Просмотр содержимого документа
«"a+b" ifodaning qiymatini topish»
O‘ZBEKISTON RESPUBLIKASI
XALQ TA’LIMI VAZIRLIGI
NAMANGAN VILOYATI
XALQ TA’LIMI BOSHQARMASI
CHUST TUMAN XALQ TA’LIMI
BO’LIMIGA QARASHLI 67-UMUMIY
O`RTA TA’LIM MAKTABI
BOSHLANG’ICH SINF O’QITUVCHISI
ERGASHEVA SANOBARXONNING
2017-2018 O’QUV YILI 3-SINF UCHUN
MAVZU: a+b ifodaning qiymatini topish.
Mavzusida bo’shliqlarni to’ldirish bo’yicha
Chust tumani
Ushbu dars ishlanmasi 4-sinf “Matematika” fani bo`yicha tayyorlangan bo`lib, undan maktablarning boshlang’ich sinf o`qituvchilari foydalanishlari mumkin.
Muallif: ErgashevaSanobarxon. – Chust tuman xalq ta’limi bo`limiga qarashli 67-maktab 1-toifali boshlang’ich sinf o`qituvchisi
Taqrizchi: Atqiyayeva Muxtasarxon. – Chust tuman xalq ta’limi bo`limiga qarashli 67-maktab O’ISHBDO’.
Muharrir: Bozorova Dilnavo. - Chust tuman xalq ta’limi bo`limiga qarashli 67-maktab boshlang’ich sinf o`qituvchisi
Ushbu dars ishlanmasi 20__ yil __________dagi shahar metodika kengashi xuzuridagi yig’ilishida _____ sonli qaror bilan tasdiqlanib foydalinish uchun tavsiya etiladi.
Darsning maqsadi:
a) Ta’limiy: o‘quvchilarga dars mavzusini to‘liq yetkazib, a+b ifodaning qiymatini topish yuzasidan bilim berish, ko‘nikma hosil qilish, malakalarini shakllantirish.
FK-1 Arifmetik amallarning algoritmlaridan foydalanilgan holda o’quvchilarga nol bilan tugaydigan songa bo’lishni o’rgatish
b) Tarbiyaviy: o‘quvchilarni vatanga bo‘lgan, bir-birlariga bo‘lgan mehr-oqibatini oshirish, mehnatsevarlik ruhida tarbiyalash, topqirlik, zukkolik va mas’uliyatlilik xissini tarbiyalash.
TK-4 Atrofdagilar bilan o’zaro muloqot chog’ida odob-axloq qoidalariga rioya qilish va guruhda ishlash
v) Rivojlantiruvchi: o‘quvchilarni mustaqil ishlashga o‘rgatish, xotira va tafakkurlarini rivojlantirish hamda umummadaniy, matematik savodxonlik, tushunchalarni tasavvur qilish va anglash kompetensiyalarini shakllantirish
TK-4 Atrofdagilar bilan o’zaro muloqot chog’ida odob-axloq qoidalariga rioya qilish va guruhda ishlash
Dars turi: yangi bilim beruvchi, ko‘nikma va malakalarini rivojlantiruvchi.
Dars usuli: noan’anaviy, mustaqil, suhbat, didaktik o‘yin: “Quruvchi”, “Bu meniki”, “Bo‘lishi mumkin emas!”.
Dars metodi: aqliy hujum, klaster metodi, B.B.B.
Dars jihozi: darslik, tarqatma materiallar, tezkor savollar, magnitli xattaxta, mavzuga oid rangli rasmlar, boshqotirmalar, rag'batnomalar.
Texnik vositalari:kompyuter, proyektor
Dars shiori: Bilim olib charchamaymiz
Yurtning koriga yaraymiz.
t/r
Dars qismi
Vaqti
1
Tashkiliy qism
5
2
O’tgan mavzuni mustahkamlash
7
3
Yangi mavzu bayoni
20
4
Yangi mavzuni mustahkamlash
8
5
Rag’batlantirish
3
6
U yga vazifa
2
I. Tashkiliy qism (3 daqiqa):
- (Xona tozaligiga e’tibor berish)
- Salomlashish
- Navbatchidan davomatni aniqlash:
Bugun biz navbatchimiz
U stozga yordamchimiz
3”B”-sinfda 30 ta o‘quvchimiz
16 o‘g’il, 14 qiz
Barchamiz a’lochimiz
Sana, ob-havo, sinf davomati va uy vazifasini aytadi
II. o‘tilganlar mavzularni mustahkamlash (7 daqiqa).
Uyga vazifalarini tekshirib bo‘lgach o‘tilganlarni “Quruvchi” o‘yini orqali mustahkamlab olamiz.
«Quruvchi» o‘yinini o‘quvchilami guruhlarga bo‘lib, darsning o‘tgan mavzusini yoki yangi mavzuni mustahkamlash qismi- da yoki darsdan tashqari vaqtda o‘tkazish mumkin. o‘qituvchi avvaldan darsga tayyorgarlik ko‘rib, qog‘ozdan yoki penoplast boiakchalaridan «g‘ishtchalar» yasaydi va bu «g‘ishtchalar»ga sa- vol yozilgan qog‘ozchalami yopishtirib chiqadi.
«G‘ishtchalar» soni o‘quvchilar soniga teng yoki ko‘p bo‘lishi kerak, guruhlarga «minora» yoki «devor» qurishlari uchun joy ajra- tiladi. Har bir guruhdan bittadan bola chiqadi va «g‘ishtcha» ni olib savolni o‘qiydi. Agar savolga to‘g‘ri javob topsalar o‘zlarining «maydoncha»lariga «g‘ishti»ni teradilar. Agar noto‘g‘ri javob ber- salar o‘qituvchi «g‘ishtcha»ni olib qo‘yadi. 0‘yin shu taxlitda bar- cha o‘quvchilar bittadan «g‘ishtcha» olib bo‘lgunlariga qadar davom etadi. «Qurilish maydonchasi» da eng ko‘p g‘isht tergan o‘quvchilar guruhi g‘olib hisoblanadi.
III. Yangi mavzu bayoni (20 daqiqa):
o‘quvchilarga a+b ifodaning qiymatini topishni “Bu meniki” didaktik o‘yini va “Klaster” metodi yordamida o‘rgataman.
(«Bu meniki» 0‘qituvchi harf yozilgan kartochkalami o‘quvchilarga tarqata- di, har bir kartochkada har xil harf yozilgan bo‘ladi. Shundan so‘ng o‘qituvchi so‘zlami o‘qiy boshlaydi. 0‘quvchilar qo‘llaridagi kartochkalarda yozilgan harf bilan boshlanadigan so‘zni eshitishla- ri bilanoq «Bu meniki» deb javob berishlari shart. 0‘qituvchi so‘zlami tezroq o‘qiydi, shuning uchun o‘quvchilardan ziyraklik talab qilinadi.(10 minut)
«Klaster» metodi. Fikrlaming tarmoqlanishi - bu metod o‘quvchilami biron-bir mavzuni chuqur o‘rganishlariga yordam berib, o‘quvchilami mav- zuga taalluqli tushuncha yoki aniq fikmi erkin va ochiq ravishda ketma-ketlik bilan uzviy bog‘langan holda tarmoqlashga o‘rgatadi.
Bu metod biror mavzuni chuqur o‘rganishdan avval o‘quvchilaming fikrlash faoliyatini jadallashtirish hamda ken- gaytirish uchun xizmat qilishi mumkin. Shuningdek, o‘tilgan mavzuni mustahkamlash, yaxshi o‘zlashtirish, umumlashtirish hamda o‘quvchilami shu mavzu bo‘yicha tasavvurlarini chizma shaklida ifodalashga undaydi.(10 minut)
Mavzuni komyuter, proyektor hamda slayd va turli ko‘rgazmali qurollar asosida yoritaman.
976. Agar a = 200, b = 300 bo‘lsa, a + b ifodaning qiymatini toping.
977. Jadvaldagi a va b ning berilgan qiymatlari bo‘yicha a + b ifodaning qiymatlarini toping:
“Bu meniki” o‘yini orqali jadvalni to‘ldiramiz.
a
123
236
258
354
347
473
468
b
234
312
425
473
468
487
532
a + b
Mustaqil bajarish uchun masalalar:
978. Maktab kutubxonasiga 4 ta bog'lam ertaklar kitobi, 9 ta bog'lam badiiy kitoblar keltirildi. Har bir bog‘lamdagi ertaklar kitobi 18 tadan, badiiy kitoblar esa 12 tadan bolsa, kutubxonaga hammasi bo‘lib nechta kitob keltirilgan?
979. Ikki tomoni 4 sm dan bolgan uchta teng yonli uchburchak chizing.
Dam olish daqiqasi: (3 daqiqa) “Bo‘lishi mumkin emas!”. Bu o‘yinni o‘tkazishda o‘qituvchi matnni o‘qiydi. 0‘quvchilar bo‘lishi mumkin boimagan voqealar ifodalangan jumla yoki gapni topishlari lozim.
Hazil-mutoyiba bilan o‘tadigan bu o‘yin ham 0‘quvchilardan ziyraklik, sinchkovlik va kuzatuvchanlikni talab qilishi bilan birga- likda, ulardan atrofida sodir bo‘layotgan voqea va hodisalarga be- farq boimaslikni ham talab qiladi. Undan tashqari ulaming darsdan tashqari boigan ilmiy va badiiy adabiyotlarga va ilmiy-ommabop filmlarga qiziqishini orttiradi va hikoya tinglash ko‘nikmasini shakl- lantirishga yordam beradi.
Bu o‘yin bir necha marta o‘tkazilgach, keyinchalik o‘quvchilarga shunday hikoyachalar tuzishni ham topshirish mumkin.
«Boiishi mumkin emas» o‘yinidan foydalanib o‘qituvchi ona tili yoki o‘qish darslarining samarali boiishiga erishishi mumkin. Bundan tashqari badiiy ertaliklar, musobaqalar. viktorinalar o‘tkazishda ham foydalanish mumkin.
variant:Dushanba dam olish kuni boigani uchun Olim maktabga bormadi. U singlisi Vazira bilan hayvonot bog‘iga bordi. Ular hayvonot bog‘ida suvda suzib yurgan shemi. qafasda sayrayot- gan baliqlami va kattakon vahshiy bulbulni ko‘rdilar.
variant:Ibratjon yozgi ta’til kunlarida buvisinikiga dam olga- ni bordi. U qishloqda o‘rtoqlari bilan qor bo‘ron o‘ynadi. Buvisiga sigirlarga don berishda yordamlashdi. Buvisi sigir sog‘ayotganda si- giming uloqchasini ushlab turdi.
variant:Abdulla juda bilimli bola. U bugun ham topshiriqni juda yaxshi bajardi. 0‘qituvchi uni maqtadi va «nol» ball qo‘ydi. Abdulla yaqinda 2-sinfni tugatib, 1-sinfga o‘tdi.
980. Boshqotirma. Kvadratni 4 ta uchburchakka va 1 ta kvadratga ajratib qirqib oling. Bu bolaklardan uchta kvadrat yasang. a va b ning berilgan qiymatlari bo‘yicha a + b ifodaning qiymatini toping. (1-guruh o‘quvchilari bajaradi)
“Klaster” metodi.
Namuna: a + b = 123 + 234 = 357 (2-guruh o‘quvchilari bajaradi)
Bilaman. Bilishni xohlayman. Bilib oldim.
Bu usul o‘quvchilami mustaqil fikrlashga undaydi, bilimlami o‘zlashtirishga mas’uliyat va qiziqishni tarbiyalaydi. Boshlang’ich sinflarning barcha darslarda bu metoddan quyidagicha foydalanish mumkin:
Buning uchun o‘qituvchi tarqatma materiallarni tarqatadi. Keyin o‘quvchilarga murojaat qilib, kim «a+ b ifodaning qiymatini topish» haqida nima bilishini so‘raydi va o‘quvchilar fikrini «Bilaman» ustuniga yozadi. Sinfda fikrlar tugagandan keyin o‘quvchilarga yana murojaat qilib, «a+ b ifodaning qiymatini topish» haqida yana nimalar bilishni xohlashlarini so‘raydi. 0‘quvchilar bergan savollami tarqatma materialning «Bilishni xohlayman» qismiga yozadi. o‘quvchilar savollari tugagandan keyin o‘qituvchi «a+ b ifodaning qiymatini topish» haqida qanday yangi ma’lumotlarga ega bolishganliklarini so‘raydi va «Bilib oldim» ustuniga yozadi. Keyin uchala ustunni umumlashtirib, birgalikda xulosa qilinadi.
Bilaman
Bilishni xohlayman
Bilib oldim
o‘quvchilar o‘qituvchi ishtirokida dars jarayonida yaxshi va yomon qatnashgan o‘quvchilarni o‘zlari kartochkalar yordamida izohli baholaydilar.
Kartochka namunalari:
5 baho
4 baho
3 baho
Misol va masala o‘qituvchi tomonidan og’zaki tushuntiriladi.
981. a va b ning berilgan qiymatlari bo‘yicha a + b ifodaning qiymatini toping:
a
136
143
237
263
294
384
549
b
142
254
346
465
527
428
451
a + b
982; Nigora birinchi haftada kitobning 68 sahifasini, ikkinchi haftada undan 2 marta ortiq sahifasini o‘qidi. Nigora ikki haftada necha sahifa kitob o‘qigan?