Просмотр содержимого документа
«7 -сынып. ?стеуден ?ткенді ?айталау »
Аты-жөні: Онор Алтынгуль
Оқыған оқу орны: Астана қаласы, Еуразия Ұлттық Университеті, филология факультеті.
Мамандығы: Қазақ тілі және әдебиеті пәндерінің оқытушысы
Қызмет орны: Астана қаласы, №58 мектеп-гимназиясы
Сабақтың тақырыбы: Үстеуден өткенді қайталау
Мақсаты:Білімділік:Оқушылардың үстеуден алған білімдерін нығайту, тиянақтау, бір жүйеге келтіріп қорыту,теориялық білімдерін практикамен ұштастыру,оқушы білімін есепке алу;
Дамытушылық:әдеби жанрлардың түрлерінен мысалдар келтіруарқылы оқушының әдебиетке деген қызығушылығын арттыру ізденімпаздыққа, шығармашылық қасиеттерін қалыптастыру, тіл байлығын жетілдіру;
Тәрбиелік: оқушыларды адамгершілікке, ізеттілікке, әдептілікке, шапшаңдыққа тәрбиелеу, ұлттық құндылықтарды қадірлеуге баулу, өз тілін, елін,жерін сүюді үйрету.
Сабақтың типі: қайталау сабағы
Сабақтың түрі: жарыс сабақ
Әдісі: Сын тұрғысынан ойлату әдісінің элементтерін пайдалану
Көрнекілігі: тестік карточкалар , поэзиялық прозалақ шығармалардан үзінділер, мақал-мәтел, жұмбақ, жаңылтпаш жазылған карточкалар, оқушы білімін есепке алатын бағалау сигналдары , слайд;
Сабақтың барысы: Ұйымдастырылуы.
-Сәлеметсіңдерме , балалар?
-Кезекші кім?
-Үйге қандай тапсырма берілді?
-Жақсы. Сабағымызды бастамас бұрын бүгінгі сабақтың мақсатымен таныстырып өтейін.
-Сонымен қатар бүгінгі біздің сабақ әдеттен тыс сабақ. Бізде қонақтар отыр. Сол себепті бір-бірімізге игі тілектер айтайық!
-Жақсы күнделіктерің 4 пен 5 ке толсын. "Күнделік" сөзі неше буыннан тұр. Және алғашқы буыны қайсы?
"Адам-өз өмірінің суретшісі. Ол өмірді сырлап б ояуға, оған ажар беруге, түр беруге, оны әшекейлеп өрнектеуге еңбек етеді.",-деген екен жауынгер ақын Б.Бұлқышев.
Күй. С.Тұрысбеков "Көңіл толқыны "
-Ал, балалар, Б.Бұлқышевтың бұл сөзін қалай түсінесіңдер?
Жақсы.
Ал,еңбек ету үшін, адамның ажарлы өмір сүруі үшін не керек деп ойлайсыңдар?
-Білім.
-Ендеше, бүгінгі сабағымызда ойлау сатыларына "Адам-керуен,өмір-жол" дегендей жолға шығамыз. Ол үшін топқа бөлініп отырмыз. Екі топқа ат қояйық ! "Намыс" , "Жігер" болсын. Әрбір тапсырмаларға мен бағалау сигналдарын беремін.Қай топ көп жинаса, сол топ жеңіп менің қолымдағы "Астана бәйтерек" монументіне билетті ұтып алады.
Ендеше іске сәт!
Мағынаны ашу сатысы.
-Сонымен , жолға шықтық. Жолдағы ережелерді сақтап, бағыт сілтеуші не?
-Бағдаршам. Олай болса, бүгінгі бағыт сілтеушілерің мен, ал сиқырлы бағдаршам түстері сендерді ойлау сатыларына шақырады.
-Балалар, қандай түс?
-Ақ түсті көрген кезде көздеріңе не елестейді?
-Жалпы-ақ түс шексіздік ұғымына сай келеді. Адам баласының алар ұғымы өте шексіз.
-М:-Ендеше сол шексіздіктің бірі-үстеу.
"Қайталау-оқу анасы"-
Деген халық данасы.
Білімді болсақ егер біз,
Ешкімнің болмас таласы.
Олай болса, балалар,
Қане қалыс қалмаңдар.
Қайталайық үстеуді
Босқа қарап тұрмаңдар,-дегендей бүгінгі сабақтың тақырыбы-