тг + 50 тг = 70 тг

100тг – 50 тг = 50 тг

50 тг *2 = 100 тг

20 тг +(100тг -80тг) = 20 тг +20тг =40тг

50тг – (50тг – 20тг) = 50тг – 30тг = 20тг

10тг : 2 = 5тг


Кешкі ас №9 -----------------------70тг

Дескриптор: Қосу, азайту амалдарына берілген өрнектің мәнін табады 1 б.

Көбейту, бөлу амалдарына берілген өрнектің мәнін табады 1 б.

Топтық жұмыс

Су бағасы-200тг

Алу керек- 9 л су

Болды- 500 тг+500тг

Қайтарды -? тг

Суретке қара. 100 теңгені бірдей монеталармен, әртүрлі монеталармен қалай шығарып алуға болады?

Өрнектердің мәнін табады

Бірліктер

Ондықтар

Жүздіктер

Қағаз ақшалар болып бөлініп әр топ өз өрнегінің мәнін табады.

















1,3 топ І бағанды

2,4 топ ІІ бағанды шығарады.Әр топтан бір мүшесі шығып тақтаға орындайды.



Ұсынылған монеталармен 500тг ұсақтау үлгілерін топпен ұсынады.








Оқушылар топта талқылап топпен орындайды.

1. қысқаша шартын құрады

2.сұрағын анықтап, өрнек құрады

3.мәнін есептейді,жауабын жазады











Оқушылар орындарынан тұрып, өрнектің мәніне сәйкес монетаның қасына барады.







Оқушылар жеке орындап, тақтамен тексереді.













Оқушылар топта талқылап, өз нұсқаларын ұсынады.

өрнектердің мәнін дұрыс тапса монета алады.



Мадақтау

Жарайсың!,

Керемет!

Жақсы!

Талпын!




Барлық есеп дұрыс болса екі балл.













Дескриптор:

-500 теңгені ұсақтаудың түрлі нұсқаларын желімдеп, көрсетеді (1б)






Дескриптор: Есептің шартын құрастырады 1 б.

Шешуін табуға тиісті өрнекті жазады 1б.

Өрнектің мәнін табады 1б







Қол шапалақтау







Мадақтау, бағалау кесесіне бал қосу





Бірін бірі бағалау






Топтар бір бірі бағалайды.


Көбейту бөлу амалдарына берілген өрнектер

Әр түрлі монеталар




Ламинат

маркер











50тг, 100тг,200тг монеталары қағаздан жасалған

А3, желім





Өрнектер жазылған

А3 маркер









10,20,50,100 тг қағаздан жасалған монета

лар, А3, желім



10тг

20 тг

50 тг монеталар























Маркер

Су

500тг қағаз ақша суреті




Қосымша тапсырма

3 мин

ТЖ

І топ 100тг

ІІтоп 200 тг

ІІІ топ 500тг

IV топ 400тг әр түрлі монеталармен ұсақтау үлгілерін көрсету

Оқушылар плакатқа әр түрлі әдісін ұсынып жапсырады

Топтар бірін бірі от шашу арқылы бағалайды

Плакат монеталар суреті

Сабақтың соңы

Рефлексия

5 мин

« Көкпар» әдісі

Бүгінгі сабақ барысында жинаған ұпайларыңды жазып, тақтаға ілеміз

Егер барлығы түсінікті болған болса қошақандарды қазанға саламыз

Егер сұрақтар қалған болса онда сары шеңберге

Егер түсініксіз болса қызыл шеңберге жапсырамыз.


Үйге тапсырма

№ 8, 39-бет

Оқушылар алдарындағы қозыға жинаған балдарын жазып, тақтаға жапсырады.

Мадақтау

Жарайсың!,

Керемет!

Жақсы!

Тапын!

Қозы суреттері,

Көкпар аланының суреті.























Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 2 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Монеталар мен қағаз ақшалар

Автор: БАЛМУЛДИНА ДАМИРА КОСМОНАВТОВНА

Дата: 29.03.2024

Номер свидетельства: 648238
