Оқу мақсаты | 1.2.9.1 Әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру. 1.2.1.1 Сөз/сөйлем сызбасын оқу. 1.2.4.1 Мұғалімнің көмегімен қарама-қарсы мағыналы, мәндес, көп мағыналы сөздердің мағыналарын ажырату. 1.3.1.1. Сөйлемді бас әріптен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қою, бас әріптен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қою. |
Сабақ мақсаты: | Барлығы: Жаңа білімді меңгереді. Дыбыстардың айтылуын, әрпінің жазылуын біледі. Көбі: Буындарды, сөздерді оқиды, дыбыстық және буындық талдау жасайды. Кейбірі: Суреттерден сөйлемдер құрап, әңгімелейді |
Сабақтың басы «Бейнеролик» | Психологиялық ахуал туғызу «Ақ тілек. Әсем күлкі». - Көңіл – күйлеріңіз қалай? - Керемет! (Қолдарын көтереді) - Сабаққа дайындықтарыңыз қалай? - Тамаша! ( Алақандарын шапалақтайды) - Ынтаңыз ше? - Ғажап! (Қолдарын көтереді). - Ендеше бастайық! «Серпілген сауал» әдісі 1. Әріп дегеніміз не? ?(Әріпті жазамыз және көреміз) 2. Әріптің қандай түрлері бар?(баспа, жазба және бас әріп, кіші әріп) 3. Дыбыс дегеніміз не? (Дыбысты естиміз және айтамыз) 4. Дыбыстарды нешеге бөлеміз? (Екіге бөлеміз. Дауысты және дауыссыз дыбыстар) 5. Дауысты дыбыс нешеге бөлінеді? (Екіге. Жуан және жіңішке) 6. Буын дегеніміз не? (Қанша дауысты дыбыс болса, сонша буын болады) 7.Балалар дыбыстардан не құраймыз? -Буын. (ПА, НА, ША,ТА,УА, РА, ҒА, ЛА) -Буыннан не құраймыз? -Сөз. (ШАНА,ТАНА, ПАНА, АУА, АРА, АҒА, АЛА, АТА) -Сөзден не құраймыз? -Сөйлем. | Психологиялық дайындық жасайды. Өткен сабаққа байланысты берілген сұрақтарға жауап береді. |
Сабақтың ортасы «Бейнеролик» Ребус шешу Сергіту сәті Постер қорғау |
«Әңгімені жалғастыру» Бейнероликті көру арқылы мысық туралы өз ойларын жалғастырады. Мысық сөзіне дыбыстық талдау жасату. «М» дыбысы және әрпімен танысады. «М»-ның дауыссыз екенін, оның сөз басында, ортасында, аяғында келу үлгілерін көрсетіп, таңбасын үйрету. «Менің отбасым» Оқушылар отбасы көрнісі туралы айтады. Оқулық кейіпкерлері Әли мен Мерейдің сұхбатын оқу. Мерейдің сұрағының жауабын сурет арқылы таптыру. Әр суретте отбасының суреті тұрады. Ал Али Менің отбасымда әке – шешемнен басқа ..... бар. – деп, өз отбасын таныстырады. (Ағам, қарындасым, інім.) Оқулықпен жұмыс Дыбыстардың өзгеруінен және буындардың қосылуынан жаңа сөз пайда болатындығын аңғарту. Суретпен жұмыс
«Сұрақтар жаңбыры» Ұйымдастыру: топпен жұмыс. Мақсаты: оқушылардың сыни ойлау дағдыларын дамыту. 2. Тыңдалым Ең үлкен ата, Атын ата. Ескен Елубай Ата сөздерінің мағыналары бірдей ме? Ата сөздеріне сұрақ қой. Өлеңдегі үлкен сөзіне қарсы- мағыналы сөз тап «Көңілді күн» өлеңі Дәптермен жұмыс. Оқушылардың Мм әрпі мен ол кездесетін сөздерді қатесіз әрі көркем жазуын қадағалау. Оқушылардың әріптерді жазу дағдыларын қалыптастыру, бастырып жазу. М М М М М М М М М м м м м м м м м м м м «Ойлан, жұптас, талқыла» І топ: Буыннан сөз құрау ІІ топ: Суретпен жұмыс «Конверт сұрақ» әдісі ІІІ топ: Марал ІҮ топ: Маса Үшінші топ конверттің ішіндегі сөзді текшемен жазуды, ал төртінші топ конверттің ішіндегі әріптерден сөз құрауды және әр топтан бір-бір оқушыдан шығып, тақтаға жазуды тапсырады. | Мысық туралы айтады. «Менің отбасым» тақырыбына әңгіме құрайды. Өз ойларын ортаға салады. Суретпен жұмыс жасайды. Би билейді Жазу дәптері №2 Бірінші, екінші топтар топтық жұмысты бірігіп отырып орындайды. Ал үшінші, төртінші топтар жеке-жеке орындайды. |
Сабақтың соңы | «Блум түймедағы» әдісін қолдану Ойлаған сөздерін әр топ үш тілде аударады. Мысық–кошка–cat Алма–яблокo–apple Қалам–ручка–pen Адам–человек –man «Менің сөзім» Ұйымдастыру: ұжыммен жұмыс. Мақсаты: оқушылардың сабақта алған білім, білігін бағалау. Сипаттамасы: сыныптан бір оқушы тұрып, сабақтан бүгінгі үйренгендерін қорытындылап айтады. Айтып болған соң, басқа бір оқушының атын атайды. Сөзді сол оқушы жалғастырып, сабаққа рефлексия жасайды. Барлық оқушы сабақты қорытындылауға осы ретпен қатысады. Бірін-бірі бағалауды тапсырады. | Сұраққа жауап береді. Сөздерді үш тілде қолданып, айтады. Білім алушылар алған білімдерін қорытып айтады. Бірін-бірі бағалайды. |
Дифференциация – қиналатын оқушыларға қасына барып жетекші сұрақтар қою немесе бағыт беру арқылы көмек көрсету. Тақырыпты жақсы меңгеріп, талқылауға жақсы қатысып отырған оқушыларды қиналатын оқушылармен жұптастырып, көшбасшылық қабілеттерінің ашылуына мүмкіндік туғызу. | Бағалау – Тақырыпты түсіндіріп, талқылау жүргізгенде, өзіндік жұмысты орындату мен ойын ойнату барысында оқушыларды бақылау арқылы бағалау. Жауап беріп талпынған оқушыларды «Жарайсың!», «Керемет!», «Тамаша!» деген мадақтау сөздер айтып бағалау. |