1. Оқушыларға мемлекеттік рәміздер тарихы туралы жаңа ақпараттар бере отырып, жинақтаған білімдерін тығатиянақтау.
2. Оқушыларды өз ойын, пікірін айта алуға дағдыландыра отырып, жеке тұлға ретінде қалыптасуын дамыту.
3. Өз елі мен жерін сүюге, отанын құрметтей білуге, мемлекеттің құндылықтарын қорғай алуға, мемлекеттің жетістіктеріне қуана біліп, мақтан етуге тәрбиелеу. Күтілетін болжам: Еліміздің мемлекеттік рәміздері Ту туралы қосымша мәліметтер алады, түсініктері кеңейеді. Сабақ түрі: Жаңа сабақ Көрнекілігі: Слайдтар, ҚР Рәміздерінің авторларының портреттері интерактивті тақта, суреттер, парақшалар. Сабақ әдісі: Сын тұрғысынан ойлау стратегиясы. «Топтастыру» стратегиясы «Ой қозғау» стратегиясы «Бір айналым сөйлесу» стратегиясы «Кубизм» стратегиясы. Сұрақ - жауап, түсіндіру, әңгіме, талдау - жинақтау
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Тәрбие сағаты : Мемлекттік рәміздерді құрметте!»
Бағалау қағазы. Маркер қағаз топқа тарататын рәміз суреттері топ дайын болғанда от шашу қол шапалақтау
Сабақтың мақсаты:
1. Оқушыларға мемлекеттік рәміздер тарихы туралы жаңа ақпараттар бере отырып, жинақтаған білімдерін тиянақтау.
2. Оқушыларды өз ойын, пікірін айта алуға дағдыландыра отырып, жеке тұлға ретінде қалыптасуын дамыту.
3. Өз елі мен жерін сүюге, отанын құрметтей білуге, мемлекеттің құндылықтарын қорғай алуға, мемлекеттің жетістіктеріне қуана біліп, мақтан етуге тәрбиелеу. Күтілетін болжам: Еліміздің мемлекеттік рәміздері Ту туралы қосымша мәліметтер алады, түсініктері кеңейеді. Сабақ түрі: Жаңа сабақ Көрнекілігі: Слайдтар, ҚР Рәміздерінің авторларының портреттері интерактивті тақта, суреттер, парақшалар. Сабақ әдісі: Сын тұрғысынан ойлау стратегиясы. «Топтастыру» стратегиясы «Ой қозғау» стратегиясы «Бір айналым сөйлесу» стратегиясы «Кубизм» стратегиясы. Сұрақ - жауап, түсіндіру, әңгіме, талдау - жинақтау
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру бөлімі 1. Амандасу, оқушыларды түгендеу, оқушыларды сабаққа даярлау. 2. Психологиялық дайындық.. Қызығушылықты ояту
Сендерді өмірде не таңғалдырады? Таңғалатын жайттар бізге жиі кездеседі. Ал мен күнге таңғаламын. Өйткені ол нағыз сиқыршы сияқты, жылы әрі мейіріммен сәлемдесе біледі. Күнге қолдарыңды созыңдар. Күннің жомарт сәулелері ананың нәзік қолдары сияқты аялайды, сипалайды, жылытады. Сиқырлы күн барлық өкпе мен мен мұңды ерітіп жібереді. Жүрегімізді жылу мен махаббатқа толтырады. Ендеше мына өлеңді оқиық. Күн жарығын алақанға саламын, Жүрегіме басып ұстай қаламын. Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді, Болып кетер сонда дереу жан - жағым. - Міне, жүрегіміздегі осындай жылумен сабағымызды бастаймыз. Өткен тақырыпқа шолу Үй тапсырмасын тексеру «Астана бас қала»» мәтіні
1. (мазмұнын айту) топ бойынша сұрақтар
2. ”Астана – арман қала.” (ойтолғау жазу)
«Ой қозғау» стратегиясы
Бейнебаян тыңдау «Ән жүректі тербейді» тыңдап сұрақтар беру
1.Ән не туралы ?
-Ендеше, балалар біз бүгін «Еліміздің мемлекеттік рәміздері. Ту. Елтаңба.» атты тақырыппен танысамыз.
«Сен білесің бе?» Сұрақ - жауап
Қазақстан елінің рәміздері жайлы балалардың білетінін пысықтау.
1. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік рәміздері қабылданған жыл
1992 жыл күні 4 маусым
2.Еліміздіәң рәміздерін ата
3. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туында нелер бейнеленген
4. Мемлекеттік Елтаңба элементтері туралы не білеміз
5.Таласқа түссе жан мен ту,
6. Тудың авторы – Шәкен Ниязбеков. 7. Елтаңбаның авторлары а вторлары- Жандарбек Мәлібеков пен Шот-Аман Уәлиханов ан емес маған керегі. Мағынаны тану - Рәміз дегенді қалай түсінесіңдер? (мемлекеттердің барлығын бір-бірінен ажырататын және өзіндік бет бейнесін айқындайтын нышан - белгілері)
«Еліміздің мемлекеттік рәміздері. » бейнебаяны арқылы білімімізді толықтырайық
Қосымша ақпарат
9-бабында ҚР мемлекеттік рәміздері – Туы, Елтаңбасы, Әнұран конституциялық заңмен бекітілген. 34-бапта әркім республиканың мемлекеттік рәміздерін құрметтеуге міндетті екені айтылады.
ОҚУЛЫҚПЕН ЖҰМЫС
Тізбектей оқу
Іштей оқу Сергіту сәті «ЖАСА ҚАЗАҚСТАН!» әуеніне қимылды би
Дәптермен жұмыс Елтаңбаның авторы: Жандарбек Мәлібеков Шота – Аман Уалиханов Әнұранның авторы: Жұмекен Нәжімеденов Нұрсұлтан Назарбаев Шәмші Қалдаяқов ҮІ. Сабақты қорыту: «Ойлан ,бірік, бөліс!»әдісіпостер құру дайын болғанда от шашу қол шапалақтау
Әр топ тақтаға шығып алдын - ала дайындалған суреттермен байланыстыра отырып жұмыстарын қорғайды.
«Тақырыптың түйінді сөздері» әдісі
Шарты: Экраннан бірнеше әр түрлі тақырыптағы суреттер көрсетіледі. Көруге 1 минут уақыт беріледі. 1 минуттан соң сурет экраннан алып тасталады. Оқушыларға көрген суреттерінің ішінен бүгінгі тақырып мазмұнына сай келетін есте қалған суреттердің атын алдын ала таратылған қағазға түсіру сұралады.
Өз бетімен жұмыс.
1. Рәміздер туралы жаттаған тақпақтарын ортаға салып айтады.
2.Отан, ел, жер туралы мақал - мәтел айту
Айнымайды аспаннан Мереке бүгін бақ күні
Біздің тудың бояуы Егеменді елімнің
Оны халық қашанда Желбірейді көк туы
Биікке іліп қояды. Түсіндей боп көгімнің
Рәміздерім - елдігімнің белгісі,
Білу керек бала дағы ең кіші.
Ән ұран, көгілдір Ту, Елтаңба,
Рәміздерді жатқа білсін әр кісі.
Балалар, Қазақстан туымен тұғырлы, елтаңбасымен еңселі, Әнұранымен айбатты. Олай болса еліміздің болашағы сендерсіңдер. Отанды сүюге, қорғауға, әрқашан дайын болыңдар. ҮІІ. Үйге тапсырма: (1 мин) Теориялық бағытта: мәтінді оқып, мазмұндау Шығармашылық бағытта: «Тәуелсіз Қазақстанның жарқын болашағы» тақырыбында шығарма жазу Ізденушілік бағытта: ел рәміздеріне сипаттама жазып келу
«Топтастыру» стратегиясы топ дайын болғанда от шашу қол шапалақтау ТОППЕН ЖҰМЫС Әр топ интерактивті тақтаға шығып алдын - ала дайындалған суреттермен байланыстыра отырып жұмыстарын қорғайды. СЛАЙД
І - топ жұмысын қорғайды Ту - Қазақстан Республикасының мемлекеттік негізгі рәміздерінің бірі. Мемлекеттік ту көгілдір түсті тік бұрышты кездеме. Оның ортасында арайлы күн, күннің астында қалықтаған қыран бейнеленген. Ағаш сабына бекітілген тұста - ұлттық оюлармен кестеленген. Күн, арай, қыран, ою - өрнек - алтын түсті. Тудың авторы: суретші Шәкен НиязбековТу - бірыңғай көгілдір түс. Бұл түс төбедегі ашық аспанды елестетеді. Бұлтсыз аспан бейбітшілік, тыныштық пен жақсылық нышаны Көк түс – қазақ халқының бірлік ынтымақ жолында адалдығын білдіреді. Нұрға малынған алтын күн - тыныштық пен байлықты бейнелейді. Күн қозғалыс, даму, өсіп - өркендеудің бейнесі. Қанатын жайған қыран құс - елдің еркіндік сүйгіш асқақ рухын, қазақ халқының жан дүниесінің кеңдігін жария етеді. Ағаш сабына бекітілген тұстағы тік жолақ - ұлттық оюлармен өрнектелген. Қазақстан Республикасы мемлекеті туының авторы: Шәкен Оңдасынұлы Ниязбеков. 1992 - жылы 4 маусымда егемен еліміз Қазақстан Республикасының рәміздерін қабылдады
ІІ - топ жұмысын қорғайды Ту - Қазақстан Республикасының мемлекеттік негізгі рәміздерінің бірі. Мемлекеттік ту көгілдір түсті тік бұрышты кездеме. Оның ортасында арайлы күн, күннің астында қалықтаған қыран бейнеленген. Ағаш сабына бекітілген тұста - ұлттық оюлармен кестеленген. Күн, арай, қыран, ою - өрнек - алтын түсті. Тудың авторы: суретші Шәкен Ниязбеков.
Елтаңба - Қазақстан Республикасының мемлекеттік негізгі рәміздерінің бірі.
Елтаңба - Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздерінің бірі. Елтаңба негізі - Шаңырақ. Ол елтаңбаның жүрегі. Шаңырақ - отбасының бейнесі. Елтаңбаның авторлары: Шотаман Уалиханов пен Жандарбек Мәлібеков.
Әнұран - 2006 жылы 7 қаңтарда Қазақстан Республикасының жаңа әнұраны қабылданды. Әнұран сөзін жатқа білу әр адамның парызы. Әнұран авторлары: Ж. Нәжімеденов. Н.Ә.Назарбаев. Ш.Қалдаяқов.
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ МЕМЛЕКЕТТІК ЕЛТАҢБАСЫ – Қазақстан Республикасының негізгі мемлекеттік рәміздерінің бірі. ҚР Президентінің «Қазақстан Республикасының Мемлекеттік рәміздері туралы» Конституциялық Заң күші бар Жарлығымен (1996) белгіленген. Рәміздік тұрғыдан ҚР мемлекеттік Елтаңбасының негізі – шаңырақ. Ол – Елтаңбаның жүрегі. Шаңырақ – мемлекеттің түп негізі – отбасының негізі. Шаңырақ – Күн шеңбері. Айналған күн шеңберінің қозғалыстағы суреті іспетті. Шаңырақ – киіз үйдің күмбезі, көшпелі түркілер үшін үйдің, ошақтың, отбасының бейнесі. Тұлпар – дала дүлділі, ер - азаматтың сәйгүлігі, желдей ескен жүйрік аты, жеңіске деген жасымас жігердің, қажымас қайраттың, мұқалмас қажырдың, тәуелсіздікке, бостандыққа ұмтылған құлшыныстың бейнесі. Қанатты тұлпар – қазақ поэзиясында кең тараған бейне. Ол ұшқыр арманның, самғаған таңғажайып жасампаздық қиялдың, талмас талаптың, асыл мұраттың, жақсылыққа құштарлықтың кейпі. Қанатты Тұлпар Уақыт пен Кеңістікті біріктіреді. Ол өлмес өмірдің бейнесі. Бір шаңырақтың астында тату - тәтті өмір сүретін Қазақстан халқының өсіп - өркендеуін, рухани байлығын, сан сырлы, алуан қырлы бет - бейнесін паш етеді. Бес бұрышты жұлдыз Елтаңбаның тәжі іспетті. Әрбір адамның жол нұсқайтын жарық жұлдызы бар. Қазақстан Республикасы мемлекеттік Елтаңбасының авторлары – Ж. Мәлібеков пен Ш. Уәлиханов. 1992 - жылы 4 маусымда егемен еліміз Қазақстан Республикасының рәміздерін қабылдады ІІІ - топ жұмысын қорғайды. Тәуелсіздік
Топпен жұмыс:
а) Өлеңде не туралы айтылған?
ә) Өлең сені қандай сезімге бөледі?
б) Қазақстан туына сипаттама, әңгімелеп бер?
Топпен жұмыс:
І топ: а) Өлең мазмұнына сай сурет салу
ІІ топ: ә) Отан, ел, жер туралы мақал - мәтел айту
ІІІ топ: б) Өлең Әнұран мәтінінде ғасырлар бойы тәуелсіздік үшін күрескен бабалар ерлігі көрсетілген. Екіншіден сол ата - бабалардан қалған асыл мұрамыз - жеріміздің кең - байтақтығы орын алған. Үшіншіден, еліміз бен жеріміздің байлығы біздің ұрпақтарымыздың болашағына жарқын жол ашатыны да айқын көрініс тапқан. Ең бастысы, біздің тәуелсіздігіміздің алтын діңгегі - ел бірлігі баса көрсетілген. 1992 - жылы 4 маусымда егемен еліміз Қазақстан Республикасының рәміздерін қабылдады
Сабақтың мақсаты:
1. Оқушыларға мемлекеттік рәміздер тарихы туралы жаңа ақпараттар бере отырып, жинақтаған білімдерін тиянақтау.
2. Оқушыларды өз ойын, пікірін айта алуға дағдыландыра отырып, жеке тұлға ретінде қалыптасуын дамыту.
3. Өз елі мен жерін сүюге, отанын құрметтей білуге, мемлекеттің құндылықтарын қорғай алуға, мемлекеттің жетістіктеріне қуана біліп, мақтан етуге тәрбиелеу. Күтілетін болжам: Еліміздің мемлекеттік рәміздері Ту туралы қосымша мәліметтер алады, түсініктері кеңейеді. Сабақ түрі: Жаңа сабақ Көрнекілігі: Слайдтар, ҚР Рәміздерінің авторларының портреттеріинтерактивті тақта, суреттер, парақшалар. Сабақ әдісі: Сын тұрғысынан ойлау стратегиясы. «Топтастыру» стратегиясы «Ой қозғау» стратегиясы «Бір айналым сөйлесу» стратегиясы «Кубизм» стратегиясы. Сұрақ - жауап, түсіндіру, әңгіме, талдау - жинақтау
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру бөлімі 1. Амандасу, оқушыларды түгендеу, оқушыларды сабаққа даярлау. 2. Психологиялық дайындық.. Сендерді өмірде не таңғалдырады? Таңғалатын жайттар бізге жиі кездеседі. Ал мен күнге таңғаламын. Өйткені ол нағыз сиқыршы сияқты, жылы әрі мейіріммен сәлемдесе біледі. Күнге қолдарыңды созыңдар. Күннің жомарт сәулелері ананың нәзік қолдары сияқты аялайды, сипалайды, жылытады. Сиқырлы күн барлық өкпе мен мен мұңды ерітіп жібереді. Жүрегімізді жылу мен махаббатқа толтырады. Барлығы тақтадағы күнге қарап өлеңді оқиды. Күн жарығын алақанға саламын, Жүрегіме басып ұстай қаламын. Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді, Болып кетер сонда дереу жан - жағым. - Міне, жүрегіміздегі осындай жылумен сабағымызды бастаймыз. Үй тапсырмасын тексеру Әр топқа «Астана» мәтінін мазмұндату. Эссе оқу. Қызығушылықты ояту Өткен тақырыпқа шолу «Астана бас қала» атты мәтінде не туралы айтылған? -Мәтіндегі жер- су аттары қалай жазылған? Оқушылар менің қолымдағы суретке қарай топқа бөлінеді. Суреттерде нелер бейнеленген сұрап немесе жасырын сурет арқылы
-Ендеше, балалар біз бүгін «Еліміздің мемлекеттік рәміздері» атты тақырыппен танысамыз.
«Ой қозғау» стратегиясы
«Сен білесің бе?» Сұрақ - жауап
1. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік рәміздеріне нелер жатады. Ту, Елтаңба, Гимн 2. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туында нелербейнеленген 3. Қазақстан Республикасының Гимні неше рет ауысты. Екі рет 4. Мемлекеттік Елтаңба элементтері туралы не білеміз 5. Мемлекеттік Тудың ұзындығы мен енінің қатынасы қандай 2: 1 2 – жүргізуші: ІІ топтың сұрақтары: 1. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік рәміздері қабылданған жыл 1992 жыл күні 4 маусым 3. Тудың авторы – Шәкен Ниязбеков. 4. Елтаңбаның авторлары а вторлары- Жандарбек Мәлібеков пен Шот-Аман Уәлиханов 7. Әнұран авторлары жайлы айтып өтсеңдер? (Оқушылар жауаптары тыңдалады) Мағынаны тану - Рәміз дегенді қалай түсінесіңдер? (мемлекеттердің барлығын бір-бірінен ажырататын және өзіндік бет бейнесін айқындайтын нышан - белгілері)
Бейне баян
ОҚУЛЫҚПЕН ЖҰМЫС
Тізбектей оқу
Іштей оқу Сергіту сәті «ЖАСА ҚАЗАҚСТАН!» әуеніне қимылды би
Дәптермен жұмыс Елтаңбаның авторы: Жандарбек Мәлібеков Шота – Аман Уалиханов Әнұранның авторы: Жұмекен Нәжімеденов Нұрсұлтан Назарбаев Шәмші Қалдаяқов
Қосымша ақпарат:
Мемлекет басшыларын қарсы алу және шығарып салу кезінде сол елдердің Әнұрандары орындалады. Бұл – мемлекеттің екінші мемлекетке ресми түрде көрсеткен жоғары дәрежедегі құрметі. Шетелдегі әртүрлі ресми іс-шараларда, Парламентаралық мәжіліске қатысқан депутаттардың жанында Туымыз тұрады. Шетелдерде Ту екі жағдайда көтеріледі:
- Мемлекет басшысының басқа елге сапары кезінде;
- Олимпиада жеңімпаздары анықталғанда.9-бабында ҚР мемлекеттік рәміздері – Туы, Елтаңбасы, Әнұран конституциялық заңмен бекітілген. 34-бапта әркім республиканың мемлекеттік рәміздерін құрметтеуге міндетті екені айтылады.
Баян:
ІҮ. Ой толғаныс сатысы. «Әдебиет үйірмесі» (оқушыларды төрт топқа бөліп, сұрақтар қойылады) «Кубизм» стратегиясы •Зерттеуші: РӘМІЗДЕР ҚАНДАЙ МАҚСАТТА ЖАСАЛҒАН? •Сөз тапқыш: Мәтін мазмұнына байланысты мақал - мәтел айтып, дәлелде. •Сұрақ қоюшы: Мәтінге қатысты сұрақтар дайында. •Бейнелеуші: «Менің қиялымдағы рәміз» сурет салу. Топ пікірі тыңдалады. Бүгінгі сабақта мен нені білдім? Сұрағы төңірегінде оқушы өз ойын айтады.
Үйге тапсырма. Мазмұндау. «Менің елім» өлең құру. Авторларды жаттау. Оқушы білімі бағаланады. Топты бағалау. Өте жақсы, жақсы қанағаттанарлық Жеке оқушыларды бағалау Гимн айту.
\ Рәміздерім - елдігімнің белгісі,
Білу керек бала дағы ең кіші.
Ән ұран, көгілдір Ту, Елтаңба,
Рәміздерді жатқа білсін әр кісі.
Балалар, Қазақстан туымен тұғырлы, елтаңбасымен еңселі, Әнұранымен айбатты. Олай болса еліміздің болашағы сендерсіңдер. Отанды сүюге, қорғауға, әрқашан дайын болыңдар.
\
\
Күні:19.10.15 Әдебиттік оқу
Сабақтың тақырыбы Еліміздің мемлекеттік рәміздері Жалпы мақсаты Автор туралы түсінік беру. Оқушылардың мәтіндегі түйінді ойды ашуына жағдай жасау. Жаңа біліммен қарулану. Еліміздің рәміздерін құрметтей ,сыйлай білуге үйрете отырып тәрбиелеу. Мәнерлеп түсініп сауатты оқуға баулу. Сыни тұрғыдан ойлау арқылы мәтіннің тәрбиелік мәнін ашу. Іс-әрекет 1. АКТ-ны пайдалану арқылы пайдалану арқылы жаңа түсініктер алу. 2.Сыни тұрғыдан ойлау модулі бойынша берілген тапсырмаларды орындату. 3. Оқушыларды тереңдете ойлауға тапсырмалар беру арқылы таланттылықты анықтау . 4.Тапсырмаларды постер арқылы қорғау 5.Бағалау. Сабаққа қажетті көрнекіліклер Оқулық,слайд,тапсырма қағаздары , Ақ қағазы ,оқушыларды бағалау критерийлері ,бағалау бетшесі . Оқыту нәтижелері 1.Тудың, Елтаңбаның, Әнұранның авторлары бар екенін біледі. 2 Мәтіннің мазмұнын түсінеді, өз пікірлерін қоса айтып отырады. 3 Бір- біріне кеңес береді, пікірлерін тыңдайды.Белсенділігін арттырады. 4 Өз бетімен жұмыс. Рәміздер туралы жаттаған тақпақтарын ортаға салып айтады. Дәптермен жұмыс. Тапсырмалар 1топқа тапсырма: Тудың белгілерін ата Сыни тұрғыдан ойлау модулінің миға шабуыл Постермен қорғау 2 топқа тапсырма; Елтаңбаның белгілерін ата сипатта бер Постермен қорғау 3топқа тапсырма: Тудың түсі көгілдір болу себебін айтып бер. Туды басқаша қалай атайды? 5 топқа; « Еліміздің рәміздері» атты тақырыпқа эссе жазу 4. топқа тапсырма: « Балық қаңқасы» әдісі Үйге тапсырма Мәтінді мазмұндау, әнұранды жаттау. Кейінгі тапсырма Рефлекция «Аяқталмаған сөйлем»Бүгінгі сабақта мен...білдім. Бүгінгі сабақта маған....ұнады..Ой толғау. Бағалау Формативті бағалау . ( топтық , өзін-өзі бағалау. ) Сабақтың этаптары Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушылардың іс-әрекеті Ұйымдастыру Сыныппен байланыс орнату /1-мин./ Өткен сабақты еске түсіру арқылы ойлау қабілетін дамыту /2- мин/ Топқа бөлу /2-мин/ Сыныптың білім деңгейін анықтау /1-мин/ Сабақ тақырыбын ашу /2-мин/ -Балалар, сабақты жақсы өткізу үшін өзіміздің көңіл-күйімізді көтеріп отырайық. -Бір-бірімізге өарап қолымызды алып, жылы лебіздерімізді айтайық. Өткен тақырыпқа шолу «Астана бас қала» атты мәтінде не туралы айтылған? -Мәтіндегі жер- су аттары қалай жазылған? Оқушылар менің қолымдағы жүрекшенің түстеріне қарай топқа бөлінеді. -Еліміздің мемлекеттік рәміздерін ата? Сонымен, балалар біз бүгін «Еліміздің мемлекеттік рәміздері» атты тақырыппен танысамыз. Шаттық шеңберде тұрады. Оқушылардың болжамды жауаптары: -Мәтінде Астанамыз бас қала туралы айтылған. -Жер-су аттары бас әріппен жазылған. Оқушылар топқа бөлінеді. Оқушылардың болжамды жауаптары: Еліміздің мемлекеттік рәміздері; Ту, Елтаңба,Әнұран. Тұсаукесер Қызығушылығын ояту /2-мин/ Логикалық ойлауға жетелеу /5-мин/ Түсіндірме жалпылама сұрақтар: /5-мин/ Тудың авторымен танысу Шәкен Ниязбеков Елтаңбаның авторы : Жандарбек Мәлібеков, Шота- Аман Уәлиханов. Әнұранның сөзін жазған: Нұрсұлтан Назарбаев, Жұмекен Нәжімеденов. Әнін жазған: Шәмші Қалдаяқов \ Өлеңнен елге байланысты тіркес сөздерді жазу
Сабақтың тақырыбы: Еліміздің мемлекеттік рәміздері. Ту Мақсаты: Білімділік: Оқушылардың Отан, Қазақстан, туған жер туралы түсініктерін кеңейту, Қазақстан Республикасының рәміздері Ту туралы түсініктерін қалыптастыру; Дамытушылық: Ой - өрісін, танымдық қабілетін, жеке дара тұлға ретінде дамыту; Тәрбиелік: Отансүйгіштікке, адамгершілікке, Отанына, халқына адал қызмет етуге, елінің Туын, Елтаңбасын, Әнұранын қастерлеуге, халқының тегін, тарихын білуге тәрбиелеу. Сабақтың типі: Жаңа білім беру Түрі: Сайыс сабақ Әдісі: Сұрақ - жауап, түсіндіру, әңгіме, талдау - жинақтау Көрнекілігі: Слайдтар, ҚР Рәміздерінің авторларының портреттері Пәнаралық байланыс: Қазақ тілі Күтілетін болжам: Еліміздің мемлекеттік рәміздері Ту туралы қосымша мәліметтер алады, түсініктері кеңейеді. Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: Сабаққа психологиялық дайындық жүргізу. Ана тілін құрметте, Ар - ұятты кірлетпе. Жақсыларға жақ болып, Жамандықты үлгі етпе. ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: - Үйге қандай тапсырма берілді? «Менің сүйікті қалам» тақырыбына шығарма жазу. Шығарманы оқу, талдау, сұрақтармен қорытындылау. Сергіту сәті: Дөңгеленіп тұрамыз, Керегені құрамыз. Уық болып иіліп, Шаңырақты құрамыз. - Бұл аталғандар рәміздердің қасысында кездеседі? ІІІ. Мақсат қою кезеңі: Сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау, оқушыларды 3 топқа бөлу. 1 - топ: Қыран 2 - топ: Алтын күн 3 - топ: Көк аспан ІҮ. Жаңа сабақ:
- Мемлекеттік Тудың авторы кім?
1-оқушы: Шәкен Ниязбеков- ҚР Мемлекеттік Туының авторы
Жалғас: Аружан:
Айнымайды аспаннан Мереке бүгін бақ күні
Біздің тудың бояуы Егеменді елімнің
Оны халық қашанда Желбірейді көк туы
Биікке іліп қояды. Түсіндей боп көгімнің
1.Мына сөздерден басқа сөздер жазыңдар:
Елтаңба Байрақ Әнұран
Ел Бай Ән
Таңба ай Ұра
Таң қар Ұн
Аң ар нан
Қорытынды:Мемлекеттік рәміздерді қадірлеу тәуелсіз Қазақстанның әрбір азаматының қасиетті борышы. Мемлекеттік рәміздерді құрметтеу – елді, халықты, тарихты, әдет- ғұрыпты, салт- дәстүрді қастерлеу болып табылады.