kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Жай және құрама сандар

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мектеп: «№32 ЖОББМ»КММ

Мұғалімнің есімі:   Ашимова Кулизат Солтановна

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны

Жай және құрама сандар

5.1.1.6 жай және құрама сандардың анықтамасын білу

Барлық оқушылар:

Жай және құрама сандар анықтамасын біледі,оларды ажыратады.

Көптеген  оқушылар:

Жай және құрама сандардың анықтамасын пайдаланып есептер шығарады.

Кейбір оқушылар:

Жай және құрама сандарға байланысты  күрделі есептерді  шешеді

Мектеп: «№32 ЖОББМ»КММ

Мұғалімнің есімі:   Ашимова Кулизат Солтановна

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны

Жай және құрама сандар

5.1.1.6 жай және құрама сандардың анықтамасын білу

Барлық оқушылар:

Жай және құрама сандар анықтамасын біледі,оларды ажыратады.

Көптеген  оқушылар:

Жай және құрама сандардың анықтамасын пайдаланып есептер шығарады.

Кейбір оқушылар:

Жай және құрама сандарға байланысты  күрделі есептерді  шешеді

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Жай және құрама сандар»

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

5.1В Натурал сандардың бөлінгіштігі

Мектеп: «№32 ЖОББМ»КММ

Күні:

Мұғалімнің есімі: Ашимова Кулизат Солтановна

Сынып: 5

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Жай және құрама сандар

Оқу мақсаты

5.1.1.6 жай және құрама сандардың анықтамасын білу

Сабақ мақсаттары :

Барлық оқушылар:

Жай және құрама сандар анықтамасын біледі,оларды ажыратады.

Көптеген оқушылар:

Жай және құрама сандардың анықтамасын пайдаланып есептер шығарады.

Кейбір оқушылар:

Жай және құрама сандарға байланысты күрделі есептерді шешеді

Ойлау дағдыларының деңгейлері :


Білу

Түсіну

Қолдану

Бағалау критерийі :

  • Жай және құрама сандардың анықтамасын біледі.

  • Жай және құрама сандарды ажыратады.

  • Жай және құрама сандардың анықтамасын пайдаланып есептерді шешеді

Тілдік мақсат

- сандардың бөлгіштері мен еселіктерінің, жай және құрама санның, өзара жай сандардың, анықтамаларын тұжырымдайды;

Пәндік лексика және терминология:

- жай сандар;

- құрама сандар;

- өзара жай сандар;

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

- ... болғандықтан, натурал ... саны жай сан болады

-... болғандықтан, натурал ... саны құрама сан болады;


Құндылықтарға

баулу


Жалпыға бірдей еңбек қоғамы қағидасына сүйене отырып оқушыларды еңбекке баулу отырып, ұжыммен жұмыс атқару.

Пәнаралық байланыс


Еңбекке баулу, қазақ тілі

Алдыңғы оқу

Натурал санның бөлгіштері мен еселіктерінің анықтамасын біледі

Натурал санның бөлгіштері мен еселіктерін таба алады

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы


Қызығушылықты ояту






7 минут











Ұйымдастыру кезең


«Ұшақ» әдісі бойынша сынып оқушыларының зейінін бір ортаға шоғырландыра отырып топқа бөлеміз, /ұшақ қанатына жазылған санның ұқсастығына байланысты топқа бөлінеді/




Үй тапсырмасын тексеру

1-ші тапсырма

«Бұршақ лақтыру» әдісі

Сұрақ жазылған қағазды лақтырып сұрақ қояды.

Мысалы : 48 санының бөлгіштерін атаңыз?

Қағазды қағып алған оқушы сұраққа жауап беріп, өзінің сұрағын қояды. Егер оқушы сұраққа жауап бере алмаса, қағазды басқа оқушыға береді.

Бұл əдіс теориялық сұрақтарды бағалауға, тілдік мақсаттардың орындалуына көмек береді.

Саралау: қарқын

Қалыптастырушы бағалау-смайлик/ Өзін –өзі бағалау.













Сұрақ жазылған қағаз










Сабақтың

ортасы

Мағананы тану


33 мин

Жаңа сабаққа даярлық

2-тапсырма:

«Түймедақ » әдісі арқылы тақырыпты ашу

Натурал санның бөлгіштерін анықтау

2ден көп бөлгіші бар

2 ғана


1




Түймедақтарды екі қорапшаға саламын. Не байқадыңдар?

Бүгінгі сабақта нені білетін боламыз?

құрама

Жай



Оқу және сабақ мақсаттарын таныстыру

Жаңа сабақ Түсіну

Топтық жұмыс

Жай және құрама сандар тақырыбын оқиды

Неге екі ғана түймедақ гүлі жай қорапшасына салынды?

Неліктен екіден көп түймедақ гүлі құрама қорапшасына салынды?

Оқушы ойы тыңдалады.

Саралау: диалог және қолдау көрсету

Қалыптастырушы бағалау: «Екі жұлдыз, бір тілек»


3-тапсырма:


«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы есеп шығарту.

Мына сандардың ішінен жай және құрама сандарды тауып, жай санды бірінші жолға, құрама санды екінші жолға теріп жазыңдар

19,23, 37,66,115,128,139,201,311,503,641,864,879,991

Бағалау критерийі

Дескриптор


Жай және құрама сандардың анықтамасын пайдаланып есептерді шешеді .


-натурал сандардың бөлгіштерін анықтайды

-жай және құрама сандарды теріп жазады.


1




2

жиыны

3

Саралау: диалог және қолдану көрсету

Бағалау: Топ жетекшісі бағалау критерийі арқылы ұйымдастырады

Сергіту сәті: «Жай және құрама сандар» Оқушылар жай сан айтсам отырады, құрама сан айтқанда тұрады/

4 тапсырма

«Кубизм » әдісі :

Оқушылардың ортасына куб тасталады ,соған сәйкес шығармашылық тапсырма орындайды.

4 тапсырма «Шығармашылық тапсырма» 5мин

1.Пішіні тік бұрышты параллелепипед тәрізді хауыздың ұзындығы 13см ,ені 7см ,биіктігі 5см . Хауызға неше литр су кететінін табыңдар.Тік бұрышты параллелепипедтің көлемі жай санмен өрнектеле ме,әлде құрама санмен өрнектеле ме? Неше бөлгіші бар?

2.Пішіні тік бұрышты параллелепипед тәрізді хауыздың ұзындығы 18см ,ені 4см ,биіктігі 3см . Хауызға неше литр су кететінін табыңдар.Тік бұрышты параллелепипедтің көлемі жай санмен өрнектеле ме,әлде құрама санмен өрнектеле ме? Неше бөлгіші бар?

3.Пішіні тік бұрышты параллелепипед тәрізді хауыздың ұзындығы 16см ,ені 7см ,биіктігі 9см . Хауызға неше литр су кететінін табыңдар.Тік бұрышты параллелепипедтің көлемі жай санмен өрнектеле ме,әлде құрама санмен өрнектеле ме? Неше бөлгіші бар?

Бағалау критерийі

Дескриптор


тік бұрышты параллелепипедтің көлемін таба алады;


*тік бұрышты параллелепипедтің көлемін табады;

*хауызға неше литр су кететінін біледі;

* көлемнің қандай санмен өрнектелетінін

1


1


1

жиыны

3


Саралау: диалог және қолдау көрсету, жіктеу.

Бағалау: Өзін –өзі бағалайды, өзара бағалайды





«түймедағы»












Оқулықпен жұмыс































Бағалау парағы

Аяқталуы

4 минут









1минут


Рефлексия «Сұрақтар үшін ашак хат »әдісі

1жағы: Өткен тақырыптың ең негізгісі

2 жағы : Өткен тақырыптан түсінбегенін сұрақ. Екі жағында да тапсырмасы бар карточка тапсырылады .

Топ мүшелері ауызша жауап береді

Кері байланыс

«Плюс,минус, қызықты» оқушылар өз ойларын жазады.

Плюс

Минус

Қызықты

Ұнаған ақпараттар және жұмыс түрлері

(жағымды әсер)

Не ұнамады, түсініксіз болды немесе қажетсіз деп есептеймін.

(Жағымсыз әсер)

Бүгін үйрендім және көбірек білуді қалаймын












Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға

тапсырманы күрделендіруді қалай

жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау

Топтық жұмыста саралау əдісін пайдалдым;оқушылардың қызығушылығын жоғалтпайтын əрі көп күттірмейтін тапсырмаларды, жаттығуларды жəне ресурстарды беремін Тапсырма орындауда қиналған оқушыларға қолдау көрсетемін Күрделілігіне қарай алға ілгерілеп отыратын тапсырмалары бар карточкаларды пайдаланамын.

Мысалы «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісінде


Оқушыларға тапсырмаларды орындату барысында қолдау көрсетіліп ,әр оқушының пікірі құнды екені ескерілді.Әр тапсырмаларға бағалау критерийлері мен дескриптор қойылды. ауызша бағалау ,«Екі жұлдыз ,бір тілек» «Плюс,минус, қызықты»


Тазалық, сыныптағы қауіпсіздік, салауатты өмір салты;


Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары

тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішіндеүлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер

енгіздім және неліктен?

Жаңартылған білім мазмұны бойынша қысқа мерзімді жоспар дайындау барысында оқушылардың жеке қажеттіліктері мен ерекшеліктерін ескере отырып, саралап оқыту тәсіліне ерекше назар аудардым.


Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?























































Бағалау парағы:

Бағалау

әдісі



Оқушының аты- жөні

















1 –ші тапсырма

«Бұршақ лақтыру»

әдісі

Ұпай саны













2 –ші тапсырма



«Түймедағы » әдісі



Ұпай саны













3 –ші тапсырма

«Ойлан, жұптас,

бөліс »

әдісі













Дескриптор

Бал

-натурал сандардың бөлгіштерін анықтайды

-жай және құрама сандарды теріп жазады

1


2
















4 –ші тапсырма

«Кубизми» әдісі.



Дескриптор


*тік бұрышты параллелепипедтің көлемін табады;

*хауызға неше литр су кететінін біледі;

* көлемнің қандай санмен өрнектелетінін

1


1


1















жиыны
















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Жай және құрама сандар

Автор: Ашимова Кулизат Солтановна

Дата: 02.04.2019

Номер свидетельства: 505671
