1-бөлім: Өзім түралы | Сабақтың тақырыбы: Менің дауысым |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Мейрамбаева Айгерим оразхановна |
Сыныбы: 1 | Қатысқан оқушылар саны | Қатыспаған оқушылар саны |
Осы сабақты меңгеруге қол жеткізетін оқыту мақсатттары | 1.1.3.1Жоғарғы,орта,төменгі регистр,темп,динамика ( f ,p),қысқа,ұзақ дыбыстар,соль және ми ноталарының биіктігін естіп,анықтау 1.1.2.1 Әндерді музыкалық аспаптың сүйемелдеуімен орындау |
Сабақтың мақсаттары | Барлық оқушылар: Музыкалық және шулы дыбысты ажыратады. Музыкалық аспаптың сүйемелдеуімен ән орындауға дағдыланады. |
| Оқушылардың көпшілігі: Музыкалық түсінігін дамытады. Шулы дыбыстар туралы түсінік алады. «Музыкалық аспап» сөзін үш тілде айтып үйренеді. |
| Кейбір оқушылар: Естіген қарапайым музыкалық материалды шулы аспаптарда ойнап,ән айтады. Тиісті жағдайда басқаларды қадағалайды. |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: Тыңдаған музыка туралы өз ойларын айта алады. |
Пән лексикасы мен терминологиясы: Әуен,музыкалық дыбыс,дирижер,мимика, В.А.Моцарт ....секілді естіледі ....секілді айтылады. Диалог\жазу үшін қажетті сөз тіркестері: Талқылауға арналған сұрақтар: -Жұлдызша туралы не білдің? -Музыка саған қандай ой салды? -Музыка нені еске түсіреді? -Әннің ырғағына қандай қимыл жасауға болады? |
Алдыңғы сабақтарда алған білім | Оқушылар өткен сабақта үйренген «Он саусақ» әнін жатқа орындауға тырысады.Жұптасып Отырған балалр өз есімдерін соль, ми нота биіктігінде айтып береді.Дыбыс биіктігін сезінеді. Өз шығармашылықтарын көрсетеді. |
| Сабақтың барысы |
Сабақ кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басталуы 0-5 минут | Оқушылармен үш тілде әуенді сәлемдесу: Сәлеметсіңдер ме, балалар! –Здраствуйте, дети! – Hello children! Алдыңғы сабақта өткен «Он саусақ» С.Мұхамеджанов әнін орындау. Салем!Привет!Hello» әніне балалардың өз есімдерін қосып айтқызыңыз. |
Музыкалық аспап |
Сабақтың ортасы 7-11 12-14 15-20 21-35 | (Ұ) жұмбақ жасыру. Қараңғыда жымындайды,жанады, Жарық түссе бірден сөніп қалады. (жұлдық) (Ұ,ОТ) Жұмбақ шешу арқылы Жұлдызшамен таныстыру,баланың қызығушылығын ояту.Жұлдызша туралы ойларын тыңдау. -Балалр бізге қонаққа жұлдызша келді!Оның сендермен достасқысы келеді.(жұлдызшаның макетін дайындау) Дауыс жаттығуын тақырыпқа байланысты ойластырып,түрлендіріп айтуға болады. «Аспапға қараймын, Жұлдызды санаймын». Дауысты жұмсартып,әуендетіп орындайды. (М,КҰ) Ән үйрену: В.А.Моцарттың «Twinkle, twinkle, little star» әні (қазақ\орыс\ағылшын тілдерінде). Әнді айғайламай ,өз даусын сезіне, қасындағы баланың дауысын тыңдап орындауға баулу. (Ұ,ӨҚ) Мұғалім әннің жана нұсқасын жазып,тыңдауға беру.Оқушылар талдайды және музыка туралы өздерінің қарапайым пікірлері мен ұсыныстарын ортаға салады. Шулы дыбыс туралы түсінік.Оқулықтағы суреттерден шулы дыбысты қай жерлерде еститінің балалар айтады,өз жорамалардың дәлелдейді.Осындай іс-әрекеттен соң шулы дыбыстардан әуен шықпайды деген ережені пысықтау.Оқулықта берілген суреттерден музыкалық және шулы дыбыстарды ажырату. Ойлан,тап!Қандай дыбыс? -Балалар, бір сәт тыныш отырып,қоршаған ортадағы дыбыстарды тыңдайықшы!Машиненің гүрілі,қаламсап еденге құлады,судың сыбдыры, адамның аяқ басқан дыбысы, кітапта парақтап ашу т.б. Шулы дыбыстардан әуен шықпайтынын дәлелдеңіз. (Ұ) Үштілдік:музыкалық аспап – музыкальный инструмент – musical in | Ұрмалы аспаптар
Curwen қолдың жүйелік белгілерінің кестесі Музыкалық аспап «Он саусақ» (С.Мұхамеджанов) Музыкалық аспап Түрлі түсті суреттер «Жұмбақ саусақ» (қазақтың халық әні) |
Сабақтың соңы 35-45 | (МК,Ұ,Қ) Оқушылар шеңберге тұрып, қимыл-қозғалыс жасайды-солға адымдау,оңға адымдау, 3 рет шапалақтау,кідіріс (төртке дейін санау) және басынан қайталау.Әрі қарай осы қимыл-қозғалыстарды қайталай отырып оқушылар кідіріс кезінде өз есімін қосады. | Ырғақтар жазылған карталар Асатаяқ |
| Қосымша ақпарат | |
Дифференциация-көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?Неғұрлым қабілетті оқушылардың алдына қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау-оқушылардың материалды игеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыстар Денсаулық және қауіпсіздік АКТ –мен байланыстар Құндылықтарымен байланыстар (тәрбиелік элемент) |
Шығармашылық міндеттегі нәтижелерді дифференциялау.Оқушы жүргізуші бола алады.Қорытынды міндеттегі неғұрлым күрделі ырғақтар. | Бақылау,тыңдау,ойлануға берілген сұрақтар: -Ән мазмұны мен суреттің байланысын байқадың ба? -Балалар өз есімдерін дұрыс буындай алады ма? | «Сауат ашу»,«Дүниетанумен» пәндерімен байланыс.Басқалармен бірге жұмыс істеу,түрлі пікірлерді құрметтеу. |
Рефлексия Сабақтың оқу мақсаттары шынайы болды ма? Оқушылар бүгін нені үйренеді? Сабақтағы көңіл күй қандай болды? Менің дифференциациялық әдісім дұрыс жұмыс істеді ме? Сабақтың барлық кезеңдерін берілген уақытта жүргіздім бе? Мен өз жоспарыма қандай өзгерістер енгізуді қалар едім? | |
Қорытынды баға Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру туралы, сондай-ақ үйрету туралы да ойланамыз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсартатын еді (сабақ беру туралы, сондай-ақ үйрету туралы да ойланамыз)? 1. 2. Мен сабақ барысында сынып және жекелеген оқушылар туралы келесі сабаққа дайындалуыма қандай деректерді білдім? 1. 2. |