Пәні | Тәрбие сағаты |
Тақырыбы: | Жолда жүру ережесін сақтаймыз |
Сабақтың мақсаты: | Білімділік: Оқушылардың көшеде жүру ережелерін меңгеру дағдысын қалыптастыру және оны іс-жүзінде пайдалана білуін жетілдіру Дамытушылық: жол ережесін қатаң сақтауға дағдыландыра отырып, көше ережесіне байланысты ұғымдар мен терминдерді білу адам өмірі үшін қажеттілігін түсіндіру, қызығушылығын дамыту; Тәрбиелік: жолда жүру мәдениетіне, жол ережелерін бұлжытпай орындауға, сақтыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу. |
Күтілетін нәтиже | Жол ережесін қатаң сақтауға дағдыландыланады, көше ережесіне байланысты ұғымдар мен терминдерді білу адам өмірі үшін қажеттілігін түсінеді. |
Сілтеме | Плакаттар,АКТ-ны пайдалану |
Көрнекілігі | Бағдаршам, жол белгілерінің суреттері, ойын құралдары, «Жолда жүру ережесі», т. б. |
Сабақ кезеңдері | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті |
Кіріспе | Ұйымдастыру Шаттық шеңбері Аяулы оқушыларым, сендерді көріп тұрғаныма өте қуаныштымын. Енді үлкен бір шеңберге тұра қалып, бір - бірімізге жақсы көңіл - күй сыйлайықшы. Бірақ бір - біріміздің айтқан сөздерімізді қайталамаймыз. | Оқушылар бір-біріне тілек айтады. |
| Жұмбақтар шешеді Сөйлеуді ол білмейді, Бірақ «тоқта», «жүр» дейді. Топтасу. Таңдаған үлестірме қағаздары бойынша топтарға бөлінеді: | Бағдаршам
Қызылдар тобы Сарылар тобы Жасылдар тобы |
Қызығушылықтарын ояту | Ой қозғау. Неше және қандай түстерді көріп тұрмыз? -... Олар бізге не туралы айтуы мүмкін? -... | Оқушының жауабы тыңдалады. |
Негізгі бөлім | Бағдаршам өмірімізді жазымнан сақтандыратын көмекшіміз. Оның сырын біліп, тілін алу баршамызға керек. 1. Неге ?Біздің қаламызда, сол сияқты біздің еліміздің қала, ауылдарына бәріне ортақ көше қатынас ережесі енгізілген. Бұл ережені оқушылар да, үлкендер де, яғни барлық жүргізушілер, көлік жүргізетін жүргізушілер де бұлжытпай орындауы керек. 2. Балалар, сендер көшеде жүру ережесін білесіңдер ме екен, көрейік. Мынадай сұрақтарға жауап беріңдерші. 3. Жиек жол деген не? 4. Жаяу адамға қай жермен жүруге болмайды? | Адамдар жаяу жүретін көше жиегіндегі тар жол. Көлік жүретін көшенің ортасымен жүруге рұқсат етілмейді |
Сергіту сәті | Музыкалық әуенмен | Балалар билейді. |
Ой қозғау | Сұрақ - жауап: 1. Кім жолда жүру ережесін сақтау керек? -... 2. Жолда жүру ережесін неге біліп және оны неге сақтауымыз керек? -... 3. Адамдар жолда жүру ережесін сақтап жүрме - деп кім бақылайды? -... 4. Тағы бір көмекші бар еді. Ол не? -... Бірақ ол бізге келем дегенше шашылып қалыпты. Оны топта жинап көрейікші | Оқушының жауабы тыңдалады. |
Топтық тапсырмалар | Топтық жұмыс: «Бағдаршам» Шарты: оқушылар топтасады. Бағдаршамды қиындылардан құрастырады | Бағдаршамды қиындылардан құрастырады |
Қорытындылау | Жұмбақтар 1. Көше бойлап аяңдайды, Адам тасып аялайды. (Автобус) 2. Көліктің қаншасын үстінен өткізген, Іргеден басталып, алысқа жеткізген. (Жол) 3. Жоқ өзінде бас та, ауызда да, құлақ та, Бақырайған үш көзі бар бірақ та. (Бағдаршам) 4. Арқаным бар тым ұзын, Ала-алмайсың бір үзім. Табыңдаршы, балалар, Бұл жұмбақтың шешуін. (Жол) | Автобус Жол Бағдаршам Жол |