kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"Тригонометрия элементтері" тарауына есептер шығару

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сақтапберген Әлжіков атындағы №144 мектеп

А Ш Ы Қ   С А Б А Қ

 

Тақырыбы: "Тригонометрия элементтері" тарауына есептер шығару

Сынып: 9 «В»

Пән мұғалімі: Өтетілеу Айгүл

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2015-2016 оқу жылы

 "Бекітемін"

_________________

Сыныбы: 9 "В"

пәні: алгебра,         

Өтетілеу Айгүл - математика пәні мұғалімі

Күні: 20.04.2016ж

Сабақтың тақырыбы

"Тригонометрия элементтері" тарауына есептер шығару

Мақсаты

Тригонометриялық функциялар мен олардың формулаларын еске түсіру және олардың ағылшын тіліндегі аудармасын білу;

Есептердің  берілу ерекшеліктеріне сай  формулаларды орынды қолдана білуге, сабақ барысында ұқыптылыққа, сауаттылыққа, дәлдікке үйрету;

Тарау бойынша құзырлы тапсырмаларды орындай алу

Күтілетін нәтижелер

Барлық оқушы тригонометрия функциялары мен олардың формулаларын еске түсіру және олардың ағылшын тіліндегі аудармасын біледі;

Көпшілігі есептердің  берілу ерекшеліктеріне сай  формулаларды орынды қолдануға үйренеді;

Кейбір оқушы осы тақырып бойынша құзырлы тапсырмаларды орындай алады.

Керекті жабдықтар

маркер, стикер, смайликтер, түрлі-түсті қағаздар, бағалау парақшалары

Қолданылатын әдіс-тәсілдер:

«Жұптарда өзара бағалау» (1-стратегия), «Критериалды бағалау», «Ой қозғау», Топтық жұмыс, «Жеке жұмыс»,  «Жұптық жұмыс», «Түзетулерді орындау» (8-стратегия)

С а б а қ   б а р ы с ы :

Сабақ

кезеңдері

Мұғалім әрекеті

 Оқушы әрекеті

Кіріспе

Қазақстан Ұлттық академиясының академигі А.Жұмаділдаевқа 60 жас толуына орай құттықтаумен бастау.

Оқушылармен сәлемдесу, тугелдеу, сынып тазалығына, оқушылардың құралдарына көңіл бөлу;

оқушыларға критерийлері көрсетілген бағалау парағын тарату

Топқа бөлу:

Синус, косинус, тангенс және котенгенс сөздері арқылы 4 топқа бөлу

Сұрақ: “Три” – орыс тілінің үш саны, “гония” – грек тілінен аударғанда “бұрыш”, “метрео” – “өлшеу”,  яғни

үшбұрыштарды өлшеу туралы ғылым қалай аталады?

Жауабы: ТРИГОНОМЕТРИЯ

Мұғаліммен амандасады.

Оқушылар 4 топқа бөлінеді.

Тұсаукесер

Жаңа материалға тұсаукесер рәсімінде «Ой қозғау» әдісі арқылы сұрақ қою техникасы бойынша сұрақтар қойылады.

Түрткі сұрақтар

1. Балалар, қалай ойлайсыңдар, неге "тригонометрия" сөзі жасырылды?

2. Бүгінгі сабақтың ағылшын тілімен қандай байланысы бар деп ойлайсыңдар?

Ендеше балалар бүгінгі біздің сабағымыздың тақырыбы: "Тригонометрия элементтері" тарауына есептер шығару. Дәптерге жазыңыздар. Енді бүгінгі сабағымыздың мақсатын, яғни "Табыс критерийін" белгілейік.

Мүмкін тригонометрия элементтерін пайдаланып, есептер шығаратын шығармыз. Ағылшын тілінде анықтамалар  үйренетін шығармыз.

Сынып сабақтың мақсатын былай белгілейді:

1. Синус, косинус, тангенс және котенгенс анықтамасын ағылшын тіліндегі аудармасын білу

2. "Тригононметрия элементтері " тарауындағы формулаларды  білу

3.  Осы формулаларды пайдаланып есептер шығара білу

                                                 Табыс критерийі

І

Синус, косинус, тангенс және котенгенс анықтамасын ағылшын тіліндегі аудармасын білемін.

ІІ

"Тригононметрия элементтері " тарауындағы формулаларды  есеп шығаруда қолдануды  үйрендім.

ІІІ

Құзырлы тапсырмаларды орындай алдым

Негізгі бөлім

Синус, косинус, тангенс және котангенс анықтамаларын ағылшын тілінде үйренейік.

New words

Hypotenuse  [haɪˈpɔtɪnjuːz ]      гипотенуза

Opposite       [ˈɔpəzɪt          ]       қарама-қарсы

 Adjacent      [əˈʤeɪsənt      ]      іргелес

Sine              [sain               ]      синус

Cosine          [ˈkəusaɪn        ]      косинус

Tangent        [ˈtænʤənt       ]     тангенс

Cotangent    [ˈkəuˈtænʤənt]      котангенс

 Opposite 

          Adjacent

sinx=cosx=

tanx=ctanx=

Бағалау. «Бағдаршам» арқылы өздерін бағалайды.

"Тақтадағы граффитти" әдісі

І топ "Келтіру формулалары"

ІІ топ "Қосу формулалары"

ІІІ топ " Қосынды мен айырманы көбейтіндіге түрлендіру формулалары"

ІV топ "Көбейтіндіні қосындыға түрлендіру формулалары"

Есептер шығару

№1                                 

№2      

№3   

№4    

Бағалау. Критериалды бағалау жүргізіледі.

Критерий

Дескриптор

Ұпай

формулаларды білу

Формуланы біледі, қолданып есепті дұрыс шығарған

2

Формуланы біледі, есепте қате бар

1

Формуланы білмейді, есепті шығара алмаған

0

Сергіту сәті: Семантикалық карта

Әр топқа семантикалық карта таратылады.

Оқушылар ағылшын тілінде анықтамаларды айтып, формуланы тақтаға жазады.

Оқушылар А3 форматтағы параққа формулаларды жазады.

Оқушылар сол арқылы білімдерін бір жерге жинақтап, жаңа тақырыпты ұғып алады.

Ж: 1

Ж: 1

Ж: - 1

Ж:

Оқушылар топпен семантикалық картаны толтырады.

Қорытын

ды

1)Бекіту сұрақтары: Тест Activote

1) Шеңбердегі нүктелердің ординатасының абсциссаға қатынасын.

A). бұрыштың синусы

B). бұрыштың котангенсі

C) . бұрыштың тангенсі

Д) . бұрыштың косинусы

2) cos300-тың мәнін табыңдар

A)        B)        C) Д)   

3)  бұрышын градуспен өрнектеңдер

A)  300     B)  135    C) 450   Д)  1200

4)  tg(1800 -  ) өрнегін  бұрышының тригонометриялық функциясымен ауыстырыңдар

A) tg   B) -ctg    C) ctg      Д) -tg 

5) 2000 өрнегін радианмен көрсетіңдер

A) B) C) 200Д) 2

2) Табыс критериіне талдау жасау

3)Үйге тапсырма:

№5       sin() - sin( )

№6       

4)Бағалау: Сабақ барысындағы жұмыстануы бойынша, сабақ критерилеріне сәйкес оқушыларды сыныппен кеңесе отырып  бағалаймын, бағаға түсініктеме беріп, жетілу жолдарын айтамын.    

5)Рефлексия: Оқушы аты-жөні:________                       

 Сіз үйренген үш жаңа нәрсені атаңыз:

«Не білдім?»

«Не үйрендім?»

«Не қиын болды?»  

(рефлексия парақтарына түсіреді)

- Сабақ аяқталды!

- Сау болыңыздар!

Тарау бойынша алған білімдерін қорытындылайды.

Тест жауаптарын Activote бағдарламасында белгілейді.

Тест жауаптары:

1. С

2. В

3. В

4. Д

5. А

Табыс критериі парақшасына мақсатқа жеткен,жетпегендіктерін күн, бұлттан шыққан күн, бұлт  арқылы белгілеп көрсетеді.

Үй тапсырмасын түсіріп алады.

Оқушылар бағаланады.

Сабақтан алған әсерін баяндайды. Кей оқушы сыныпқа оқып береді.

Сабақтың өзіндік талдауы

Сабақ бойынша өзгертулер








 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"Тригонометрия элементтері" тарауына есептер шығару»




Сақтапберген Әлжіков атындағы №144 мектеп













А Ш Ы Қ С А Б А Қ



Тақырыбы: "Тригонометрия элементтері" тарауына есептер шығару

Сынып: 9 «В»

Пән мұғалімі: Өтетілеу Айгүл

























2015-2016 оқу жылы

"Бекітемін"

_________________


Сыныбы: 9 "В"

пәні: алгебра,

Өтетілеу Айгүл - математика пәні мұғалімі

Күні: 20.04.2016ж

Сабақтың тақырыбы

"Тригонометрия элементтері" тарауына есептер шығару

Мақсаты

Тригонометриялық функциялар мен олардың формулаларын еске түсіру және олардың ағылшын тіліндегі аудармасын білу;

Есептердің берілу ерекшеліктеріне сай формулаларды орынды қолдана білуге, сабақ барысында ұқыптылыққа, сауаттылыққа, дәлдікке үйрету;

Тарау бойынша құзырлы тапсырмаларды орындай алу

Күтілетін нәтижелер



Барлық оқушы тригонометрия функциялары мен олардың формулаларын еске түсіру және олардың ағылшын тіліндегі аудармасын біледі;

Көпшілігі есептердің берілу ерекшеліктеріне сай формулаларды орынды қолдануға үйренеді;

Кейбір оқушы осы тақырып бойынша құзырлы тапсырмаларды орындай алады.

Керекті жабдықтар


маркер, стикер, смайликтер, түрлі-түсті қағаздар, бағалау парақшалары

Қолданылатын әдіс-тәсілдер:

«Жұптарда өзара бағалау» (1-стратегия) , «Критериалды бағалау», «Ой қозғау», Топтық жұмыс, «Жеке жұмыс», «Жұптық жұмыс», «Түзетулерді орындау» (8-стратегия)



С а б а қ б а р ы с ы :

Сабақ

кезеңдері

Мұғалім әрекеті

 Оқушы әрекеті

Кіріспе












Қазақстан Ұлттық академиясының академигі А.Жұмаділдаевқа 60 жас толуына орай құттықтаумен бастау.

Оқушылармен сәлемдесу, тугелдеу, сынып тазалығына, оқушылардың құралдарына көңіл бөлу;

оқушыларға критерийлері көрсетілген бағалау парағын тарату


Топқа бөлу:

Синус, косинус, тангенс және котенгенс сөздері арқылы 4 топқа бөлу


Сұрақ: “Три” – орыс тілінің үш саны, “гония” – грек тілінен аударғанда “бұрыш”, “метрео” – “өлшеу”, яғни

үшбұрыштарды өлшеу туралы ғылым қалай аталады?

Жауабы: ТРИГОНОМЕТРИЯ






Мұғаліммен амандасады.







Оқушылар 4 топқа бөлінеді.


Тұсаукесер




Жаңа материалға тұсаукесер рәсімінде «Ой қозғау» әдісі арқылы сұрақ қою техникасы бойынша сұрақтар қойылады.

Түрткі сұрақтар


1. Балалар, қалай ойлайсыңдар, неге "тригонометрия" сөзі жасырылды?

2. Бүгінгі сабақтың ағылшын тілімен қандай байланысы бар деп ойлайсыңдар?





Ендеше балалар бүгінгі біздің сабағымыздың тақырыбы: "Тригонометрия элементтері" тарауына есептер шығару. Дәптерге жазыңыздар. Енді бүгінгі сабағымыздың мақсатын, яғни "Табыс критерийін" белгілейік.

Мүмкін тригонометрия элементтерін пайдаланып, есептер шығаратын шығармыз. Ағылшын тілінде анықтамалар үйренетін шығармыз.


Сынып сабақтың мақсатын былай белгілейді:

1. Синус, косинус, тангенс және котенгенс анықтамасын ағылшын тіліндегі аудармасын білу

2. "Тригононметрия элементтері " тарауындағы формулаларды білу

3. Осы формулаларды пайдаланып есептер шығара білу


Табыс критерийі

І

Синус, косинус, тангенс және котенгенс анықтамасын ағылшын тіліндегі аудармасын білемін.




ІІ

"Тригононметрия элементтері " тарауындағы формулаларды есеп шығаруда қолдануды үйрендім.




ІІІ

Құзырлы тапсырмаларды орындай алдым






Негізгі бөлім






























Синус, косинус, тангенс және котангенс анықтамаларын ағылшын тілінде үйренейік.

New words

Hypotenuse [haɪˈpɔtɪnjuːz ] гипотенуза

Opposite [ˈɔpəzɪt ] қарама-қарсы

 Adjacent [əˈʤeɪsənt ] іргелес

Sine [sain ] синус

Cosine [ˈkəusaɪn ] косинус

Tangent [ˈtænʤənt ] тангенс

Cotangent [ˈkəuˈtænʤənt] котангенс


Opposite

Adjacent


sinx=cosx=

tanx=ctanx=


Бағалау. «Бағдаршам» арқылы өздерін бағалайды.



"Тақтадағы граффитти" әдісі

І топ "Келтіру формулалары"

ІІ топ "Қосу формулалары"

ІІІ топ " Қосынды мен айырманы көбейтіндіге түрлендіру формулалары"

ІV топ "Көбейтіндіні қосындыға түрлендіру формулалары"


Есептер шығару


№1


№2


№3


№4




Бағалау. Критериалды бағалау жүргізіледі.


Критерий

Дескриптор

Ұпай

формулаларды білу

Формуланы біледі, қолданып есепті дұрыс шығарған

2

Формуланы біледі, есепте қате бар

1

Формуланы білмейді, есепті шығара алмаған

0


Сергіту сәті: Семантикалық карта

Әр топқа семантикалық карта таратылады.







Оқушылар ағылшын тілінде анықтамаларды айтып, формуланы тақтаға жазады.























Оқушылар А3 форматтағы параққа формулаларды жазады.

Оқушылар сол арқылы білімдерін бір жерге жинақтап, жаңа тақырыпты ұғып алады.






Ж: 1



Ж: 1



Ж: - 1


Ж:

















Оқушылар топпен семантикалық картаны толтырады.

Қорытын

ды



1)Бекіту сұрақтары: Тест Activote

1) Шеңбердегі нүктелердің ординатасының абсциссаға қатынасын ...

A) ... бұрыштың синусы

B) ... бұрыштың котангенсі

C) ... бұрыштың тангенсі

Д) ... бұрыштың косинусы

2) cos300-тың мәнін табыңдар

A) B) C) Д)

3) бұрышын градуспен өрнектеңдер

A) 300 B) 135 C) 450 Д) 1200

4) tg(1800 - ) өрнегін бұрышының тригонометриялық функциясымен ауыстырыңдар

A) tg B) -ctg C) ctg Д) -tg

5) 2000 өрнегін радианмен көрсетіңдер

A) B) C) 200Д) 2


2) Табыс критериіне талдау жасау


3)Үйге тапсырма:

№5 sin() - sin( )


№6


4)Бағалау: Сабақ барысындағы жұмыстануы бойынша, сабақ критерилеріне сәйкес оқушыларды сыныппен кеңесе отырып бағалаймын, бағаға түсініктеме беріп, жетілу жолдарын айтамын.



5)Рефлексия: Оқушы аты-жөні:________

Сіз үйренген үш жаңа нәрсені атаңыз:

«Не білдім?»

«Не үйрендім?»

«Не қиын болды?»


(рефлексия парақтарына түсіреді)

- Сабақ аяқталды!

- Сау болыңыздар!


Тарау бойынша алған білімдерін қорытындылайды.



Тест жауаптарын Activote бағдарламасында белгілейді.


Тест жауаптары:

1. С

2. В

3. В

4. Д

5. А







Табыс критериі парақшасына мақсатқа жеткен,жетпегендіктерін күн, бұлттан шыққан күн, бұлт арқылы белгілеп көрсетеді.


Үй тапсырмасын түсіріп алады.





Оқушылар бағаланады.








Сабақтан алған әсерін баяндайды. Кей оқушы сыныпқа оқып береді.

Сабақтың өзіндік талдауы

Сабақ бойынша өзгертулер




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 9 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
"Тригонометрия элементтері" тарауына есептер шығару

Автор: Отетилеу Айгуль

Дата: 13.01.2017

Номер свидетельства: 378887
