Сабақтың тақырыбы: | Рационал сандарды көбейту және бөлу. |
Сабақтың мақсаты: | білімділік: өзара кері өрнектер ұғымы; рационал өрнектерді көбейтужәне бөлу алгоритмдермен таныстыру; дамытушылық: оқушылардың теориялық білімдерін есептер шығаруда қолдану дағдыларын қалыптастыру, математикалық сауаттылығын дамыту, өз ойын жеткізе білуін және ой-өрісін дамыту; тәрбиелік; оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жауапкершілікке, өз бетінше жұмыс істеуге, өзін-өзі басқаруға тәрбиелеу. |
Сабақтың типі: | жаңа тақырыпты меңгерту. |
Сабақтың түрі: | жарыс сабақ. |
Сабақтың әдісі: | сұрақ-жауап, топтық жұмыс. |
Сабақтың құралдары мен көрнекілігі: | оқушылардың орындайтын тапсырмалары, бағыт парақтары, оқулық, тексеру кілттері, бағалау парағы, математика оқулығы, топтамалар, баға критериялары, топ ережесі, слайдтар. |
Пән аралық байланыс | геометрия, әдебиет, биалогия |
Сабақтың барысы: | 1.Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. 2.Сабаққа дайындықты тексеру. 3.Зейінді сабаққа аудару. 4. Топқа бөлу. |
Үй жұмысын | сәйкестік стратегиясы арқылы тексеру. Сәйкестік тесті 1.а2-b2= 1. a3-3а2b+3ab2- b3 2.(a-b)2= 2. (a-b)(a+b) 3.(a+b)2= 3. (a-b)(a2+ab+b2) 4.(a-b)3= 4. a2-2ab+b2 5.(a+b)3= 5. a3+3a2b+3ab2+b3 6. а3-b3= 6. a2+2ab+b2 7. а3+b3= 7. (a+b)(a2-ab+b2) |
Жаңа тақырыпты түсіндіру: | Рационал бөлшектерді көбейту үшін мына алгоритмді қолданамыз: 1) бөлшектердің алымдарын жеке және бөлімдерін жеке көбейтеміз; 2) алымдарының көбейтіндісін алымына, бөлімдерінің көбейтіндісін бөліміне жазамыз; 3) мүмкін болған жағдайда қысқартуды орындаймыз. 1-мысал. және рационал бөлшектерінің көбейтіндісін табайық. 2-мысал. бөлшегін бөлшегіне көбейтейік. Екі санның көбейтіндісі 1-ге тең болса, онда олар кері сандар деп аталады. 3-мысал. бөлшегін бөлшегіне бөлейік. |
Оқулықпен жұмыс | есептер шығару: №270, 271 |
Деңгейлік тапсырма | Ой толғаныс А. 1) ∙ 2) : B. 1) ∙ 2) : C. 1) ∙ 2) : |
Сабақты қорытындылау | Тест тапсырмасы Көбейтуді орындаңдар: * А) ; В) ; С) ; D) Өзге жауап. Көбейтуді орындаңдар: * А) ; В) ; С) Өзге жауап ; D) . Бөлуді орындаңдар: А) ; В) ; С) 2 D) Өзге жауап. Ықшамдаңдар: ; B) ; C) ; D) . |
Сергіту сәті: | Дене шынықтыру пәнінен жеңіл атлетиканың түрлерін ата: жүзу, жүгіру, секіру, лақтыру. |
«Жедел хат» тапсырмалары: | Құттықтау хат |
| Не білеміз? Не білдік? Не үйрендік? Не білуіміз керек? «Ел бірлігі» - біздің барша табыстарымыздың кілті. «Нұрлы Жол» - әлемінің ең дамыған 30 елінің қатарына бару жолындағы біздің ауқымды қадамымыз. «Мәңгілік Ел» - елді біріктіруші күш, ешқашантаусылмас қуат көзі. Бүгінгі сабақта қойылған негізгі мақсат – рационал сандарды көбейту және бөлуге есептер шығарудың әр түрлі әдістерін жүйелі түрде үйреніп, білімімізді одан әрі жетілдіре түстік. «Білімді, бәсекеге қабілетті бола отырып, «Нұрлы жол» арқылы бірлігіміз бен ісіміз өркендеген мәңгілік еліміздің мәртебесін асқақтата берейік» деп сабағымызды аяқтаймыз. |
Рефлексия: | Рефлексия «Болашақ ағашы» Енді «Болашақ» ағашын отырғызайық. (Тақтада ағаштың суреті) Ағаш діңі жаңа сабақта өтілген тақырып, жасыл желек – экология, ал ағаштың жемісі сіздің алған білімдеріңіз мен тілектерін (оқушылар өздері таңдаған алманы алып, тақтада тұрған ағашқа жапсырады). |
Сабақты бағалау | Сабақты бағалау парағын толтыру. |
Үйге тапсырма беру: | № 273, 274. |
Қолданылған әдебиеттер: | «Алгебра» 7 сынып оқулығы, А.Әбілқасымов. «Алгебра» дидактикалық материалдар. |