Сабақтың ортасы | Саралау тәсілі "Диалог және қолдау көрсету": Белсенді оқу әдісі.:«Ой қозғау». Оқушыларға алдыңғы білім бойынша жетелеуші сұрақтар және нұсқау беру арқылы оқу мақсатын айқындаймын. Сөйлемді аяқтау үшін, көп нүктенің орнына сандарды дұрыс таңдаңыз. Бір сағатың 20% = . . . минут. Бір килограммның 15% = . . . грамм. Бір метрдің 78% = . . . дециметр. ҚБ: «Шапалақ» Белсенді оқу әдісі: Топтық жұмыс «Ширату жаттығулары» Саралау тәсілі «Тапсырма». Топ құрамында әртүрлі деңгейдегі оқушылар бірігіп жұмыс жасайды және қарқынды жұмыс жасайтын оқушылар басқаларға көмек көрсетеді. Кестені толтырыңдар. АКТ арқылы тақтада кесте көрсетіледі. Әр топ алдына А4 қағазда тақтадағы тапсырма беріледі. Кестені толтырып болғаннан кейін тақтада тапсырманың жауабы көрсетіледі. Топтар жұмыстарын алмастырып бірін бірі тексереді. ШИРАТУ ЖАТТЫҒУЛАРЫ: №1118. а санының Р%-і болатын b санын тауып, кестені толтырыңдар: a саны | 15 | 80 | 120 | 7,5 | 9,6 | | Р% | 8 | 40 | 75 | 20 | 50 | 75 | b саны | | | | | | | ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» топтардың бірін- бірі бағалауы Тапсырма 2. Белсенді оқу әдісі: «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы жұптық жұмыс жүргізіледі. Оқулықпен жұмыс В деңгейі 1127. AB қабырғасының ұзындығы ABC үшбұрышы периметрінің 35%-іне,ал BC қабырғасының ұзындығы 25%-іне тең.Егер ABC үшбұрышының периметрі 24см болса,оның АС қабырғасының ұзындығы неше сантиметр? Шешуі: АВ қабырғасының ұзындығы: 24*0,35=8,4 см ВС қабырғасының ұзындығы: 24*0,25=6 см АС қабырғасының ұзындығын табу үшін 24-(8,4+6)= 24-14,4= 9,6 см Жауабы: 9,6 см Бағалау критерийі | Дескрипторлар | Санның пайызын таба біледі | Пайызды жай немесе ондық бөлшекке айналдырады | | Санды бөлшекке көбейтеді | | Амалдарды орындайды | 1128. Ауылдағы 620 үйдің 80%-інде ит бар , 50%-інде мысық бар .Ауылдағы неше үйде ит те, мысық та бар? Шешуі: 620*0,8=496 ит 620*0,5=310 мысық (496+310)-620=186 Жауабы: 186 үйде ит те, мысықта бар. Тапсырма уақытта аяқталған соң тақтада дұрыс жауаптары көрсетіледі.Оқушылар төмендегі критерийлер бойынша бірін-бірі бағалайды. Бағалау критерийі | Дескрипторлар | Санның пайызын таба біледі | Пайызды жай немесе ондық бөлшекке айналдырады | | Санды бөлшекке көбейтеді | | Амалдарды орындайды | Сергіту сәті. Бейнекөрсетілім. Тапсырма 3. Саралау тәсілі «Қорытынды» Жеке жұмыс. Тапсырмалар оқушылардың қажеттіліктеріне сәйкес сараланады. Қалыптастырушы бағалау Бөлім тақырып | 5.4А Пайыз | Оқу мақсаты | 5.1.2.34 берілген санның пайызын табу; | Ойлау дағдыларының деңгейі | Білу және түсіну; қолдану | Бағалау критерийлері | Берілген санның пайызын есептейді. Пайызы бойынша санды анықтайды. | Тапсырма | 1) Пайызын табыңыз: a) 114 сандарының 50 %-ын; 114*0,5= 57 b) 232 сандарының 25 %-ын; 232*0,25=58 2) Теледидардың бағасы 48300 теңге. Оның бағасы бірінші рет 20 -ға арзандатылды, екінші рет соңғы бағасы тағы да 15 -ға арзандатылды. Теледидардың екінші рет арзандатылғаннан кейінгі бағасы неше теңге? Шешуі: 48300*0,2=9660 48300-9660=38640 38640*0,15=5796 38640-5796=32844 Жауабы: 32844 теңге | Бағалау критерийі | Дескриптор | Берілген санның пайызын есептейді. | - өрнекті құрайды; - берілген санның пайызын анықтайды. | Пайызға байланысты мәтін есептерді шығару | - өрнектерді жазады; - есептеулерді жүргізеді; - есептің жауабын табады | | А4 қағаз, маркер Т.А. Алдамұратова, Қ. С. Байшоланова, Е.С. Байшоланов, Математика 5 сынып, «Атамұра» баспасы, Алматы, 2017 ж, 120 бет Т.А. Алдамұратова, Қ. С. Байшоланова, Е.С. Байшоланов, Математика 5 сынып, «Атамұра» баспасы, Алматы, 2017 ж, 121 бет https://www.youtube.com/watch?v=744V_ESD7-Y Үлестірме қағаздар |
Оқушыларды оқуға тартуға бағытталған және қызығушылығын арттыру үшін белсенді оқыту әдіс тәсілдерінің тиімдісін таңдаймын. Есепті талдау барысында серіктестік оқу әдісі жүреді. Қабілетті оқушыларға шығармашылық тапсырма беріледі. | Топ басшыларына бағалау бетшелері беріледі. Сол арқылы топ басшысы өз тобының мүшелерін бағалап отыратын болады. Мадақтаулар арқылы тез әрі дұрыс орындаған оқушылар бағаланады. ҚБ: «Шапалақ», «Екі жұлдыз, бір тілек!», «Мадақтау». | Сергіту сәті Қауіпсіздік ережелері сақталды, парталар дұрыс қойылады. |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқу мақсатына қол жеткізбеген болса неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма, неліктен? | Сабақтың мақсаты шынайы, қолжетімді және сараланып, қалыптастырушы бағалау жүргізе отырып орындалады. Тапсырмалар оқушылардың қажеттіліктерін ескере отырып сараланып беріледі. Саралау әдістері әрбір оқушыға мақсаттарға жетуге ықпал жасайды. Саралаудың тапсырмалар, қарқын, оқушыларды қолдау және қорытынды тәсілдері оқу мақсатына жетуге, оқуға тартуға бағытталады. Сабақтың әрбір кезеңдерінде уақыт тиімді пайдаланылады. Сабақ жоспар бойынша өтіледі. |
Жалпы бағалау: Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты): 1. «Ой қозғау» белсенді оқу әдісі арқылы өткенді қайталау 2. «Ойлан, жұптас, бөліс» белсенді оқу әдісі. Оқушылар есептерді талдап жақсы шығарады. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. Оқушылардың айтылым, тыңдалым дағдыларының жақсы қалыптасуы. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? Кейбір оқушылар белсенділік танытты, болашақта сол оқушымен жеке жұмыс тапсырмасын беруде саралауға мән берер едім. |