kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Урок математики: умножение многозначных чисел на комнаты

Нажмите, чтобы узнать подробности

открытый урок, который я разработала на тему умножения многокомнатных номеров из комнаты в комнату

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Урок математики: умножение многозначных чисел на комнаты»


Dars jarayoni va texnologiyasi

Ishning nomi

Bajariladigan ish mazmuni

metod

Vaqt

I-bosqich

Tashkiliy qism

O‘quvchilar davomati aniqlanadi. Sinf o‘quvchilarining darsga tayyorgarligi tekshiriladi.

kayfiyat mashqi

2 daqiqa

2-bosqich

Ehtiyoj

(refleksiyalarni aniqlash)

Dars shiori tanlanadi. Dars davomida rioya qilish lozim bo‘lgan qoidalar belgilanadi.Ma`naviyat daqiqasi.

suhbat

3 daqiqa

3-bosqich

Darsning borishi

1. O‘tgan darsni so‘rab baholash, uy vazifasini tekshirish.


2. Darslik bilan ishlash. .


3.Multimediya ilovasidan yangi mavzuni tushuntirish.


4. Darslikdagi qoida ustida ishlash


5. “Parashutni qo`ndir” didaktik o`yin

1-misol


6. Multimedia ilovasidagi topshiqni bajarish

Suhbat



suhbat




qoidalarni eslab qolish


izlanish


namoyish suhbat

3 dаqiqa



7 daqiqa


3 daqiqa





5 daqiqa


6 daqiqa

4-bosqich

Mustahkamlash

1. Darslik bilan ishlash.

2 “O`rnimni top ”didaktik o`yin

3. Multimedia ilovasidagi topshiqni bajarish

mustaqil ish



namoyish suhbat

7 daqiqa



5 daqiqa

5-bosqich

Dars yakuni va baholash

O‘quvchilarning darsda ishtiroki hisobga olinib, reytingi e`lon qilinadi. Dars yakunlanadi.


baholash


2 daqiqa

6-bosqich

Uyga vazifa berish

Uyga 50-bet 6-misol 7-masala beriladi.

tushuntirish

2 daqiqa

Mavzu: O`nlikdan va yuzlikdan o`tib ko`paytirish.

Mavzuning qisqacha mazmuni: 1000 ichida yozma ko`paytirish va bo`lish. O`nlikdan va yuzlikdan o`tib ko`paytirish ga doir misol va masalalarni yechish.

Darsning maqsadi:

Ta’limiy: O'quvchilarda 1000 ichida o`nlikdan va o`tib ko`paytirishga doir misol va masalalarni yechish bo'yicha bilim, ko'nikma va malakalarni shakllantirish;

Tarbiyaviy: o‘quvchilar orasida do‘stona muhitni yaratish, bir-birlarini o‘zaro hurmat qilishga, tadbirkorlik, innovatsion g`oyalar yaratishga o`rgatish,mehnatsevarlik ruhida tarbiyalash;

Rivojlantiruvchi: O`quvchilarga berilgan topshiriqlarnib individual bajarish jarayonida ularning aqliy faoliyatini jalb etish,o`z bilimi,kuchi va qobiliyatiga bo`lgan ishonchni ortirish;

Kutilayotgan natijalar: 1000 ichida o`nlikdan va yuzlikdan o`tib ko`paytirishga doir misollarni yechish bo'yicha bilim, ko'nikma va malakalarga ega bo'ladilar. Tayanch kompetensiyalar: TK1: Kommunikativ kompetensiya: so`z va gaplarni bog`lagan holda o`z fikrini aniq va ravshanifodalay olish;

TK2: axborotlarni statistik ma’lumotlar ko‘rinishlarning bir turidan boshqa ko‘rinishga o‘tkaza olish;

TK4: atrofdagilar bilan o‘zaro muloqot chog‘ida odob-axloq qoidalariga rioya qilish va guruhda ishlash.

Fanga oid kompetensiyalar:

FK2: o‘rganilgan matematik tushunchalar, faktlar va algoritmlarni o‘quv vaziyatlarda qo‘llay olish va yangi bilimlar hosil qila olish

Dars tipi: Yangi bilim beruvchi;

Darsning metodi: mustaqil ish, ko`rgazmali, didaktik o`yin “Parashutni qo`ndir?”, ”O`rnimni top” didaktik o`yin, ko`rsatma test.

Darsning jihozi: darslik, AKT slaydlar, tarqatmalar, test topshiriqlari , didaktik ko`rgazmalar;

Darsning borishi:

I.Tashkiliy qism:

Darsga hozirlik ko'rish.

Darsning maqsadi aytib o'tiladi.

O`qituvchi: Assalomu- alaykum

O`quvchilar:

Va alaykum assalom

Aziz ustoz muallim

Shay turibmiz biz hozir

Sizdan olishga ta’lim

Sinf sardori hisoboti.

Sinf shiori: A`lochilar sinfi bu-

Chakki emas ishimiz,

A`lodir o`qishimiz!

O`qituvchi: Hozir qanday darsimiz?

O`quvchi: Fanlarning eng keksasi,

Qo`shish,ayirish,kesmasi.

Kerak bo`lar har onda,

Matematika zo`r fanda!

Oltin qoida esga olinadi.







O`qituvchi: Bolajonlar bo`sh vaqtingizni qanday o`tkazasiz?

Yoshlarning bo`sh vaqtidan unumli foydalanishi uchun davlatimiz rahbari tomonidan qabul qilingan 5 tashabbus haqida ma`lumot bering.

O`quvchi: Davlatimiz rahbari SH.M.Mirziyoyev tomonidan yoshlarni ma`naviyatini yuksaltirish va ularning bo`sh vaqtini mazmunli tashkil etish bo`yicha 5 ta muhim tashabbus qabul qilindi

O`qituvchi: Prezidentimiz biz o`quvchilarni dono,zukko va o`qimishli bo`lishimizni nazarda tutgan holda “Yosh kitobxonlar ” tanlovlarini o`tkazdilar.Biz ham bugun darsimizning eng faol,eng zukko o`quvchilarini yangi rag`bat kartochkalari bilan taqdirlaymiz.

KITOB O’QIGAN SPARK MINADI !

Marhamat, spark minishga tayyormisiz?

Darsimizni boshladik.

II. O`tilgan mavzuni mustahkamlash.

Uyga berilgan mavzuni aniqlab, tekshirib baholayman.

48-bet 7-masala,6-misol.

Tarqatmadan foydalanib, o`tilganlarni mustahkamlash.

O`quvchilar fikrini to`ldirib,umumlashtirish.

III.Yangi mavzu.

O`quvchilarni bugungi mavzu bilan tanishtirish.

Har bir o'quvchi bu qoidalarni yoddan bilishi kerakligi ta’kidlanadi.

Darsda o`tilgan bilimlarni mustahkamlashga doir misol, masalalar yechish.

Darslik bilan ishlash.

1.78*2=156 387*2=774 258*3=774 142*7=994

3*56=168 2*459=918 5*196=980 8*123=984

2.Masalani sharti asosida bajarish.

Oshxonaga 580kg kartoshka keltirildi.Agar bir kunda 135 kg dan ishlatilsa,3 kundan keyin necha kilogram kartoshka qoladi?

Keltirildi – 580 kg Yechish: 1) 3*135=405kg

3 kunda – 135 kg dan 2)580-405=175kg

Qoldi necha kg kartoshka? Javob:Qoldi 135 kg kartoshka


3-misol.

600+(195-25*4)=600+95-695 80*6-400:8=480-50=430

215+(86*3)-327=473-327=146 560:7+90*8=80+720=800

4-misol. Jadval asosida masala tuzing va yeching.

Darsliklar

Betlar soni

Darsliklar soni

Jami betlar

3-sinf “Matematika”

208bet

4 ta

? bet

3- sinf “O`qish”kitobi

216 bet

4 ta

? bet

3- sinf “Ona tili”

152 bet

6 ta

? bet


Yechish: 1) 208 * 4 = 832 bet (Matematika)

2) 216 * 4 = 864 bet (O`qish)

3) 152 * 6 = 912 bet (Ona tili)

Javob: Matematika 832 bet,O`qish 864 bet, Ona tili 912 bet.

Dam olish daqiqasi sonlar ishtirokida musiqa ostida o`yin.

IV.Yangi mavzuni mustahkamlash

5- misol (mantiqiy) “O`rnimni top” didaktik o`yin orqali o`tkazamiz.

Sonlar o`qi yordamida 246 va 256 sonlari orasidagi sonlarni toping.

246,…,…,…,…,…,…,…,….,…,256

Javob:247,248,249,250,251,252, 253.254,255


“Porashyutni qo`ndir” didaktik o`yin

V. O`quvchilar bilimini baholash. Darsni yakunlash.

Oquvchilarning darsdagi ishtiroki va ijodkorligi,faolligi topshiriqlarni bajarish darajasiga, misollarni ishlash darajasiga ko`ra rag`batlantirish.Dars yakunida umumiy ballarni e`lon qilish va faol, bilimdon o`quvchilarni rag`batlantirish.

Darsga yakun yasash.

IV. Uyga vazifa.

Darslikdagi 50-betdagi 6-misol va 7-masala.


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 3 класс

Скачать
Урок математики: умножение многозначных чисел на комнаты

Автор: Хамраева Насиба Саматжоновна

Дата: 01.04.2020

Номер свидетельства: 544897
