kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Процент тақырыбына есеп шығару

Нажмите, чтобы узнать подробности

процент тарауын қайталауға арналған ашық сабақ.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Процент тақырыбына есеп шығару»



Аты-жөні

Тлеубердинова М.А

Пәні

Математика

Сыныбы

5»Ә» сынып

Күні


Сабақтың тақырыбы

«Пайыз» тақырыбына есептер шығару

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: бөлшекті пайызға және пайызды бөлшекке айналдыра алады.

Оқушылардың басым бөлігі: бөлшекті пайызға және пайызды бөлшекке айналдыруды қолдана отырып, мәтін есептерді шығара алады.

Кейбір оқушылар: пайызға қатысты өмірмен байланыстырып берілген күрделі есептерді шығарып, талдай алады.

Бағалау критерийлері

  • Бөлшектерді пайызға айналдырады

  • Пайызды бөлшек түрінде жазады


Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады: бөлшекті пайызға және пайызды бөлшекке айналдыру ережесін айта алады.

Пәнге қатысты сөдік қор мен терминдер: пайыз, жүзден бір бөлік

Диалогтар мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:

Пайызды бөлшек түрінде жазу үшін...

Бөлшектерді пайызға айналдыру үшін...


Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының «Қоғамдағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім» құндылығы негізінде оқушыларды патриотизмге, ынтымақтастыққа, азаматтық жауапкершілікке тәрбиелеу.

Оқыту құралдары

Есептер жазылған топшамалар,тақта,оқулық,суреттер

Сабақтың барысы

Мұғалімнің қызметі

Оқушының қызметі

Күтілетін нәтиже

І. Ұйымдастыру бөлімі

  • Амандасу;

  • түгендеу;

  • оқушылардың назарын сабаққа аудару;

  • Психологиялық ахуал

  • Оқушыларды топқа бөлу


  • амандасу;

  • кезекшілік міндеттерін атқару;

  • сабаққа дайындалу;

  • шеңберге тұрады

  • топқа бөлінеді

Сабаққа даярлық ұйымдастырылып, оқушылардың зейінін аударуы

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

Оқушылардың өткен тақырыпты қаншалықты меңгергендігін тексеру.Үй тапсырмасы ауызша сұралады:

7.5

  1. 

  2. 

  3. 

  4. 

  5. 


1

69,1

0,32

0,4

2,56


а

й

з

п

й



П



А


Й


Ы


З



Оқушылар орындарынан тұрып, ауызша жауап береді.

1270

Шешуі: 100% - ( 35%+ 30% + 25%)=10%

Жауабы: Кептірілген жемістердің 10% проценті алхоры.



Берілген тапсырма бойынша салыстыруы, қорытындылауы.Тапсырма түріндегі есепті өз бетімен шығаруы.

ІІІ. Негізгі бөлім


ІІІ. Есептер шығару
Сонымен балалар, бүгін біз «Математика әлеміне » саяхат жасаймыз, ойынын ойнаймыз.Бүгінгі сабағымыз дәстүрден тыс яғни сайыс түрінде өтеді. Ол үшін сыныпты 3 топқа бөлеміз.Бүгінгі саяхат сабағымыз мынадай аялдамалардан тұрады.

  1. «Білімділер» аялдамасы

  2. «Қателер қалашығы» аялдамасы

  3. «Алмалы қалашық» аялдамасы

  4. «Қызықты сандар» аялдамасы

Қай топ есепті бірінші болып орындаса сол топқа 25 %,2-ші болып орындаған топқа 20%, 3-ші болып орындаған топқа10% , ең соңында орындаған топқа 5%, есебі дұрыс болмай қалған топқа 0% беріп отырамын.

Білімділер аялдамасы

Сандықшадағы сұрақтар

Әр топтан бір-бірлеп оқушылардан шығып,Алтын балық сұрақтарында

өткен ережелер бойынша сұрақтар қойылады,ауызша жауап береді.

  1. 1.Пайыз деп нені айтамыз?

  2. 2.Пайызды бөлшекпен қалай өрнектейміз?

  3. 3. Берілген санның пайызын қалай өрнектейміз?

  4. 4.Пайызы бойынша санды қалай табамыз?

  5. 5. Бөлшекті процентпен қалай өрнектейді?

  6. 6. Бөлінді бойынша бөлінгіш бөлгіштің неше пайызын құрайтынын қалай табамыз?

2. Карточкамен жұмыс





Енді келесі аялдамамыз

«Қателер қалашығы» аялдамасы

Қалашықтағы үйлер төңкеріліп орналасқан. Ол үшін үйлерді қалпына келтіру үшін үйлердің тапсырмаларын орындауымыз керек.Әр топтан бір оқушы шығады.










  1. Топқа

Дүние жүзі бойынша көмір өңдірудің пайызға шаққандағы үлесі мынадай:Еуропа (30%), Азия (25%) және Солтүстік Америка(25%).Құрылықтың қалған бөлігінде көмірдің қанша пайызы өңдірілді?

2. Мектепте барлығы 830 адам бар, Оның 80%-ы оқушылар.Мектепте қанша оқушылар бар?


  1. Топқа

Үшбұрыштың бір қабырғасы периметрдің 34% -ын,ал екінші 36%-ын құрайды.Үшбұрыштың үшінші қабырғасы периметрдің қанша пайызын құрайды?

  1. Мектепте 100 мұғалім жұмыс істейді.Оның 5%-ы математика пәнінің мұғалімдері. Мектепте қанша математика пәнінің мұғалімдері бар?

3-топқа

Ауа ластануының 70,6% -ын көліктер, 12,3% -ын қалдықтар мен химикаттар,10,3%-ын отынның жануынан бөлінген газ,ал қалған пайызды өнеркәсіптер құрайды.Өнеркәсіптер ауа ластануының қанша пайызын береді?

2.Емханаға барлығы 400 қорап дәрумен әкелінді, оның 40% мектепке берілді. Дәрумендердің қанша қорабы мектепке берілген.

«Алмалы қалашық» аялдамасына да жеттік.Енді оқушылар алмалы қалашық аялдамасында тест тапсырмасын орындаймыз.

Тапсырмалары:

1. Пайызды жай бөлшек түрінде жаз:

а) 40 ә) 1,6 б) 5,8 в)5,08

2. Есептеңдер: (5,23+6,47):78

а) 1.9 ә) 643 б)0.15 в)2,21

3.Өрнекті ықшамдап,мәнін табыңдар:

6,12у +  у – 0,32у,мұндағы у =5

а)36 ә)8,5 б)24,25 в)1,5


4. 970-тің 25%-ін табыңдар:

а)242,6 ә)242,5 б)242,7 в)242,4

5. Ондық бөлшекті пайызды жай бөлшекке айналдыр: 4,34

А)  ә)



«Қызықты сандар» аялдамасы келіп жеттік.Әр топқа есептер беріледі,соның мәнің сәйкесінше дұрыс тауып қою керек.


















Топқа бөлінеді.Сайыстың кезеңдерінен хабардар болады.














«Білімділер» аялдамасы


Сұрақтарға ауызша жауап береді.Алған білімдерін қолданады.

1.Бөлшектің жүзден бір бөлігі.

2.Пайыз белгісін алып тастап,пайыз санын 100-ге бөледі.

3. 1 % -ды беретін санды 100-ге көбейту керек






Жеке жұмыс

Бірін бірі бағалайды


























«Қателер қалашығы» аялдамасы

Үйлерді қалпына келтіру үшін тапсырмаларды орындау.

  1. Топқа

Шешуі: 100% - ( 30%+ 25% + 25%)=20%

Жауабы: Құрылықтың қалған бөлігінде көмірдің20% өндірілді.


2-Топқа

Шешуі: 100% - ( 34%+ 36%)=30%

Жауабы: Үшбұрыштың үшінші қабырғасы периметрдің 30% құрайды.


3-топқа


Шешуі: 100% - ( 70,6%+ 12,3%+10,3%)=6,8%

Жауабы: Өнеркәсіптер ауа ластануының 6,8% береді.
















«Алмалы қалашық» аялдамасы

Әрбір дұрыс жауап үшін бір алма тиесілі.














Тест тапсырмасының жауаптары


1. Пайызды жай бөлшек түрінде жаз:

а) 40 ә) 1,6 б) 5,8 в)5,08

2. Есептеңдер: (5,23+6,47):78

а) 1.9 ә) 643 б)0.15 в)2,21

3.Өрнекті ықшамдап,мәнін табыңдар:

6,12у +  у – 0,32у,мұндағы у =5

а)36 ә)8,5 б)24,25 в)1,5


4. 970-тің 25%-ін табыңдар:

а)242,6 ә)242,5 б)242,7 в)242,4

5. Ондық бөлшекті пайызды жай бөлшекке айналдыр: 4,34


А)  ә)



«Қызықты сандар» аялдамасы


Мұғалімнің сұрақтарына білімдерін пайдалана отырып жауап беруі.Талдау оқушылар жауабын салыстыруы.





















































Қателер қалашығы тапсырмаларын дұрыс орындауы күтіледі.

Жауабы: Құрылықтың қалған бөлігінде көмірдің20% өндірілді.


Жауабы: Үшбұрыштың үшінші қабырғасы периметрдің 30% құрайды


Жауабы: Өнеркәсіптер ауа ластануының 6,8% береді.












«Алмалы қалашық» аялдамасында тест тапсырмасы орындалуы күтіледі.




















































Қызықты сандар аялдамасында аз уақыт ішінде мәндерін тез орналастыруы күтіледі.


«Ғажайып үштік» аялдамасы

903

Егер тауардың 70% -ы сатылса,тауардың қанша пайызы қалды?

904

Астықтың 35%-ы жиналса,онда астықтың қанша пайызы жиналуы тиіс?

912

Жер бетінің 29,2%-ын құрлық,ал қалған пайызын су алып жатыр.Жер бетінің қанша пайызын су алып жатыр?

Есептерге әрбір топтан 1 оқушыдан шығады.

903

Шешуі: 100% - 70%=30%

Жауабы: Тауардың 30% қалды.

904

Шешуі: 100% -35%=65%

Жауабы: Астық 65% жиналды.


912

Шешуі: 100% - 29,2%=70,8%

Жауабы: Жер бетін 70,8% су алып жатыр



«Ғажайып үштік» аялдамасы әр топ орындарынан шығарып тақтаға шығарылуы күтіледі.

903

Жауабы: Тауардың 30% қалды

904

Жауабы: Астық 65% жиналды. №904

Жауабы: Жер бетін 70,8% су алып жатыр



IV.Үйге тапсырма.

1275

1.Теңіз суының 5% -і су.Теңіз суының неше бөлігі тұз?

2. Жер бетінің шамамен 71% -ін мұхиттар алып жатыр,Мұхиттар Жер бетінің қандай бөлігін алып жатыр?

1282

Сәуле бірінші күні кітаптың 25% -ін оқыды.Ал екінші күні бірінші күнге қарағанда кітаптың 3/20 –ін артық оқыды.Қалғаның келесі күндерде оқуға қалдырды.

  • Сәуле кітаптың неше процентін екінші күні оқыды?

  • Сәуле кітаптың неше процентін келесі күндерде оқуға қалдырды?

Үйге берілген тақырыпты толық оқып, есептерді дұрыс әрі ұқыпты шығарып келу.

1275

  1. Шешуі: 100% -5% =95%

Жауабы: Теңіз суының 95% тұз.

2) Шешуі: 100% -71% =29%

Жауабы: Мұхиттар Жер бетінің 29% алып жатыр

1282

Шешуі:

Жауабы: Екінші күні,қалған күндері




Тарау бойынша оқушылар алған білімдерін пайдалана отырып үй жұмысын толық орындап келеді.

V. Қорытынды

Сабаққа белсене қатысқан оқушыны бағалаймын.Оқушылар бүгінгі сабақтағы алған әсерлерін


Оқушылар бағаларын күнделікке қойдырады.Бүгінгі сабақта алған әзірлерін смайликтер арқылы көрсетеді.

Оқушылар бағаланады. Сабақ өз мақсатына жетеді.Оқушылар алған әсерлерін айтауы күтіледі.


































№ 20 орта жалпы білім беретін мектебі




«Бекітемін»

Математика пәнінің мұғалімі

________Мутиева С.Т.

« » 2014 ж


Сабақ жоспары


Тақырыбы:







Әдіскер:Жұматова М.С

Мұғалім:Мутиева С.Т

Машықкер:Әміржанова А.Ә.





Бағасы:


Математика пәнінің оқытушысы: Мутиева С.Т.


Математика пәні бойынша әдіскер: Жұматова М.С.


Қатысқандар:






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Процент тақырыбына есеп шығару

Автор: Тлеубердинова Мадина Ануарбековна

Дата: 03.06.2018

Номер свидетельства: 472080
