Күні: 13.12.2016 сыныбы: 9 «Г» пәні: алгебра |
Тақырыбы | Геометриялық прогрессияның п-ші мүшесінің формуласы |
Мақсаты | Оқушылар геометриялық прогрессияның п-ші мүшесінің формуласына есептер шығару арқылы ойын жеткізе білуге үйренеді, топпен тапсырмалар орындауға пайдаланады |
Жалпы мақсат | Тапсырмалар бойынша атқарушы ұғымын меңгерте отырып тапсырмаларды орындауда машықтандыру және тақырып ұғымын, түрлерін ажыратуға дағдыландыру. |
Күтілетін нәтиже | Топпен жұмыс істеу арқылы өзгелерді тыңдай білуге , тиянақтылыққа, ұқыптылыққа үйренеді. |
7 модульдің қолданылуы | “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”. |
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | Кім жылдам?, Ойлан тап, Кім мықты? |
Қолданылатын ресурстар | Маркерлер, портреттер, тақта, стикерлер. |
Ұйымдастыру кезеңі | Сәлемдесу Түгелдеу Топқа бөлу | Әр топ өз орнына отырып сабаққа дайындалады |
Сабақ кезеңдері | Тапсырма | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті |
Білім Қызығушылық тарын ояту | Үй тапсырмасын тексеру. | №204 Қайталау сұрақтарын оқушылар арасында өткізу. Геометриялық прогрессия дегеніміз не? Геометриялық прогрессияның анықтамасының формуласы қандай? Геометриялық прогрессияның еселігін қалай табамыз? Геометриялық прогрессияның қасиетін айтыңдар. №204 1;3;9;27;.... болады 1;8;27;64;... болмайды 1; болады 1; болмайды | Оқушылар мұғалім тарапынан берілген сұрақтарға жауап береді. |
Түсіну | Жаңа тақырыпты түсіндіру: | Геометриялық прогрессияның екінші мүшесінен бастап кез келген мүшесі оның бірінші мүшесіне мен дәреже көрсеткіші алдыңғы мүшенің реттік нөмірі болатын еселікке көбейткенге тең. Геометриялық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласы  1-мысал: бірінші мүшесі 6-ға, ал еселігі -ге тең геометриялық прогрессияның алтыншы мүшесін табайық. 2-мысал: төртінші мүшесі -ге, ал алтыншы мүшесі -ге тең геометриялық прогрессияның алғашқы екі мүшесін табайық.  Екінші теңдікті бірінші теңдікке бөлеміз. | Оқушылар мұғалімді мұқият тыңдап отырады. |
Қолдану | Кім жылдам? Оқулықпен жұмыс | № 207 І топ: а)  №1 карточка 3, 12,... геометриялық прогрессияның еселігін және ті тап.  IІ топ: ә)  №2 карточка 18,6,... геометриялық прогрессияның еселігін және ті тап. №208 ІІІ топ: а)   №3 карточка 8,-16,... геометриялық прогрессияның еселігін және ті тап. ІҮ топ: ә)   №4 карточка -32,-16,... геометриялық прогрессияның еселігін және ті тап. | Тақырыпты меңгере отырып жаттығу жұмыстарын орындау арқылы, үйренген формулаларын қолданады. |
Талдау | Ойлан тап | Әр топтың тапсырмасын тақтаға іліп қоямын. Топмүшелері тақтаға шығып, тапсырманы орындау керек. І топ: Толықтыру:     ІІ топ: Таңдау: 5.   2. 4. 1.  3.  ІІІ топ: Cәйкестендіру: 5.  2. 1. ІҮ топ: Толықтыру:     | Топмүшелері тапсырманы топпен бірлесіп орындайды. |
Жинақтау | Кім мықты? | Әр топқа формула жазылған қиынды беремін, олар қиындыларды құрастырып, формуланы анықтамасымен айтып беру керек. І топ: геометриялық прогрессияның қасиеті ІІ топ: геометриялық прогрессияның -ші мүшесінің формуласы ІІІ топ: геометриялық прогрессияның еселігін табу формуласы ІҮ топ:  геометриялық прогрессияның -ші мүшесінің формуласы | Топмүшелері тапсырманы бірлесіп орындап, топтан бір оқушы түсіндіріп айтып береді. |
Бағалау | Өзін-өзі бағалау бағалау парақшалары | Бағалау парақшасы мен бағалау шкаласын тарату | Өзін-өзі топпeн бағалайды, топбасшылары топмүшелерін бағалап отырады. |
Рефлексия | Кері байланыс. | Не сәтті өтті? Не сәтсіз болды? Нені дамыта алар едім? | Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасап, стикерге жазып түсінік парағына жапсырады |
Үй тапсырмасын беру. | №209-210 | Үй тапсырмасын түсіндіремін. Күнделіктеріне жазып алуын айтамын. | Оқушылар үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады. |