Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.4.1.4 Ішкі жиын ұғымын меңгеру; 5.4.1.5 жиындар арасындағы қатынастардың сипаттамасын анықтау (қиылысатын және қиылыспайтын жиындар); |
Сабақ мақсаттары | Жиындар арасындағы қатынастарды сипаттамасын анықтайды және ішкі жиын туралы біледі. |
Бағалау критерийлері | Оқушылар мақсатқа жетті, егер: |
Тілдік мақсаттар | Пәнге қатысты лексика мен терминология - жиын, ішкі жиын; - жиынның элементі; - тиісті, тиісті емес; - бос жиын; - жиындардың қиылысуы, бірігуі; - Эйлер-Венн дөңгелектері; - oртақ элемент; - тең жиындар; - шектеулі жиындар; - шектеусіз жиындар Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер - а элементі А жиынына тиісті (а А); - а элементі А жиынына тиісті емес (аА); - А және В жиындарының қиылысуы деп (АВ) …; - А және В жиындарының бірігуі деп (А В)…; - ... А және В жиындарының ортақ элементі болып табылады; - В жиыны А жиынының ішікі жиыны болады (А); - А жиыны … элементтерінен тұрады. |
Құндылықтарды дарыту | Сабақта меңгерілген білімді жеке жұмыс орындау кезінде математикалық тілді дұрыс әрі нақты қолдана алу, бір-бірін құрметтеуге тәрбиелеу. |
Пәнаралық байланыстар | биология |
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақтаны қолдану |
Бастапқы білім | Жиын, оның элементтері, бос жиын ұғымдарын. Жиындармен жұмыс істеуде символдары. |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы | 1. Ұйымдастыру. Сәлемдесу. Сыныпты түгелдеу. Оқу, жазу, сызу құралдарын тексеру (сынып алдын ала топқа бөлінген) Өткенді қайталау сұрақтарын қою Жиын дегеніміз не? Жиын элементтері дегеніміз не? Бос жиын дегеніміз не? Шектеулі және шектеусіз жиындар дегеніміз... Артық элементті тап 1) Өзен, көл, көпір, теңіз. 2) үстел, кілем, орындық, кереует. 3) тауық, қораз, бүркіт, қаз. 4) Серік, Қайрат, Перизат, Бекжан. Жиынның жалпы атауы 1) сазан, бекіре, шортан – 2) Ағаш, гүл, шөп – 4) Піл, құмырсқа, пингвин – 5) Сәукеле, бөрік, тақия – | |
Сабақтың ортасы | 2. Жаңа сабақ (топтық жұмыс ) Оқушыларды 4 топқа бөлінеді. Оқушыларды топтарға бөліп, топтарға жалпы тапсырма беремін. Әр топ тапсырмаларды орындау барысында жаңа сабақ мағынасын ашуға суреттер арқылы жетекші сұрақтар қою. Екі жиынды қарастырайық Үй жануарлары: ит, мысық, ешкі… Жабайы жануарлар: қасқыр, түлкі, керік… Бұл екі жиынның қандай ортақ белгілері бар? Екі жиынның элементтері де жануарлар әлеміне жатады Сол сияқты Балалар Оқушылар 5 сынып оқушылары Анықтама: Егер В жиынының әрбір элементі А жиынына тиісті болса, онда В жиыны А жиынының ішкі жиыны деп аталады.(1.3 - сурет) Математикада ХІХ ғасырдың еінші жартысында жиын ұғымы пайда болды. Жиын ұғымының математикаға енуі жиын теориясын қалыптастырды. Жиын теориясының негізін қалаушы неміс математигі Г. Кантор. Мысалы; А= ( 1;2;3;4;5;6;7) осы жиынға тиісті жұп сандар жиыны А жиынының ішкі жиыны деп аталады. Осы жиынға тиісті жұп сандар жиыны А жиынының ішкі жиыны деп аталады. В= (2;4;6) Жиындардың байланыстары арақатынастары Эйлер дөңгелектері ( алғаш рет ХҮІІІ ғасырда өмір сүрген швейцариялық белгілі математик Леонард Эйлер пайдаланған.) В жиыны А жиынының ішкі жиыны екені Эйлер дөңгелектері арқылы кескінделген. Оқулықпен жұмыс №1035, 1037, 1041, 1047 (тақтаға әр топтан бір-бір оқушыдан тақтаға шығып, есептер шығарады) Орнында отырған оқушыларға жеке тапсырмалар беру Сергіту сәті Көзге жаттығу жасау Топтық жұмыс Сематикалық карта тарату «Матрешка құрау» аяқ киім, етік, қысқы аяқ киім өсімдік, раушан, гүл жиһаз, үстел, жазу үстелі ойыншық, барби, қуыршақ | Презентация \ оқулық |
Сабақтың соңы | Қорытынды «Белгі берушілер» ойыны Дұрыс жауап – жасыл түсті белгі Бұрыс жауап – қызыл түсті белгі Үйге тапсырма №1039, 1045 Кері байланыс Жеке жұмысты тексеру арқылы оқушыларға кері байланыс беру және бағалау. Бағалау қалыптастырушы бағалаудағы жетістік критреийі бойынша бағаланады. Кері байланыс жеке оқушыларға ауызша не жазбаша түрде беріледі. Рефлекция ( бүгінгі сабақты қаншалықты өзіне сенімді түрде түсінгенін тақтада тұрған екі парақшаның біреуіне аты жазылған карточкаларды ілуі керек) Сенімсізбін??? Сенімдімін!!! | Жасыл және қызыл түсті белгілер Бағалау парақшасы Стикерлер |
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Суретке қарап мәтін құрастыруда сөздердің математикалық тілде дұрыс құрастырылуы, суретті толық сипаттай алуына ерекше мән беріледі. Жұмысты жылдам әрі дұрыс орындаған, жеке жұмысты толық әрі нақты орындаған оқушыларға дербес қолдау көрсетіп отырамын. | Қалыптастырушы бағалау тапсырмасын орындау деңгейіне қарай жетістік критерийін негізге ала отырып бағалаймын. | Сыныпта парта мен орындықтардың оқушы денсаулығына зиян келтірмейтіндей етіп орналастырылуына басты назар аударамын. Сызу және жазу құралдарымен қауіпсіз жұмыс жасау техникасын ескертемін. |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |