kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ч, щ дыбыстары. 31-34 жаттығулар

Нажмите, чтобы узнать подробности

Қазақ тілінен ч,щ дыбыстары туралы. Оқушылар қойған мақсаттарына жетті

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ч, щ дыбыстары. 31-34 жаттығулар»

Білім беру ұйымының атауы

Бидайық ОМ

Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

Жақсыдан үйренемін, жаманнан жиренемін

Педагогтің аты-жөні:

Ильяшева А.З

Күні:

15.10.24

Сынып:

3


Сабақтың тақырыбы:

27 сабақ. Ч, щ дыбыстары. 31-34 жаттығулар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

.4.1.3 ч,щ əріптері бар сөздердің емлесін білу;

3.3.5.1 жіберілген пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық жəне стилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзету

Сабақтың мақсаты:

Ч,щ əріптері бар сөздердің емлесін біледі, көркем жазуды меңгереді

Құндылықтар және оның мақсаты:

Ай құндылығы:ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ

Отан, ел, туған өлке туралы білу және пайымдау

Сабақ құндылығы: БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ

Өзгені тыңдау, түсіну және диалог жүргізе алу


Апта дәйексөзі: Отанды сүю отбасыңнан басталады

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

Уақыты

30минут

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

3минут






Өткенді пысықтау

5 минут












Сабақ

тың ортасы

25 минут
























Сергіту сәті

2 минут















Сабақты қорыту

5минут






































Кері байланыс

5 минут



Психологиялық ахуалды жақсарту

- Қазір жылдың қай мезгілі? Күз

- Күзде ауа райы қандай болады? (салқын, суық, жаңбырлы)

- Ендеше, осы қимылдарды бірге қайталайық.


- Ендеше. Тақтадағы жаңбыр тамшыларына назар аударыңдар.

Өткенді пысықтау

Кофе, фото, телефон, футбол.

Қорытынды: Ф - қатаң дауыссыз дыбыс, сөздің барлық жерінде кездеседі.

(Сөйлем құрастыру сөздермен)

Жаңа тақырып



Тақтаға суреттер шығару

  1. Тіс тазалау 3.Қоқыс лақтыру

  2. Чемпион болу 4. Құсты ату

- Тағы қандай жақсы мен жаман әрекет туралы айтуға болады?

Қорытынды: Ендеше Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен.

1-ші сурет бойынша жұмбақ жасыру

Жон арқасы сүйектен,

Қылшық қалың жүйекте,

Жалбыз паста жағады,

Бізге қызмет қылады. Жауабы: Тіс щеткасы.

  1. - Бұл кім ? чемпион деп кімді айтамыз?

- Көркем жазу (тақтада, дәптерде)

- дыбыстық талдау жасау

Щетка - 5 әріп, 5 дыбыс, 2 буын

Щ- д-сыз, қатаң

Ё - д-ты, жіңішке

Т - д-сыз, қатаң

К -д-сыз, қатаң

А-д-ты, жуан

31-жаттығу

Кестедегі сөздерді оқы.

Ш, щ, ч дыбыстарын жеке-жеке айтып, өзара салыстыр. Бұл дыбыстардың әртүрлі айтылуы неліктен деп ойлайсың? Ш, щ, ч дыбыстары сөздің қай жерінде келетінін айт. Ереже оқулық • Кестедегі сөздердің мағынасын түсіндір

Ш,щ,ч- қатаң дауыссыз дыбыстар, бірақ сөзде қолданылу орындары әртүрлі. Ш - дыбысы емін - еркін айтылса, Щ - дыбысын айтқанда ауа қысылып шығады. Ч дыбысы тілдің таңдайға тиуі арқылы дыбысталады.


32-жаттығу.

Өлеңді мұқият тыңда.

Өлеңде не туралы айтылған?

Өлеңдегі сұрақтарға жауап беріп көр. Ащы, ашшы сөздерінің айтылуы мен жазылуын салыстырып, өзің тұжырым жаса.

Щ әрпі қай сөздерде жазылады екен?

* Өлеңде ш мен щ дыб-ның қолданылуы туралы айтылған.

* Пизды ащы (дәмін)

Есікті ашшы (қимыл)

Ащы сөзінде щ дыбысы, ал ашшы сөзінде екі ш дыбысы қолданылады.

Щ әрпі қазақ тілінде аы және тұщы деген екі сөзде жазылады.

Ащы-тұщы сөздерін дәптерге жазу

ЕБҚ Өлең мазмұнына өз пікіріңді айт.





Сергіту сәті





34- жаттығу.

Өлеңді оқып, сұрақтың жауабын айт.

• Өлең не туралы?

Мазмұнын өз сөзіңмен айт. • Чемпион деп кімді айтады? Қандай чемпиондарды білесің? • Қазақстаннан шыққан әлем чемпиондары жайлы ақпарат жина. • Чемпион болу үшін не істеу керек деп ойлайсың?

Өз ойыңмен бөліс.


ҚБ тапсырма: Көп нүктенің орнына тиісті әріпті қойып көшіріп жаз.


Бағалау: Өздерін бағалау



Үй тапсырмасы

33-жаттығу

Мәтінді көшіріп жазып, чукча сөзіне дыбыстық талдау жаса




Кері байланыс



Мақсаты:

Бір-біріне құрмет сезімін ояту

Амандасады




Өткен сабақты қайталау








Жақсы мен жаман әрекеттер туралы айту




Жүмбақ шешу, сұраққа жауап беру





Тапсырмалар

ды орындайды






Кестедегі сөздерді оқу,

Сөздердің мағынасын түсіндіру












Өлеңге талдау жасайды













Өз пікірін айтады







Жаттығу жасайды








Дәптермен жұмыс жасайды



Тапсырмалар

ды орындайды





Тиісті әріпті қояды





Үй тапсырмасын алады



Кері байланыс береді





Мақтап, мадақтап отыру

ҚБ:



Бағалау: «Домбыра»


Дескриптор:

Сөздерді оқып, ф дыб-ның сөздегі орнын айтады-1б



Тамаша!




Дескриптор: - жақсы мен жаман әрекеттер туралы айтады - 1 б





Дескриптор: - Жұмбақтың шешуін шешеді, сұраққа жауап береді-1б




Бірін - бірі бағалау







Дескриптор:

Кестедегі сөздерді оқып,

Сөздердің мағынасын түсіндіреді- 1 б










Дескриптор:

Өлеңді мұқият тыңдап, сұрақтарға жауап береді-1б













Дескриптор:

ЕБҚ:

Өлең мазмұнына өз пікірін айтады-1б






Кереметсіңдер!










Дескриптор:

Өлеңді оқып, сұрақтың жауабын айтады-1б

Өз ойымен бөліседі-1б





Дескриптор: тиісті әріпті қойып, көшіріп жазады - 2 б





Керемет




«Білім заряды» әдісі










Жаңбыр тамшылары























Оқу құралдары



















Жұмыс дәптері








Аудио жазба

Оқулық















Қимылдар








Суреттер



Оқулық










Оқулық









Кері байланыс тақтасы



Ризабек Айтмұхан - еркін күрестен екі дүркін әлем чемпионы

Данияр Ракишев -

Елдос Сметов - дзюдодан әлем чемпионы







































































































Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

Жақсыдан үйренемін, жаманнан жиренемін

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

3


Сабақтың тақырыбы:

28 сабақ. Ч, щ дыбыстары

БЖБ №2

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.4.1.3 ч,щ əріптері бар сөздердің емлесін білу;

3.3.5.1 жіберілген пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық жəне стилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзету

Сабақтың мақсаты:

Ч,щ əріптері бар сөздердің емлесін біледі, көркем жазуды меңгереді

Құндылықтар және оның мақсаты:

Ай құндылығы:ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ

Отан, ел, туған өлке туралы білу және пайымдау

Сабақ құндылығы: БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ

Командада жұмыс істей білу


Апта дәйексөзі: Отанды сүю отбасыңнан басталады

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

Уақыты

30минут

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

3минут







Өткенді пысықтау

5 минут












Сабақ

тың ортасы

25 минут





















Сергіту сәті

2 минут




Сабақты қорыту

5минут
























Кері

байланыс

5 минут



Психологиялық ахуалды жақсарту





Өткенді пысықтау

Үй тапсырмасы

34-жаттығу

Өлеңді көшіріп жазып, чемпион сөзіне дыбыстық талдау жаса




Жаңа тақырып

35-жаттығу

Мәтінді тыңда. «Жақсы мен жаман»

Мәтіндегі негізгі ойды анықта. •Мәтін мазмұны бойынша бір-біріңмен пікірлес. • «Жақсы сөз – жарым ырыс» мақалы бойынша өзіңше ой тұжырым жаса.



ЕБҚ

36-жаттығу.

Мақалды көркем жаз. Ащыны білмеген тәттіні де білмейді. • Мақалдың мазмұнын қалай түсінгеніңді айт.




37- жаттығу.

Көп нүктенің орнына тиісті әріпті қойып, сөйлемдерді көшіріп жаз.

1. Аспаз борщ пісірді. 2. Тісті күніне екі рет щёткамен тазалау керек




Сергіту сәті

«Нейрожаттығулар» әдісі



38- жаттығу.

«Орнын тап» ойыны

Құрамында ч, щ дыбыстары бар сөздер тауып айт. Ч дыбысы бар сөздерді себетке, щ дыбысы бар сөздерді жәшікке орналастыр.

Ж: 1)Чемпион,чемодан, черта, чех,чек.

2).Щетка,борщ,плащ,ащы


БЖБ


Үй тапсырмасы

35-жаттығу

Мәтінге жоспар құр. Құрған жоспарың бойынша мазмұндама жаз.

Жоспар үлгісі:


Кері байланыс


Мақсаты:

Бір-біріне құрмет сезімін ояту

Амандасады








Үй тапсырмасын тексертеді








Тапсырмалар

ды орындайды









Жеке жұмыс жасайды






Дәптермен жұмыс жасайды





Жаттығу жасайды







Дәптермен жұмыс жасайды








Үй тапсырмасын алады










Кері байланыс береді








Мақтап, мадақтап отыру

ҚБ:

« Транспортир» әдісі


Дескриптор:

Өлеңді көшіріп жазып, чемпион сөзіне дыбыстық талдау жасайды-1б


Тамаша!


Дескриптор:

Мәтінді тыңдап, негізгі ойды анықтайды-1б

«Жақсы сөз – жарым ырыс» мақалы бойынша өзінше ой тұжырым жасайды-1б



Кереметсіңдер!


Дескриптор:

Мақалды көркем жазады-1б





Дескриптор:

Көп нүктенің орнына тиісті әріпті қойып, сөйлемдерді көшіріп жазады-1б



Керемет!




Дескриптор:

Құрамында ч, щ дыбыстары бар сөздер тауып айтады-1б

Ч дыбысы бар сөздерді себетке, щ дыбысы бар сөздерді жәшікке орналастырады-1б








Тамаша!









«Білім гүлі» әдісі





Суреттер






Суреттер












Оқу құралдары






Жұмыс дәптері









Оқулық







Қимылдар








Суреттер







Оқулық













Кері байланыс тақтасы




















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 3 класс

Скачать
Ч, щ дыбыстары. 31-34 жаттығулар

Автор: Ильяшева Айымгуль Зеннатовна

Дата: 20.05.2025

Номер свидетельства: 670213
