Берілген жоспарда диаграмманы салуда пропорцияны қолдану тәсілдері көрсетілген.
Просмотр содержимого документа
«Диаграмма салуда пропорцияны қолдану»
Пән: Математика
Сынып: 6
Күні:
Сабақтың тақырыбы: Диаграмма салуда пропорцияны қолдану
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: оқушыларға диаграмма салуда пропорцияны қолдану жөнінде білім беру
Дамытушылық: алған білімдерін есептер шығаруда, өмірде қолдана білуге үйрету:
Тәрбиелік: оқушыларды ұқыптылыққа, ізденімпаздыққа, салауатты өмір салтын насихаттауға тәрбиелеу
Көрнекілік:слайд
Сабақтың типі: жаңа материалды оқыту
Сабақтың түрі: теориялық білім беру.
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі: а) оқушыларды түгендеу.
ә)оқушылардың сабақта жұмыс істеу дайындығын тексеру.
II. Жаңа материалдарды игеру кезеңіне дайындық
Жаңа материалдың тақырыбын, мақсатын хабарлау.
III. Жаңа материалдарды игеру кезеңі:
Шамаларды көрнекі түрде салыстыру үшін диаграмманы қолдануды 5 сыныптан білеміз
360
-- 100
360
3,6
олай болса, 
Қоспаның күміс- 45
, мыс – 30 
?
3,6
360

![]()
Енді пропорцияны қолданамыз
Мысалы: 40ц, 8ц және 32ц болатын массаларды дөңгелек диаграммада кескіндейік.
Шешуі:40+8+32
80 ц----360
1ц--
Сәйкес сектордың бұрышын сол массаға бөлу арқылы табуға болады 40 ц сәйкес сектор бұрышын х
арқылы
40ц-- х
, 8ц--у
k
сонда мынандай пропорция аламыз

Осыдан
; х
; у
; k

![]()
IV Жаңа материалды оқулықтан есептер шығару арқылы бекіту.
Салауатты өмір салтын насихаттау «С» витамины туралы оқушылардың ойларын тыңдау, сұрақ қоя

VI Оқушыларға үй тапсырмасын және оны орындауға нұсқау беру кезеңі.
Үйге
2) Шығармашылық жұмыс (өткен оқу жылында басқадай есептегенбіз) өздерінің 1 күнгі режимдерін диаграммаға компьютермен салып келу