Екі айнымалысы бар теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешуді меңгеру.
Дамытушылық
Алгоритмді қолдану дағдысын графикпен жұмыс барсында дамыту.
Тәрбиелік
Мақсатқа жетуде өзге оқушылар пікірімен санасуға үйрену, графиктің эстетикалық мәнін сезіну.
Сабақтың типі: Меңгерген білімдерін практикада қолдануға бағытталған аралас сабақ.
Сабақтың түрі: Инновациялық интерактивтік сабақ.
Жаңашыл әдістер мен тәсілдер:
Түсіндірмелі-көрсетілімді (М.Н. Скаткин)
Ойға шабуыл;
Проблемалық әдіс;
Өз шешімдерін ұсыну және қорғау, рефлексия;
Пәнаралық байланыс: сызу, информатика.
Оқытудың техникалық құралдары: Pentium ДК, мультимедиалық проектор, интерактивті тақта, Microsoft Windows XP платформасындағы операциялық жүйе, MS Office лицензиялық пакеті. Слайдтар, бағалау парағы, сызбалар.
Сабақтың жоспары:
Ұйымдастыру және мақсатты айқындау.
Жаңа материалды меңгеруде тірек болатын оқушылардың үй тапсырмасының дұрыстығын интерактивті тақта көмегімен тексеру.
Жаңа материалды меңгеруге оқушыларды дайындау «Ой қозғау» топтастыру стратегиясы.
Жаңа материалды меңгерту.
Ой толғаныс.
Тобыңды шыңға шығар.
Жаңа сабақты бекіту, тиянақтау жұмыстары.
Бағалау.
Үй тапсырмасын беру.
Сабақты қорытындылау.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешу 9 сынып»
Алгебра 9 А сынып
Сабақтың тақырыбы: Теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешу
Сабақтың мақсаты:
Білімділік
Екі айнымалысы бар теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешуді меңгеру.
Дамытушылық
Алгоритмді қолдану дағдысын графикпен жұмыс барсында дамыту.
Тәрбиелік
Мақсатқа жетуде өзге оқушылар пікірімен санасуға үйрену, графиктің эстетикалық мәнін сезіну.
Сабақтың типі: Меңгерген білімдерін практикада қолдануға бағытталған аралас сабақ.
Сабақтың түрі: Инновациялық интерактивтік сабақ.
Жаңашыл әдістер мен тәсілдер:
Түсіндірмелі-көрсетілімді (М.Н. Скаткин)
Ойға шабуыл;
Проблемалық әдіс;
Өз шешімдерін ұсыну және қорғау, рефлексия;
Пәнаралық байланыс: сызу, информатика.
Оқытудың техникалық құралдары: Pentium ДК, мультимедиалық проектор, интерактивті тақта, Microsoft Windows XP платформасындағы операциялық жүйе, MS Office лицензиялық пакеті. Слайдтар, бағалау парағы, сызбалар.
Сабақтың жоспары:
Ұйымдастыру және мақсатты айқындау.
Жаңа материалды меңгеруде тірек болатын оқушылардың үй тапсырмасының дұрыстығын интерактивті тақта көмегімен тексеру.
Жаңа материалды меңгеруге оқушыларды дайындау «Ой қозғау» топтастыру стратегиясы.
Жаңа материалды меңгерту.
Ой толғаныс.
Тобыңды шыңға шығар.
Жаңа сабақты бекіту, тиянақтау жұмыстары.
Бағалау.
Үй тапсырмасын беру.
Сабақты қорытындылау.
Сабақтың өту барысы
Ұйымдастыру кезеңі:
Кіріспе сөз. Балалар, академик, профессор-ұстаз, тамаша математик О.А Жәутіков аталарыңның биыл 100 жылдығы аталып өтеді. Осы кісінің ғылымдағы білімдегі және тәлім-тәрбие берудегі өткен өмір жолы, сіңірген еңбегі бүгінгі білім сүйер жас ұрпақ үшін үлгі өнеге.
Сабақтың мақсатын ұсыну: Теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешудің тәсілін меңгеру
Оқушыларды топқа бөлу:
Үй жұмысының орындалуын тексеріп, талдау.
Өткен сабақты қайталау:
- Балалар сабағымызды өткен сабақты қайталаудан бастайық.
Екі айнымалысы бар сызықтық және сызықтық емес теңдеулер жүйелерінің арасында қандай негізгі айырмашылық бар.
Екі айнымалысы бар теңдеулер жүйесін шешу кезінде екі немесе одан да көп тәсілдерді жүйелі қолдануға бола ма?
Теңдеулер жүйесін шешудің алгебралық қосу және алмастыру тәсілдерінің алгоритмдерінде қандай ұқсастық бар?
«Ой қозғау» Топтастыру стратегиясы.
Төмендегі функциялардың графиктерін атаңдар:
ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру
Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесін көрнекілік үшін графиктік тәсілмен шешу кезінде келесі алгоритмдер қолданылады.
Теңдеулер жүйесіндегі айнымалардың бірін аргумент, ал екіншісін функция ретінде қарастырамыз.
Теңдеулер жүйесінің әрбір теңдеуінің графигін тікбұрышты координаталар жүйесінде саламыз.