kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Есептерді шешуде координаталарды қолдану

Нажмите, чтобы узнать подробности

Координаталары бойынша есеп шығарады, формуланы анықтайды, нүктені табады, теңдеуін жазады.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Есептерді шешуде координаталарды қолдану»

Сыныбы

8

Пәні

Геометрия

Сабақ тақырыбы

Есептерді шешуде координаталарды қолдану

Мақсаты

Координаталары бойынша есеп шығарады, формуланы анықтайды, нүктені табады, теңдеуін жазады.

Түйінді идеялар

Сабақтың маңыздылығын ұғынады және бағалайды.

Есептер шығару арқылы практикалық дағдысын дамыту

Оқыту нәтежиелері

Жекелей,топпен жұмыста оқушылар координаталары берілген кез келген түзудің теңдеуін жазады, түйіндейді.

Көрнекіліктер

Оқулық,презантация кеспе қағаздар, А4 қағаздары

Сабақ барысы

Уақыты

Әдіс-Тәсілдер

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Сабақ кезендері

1-кезең

Қызығушылықты ояту

-ұйымдастыру

-үй тапсырмасын тексеру

-қарастырылған

Тақырып бойынша

Бұрынғы білім еске

Түсіріледі

-белсенді әрекетке

Жұмылдырылады

-ойлау жұмысына

ынталандырылады

2 мин

Психологиялык

ахуал

Қайталау сұрақтары

Орындарынан тұрып бір-біріне жылы сөз айту


2-3 мин

Топка бөлу санау арқылы

Топ аттары төртбұрыш түрлері.

Топ жетекшілерін сайлауды ұсыну

Келісетінтерін,

Сенетіндіктерін

білдіреді


3 мин

Үй тапсырмасын

тексеру


Үйге берілген есепті оқушылар оқулықпен жұмыс жасағанда аралап көру

Топта бір-бірінің жұмыстарын тексеру салыстыру

Бағалау парағыда

Сәйкесінше

бағалау

5 мин


1.Әр оқушыға өткен жаңа тақырып бойынша есептер беріледі


1.Жекелей жауап береді

2.Сұрақ-жауап


Әр дұрыс

Жауапқа 2

Ұпай беріледі



№2-кезең Мағынаны ажырату

- оқушылар өз тәжірибелері арқылы жаңа білім туралы өзіндік түсінік пен пікір қалыптастырады

10 мин

Кординаталары бойынша шығарған есептерді формулаларды еске түсіру

Оқулықтан есеп формуласымен

Оқулықпен жұмыс 224 226

Топта пікірлесіп есептірді шешеді


Топқа берілген ұпайды топ мүшелері бөліседі

2-3

Сергіту сәті

сергіту жаттығуы отырып тұру

Мұғалімге ілесе жаттығу әрекеттерін жасайды


5 мин

Өзіндік жұмыс

Төрт топқа төрт түрлі есеп беру бірінші жеке-жеке сонсоң жұппен сонсоң топпен талқылау 230, 231, 232, 233

Топта пікірлесіп есептерді шешеді жұппен тексереді топпен салыстырады.


10 мин


Оқушыларды өз топтарына қайтарып,шығарып алып келген есептерінің дұрыс,қателігін талқылауды ұсыну

Оқушылар өз топтарына келіп шығарған есебінің шығару жолын топ мүшелеріне түсіндіреді


3-кезең Ой-толғанық

Анализ,өз ойлары мен түсініктерін өздері игерген мәліметтері арқылы жеткізеді; синтез,бір-бірімен ой бөліседі сабақ қорытындысы

3 мин

Шығу парағы

Функционалдық сауаттылыққа есеп Квадрат

Жекелей сұрақтарға жауап береді

Сабақты бағалайды кері байланыс Үміт ағашы


3 мин

Бағалау

Әр топтың бағалау парағы бойынша ортақ қорытынды шығару

Бағалау пікірлерін білдіреді,келісім береді



 Оулықтағы мысалды талдау.

__________________________________________________________________________________________________________________________________

Түзудің бұрыштық коэффициенті

МЫСАЛ:

  • xOy координаталар жүйесінде А(1.5; 1) және B(2.5; 2.5) нүктелері берілген, осы нүктелер арқылы жүргізілетін түзудің бұрыштық коэффициентін табыңыз, κ=?

Шешуі:

κ = (y2 - y1)/(x2 - x1) κ = (2.5 - 1)/(2.5 – 1.5) κ = 1.5

теңдеуі



Түзудің бұрыштық коэффициенті арқылы түзудің теңдеуін табу

МЫСАЛ:

  • xOy координаталар жүйесінде А(1.5; 1) және B(2.5; 2.5) нүктелері берілген, осы екі нүкте арқылы өтетін түзудің теңдеуін табыңыз

Шешуі:

(y-y1)/(x-x1) = (y2 - y1)/(x2 - x1)



Түзудің жалпы теңдеуі

Алдын шыққан теңдеуді ықшамдайық:

(y-y1)/(x-x1) = (y2 - y1)/(x2 - x1)

(y-y1)(x2 - x1) = (x-x1)(y2 - y1)

(x2 - x1)y - y1(x2 - x1) = (y2 - y1)x - x1(y2 - y1)

(y2 - y1)x + (x1-x2)y + y1(x2 - x1) - x1(y2 - y1) = 0

y2 - y1 = a, x1-x2 = b, y1(x2 - x1) - x1(y2 - y1) = c деп алайық:

ax + by + c = 0 – түзудің жалпы теңдеуі

Түзудің жалпы теңдеуі

МЫСАЛ: №231 Үшбұрыштың А(-2;2) және B(1;4) , С(0;0) төбелері берілген, үшбұрыштың қабырғаларының және медианаларының теңдеуін жаз.

Шешуі:












(y-y1)/(x-x1) = (y2 - y1)/(x2 - x1)

Алдын жеткен жеріміздегі теңдеуді қолданып, ықшамдасақ болғаны. Тек түзудің жалпы теңдеуі формасына келтірсек болды:


МЫСАЛ: №232 А(11; 15) және B(2;3) нүктелерінен өтетін түзу бойынан абциссасы 5-ке тең С нүктесінің ординатасын тап.

Шешуі:















Топтық жұмыс.

Үш топқа бөлініп, бірінші топ бұрыштық коэффициентті қорытындылап берсін. Екінші топ түзудің теңдеуін қорытындылап берсін. Үшінші топ түзудің жалпы теңдеуін қорытындылап берсін.



V. бағамдау-бағалау


Сабақтың мақсатына қалай қол жеткізгендігің туралы эссе жаз.

__________________________________________________________________

__________________________________________________________________

__________________________________________________________________


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс

Скачать
Есептерді шешуде координаталарды қолдану

Автор: Шаммухамбетова Назигуль Габитханқызы

Дата: 08.04.2017

Номер свидетельства: 407708
