Сабақтың тақырыбы | Астана қаласына саяхат |
Сыныбы | 6 «Б» |
Машықкер | Аманкелді Гүлжанат |
Күні | 19.11.18 |
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.1.6.4. коммуникативтік жағдаятқа сай ресми сөздер мен тіркестер, дайын тіркестер мен терминдерді орынды қолданып, диалогке қатысу, ойын анық жеткізу; 6.4.3.1. неологизм сөздердің қолданыс аясын түсіну және ажырата білу. |
Сабақтың мақсаты | Жаңа сөздерді ауызша, жазбаша тілде қолданады; Дайын тіркестер мен неологизмдерді қолданып диалог құрады; Эссе құрылымын сақтап жазады. |
Күтілетін нәтижелер | Ұжымдық, топтық, жеке жұмыс жасайды, өз пікірін білдіреді, |
Сабақтың түрі | Аралас сабақ |
Пәнаралық байланыс | Әдебиет. Жаратылыстану. |
Қажетті құрал – жабдықтар | АКТ, проектор, слайд, сурет топшамалары, смайлик |
Оқу әдістері | Сөздік, көрнекілік, Суреттер галереясы әдісі, Ғимараттар әлемі, Суреттер сыр шертеді, Ой сергіту, Үздік диалог, Топтастыру, 3 минуттық эссе, Блиц сұрақтар, Ғимарат мекені әдісі. |
Дереккөздері | 6-сынып «қазақ тілі» Атамұра баспасы, 2018ж., әдістемелік құрал, дидактикалық материалдар. |
Тапсырмалар | |
Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс- әрекеті: |
Тапсырма | Мұғалімнің іс – әрекеті | Оқушының іс – әрекеті |
Оқушыларға психиологиялық ахуал туғызу 2 мин. | Оқушылармен амандасып, сыныпты түгендейді. -Көңіл-күйлеріңіз қалай? Топқа бөлу. «Суреттер галереясы» әдісі. Оқушылар тақтадағы, қабырғада ілулі тұрған сурет топшамаларын алып, топқа бөлінеді: 1-топ:Өнер орталығы 2-топ:Мәжіліс орталығы 3-топ:Серуен орталықтары | Мұғаліммен амандасады. Сабаққа зейіндерін аударады. -Жақсы Топқа бөлу. «Суреттер галереясы» әдісі. 1-топ:Өнер орталығы 2-топ:Мәжіліс орталығы 3-топ: Серуен орталықтары |
Өткен сабақты тексеру 6 мин. | Үй тапсырмасын «Ғимараттар әлемі» әдісі арқылы тексеру. | Үй тапсырмасына жауап береді |
І.Қызығушылықты ояту 2 мин. | «Суреттер сыр шертеді» әдісі. Сұраққа жауап береді: 1.Берілген суреттер еліміздің қай қаласында орналасқан? 2.Астана қаласына саяхаттап көрдің бе? 3.Астана қаласы несімен ерекшеленеді? | Сұрақтарға жауап береді: -Астана қаласында -Иә -Зәулім ғимараттар, еліміздің орталығы |
ІІ. Мағынаны тану 21 мин. 6 мин. 3 мин 3 мин. 6 мин. | 1-тапсырма. «Үздік диалог» әдісі Оқулықтағы 5-тапсырма.Тыңдалым. Берілген сұрақтарға термин, ресми сөздерді қатыстырып, жауап береді. Сөз тіркестері:«жаңа елорда», «жаңа бейнесі», «жарқын келбеті», «арман қала», «дүниенің сегізінші кереметі», «арман қала» ; Неологизмдер: монумент, офис, менеджер. Үлгі: Сұрақ: «Астана – Қазақстан халқының мерейі мен мәртебесі» дегенді қалай түсінесің? Сұрақ: Астана әлем жұртын несімен таңдандырады? Сұрақ: Астана қаласының басқа қалалардан ерекшелігі неде деп ойлайсың? Дескриптор -Тақырыптан ауытқымайды; -Деректерді пайдаланады; -Диалог құрады. Қ/Б. «Жұлдыз» 2-тапсырма. «Ой сергіту» әдісі. Ребус: АСТАНА сөзі Қалай ойлайсың, бұл қандай сөздер? Тілімізде бұрын осы сөздер болды ма?  3-тапсырма. «Топтастыру» әдісі. Мәтіннен неологиздерді табыңыздар. Қ/Б. «Жұлдыз» 4-тапсырма. «3 минуттық» эссе. «Астана- бас қала» тақырыбында эссе (45-50 сөз) жазу. Эссе талаптары: -Сөз көлемін сақтайды; -Тақырыпты ашады; -Термин, неологизм сөздерді қолданады; -Өз пікірін білдіреді. Қ/Б. «Жұлдыз» | 1-тапсырма. «Ойлан. Жұптас. Бөліс» әдісі Сұрақ: «Астана – Қазақстан халқының мерейі мен мәртебесі» дегенді қалай түсінесің? Сұрақ: Астана әлем жұртын несімен таңдандырады? Сұрақ: Астана қаласының басқа қалалардан ерекшелігі неде деп ойлайсың? 2-тапсырма. Астана сөзі -вайфай, инстаграм, почта, планшет, смартфон, ватсап. 3-тапсырма. Резиденция, Конгресс-холл, монумент, океанариум, квартал-шет тілінен енген неологизмдер «3 минуттық» эссе Астана қаласы еліміздің күннен күнге өркендеп келе жатқан жас қаламыз. 1997 жылдан бастап, елорда болып сайланғаннан соң, өркендеп, гүлдену үстінде. |
Қорытынды 3 мин. | 5-тапсырма. «Блиц сұрақтар» әдісі «Астана – бас қала» деп не себепті айтамыз? Астана қаласы туралы қандай қызықты деректер білесіңдер? Неологизмдерді неліктен жаңарып отыратын құбылыс деп ойлайсың? Қ/Б. «Жұлдыз» | 4-тапсырма. -Себебі, Астана қаласы еліміздің елордасы, тірегі; -Астанада «ЭКСПО-2017» көрмесі өтті; -Ғылым мен техниканың дамуымен байланысты |
ІІІ. Бағалау 2 мин | «Жұлдыздар» әдісі. Оқушылар әр тапсырма сайын бірін-бірі самйликтер арқылы бағалайды. | Оқушылар өзара бағалау жүйесін қолданады. |
ІV. Үйге тапсырма 2 мин. | Үйге «Астана – бас қала» тақырыбында эссе жазу Эссе талаптары: -Сөз көлемін сақтайды; -Тақырыпты ашады; -Термин, неологизм сөздерді қолданады; -Өз пікірін білдіреді. | Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады. |
V. Ойтаразы 2 мин. | «Ғимарат мекені» әдісі. Оқушылар берілген сурет топшамаларының артына Сабақ бойынша түйгені... Қызықты болды... Қиын болды.... | Тапсырма соңында барлық пікірлер оқылып, сабаққа қорытынды жасалады. |