Просмотр содержимого документа
«?ызы?ты математика ашы? саба? »
Сабақтын тақырыбы: Қызықты математика
Мақсаты : Оқушылардың математикадан білім денгейлерін анықтап, логикалық, қызықты есептерді де шығара білуін тексеру.
Дамытушылығы : Ойлау қабілетін дамыту.
Тәрбиелігі : Тез әрі дұрыс жауап беруге , ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Түрі : Жарыс сабақ.
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру кезені
Таныстыру
Топ – «Ойшылдар». 2. Топ – « Білімділер».
Ойшылдар тобы
Сендерді біз айта алмаймыз нашар деп
Ойламандар қорқып біздер қашар деп
Біз дайынбыз жарысуға достарым
Көрсетеміз бізде қандай күш барын.
Тобымыздың аты: Ойшылдар
Тобымыздың ұраны: Оқу – білім азығы
Білім – ырыс қазығы.
Білімділер тобы
Бір сыныпта оқимыз бәрімізде
Достық сөзі әрқашан дәрі бізге
Жарысуға сендермен келіп тұрмыз
Мына жұрттың таңырқасын бәрі бізге
Тобымыздың аты: Білімділер
Тобымыздың ұраны: Білімдіге дүние жарық
Білімсіздің күні қаріп.
Жаңылтпаш айту.
Ұшып кетті 3 қүс
Ұшып келді ұшқыш.
Қырық үш қызғыш құсқа
Қырық үш қызғыш қүс қосса
Қанша қызғыш құс болады.
Есет ағам ет асатар
Ет асатса 5 асатар.
Жоғалды 5 шыбыш
Жоқ әлі еш сыбыс
Жоқ әлі еш сыбыс
Жоғалды 5 шыбыш.
Сандар қатарын тап.
Логикалық есептер.
Төрт жұмыртқа төрт минутта піседі , ал бір жұмыртқа неше минутта піседі?
Бір адам қалаға бара жатыр еді, жолда 3 танысы қарсы шықты. Қанша адам қалаға барды?
Үйдін төрт бұрышында төрт мысық отыр. Әр мысықтың алдында үш мысықтан отыр. Неше мысық отыр?
Тауық бір аяғымен 3 кг , ал екі аяқпен тұрғанда неше килограмм?
Көлден ұшты жеті қаз, қайтып қонды екі қаз
Қонбады оның нешеуі, кәне , кім тез шешеді?
Он асықтың үшеуін, досың сұрап алады
Айытшы сонда нешеуі , өз қолында қалады?
Аулада бес үйрек, қорада үш үйрек,
Бір үйрек тығылды , бір үйрек жығылды , қалғаны неше үйрек?
Табақта 5 алма, қолында 2 алма
Қосқанда барлығын , болады неше алма?
Жұмбақтар жасыру.
Қос құлақты, жүз тісті, жүзінен бір-ақ түсті? ( Ара ).
Сақталады алты ай жаз, сандығында сары аяз? (Тоңазытқыш ).
Екі аяқпен кезек-кезек тебеді, ол тынымсыз домалап
Зыр жүгіре береді? ( Доп ).
Кіп-кішкентай екі көзі, қалай көреді өзі?
Қолы екен ұзын мұрны, сол мұрнымен, тамақ алып жүреді ? ( Піл ).
Егіздер кезікпейді бір-бірімен , арасы екі-ақ елі бір-бірімен? ( Көз ).
Болса да көктете мекені, кездеспейді екеуі? ( Ай мен Күн ) .
Бір санға өсірді, өзі қалып орында, бізді алға көшірді ? ( Сынып ).
Қалқиып екі құлағы, елеңдеп қорқып тұрады? ( Қоян ).
Жүз мүйізі бар, үстінде киізі бар? ( Киіз үй ).
Сахналық көрініс. « Кемпір мен ұрылар » .
Ертеде бір кемпір болыпты. Оның ешкімі болмапты , оған байлар көмек бемепті. Жаз шығып , ел жайлауға көшкенде, сүйенері жоқ кемпір көште жалғыз қалады. Түн ішінде кемпірдің жалғыз сиырын ұрламақ болып ұрылар келеді. Кемпір : « Ә , олар менің жалғыз сиырымды нысанаға алған екен , мен де бұларды алдайын», - деп ойлайды. Сөйтіп жалма-жан бір шелек суды сапырып отырып, мынадай өлен айтыпты .
Сапырып-сапырып сарманға бер,
Құйып-құйып құрманға бер,
Есіктегі екеуге бер,
Төрдегі төртеуге бер
Өзін іш те, маған бер – деген екен,
Мұны естіген ұрылар :
«Қой мұнымыз бекер болар. Бұл үй кісіге тола, әрі бізден екесе артық екен, кетейік» -деп кетіп қалыпты. Кемпір тапқырлығымен ұрыларды осылай қорқытыпты. Сонда үйдегі адам нешеу, ұры нешеу?