Пәні | математика | сыныбы | 5 б | күні | 17.11 .16 |
Тақырыбы: | Натурал сандарды жай көбейткіштерге жіктеу |
Мақсаты: | Оқушыларды құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеуге үйрету. Оқушылардың құрама сандарды жай көбейткіштердің көбейтіндісі түрінде жаза білу дағдыларын қалыптастыру.Тиімді әдіс-тәсілдер арқылы оқушылардың ой-өрісін кеңейту, өздігінен жұмыс істеу, іздену, шығармашылық қабілеттерін дамыту.оқушыларды нақтылыққа, ұқыптылыққа,дәлдікке тәрбиелеу. |
Күтілетін нәтиже | құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеуге үйренеді. Оқушылардың құрама сандарды жай көбейткіштердің көбейтіндісі түрінде жаза білу дағдыларын қалыптасады..Тиімді әдіс-тәсілдер арқылы оқушылардың ой-өрісін кеңейту, өздігінен жұмыс істеу, іздену, шығармашылық қабілеттерін дамыту. |
Сабақ кезеңдері уақыты | Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті | |
Ұйымдастыру (2мин) | Күннен, жерден нәр алған Біз - өмірдің гүліміз. қыркүйек басталған Сәтті болсын күніміз. Оқушылар өздеріне ұнаған түстерді ала отырып, сол түстер бойынша топтарға бөліну | Оқушылар іс-қимылдар арқылы қайталап айтады.
Оқушылар өздеріне ұнаған түстерін жұлдызшалар арқылы алады | Интерактивті тақта
жұлдызшалар |
Үй тапсырмасын тексеру (8 мин) | №303 парақтарын тексеру, №304,305тақтада орындау 1. 2-ге, 3-ке, 5-ке бөлінгіштік белгілері қандай? 2.Жай сандар деп қандай сандарды атайды? 3. Құрама сандар деп қандай сандарды атайды? 4. 1-саны қандай сан? | Оқушылар жеке сұраққа жауап береді. Әр топтан бір оқушыдан тақтаға шығып, үй есебін орындайды, басқа топ тексереді | тақта |
Ой қозғау (7мин) | Мына теңдік тура ма? 60=2·2·3·5 60 қандай сан? Көбейткіштердің әрқайсысы қандай сандар? Бұдан қандай қорытындыға келуге болады? Жауап болмаса, түрткі сұрақ Құрама санды жай көбейткіштердің көбейтіндісі түінде жазуға бола ма? Тақырыпты ашу. | 60 құрама сан Көбейткіштердің әрқайсысы жай сандар | Тақта |
Мағынаны тану (8 мин) | І тәсіл ІІ тәсілді оқып, бір-біріне түсіндіріп, тақатаға шығып қорғау | Тақтаға шығып қорғайды | Интерактивті тақта |
Оқулықпен жұмыс (10мин) | №670 №672 №676 | Жұптас, топтас, бөліс әдісімен тапсырманы орындайды | |
Қорытындылау Тест тапсырмасы: (8мин) | 1. 12 санының барлық бөлгіштерін тап: А) 12; 24; 36;... Ә) 1; 6; 12; Б) 1;2;3;4;6:12; В) 1;2;3;4; 8;12 2. 96 санын жай көбейткіштерге жікте: А) 25·3; Ә) 16·6 Б) 32·3 В) 24 ·6 3. Сандардың қайсысы 3-ке бөлінеді: 8568; 7776; 8694; 9963; 9087; 4686; А) 7776; 5306; 9963; 4986; Ә) Барлығы; Б) 9963; В) 8568; 7776; 8694; 9963. 4.Бірінші сан екінші санға еселік болатыны қайсысы: А) 3пен 43 Ә) 11 мен 11120; Б) 1120 мен 112; В) 15 пен 8. 5. 162 санын жай көбейткіштерге жікте: А) 81·2 Ә) 2·34 Б) 3 ·16 В) 9·18 | (жеке жұмыс,жұптық жұмыс) нәтижесін өздері экраннан көре отырып, бірінің жұмысын бірі тексереді. Жауаптары: 1.Б; 2. А; 3. Ә 4. Б; 5. | Парақшалар интерактивті тақта |
Рефлексия ( 2 мин) | Балаларға баспалдақ суреті салынған қағаз таратылып беріледі де, сол баспалдақтағы өзінің орнын белгілеу тапсырылады. Егер оқушы өзін сабақта жақсы сезініп, сабақты жақсы түсінсе, баспалдақтың ең биік жеріне күннің суретін салады.Ал егер сабақты дұрыс түсінбесе, сабақ ұнамаса, баспалдақтың төменгі жағына бұлттың суретін салады. Сабақта оқушының көңіл-күйі орташа болып, кейбір нәрселерді түсінбесе, онда баспалдақтың ортасына бір жағы ашық, бір жағы боялған бұлттың суретін салады. Осылайша оқушының өзін-өзі бағалауы мен мұғалімнің сабағы бағаланып, өзара кері байланыс жүзеге асырылады. | Оқушылар берілген баспалдаққа өздеріне ұнаған суретті салады | Баспалдақ суреті салынған парақшалар |
Не сәтті өтті | | | |
Не сәтсіз өтті | | | |