kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"Пайыз" ҚМЖ

Нажмите, чтобы узнать подробности

Пайыз тақырыбына арналған ашық сабақ қмж түрінде құрылды. Санның пайызын, пайызы бойынша санды табуға есептер шығару.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"Пайыз" ҚМЖ»

Математикадан қысқа мерзімді сабақ жоспары

Пән мұғалімі:

Сарбаева Жайнагуль Жанатовна БҚО, №14 ЖОББМ математика пәнінің мұғалімі

Сыныбы:

5 - сынып

Сабақтың тақырыбы:

Санның пайызын табу. (Есептер шығару)

Мақсаты:

Оқушыларға санның пайызын табуға есептер шығарту.

Күтілетін нәтиже:

А) Санның пайызын табу тәсілін біледі.

В) Оқулықтағы және ОЖСБ есептер шығарады, сыни ойлай алады.

С) Есептердегі қателерді түзетеді.


Керекті жабдықтар:

Стикер, флипчарт, ресурс парақтары, жұмыс дәптері, маршрут карта, микрокалькулятор, youtube.com сайтынан процент туралы видеороликтер

Сабақ жоспары

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің әрекеті

Оқушы әрекеті

Мұғалімнің формативті бағалауды қолдануы жөнінде түсіндірме

Кіріспе

Ұйымдастыру (1-3 мин)

Топқа бөлу (Әріптерден сөздер құрау, пайыз, сентум, бөлшек, сандар)

Үй тапсырмасы

Стикердегі диалог әдісін қолданамын.

№1286, 1297, Тарихи деректер


Сұрақ: 30 дың 10 пайызы

Жауап: 5,7

Сұрақ: 57 нің 10 пайызы

Жауап: 3

Сұрақ: 200дің 10 пайызы

Жауап: 9

С: 310ның 10 пайызы

Ж: 12,5

С: 125тің 10 пайызы

Ж: 20

С: 28дің 25 пайызы

Ж: 56,5

С: 36 ның 25 пайызы

Ж:31


С: 232нің 25 пайызы

Ж: 7



С: 360тың 25 пайызы

Ж: 25

С: 100дің 25 пайызы

Ж: 90

С: Тіктөртбұрыштың ені 6 см, ұзындығы 75 %-ға ұзын. Ауданы

Ж: шама мәнінің өсімін анықтауға болады.

С: Процентті пайдаланып

Ж:33

С: Процент туралы алғашқы түсінік қайдапайда болды?

Ж: жүз орнына процент белгісін салып, терген

С: 1685 ж Парижде коммерциялық арифметикаға нұсқаулық кітапта терушілер неден қате жіберген?

Ж: Нидерландалық Симон Стевин

С: Проценттік кестені енгізген кім?

Ж: проценттік есептеулер

С: Шамаларды салыстыруда, өсімдерді белгілеуде не қажет?

Ж: Үндістанда 5 ғ


Топқа бөлу арқылы сабаққа кіріседі. Үй тапсырмасын тексергенде бір-бірін тыңдайды, бірін – бірі тексереді.





Сұрақтар арқылы жауаптарын табады.









Диалог арқылы үй тапсырмасын бекітеді.

Оқушылардың жауаптарын бағалайды (қолдау, қолпаштау).

Тұсаукесер

Блум таксономиясы сұрақтар беру

Миға шабуыл сұрақтар:

1) Пайыз дегеніміз не?

2) Пайыз не үшін қажет?

3) Санның пайызын қалай қалай табамыз?

4) Санның пайызын табу өмірде керек пе?

Оқушылар сұраққа жауап беру арқылы өткен тақырыпты еске түсіреді.

Сабақтың мақсат – міндеттерін айтады.

Оқушылардың қалай оқу керектігін үйрену дағдыларын дамыту, жаңа сабақты өткен тақырыппен байланыстырып, сабақтың мақсат – міндеттерін таныстырып, күтілетін нәтижеге жетудің жолдарын қарастыруға мүмкіндік береді.

Негізгі бөлім


Оқулықпен жұмыс А деңгейі №1291;1294; В деңгейі №1300;









Падкаст көрсетіп, оқушылардың

сыни ойлауын стоп кадр арқылы бағалау


ОЖСБ 4 есеп








«Ойлан.Жұптас.Бөліс»

1291

  1. 12000 ның 12%-ы Ж:2240тг

  2. 5000 – ның 12%- ы Ж:5600тг

  3. 8000 – ның 12%-ы ж: 9760тг

1294 (Микрокалькуляторда орындау)

1300

2,5*60/100 =1.5 (Су)

2.5*19/100=0.475 (Сарымай)

1,5+0,475=1.975

2.5-1.975=0.525 (қант)


Есеп шығарады. Пайыздың пайдасы?


Берілген есептерді ауызша есептеп табу.





ОЖСБ

9228, 9226, 9227,9229 нұсқа

24 %-ы 96 – ға тең санды тап?


13 %-ы 1,69 –ға тең санды тап?

320 ның 30%-ын тап

430 – дың 45%-ін тап

№2 Есептің қатесін түзет:

Үш сан қосылды. Бірінші сан қосындының 25%-ын ,екіншісі 35%-ын құрайды. Егер үшінші сан екіншіден 2,1 –ге артық болса, осы сандарды тап.

Шешуі: Айталық, сандардың қосындысы х болсын. Онда, 1 – сан 0,25х

2-сан 0,35х

3 –сан 0,35х+2,1

0,25х+0,35х+(0,35х+2,1)=х

x=4,2


Кеңейтілген тапсырма:


90л мұнайда 10% қышқыл бар,. Қышқылдың концентрациясы 5% болу үшін қанша таза мұнай қосу керек?

Шешуі: 90*10/100=9қышқыл бар. Х литр таза мұнай қоссақ : 9=(90+x)*5/100 180=x+90 x=90л таз мұнай қосу керек.

  1. Білім

  2. СТО

  3. Ойлау

  4. Шешімдері анықталмаған

  5. Бастапқы және соңғы нүктелер арасындағы өзара әрекет

№2 Есептің қатесін түзет:

Үш сан қосылды. Бірінші сан қосындының 25%-ын ,екіншісі 35%-ын құрайды. Егер үшінші сан екіншіден 2,1 –ге артық болса, осы сандарды тап.

Шешуі: Айталық, сандардың қосындысы х болсын. Онда, 1 – сан 0,25х

2-сан 0,35х

3 –сан 0,35х+2,1

0,25х+0,35х+(0,35х+2,1)=х

x=4,2


Топтар оқулықпен жұмыстанады.




Мысалды түсіндіреді. Формула жазады.

Ереже тұжырымдайды.






Жұпта сыни ойлау тапсырмасы


Бір – біріне түсіндіреді.




Жеке жұмыстанады.






Кеңейтілген тапсырма, дарынды және талантты оқушыларға тапсырмалар беру қосымша












Кейбір оқушыларға кеңейтілген тапсырмалар беремін. Қате есептер беріп, қатесін түзетеді.



Дарынды оқушылармен жұмыс.

Оқушылар өздері оқыған материалдармен жұмыстанып, олардың жұмысын бағдаршам арқылы бағалаймын.

Жасыл – көмектің қажеті жоқ,бәрінбілемін.

Сары – түсіндім, бірақ азадп көмек керек

Қызыл – түсінбедім, көмек бола ма?





Мадақтау арқылы бағалау. (Жарайсың!, Керемет!сенің қолыңнан келеді!)









Бағалау критериі арқылы бағалау

















Дәптерге смайлик суреті арқылы өзін бағалау







Қорытынды

(10 мин)



















Үйге тапсырма:

Сабақты аяқтау. «5 сұрақ»

Стикерде жазылған 5 сөзге сұрақ қою арқылы ия жоқ деген жауап алады.

Кері байланыс:

Санның пайызын табу үшін

%

Процент белгісі

Процентті жай және ондық бөлшекпен жазып, берілген санды осы бөлшекке көбейту керек.

Санның пайызын табу үшін пайызды қандай бөлшекпен орындау керек?


Санды енгізіп, процентті осы санға көбейтеміз.

Микрокалькуляторды пайдаланып, пайызды қалай табамыз?


Жай және ондық бөлшекпен



1292,1297


Сабақты стикердегі сөздер арқылы қорытындылайды.



Кері байланыста кестені сәйкестендіріп, тақырыпты қалайша меңгергендерін көрсетеді.



Формативті тест арқылы түсіну дәрежесін бағалау.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс

Скачать
"Пайыз" ҚМЖ

Автор: Сарбаева Жайнагуль Жанатовна

Дата: 23.02.2017

Номер свидетельства: 394898
