Просмотр содержимого документа
«A+b,a-b ifodaning qiymatini topish»
Sana:3-may.2018-yil
O‘zbekiston Respublikasi
Xalq ta`limi vazirligi
Namangan viloyat
Xalq ta`limi boshqarmasi
Namangan shahar xalq ta`limi
bo‘limiga qarashli
51-umumiy o‘rta ta`lim maktabi
boshlang'ich sinf o‘qituvchisi
ABDURAHIMOVA DILFUZANING
MATEMATIKA FANIDAN NAMUNALI
Namangan shahri
Ushbu dars ishlanma Namangan shahar xalq ta'limi bo'limiga qarashli 51-umumiy o’rta ta'lim maktabining boshlang'ich sinf o'qituvchisi Abdurahimova Dilfuza tomonidan tayyorlangan.
Tuzuvchi: Abdurahimova Dilfuza – Namangan shahar 51-umumiy o’rta ta'lim maktabining boshlang'ich sinf o'qituvchisi.
Taqrizchi: N.Yuldasheva - Namangan shahar xalq ta'limi bo'limi boshlang'ich ta'lim uslubchisi
Mazkur dars ishlanma Namangan shahar xalq ta'limi boshqarmasi huzuridagi Metodik ishlarni muvofiqlashtiruvchi viloyat kengashi yig’ilishining 201__- yil _________ oyidagi __-sonli qarori bilan viloyat miqyosida ommalashtirish uchun tavsiya etilgan.
Mavzu: a + b, a-b ifodaning qiymatini topish.
Darsning maqsadi:
1. Ta'limiy:
a) harfli ifodalar bo’yicha misollar tuzish va uni yechishni o’rgatish, tenglamalar yechish, uch xonali sonlarni bo‘lish va ko’paytirish mavzuni mustahkamlash, misol va masala yechish ko’nikmalarini hosil qilish;
b) masalalar yechish malakalarini rivojlantirish.
2. Tarbiyaviy:
a) o’quvchilarning iqtisodiy savodxonligini oshirish, olgan bilimlarini amaliyotda qo’llay olishga o’rgatish.
3. Rivojlantiruvchi:
a) mustaqil ishlash ko’nikmasini rivojlantirish, hamkorlikda ishlashga o’rgatish.
Axborotlar bilan ishlash kompetensiyasi:
tavsiya etilgan media manbalardan axborotni izlab topa olish, zarur bo‘lsa uni boshqa ko‘rinishlarga (matn, jadval, sxema va h.k.) o‘tkaza olish;
axborotlarni statistik ma’lumotlarning ko‘rinishlarning bir turidan (ustunli, chiziqli va doiraviy diagrammalar, jadvallar, chizmalar) boshqa ko‘rinishga o‘tkaza olish;
Dars tipi: bilimlarni mustahkamlash, ko'nikma hosil qilish, malakalarini shakllantirish.
Dars uslubi: Og'zaki savol-javob, “Limonlarni ter”, “Zinama-zina”, “Kimning uyi qayerda” didaktik o’yinlari.
Dars jihozi: Kompyuter, televizor, turli rasmlar, kartochkalar, darslik.
Darsning borishi:
Tashkiliy qism:
O’qituvchi: Salom aziz bolalar,
Bog’dagi gul-lolalar.
Bugun hamma sog’lommi,
Darsga barcha tayyormi.
O’quvchilar: Ustoz bizlar sog’lommiz,
Darsga doim tayyormiz.
O’qituvchi: Har narsadan xabarchi,
Sinfda kim navbatchi?
O’quvchi: Har narsadan xabarchi,
Sinfda men navbatchi.
Sinfda ___ o’quvchi bo’lib,
Barchasi darsga tayyor
Bizning shior:
Ko’p o’qigan, ko’p bilar.
O’qituvchi: Rahmat aziz bolalar. Darsning oltin qoidalarini eslab olamiz.O’quvchilar qoidalarni aytadilar.
O’qituvchi: Hozir darsimiz nima?
O’quvchi: Matematika fanlar ichra shohdir,
Aqlli o’quvchi bundan ogohdir.
O’qituvchi: Matematika faniga kim asos solgan?
O’quvchi: Matematika budir mo’jiza,
Al-Xorazmiy bobom asos solgan.
Har qadamda duch kelamiz,
Hisob –kitob shundan qolgan.
Matematika bo’yicha davlat ta’lim standartlari so’raladi. O’quvchilar javob beradilar.
O’quvchilar 3 guruhga bo’linadi. 1.Topqirlar2.Zukkolar
3.Bilimdonlar
“Zamon bilan hamnafas” o’yini orqali oynai jahonda yoritib borilayotgan eng so’nngi habarlar bilan tanishtiradilar.
5 ta tashabbus haqidagi bilimlarini namoyish qiladilar
II. O’tgan mavzuni so’rash va mustahkamlash. “Bilimingni sina”o’yini bo’yicha o’tilgan mavzular yuzasidan tarqatma kartochkalar tarqatiladi Har bir guruhga mantiqiy topshiriqlar beriladi.
Massa o’lchov birliklariga oid
“Zinama-zina” o’yini o’ynaladi.
“Bo’sh o’tirma,bosh qotir”
Qolgan o’quvchilarga quyidagi mazmunga tarqatmalar tarqatiladi. 1.Qo’shish hadlarini sanab bering? 2.Noma’lum qo’shiluvchini topish? 3.Qo’shish xossalarini aytib bering? 4.Ayirish hadlarini sanab bering?
9.Ko’paytirish xossasini aytib bering? 10.Bo’lish hadlarini sanab bering? 11.Noma’lum bo’limuvchini topish? 12.Noma’lum bo’luvchini topish?
Uyga vazifa tekshiriladi.
Daftarlar almashtiriladi.
III.Yangi mavzu bayoni.
a+b va a-b ifodaning qiymatini topish
O’quvchilarga harfiy ifoda haqida tushuncha beriladi. Sonlar o’rnida harflar ishtirok etgan ifodalar harfiy ifodalar deb ataladi.
1-topshiriqni bajarish orqali a + b ifodaning qiymatini topish qoidalari tushuntiriladi. Har bir o‘quvchi bu qoidalarni yoddan bilishi kerakligi ta’kidlanadi.
a=3000 b=2000 bo’lsa, a+b, a-b ni toping.
3000+2000=5000
3000-2000=1000
2-topshiriq jadval asosida bajariladi.
Jadvaldagi a va b ning berilgan qiymatlari bo‘yicha
a + b ifodaning qiymatlarini toping:
Bu topshiriqni “Limonlarni ter” o’yini orqali bajariladi. Limonning shifobaxsh xususiyatlari haqida suhbat o’tkaziladi.
a
123
2364
2586
3549
4734
4673
b
234
3127
4258
4734
4876
5327
a+b
3.Jadvaldagi a va b ning berilgan qiymatlari bo‘yicha a – b ifodaning qiymatlarini toping: “Kimning uyi qayerda” didaktik o’yini orqali bajariladi.
“Kimning uyi qayerda”
257-123=
6544-2677=
7656-3898=
4247-2354=
5463-2677=
8244-5366=
a
257
4742
5463
6544
7656
8244
b
123
2354
2746
2677
3898
5366
a-b
4. Rasm asosida masala tuzing va uni yeching:
O’quvchilar bilan birgalikda rasm asosida masala tuziladi.
Do’konga sotish uchun 5608 kg olma keltirildi. Kechga yaqin sotilmagan olmalar ja’mi olmalarning choragini tashkil etdi. Kun davomida qancha olma sotilgan?
Qisqa sharti o’quvchilar tomonidan tuziladi:
Bor edi- 5608kg
Sotildi-?, kg
Qoldi- ?,choragi kg
Yechilishi:
1) 5608:4=1402 kg (olma)
2) 5608-1402=4206 kg (olma)
Javob: Sotildi 4206 kg olma.
5-topshiriq kompyuter orqali bajariladi.
“Matematik diktant”
354 soniga 42 va 6 sonlari bo’linmasini qo’shing.
Birinchi qo’shiluvchi 876, ikkinchi qo’shiluvchi esa 14 va 6 sonlarining ko’paytmasi. Yig’indini toping.
“Dam olish daqiqasi” o’tkaziladi.
Bordir ikki qulog’im, Ikki ko’zim, yanog’im. Burnim, og’zim, dudog’im, Ikki qo’lim, oyog’im. Yana bordir o’rtog’im- Qo’llarda 10 barmog’im. V .Yangi mavzuni mustahkamlash: Zanjir hamda klaster usulidan foydalanib, guruhlarga topshiriq beriladi. 1. Matematik topishmoqlar: Sharlarim bor rang-barang, Biri biridan tarang.
Singillarimga bersam, Xursand bo’lishdi biram. Karimada 6 ta, Vazirada 3 ta ko’p, Xatosiz jami sharni Sen tezda hisoblab top. Katta sexda tikuvchi Palto, plash tikadi. Har biriga beshtadan Bir xil tugma qadadi O’n palto, to’rt plashga Nechta tugma ketadi? 2. Tezkor savol-javob: 1) 3 yil necha oy? 2) 7 hafta necha kun? 3) Burchak turlari? 4) 4 asr necha yil? 5) 4 sutka necha kun? 6) 5 yil necha oy? 7) 5 hafta necha kun? 8) Uchburchak turlari? 9) 7 asr necha yil? 10) 3 sutka necha kun?
3.Sonli maqollarni davom ettiring: 1) Bir yil tut ekkan kishi … 2) Yetti o’lchab, …
3) Bilagi zo’r birni yiqar, bilimi zo’r … 4) Oltovlon ola bo’lsa, og’zidagin… 5) Bir kun tuz ichgan joyingga… 6) Bir kattaning, gapiga kir, … 7) Birniki – mingga, mingniki … 8) Bir ko’rgan tanish, ikki ko’rgan … 9) Birni kessang, … 10) Bir yigitga yetmish … V. Baholash va rag’batlantirish. G’olib guruh rag’batlantiriladi.Darsda faol ishtirok etgan har bir o’quvchi: Eng quvnoq Eng chaqqon
Eng bilimdon
nominatsiyalari bilan taqdirlanadi va baholanadi.
VI. Uyga vazifa:
6-7- misol-masala tushuntirib beriladi.
6- misol: a va b ning qiymatlari bo’yicha a-b ifodaning qiymatlarini toping.
a
3764
5643
6435
7367
8213
9531
b
1452
2467
2476
2488
3495
5678
a-b
7-masala: diagramma chizish orqali bajarilishi tushintiriladi.