Просмотр содержимого документа
«Жайбөлшектерді ортақ бөлімге келтіру»
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:5.2А бөлім: Жай бөлшектерге амалдар қолдану
Мектеп: «Ы.Алтынсарин атындағы орта мектеп» кмм
Күні:14.11.2017
Мұғалімнің аты-жөні: Рақымхан Г.
Сынып:5ә,б
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақ тақырыбы
Жай бөлшекті ортақ бөлімге келтіру. Жай бөлшектерді аралас сандарлды салыстыру
Сабақтың түрі
Жаңа тақырып
Осы сабақтақол жеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме)
5.1.2.16 жай бөлшекті ортақ бөлімге келтіру. Жай бөлшектерді аралас сандарлды салыстыру ;
Сабақмақсаттары
Оқушылардың барлығы: Жай бөлшекке толықтауыш көбейткішті көбейте алады.
Оқушылардың басым бөлігі: Жай бөлшекке толықтауыш көбейткішті көбейте алады, жай бөлшектік бөлімдерінің ең үлкен ортақ бөлімін таба алады;
Оқушылардың кейбірі: жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіре алады, және есептер шығара алады.
Бағалау критерийлері
Бөлшекке толықтауыш көбейткішті көбейте алады;
Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіре алады.
Тілдікмақсаттар
Тілдікмақсаттарды, лексика мен тіркесмысалдарынқосаанықтаңыз
- Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру ережесін қолданады;
Пәнгетән лексика мен терминология:
Толықтауыш көбейткіш, ортақ бөлім;
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
-толықтауыш көбейткіш деп ...;
-жай бөлшектірді ортақ бөлімге келтіру .... айтамыз;
Құндылықтарды дарыту
Көптілділікті, жауапкершілікті сақтау
Академиялық адалдықты дамыту, бір ұжымдықта жұмыс істеу білу, көшбасшылық сапасын дамыту
Пәнаралықбайланыстар
Физика
Бастапқы білім
« бөлшек сандар», «бұрыс бөлшек», «ең кіші ортақ еселік» ұғымдарын білу, бұрыс бөлшектің негізгі қасиеттерін қолдана білу.
Сабақбарысы
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет
Ресурстар
Сабақтың басы
Амандасу. Түгендеу . Психологиялық ахуал
Сабақтың ортасы
Жаңа тақырып:
.пенбөлшектерін ортак бөлімге келтірейік.
Бұл бөлшектердің ортақ бөлімі болатын сан 5 пен 3 сандарына белінуі тиіс, яғни 5 пен 3 сандарының ортак еселігі болып табылады. 5 пен 3 сандарының ортақ еселіктері шексіз көп: 15, 30, 45 және т.с.с. Осы мүмкін бөлімдердің ең кішісін ең кіші ортақ бөлім ретінде аламыз, яғни берілген бөлшектердің ең кіші ортақ бөлімі олардың бөлімдерінің ең кіші ортак еселігі болады. Сонымен берілген қысқармайтын бөлшектердің-ең кіші ортац бөлімі сол бөлшектер бөлімдеріның ең кіші ортақ еселігі болады. Демек, ЕКОЕ (5,3)=15. Ондапенбөлшектерінің ортақ бөлімі - 15 саны.
Енді бөлшектердің бөлімдері 15 саны болуы үшін берілген бөлшектердің алымын да, бөлімін де толықтауыш көбейткіш деп аталатын санға көбейтеміз.бөлшегінің толықтауыш көбейткіші 3 саны, себебі 15:5=3; , қысқаша:. Толықтауыш көбейткішті бөлшектің сәйкес алымдарының үстіне жазамыз. бөлшегінің толықтауыш көбейткіші 5 саны, себебі 15 : 3=5;
, қысқаша:
Қорыта айтқанда, бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіру үшін: 1) берілген бөлшектер бөлімдеріның ең кіші ортақ еселігін табамыз. Бұл ең кішіopmaқ бөлім болады; 2) бөлшектпердің әрқайсысы үшін толықтауыш көбейткішті табамыз; 3) әрбір бөлшектің алымы мен бөлімін оның толықтауыш көбейткішіне көбейтеміз. Сонда бөлімдері бірдей бөлшектер алынады. Екі белшекті ғана емес, үш, терт және т.с.с. бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіруге болады.
2-м ы с а л:бөлшектерін ең кіші ортак бөлімге келтірейік.
ЕКОЕ (7, 4, 14)=28, толықтауыш кебейткіштер: 28:7=4; 28:4=7; 28:14=2, онда
және бөлшектері алынды, бөлшектер ең кіші ортақ
белімге келтірілді.
Егер аралас сандар берілсе, олардың бөлшек бөліктерін ең кіші opтaқ бөлімге келтіреміз.
Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?
Денсаулықжәне қауіпсіздіктехникасыныңсақталуы
Жаңа тақырыпты меңгеру кезіңде терең дифференциациясын өткіземін
Жаңа тақырыпты нашар түсінетін оқушыларға жеке көмек жасаймын
Жетістік критерийлері бойынша оқушылар өз өзін тексереді, мұғалім оқушыларды тексеріп мақтайды немесе кеңес береді
Сергіту сәттін өткезген кезде ИКТ ні қолданамыз
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
Сабақ мақсаттына барлық оқушылар жетті. Оқушылар әр түрлі деңгейлі тапсырмаларды орындады
Кластер тәсілі топтардың барлық оқушылардыбелсене қатысуына қоздырды және жаңа материалдарды жылдам және сапалы түсуіне мүмкіндік берді. Топқа бөлу тілдік мақсаттарының жетуіне мүмкіндік берді.
Жалпыбаға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:Психологиялық ахуалды жасау
2: кластер жасау бойынша топпен жұмыс
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1: PIZA есептерді шешу
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік / қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?