kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Әрiптi өрнек

Нажмите, чтобы узнать подробности

Оқу ісінің меңгерушісі:

 Күні: 13.02.17ж

Сынып: 1 Ә сынып                   

Математика

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сынып жетекшісі:Алимова Замира

Сабақтың тақырыбы

Әріпті өрнек

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Әріпті өрнектер туралы түсінік беру; оқушы­ лардың­ әріпті өрнектерді құру, оқу және жазу дағ­ дыларын­ қалыптастыру; таңдау әдісі арқылы әріпті өрнектің мүмкін болатын мәнін табу.

Жетістік критерийлері

 Әріпті өрнектер туралы түсінік береді;

оқушылардың әріпті өрнектерді құрады, оқу және жазу

дағдыларын қалыптастырады; таңдау әдісі арқылы әріпті өрнектің мүмкін болатын мәнін табады.

Пәнаралық байланыс

Жаратылыстану, дүниетану, орыс тілі, ағылшын тілі

Тілдік мақсат

Әріпті өрнек-

Тілдік терминология

Алдыңғы білім:

Бөліктер және бүтін

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

5 минут

Психологиялық дайындық.

Біз балдырған баламыз,

Құстай қанат қағамыз.

Дүниені аралап,

Оқып білім аламыз.

Оқушылар бұл сабақта “Әріпті өрнек” ұғымымен танысады. Белгісіз санды табу үшін оқушылар бұрын меңгер­ ген білімдеріне сүйенеді. Теңдіктің құрамындағы белгісізді санды таңдау тәсілімен немесе санның құрамына сүйеніп анықтайды.

Шаттық шебері

Әріпті өрнектер жазылған парақшалар

Сабақтың ортасы

15 минут

Дескриптор

Кіріспе тапсырма. Сабақты топпен жұмыс істеуден бастау. Әр топқа ламинатталған қағаздарды және маркерлерді таратып беру. Сыныпқа кестені көрсетіп таныстыру. Оқушылардан бос торкөз  дермен өрнектер құрастыруды сұрау.

1-қосылғыш

2-қосылғыш

Өрнек

1

+1

8

6

Тапсырмаға байланысты өрнектер құрастыра алады

Қосудың компоненттерін біледі

Таныстырылым, оқулықпен жұмыс

бір аптаға арналған сабақ кестесі;

Сергіту сәті

2 минут

Сергіту сәті.
Тарсылдатпай едендi

Орнымыздан тұрып ап

Жүгiрейiк бiр уақ.

Бiр, екi, үш, бiр, екi, үш.

Аяқты алға созайық

Тiк көтерiп, қозғайық.

Тым сылбыр да болмайық

Алға қарай озбайық.

Бiр, екi, үш, бiр, екi, үш.

Сергіту сәтіне арналған жинақ

Аяқталуы

15 минут

Дескриптор

Жазылым

Дәптермен жұмыс

Дескриптор

.

Әріпті өрнектерді құрастырады.

Берілген әріптің орнына кез-келген әріпті қолдануға болатынын біледі және түсіндіреді

— Біз сандарды қосқан кезде орындарын қалай ауыстыра аламыз? Мысалы, 5 + 3-ті 3 + 5-ке ауыс­ тыруға болады.

— Азайтуда сандардың орындарын ауыстыруға бола ма? Неге?

— 12 – 11 өрнегін 11 – 12 деп ауыстыруға бола ма? Неге?

— Қалай ойлайсыңдар, 12 – х өрнегін х – 12 деп ауыстыруға бола ма? Неге?

— Екі өрнектегі х-тің орнына бір санды қойып көрейік. Мысалы, 3-ті. Не шықты?

Берілген тапсырма жауабына х – 12 және 11 – х өрнектері алынбайды деген тұжырымға жетелеңіз.

Жауабы:                               

ә) 8 + х,          х + 8;   х + 2,   2 + х;

б) 12 – х;        х – 11;            

в) 100 – х;      х – 20.

Өрнек құрастыра біледі

 Оқулық, дәптерлер.

Тапсырмалар

Сабақтың соңы

3 минут

Рефлексия

Басбармақ әдісі

Кеменің суреттері

Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін  тексеру жоспарыңыз?

«Смайлик» әдісі арқылы тексеремін

Смайликтер  және т.б.

Қосымша тапсырмалар

Өзге ғаламшарлықтарға көмектес. Оқушылар теңдіктердегі белгісіз санды табады. Санды таңдау тәсілімен белгісіз санды тауып, теңдік пен белгісіз санның мәні болатын сандарды сызып сәйкестендіреді.

Оқушылар сабақ соңында:

санды және әріпті өрнектерді ажырата біледі;

әріпті өрнектерді әртүрлі тәсілмен оқуды үйренеді.

Сабақ тақырыбын меңгеру деңгейін бағалау үшін сұрақтар қоямыз:

— әріпті өрнектердің санды өрнектерден айыр­ машылығы неде?

— 7 + b әріпті өрнегін әртүрлі тәсілмен оқыңдар.

— 7 – b әріпті өрнегін әртүрлі тәсілмен оқыңдар.

— 7 + b өрнегіндегі b-ның орнына қандай әріпті қоюға болады? b-ның орнына қандай сан қоюға болады?

— 7 – b өрнегіндегі b-ның орнына қандай әріп пен сан қоюға болады?

Қaндaй eкі нәрсe тaбысты болды (оқытудa дa, оқуды дa eскeріңіз)?

1.

.

2

Қaндaй eкі нәрсe сaбaқты жaқсaртa aлдa (оқытудa дa, оқуды дa eскeріңіз)?

1.

2.Сaбaқ бaрысындa мeн сынып нeмeсe жeкeлeгeн оқушылaр турaлы мeнің кeлeсі сaбaғымды жeтілдіругe көмeктeсeтін нe білдім?        

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Әрiптi өрнек»

Оқу ісінің меңгерушісі:


Күні: 13.02.17ж

Сынып: 1 Ә сынып

Математика

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сынып жетекшісі:Алимова Замира

Сабақтың тақырыбы

Әріпті өрнек

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Әріпті өрнектер туралы түсінік беру; оқушы­ лардың­ әріпті өрнектерді құру, оқу және жазу дағ­ дыларын­ қалыптастыру; таңдау әдісі арқылы әріпті өрнектің мүмкін болатын мәнін табу.

Жетістік критерийлері

Әріпті өрнектер туралы түсінік береді;

оқушылардың әріпті өрнектерді құрады, оқу және жазу

дағдыларын қалыптастырады; таңдау әдісі арқылы әріпті өрнектің мүмкін болатын мәнін табады.

Пәнаралық байланыс

Жаратылыстану, дүниетану, орыс тілі, ағылшын тілі

Тілдік мақсат


Әріпті өрнек-


Тілдік терминология


Алдыңғы білім:

Бөліктер және бүтін


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

5 минут

Психологиялық дайындық.

Біз балдырған баламыз,

Құстай қанат қағамыз.

Дүниені аралап,

Оқып білім аламыз.


Оқушылар бұл сабақта “Әріпті өрнек” ұғымымен танысады. Белгісіз санды табу үшін оқушылар бұрын меңгер­ ген білімдеріне сүйенеді. Теңдіктің құрамындағы белгісізді санды таңдау тәсілімен немесе санның құрамына сүйеніп анықтайды.








Шаттық шебері





Әріпті өрнектер жазылған парақшалар

Сабақтың ортасы

15 минут











Дескриптор

Кіріспе тапсырма. Сабақты топпен жұмыс істеуден бастау. Әр топқа ламинатталған қағаздарды және маркерлерді таратып беру. Сыныпқа кестені көрсетіп таныстыру. Оқушылардан бос торкөз дермен өрнектер құрастыруды сұрау.


1-қосылғыш

2-қосылғыш

Өрнек


1

+1

8




6




Тапсырмаға байланысты өрнектер құрастыра алады

Қосудың компоненттерін біледі


Таныстырылым, оқулықпен жұмыс



бір аптаға арналған сабақ кестесі;


Сергіту сәті

2 минут



Сергіту сәті.
Тарсылдатпай едендi

Орнымыздан тұрып ап

Жүгiрейiк бiр уақ.

Бiр, екi, үш, бiр, екi, үш.

Аяқты алға созайық

Тiк көтерiп, қозғайық.

Тым сылбыр да болмайық

Алға қарай озбайық.

Бiр, екi, үш, бiр, екi, үш.

Сергіту сәтіне арналған жинақ



Аяқталуы

15 минут

















Дескриптор





Жазылым

Дәптермен жұмыс
















Дескриптор


.


Әріпті өрнектерді құрастырады.

Берілген әріптің орнына кез-келген әріпті қолдануға болатынын біледі және түсіндіреді



— Біз сандарды қосқан кезде орындарын қалай ауыстыра аламыз? Мысалы, 5 + 3-ті 3 + 5-ке ауыс­ тыруға болады.

— Азайтуда сандардың орындарын ауыстыруға бола ма? Неге?

— 12 – 11 өрнегін 11 – 12 деп ауыстыруға бола ма? Неге?

— Қалай ойлайсыңдар, 12 – х өрнегін х – 12 деп ауыстыруға бола ма? Неге?

— Екі өрнектегі х-тің орнына бір санды қойып көрейік. Мысалы, 3-ті. Не шықты?

Берілген тапсырма жауабына х – 12 және 11 – х өрнектері алынбайды деген тұжырымға жетелеңіз.

Жауабы:

ә) 8 + х, х + 8; х + 2, 2 + х;

б) 12 – х; х – 11;

в) 100 – х; х – 20.



Өрнек құрастыра біледі



Оқулық, дәптерлер.



Тапсырмалар



Сабақтың соңы

3 минут


Рефлексия

Басбармақ әдісі



Кеменің суреттері

Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?

«Смайлик» әдісі арқылы тексеремін











Смайликтер және т.б.

Қосымша тапсырмалар

Өзге ғаламшарлықтарға көмектес. Оқушылар теңдіктердегі белгісіз санды табады. Санды таңдау тәсілімен белгісіз санды тауып, теңдік пен белгісіз санның мәні болатын сандарды сызып сәйкестендіреді.


Оқушылар сабақ соңында:

санды және әріпті өрнектерді ажырата біледі;

әріпті өрнектерді әртүрлі тәсілмен оқуды үйренеді.

Сабақ тақырыбын меңгеру деңгейін бағалау үшін сұрақтар қоямыз:

— әріпті өрнектердің санды өрнектерден айыр­ машылығы неде?

— 7 + b әріпті өрнегін әртүрлі тәсілмен оқыңдар.

— 7 – b әріпті өрнегін әртүрлі тәсілмен оқыңдар.

— 7 + b өрнегіндегі b-ның орнына қандай әріпті қоюға болады? b-ның орнына қандай сан қоюға болады?

— 7 – b өрнегіндегі b-ның орнына қандай әріп пен сан қоюға болады?



Қaндaй eкі нәрсe тaбысты болды (оқытудa дa, оқуды дa eскeріңіз)?

1.

.


2


Қaндaй eкі нәрсe сaбaқты жaқсaртa aлдa (оқытудa дa, оқуды дa eскeріңіз)?

1.


2.Сaбaқ бaрысындa мeн сынып нeмeсe жeкeлeгeн оқушылaр турaлы мeнің кeлeсі сaбaғымды жeтілдіругe көмeктeсeтін нe білдім?




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 1 класс

Скачать
Әрiптi өрнек

Автор: Уразымбетова Шалхар Памировна

Дата: 16.10.2017

Номер свидетельства: 432706
