Просмотр содержимого документа
«" ?атынастармен байланысты есептерді салыстыру"»
Тақырыбы: Қатынастармен байланысты есептерді салыстыру
Сабақтың мақсаты: Оқушыларды қатынастармен байланысты есептерді салыстыра білуге үйрету; есеп шығару, есептеу дағдыларын жетілдіру; салыстырып, талдай білуге баул; тиянақтылыққа тәрбиелеу.
Әдісі: қайталау, талдау,сұрақ – жауап
Түрі: аралас
Көрнекілігі: кестелер, суреттер
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі:
Күнге қолдарыңды созыңдар. Күннің жомарт сәулелері ананың нәзік алақанындай аялайды, сипалайды, жылытады.Сиқырлы күн барлық өкпе мен мұңды ерітіп жібереді. Жүрегімізді жылу мен махаббатқа толтырады.
Барлығы: Күн жарығын алақанға саламын,
Жүрегіме басып ұстай қаламын.
Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді,
Болып кетер сонда дереу жан-жағым.
-Міне, жүрегіміздегіосындай жылумен сабағымызды бастаймыз. Бүгін «Білгенімізді қайталаймыз!» деген мақсатпен жұмыс істейміз.
ІІ. Үй жұмысын тексеру. № 7. Теңдеулерді шешу
ІІІ. Оқушы білімін жан – жақты тексеру.
Математикалық диктант.
1. Екі санның қосындысының мәні 46-ға тең. Олардың біреуі 6. Екінші сан неге тең?
(х + 6 = 46 46 - 6=4 0)
2. Екі санның айырмасының мәні 5. Сандардың біреуі 24. Екінші сан неге тең?
( х – 24 = 5 24 + 5 = 29)
3. 12 және 7 сандарының қосындысының мәнін табыңдар. (12 + 7 = 19)
ІҮ. Мақсат қою кезеңі: Сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау
Ү. Жаңа сабақ. №1. Есептерді салыстырып және шығару.
А) Ш: 4 х 2= 8 Ж: біз 8 теңдеу шештік
Ш: 4 х 2 = 8 Ж: 8 теңдеу шешілді
Ә) Ш: 60 : 3 = 20 Ж: 20 минут жаттығу жасады
Ш: 60 : 3 = 20 Ж: 20 минут жаттығу жасады
Б) Ш: 9 х 2 = 18 Ж: 18 машина бар
Ш: 18 : 2= 9 Ж: 9 қуыршақ бар
В) Ш: 9 + 5 = 14 Ж: 14 қыз бала бар
Ш: 14 -5 = 9 Ж: 9 ұл бала бар
№2. Мысалдарды шығару:
4 х 6 = 24 5 х 6 =30 (48+12):6= 10 80-7 х 8 =24
9 х 4= 36 5 20= 100 (36-27) : 3= 3 5 х 7 + 65= 100
3 х6 =18 8 х 2 = 16 (24+16) : 8 = 5 90-6 х 9 = 36
№3. Екі шаршы сыз: біріншісінің қабырғасы 2 см, ал екіншісінің қабырғасы одан 2 есе артық. Екінші шаршының периметрі біріншіге қарағанда қанша артық? 2 х 2 = 4 см
Р 2см+2см+2см+2см = 8см
4 х 2см = 8см
Р 4см+4см+4см+4см = 16см
4 х 4см = 16см
Ш: 16 – 8 = 8 Ж: 8см артық
Сергіту сәті.
Қостық біз, көбейттік біз, Қатты шаршап кеттік біз.
Кәне, тұра қалайық, Қимылдасын қол-аяқ.
Кірпікті де қағайық, терең демді алайық,
Орнымызға отырып, Сабаққа назар салайық.
№4. Жұппен жұмыс.
74 : = 8 (қалд. ) 125см= м дм см
65 : = 7(қалд. ) 540см= м дм
85: =9(қалд. ) 42дм = м дм
ҮІ. Сабақты бекіту: №5. Есепті шығару:
Ш: 7 х 8 + 21 = 77 Ж: жарысқа барлығы 77 бала қатысты, 35 қыз бала кем
56 – 21 = 35
ҮІІ. Сабақты қорыту: Шығармашылық тапсырма беру
ҮІІІ. Үйге тапсырма:№6,7 Теңдеулерді шешу, есептер шығару