| Пән: музыка | 6 «б» сыныбы |
Сабақтың тақырыбы: | Қазақстанның фортепиано өнері |
Сабақтың мақсаты | Қазақстандағы фортепиано өнерінің пайда болуы мен дамуын таныстыру, оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту, эстетикалық тәрбие беру |
Дерек көздері | Оқулық, әдістемелік нұсқаулық, қазақ тілі мен әдебиеті методикалық журналы |
Күтілетін нәтижесі: | Қазақстандағы фортепиано өнері жайлы мәлімет алады, шығармашылық қабілеттері дамиды, эстетикалық тәрбие алады. |
Сабақта қолданылатын материалдар: | Үлестірмелі қима қағаздар, суреттер, стикер, А4 форматтағы қағаздар, бояулар, |
Оқыту әдістері: | Топтық, жеке жұмыс; Диалогтық оқудағы диалогтік әңгіме; сұрақ- жауап; зерттеушілік әңгіме; өзара оқыту; |
Сабақ кезеңдері | Әдіс-тәсілдер | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
1-кезең Ұйымдастыру | Психология лық тренинг | Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу.Ән жолдары арқылы топқа бөлу. | Ән жолдары арқылы топқа бөлінеді. |
2-кезең Үй тапсырмасын тексеру | «Сұрақты ұстап ал» ойыны | Үйге қандай тапсырма берілді? Үйге берілген тақырып бойынша 1топ-2-топқа, 2-топ-3топқа, 3топ-4топқа, 4топ-1-топқа 2 сұрақтан қояды. | Әр оқушы жеке жауап береді. |
3 – кезең Қызығушылықты ояту | «Ой қозғау» стратегиясы | Слайдтан сурет көрсету (фортепианоның жарты суреті) Бұл ненің суреті? Олай болса бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Қазақстандағы фортепиано өнері. Сабақтың мақсатын , күтілетін нәтижені айту Саз мектебіне баратындарың бар ма? Фортепиано туралы не білесіңдер? Бұл аспапта кім ойнайды? Қандай музыка ойнауға болады? Ал енді балалар, осы аспапта орындалған әнді тыңдап көрелік. Әнді кім орындады? Бұл әнші жайында,фортепианоның шығу тарихы, Қазақстандағы фортепиано өнері жайлы бүгінгі сабағымызда білетін боламыз. | Әр оқушы жеке жауап береді |
4-кезең Мағынаны тану | Топтық жұмыс, жұптық жұмыс | Олай болса, оқулықтың 61 бетін ашамыз. 1- топ--1-абзац 2- топ--2-абзац 3- топ--3-абзац 4-топ--4-абзацты оқып, әр топтың баяндамашысы сыныпқа жариялайды. | Топ болып өздеріне берілген абзацты оқиды, әр топтың баяндамашысы сыныпқа жариялайды. |
5-кезең Ой толғау Қорытындылау | Талантты және дарынды балалармен жұмыс. Ән орындау | Ал енді келесі тапсырма ән орындау. Балалар, «Ақ көгершін» әні туралы не білеміз? Неге ән бұлай аталады? Ақ көгершін ненің символы? Бұл ән қазіргі кезде де өміршең әндердің бірі. Өйткені әлемде болып жатқан қақтығыстар, соғыстар дүниеге үлкен апат әкелуде. Адамзат баласын бейбітшілікке шақыратын ақ көгершін әнін орындайық. Ән салар алдындағы жаттығу ЛЯ. ЛЯ | Әр оқушы жеке жауап береді. Топ болып ән орындайды. |
Кері байланыс | | Смайликтер арқылы өздеріңнің көңіл-күйлеріңді білдіріңдер. | Смайликтерден өз көңіл-күйлерін табады, себебін түсіндіреді. |
Бағалау | | Бағалау парақшасындағы критерийлер бойынша бағалау | Топта өзара бағалау парағы арқылы топ мүшелері бірін-бірі бағалайды. |
Үйге тапсырма | | Тақырыпты оқу, әннің сөзін жаттау | |